Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

CHAMPIONS LEAGUE

Μπάγερν - Φιορεντίνα 2-1

κρόλντρουπ ρούμπεν

Η Μπάγερν Μον. κέρδισε με 2-1 την Φιορεντίνα χάρη σε γκολ οφ-σάιντ του Κλόζε στο 89' (videos)

Οι Βαυαροί άνοιξαν το σκορ με αμφισβητούμενο πέναλτι του Ρόμπεν στις καθυστερήσεις, ο Κρόλντρουπ ισοφάρισε, ενώ οι Ιταλοί έπαιζαν με 10 παίκτες από το 73', για να έρθει και το γκολ-φάντασμα του Κλόζε στο 89' και να χαρίσει την νίκη στους γηπεδούχους.

Σκόρερ: 45'+3 πέν. Ρόμπεν, 89' Κλόζε / 50' Κρόλντρουπ
Γήπεδο: "Αλιάνζ Αρίνα", Μόναχο
Διαιτητής: Τομ Χένινγκ Έβρεμπο (Νορβηγία)

Οι Ιταλοί δεν ξεκίνησαν με το μυαλό στην άμυνα και απείλησαν με τον Μαρκιόνι στο 2' και τον Τζιλαρντίνο στο 3', αλλά η πρώτη πραγματικά καλή ευκαιρία ήταν για την Μπάγερν στο 13', με τον Φρε να αποκρούει το σουτ του Μάριο Γκόμεζ.

Στο 18' ο Τσέζαρε Νατάλι άφησε το κέντρο της άμυνας των "βιόλα" και έχασε καλή ευκαιρία με την μπάλα να περνά λίγο άουτ έπειτα από κοντινή κεφαλιά του στο δεύτερο δοκάρι.

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων οι Βαυαροί κέρδισαν πέναλτι με τον διαιτητή να βλέπει ανατροπή του Νατάλι στον Ριμπερί.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Άριεν Ρόμπεν και άνοιξε το σκορ, πετυχαίνοντας το πρώτο του γκολ στο φετινό Champions League, ενώ σκόραρε έτσι σε 6ο συνεχόμενο ματς.

Ακόμη πάντως και να μην έδινε το πέναλτι ο διαιτητής, ακριβώς απο πίσω (από την ανατροπή) ήταν ο Μάριο Γκόμεζ που έστειλε εν συνεχεία την μπάλα στα δίχτυα, μετά το σφύριγμα.

Το δεύτερο ημίχρονο

Η απάντηση της Φιορεντίνα δεν άργησε καθόλου, καθώς η ομάδα του Τσέζαρε Πραντέλι κατάφερε να ισοφαρίσει στο 50' με τον Δανό κεντρικό αμυντικό, Περ Κρόλντρουπ.

Ο Μάρκο Μαρκιόνι εκτέλεσε κόρνερ από δεξιά και αφού η μπάλα χτύπησε στο γόνατο του Στέβαν Γιόβετιτς "στρώθηκε" στον Κρόλντρουπ, ο οποίος από κοντά με σουτ την έστειλε στα δίχτυα.

Αυτό ήταν το πρώτο γκολ στην καριέρα του στο Champions League, ενώ ήταν και το πρώτο τέρμα που πέτυχε η Φιορεντίνα τον Φεβρουάριο, καθώς είχε να σκοράρει από τις 31 Ιανουαρίου και είχε 347 λεπτά χωρίς γκολ.

Στο 73' έπειτα από φάση διαρκείας ο Μάρκο Μαρκιόνι έκανε το σουτ έξω από την περιοχή και ο Μπουτ Μπλόκαρε, ενώ δύο λεπτά αργότερα η Φιορεντίνα έμεινε με 10 παίκτες.

Ο Μάσιμο Γκόμπι στην προσπάθεια να καλύψει στην μπάλα στην πλάγια γραμμή έδωσε αγκωνιά στον Ρόμπεν και τον απέβαλε ο διαιτητής, αλλά δεν έκανε το ίδιο πέντε λεπτά αργότερα όταν ο Μίροσλαβ Κλόζε έκανε τάκλιν που ήταν σαφώς πιο επικίνδυνο και αρκέστηκε στην κίτρινη κάρτα.

Με παίκτη περισσότερο οι Γερμανοί πίεσαν και έχασαν ευκαιρίες, αλλά χρειάστηκαν έναν τραγικό λάθος της διαιτησίας για να πάρουν την νίκη.

Ο Ίβιτσα Όλιτς έκανε την κεφαλιά-πάσα για να σκοράρει από κοντά με νέα κεφαλιά ο Κλόζε, όμως ήταν τουλάχιστον ένα μέτρο οφ-σάιντ.

ΜΠΑΓΕΡΝ: Μπουτ, Λαμ, Βαν Μπούιτεν (46' Κοντέντο), Ντεμιτσέλις, Μπάντστουρμπερ, Φαν Μπόμελ, Σβάινσταϊγκερ, Ρόμπεν, Ριμπερί, Τόμας Μίλερ (66' Όλιτς), Μάριο Γκόμεζ (66' Κλόζε).
ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ: Φρε, Ντε Σιλβέστρι, Κρόλντρουπ, Νατάλι (85' Πασκουάλ), Γκόμπι, Μοντολίβο (84' Ντοναντέλ), Μπολάτι, Μαρκιόνι, Βάργκας, Γιόβετιτς (75' Φελίπε), Τζιλαρντίνο.