Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΙΝΤΕΡ

Μουρίνιο: "Σε αυτούς η κούπα, σε εμάς το μέλλον"

Μουρίνιο-Ίντερ

Ο Ζοσέ Μουρίνιο τόνισε μετά την ήττα στο Σούπερ Καπ ότι η Λάτσιο πήρε το τρόπαιο, αλλα το μέλλον ανήκει στην Ίντερ

"Η Λάτσιο έχει τη χαρά της νίκης, εμείς την ηρεμία ότι έχουμε μία ομάδα με σπουδαίο μέλλον", τόνισε ο Πορτογάλος τεχνικός στο "Inter Channel", και συνέχισε:

"Είμαι πολύ ικανοποιημένος από την εμφάνιση των παικτών μου, από τον νέο τρόπο παιχνιδιού που είναι σε εξέλιξη, όμως είναι προφανές πως δεν μπορώ να είμαι χαρούμενος με το αποτέλεσμα.

Όλοι το είδαν, θα μπορούσαμε να είχαμε κερδίσει άνετα 3-1 σήμερα. Πριν η Λάτσιο πάρει το προβάδισμα, είχαμε 12 με 14 καθαρές ευκαιρίες.

Επικεντρώθηκαν στην άμυνα και είχαν την τύχη με το μέρος τους, μετά έπαιξαν μόνο στα τελευταία λεπτά.

Το κοινό δεν ευχαριστήθηκε με τον τρόπο παιχνιδιού τους, όμως αυτό είναι το ποδόσφαιρο. Όλοι έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους και, επαναλαμβάνω, έχω την ικανοποίηση ότι έχω μία ομάδα με μέλλον".

Μουρίνιο: "Κορυφαίος για τη Λάτσιο ο... γιατρός"
O τεχνικός των πρωταθλητών Ιταλίας ήταν όμως ιδιαίτερα καυστικός απέναντι στη Λάτσιο και στις δηλώσεις που έκανε αργότερα στη συνέντευξη Τύπου, λέγοντας -μεταξύ άλλων- πως οι κορυφαίοι παίκτες για την αντίπαλο της Ίντερ ήταν ο τερματοφύλακας και ο... γιατρός!

"Στους παίκτες μου είπα ένα μόνο πράγμα: έχουμε την ομάδα. Χωρίς υποκρισία, υπάρχει μία ομάδα που έπαιξε και μία που κέρδισε.

Χωρίς υποκρισία, υπάρχει μία ομάδα που δημιούργησε 14 ευκαιρίες για γκολ και υπάρχει μία ομάδα που νίκησε με τύχη και με τρία μόνο σουτ.

Εάν η Λάτσιο συνεχίσει να έχει τέτοια τύχη, μπορεί να πάει ακόμα και για πρωτάθλημα... Οι καλύτεροι παίκτες της Λάτσιο ήταν ο γκολκίπερ και ο γιατρός... που στα τελευταία λεπτά ήταν πολύ άξιος.

Μάλιστα, αυτό είναι το μοναδικό πράγμα που αν ήμουν διαιτητής θα το τιμωρούσα με μία απόφαση, να δώσω τουλάχιστον 10 λεπτά καθυστέρηση. Όμως το ματς πήγε έτσι και η Λάτσιο κέρδισε".

Ζανέτι: "Υπερήφανος για την Ίντερ"
Από την πλευρά του, ο αρχηγός της Ίντερ, Χαβιέρ Ζανέτι, δεν μπορούσε να κρύψει την απογοήτευσή του για την απώλεια του Σούπερ Καπ, στη συνέντευξη Τύπου που έδωσε το "παρών":

"Ήταν ένα πολύ όμορφο παιχνίδι που η ομάδα μου τα πήγε πολύ καλά, δεν αφήσαμε χώρο στον αντίπαλο, τους υποχρεώσαμε να κάνουν ένα αμυντικό παιχνίδι.

Μου άρεσε πολύ αυτό το παιχνίδι, το μόνο πράγμα που δεν μου άρεσε ήταν το αποτέλεσμα. Η Ίντερ δημιούργησε αμέτρητες επικίνδυνες καταστάσεις για τους μπιανκοτσελέστι, πριν η Λάτσιο πάρει το προβάδισμα, όμως ακόμα και μετά δεν απογοητευτήκαμε και κάναμε πάρα πολλές φάσεις.

Η Λάτσιο αντίθετα εκμεταλλεύτηκε τις δύο μοναδικές ευκαιρίες που έφτιαξε και όλα της πήγαν καλά. Είμαι ήρεμος και υπερήφανος για την Ίντερ μου",