BUNDESLIGA

Μπάγερν - Φράιμπουργκ 2-0: Άνετη νίκη για τους Βαυαρούς με Κέιν και Μίλερ

Ο Χάρι Κέιν άνοιξε το σκορ για την Μπάγερν
Ο Χάρι Κέιν άνοιξε το σκορ για την Μπάγερν © 2024 MATTHIAS SCHRADER / AP IMAGES

Η Μπάγερν Μονάχου δεν δυσκολεύτηκε απέναντι στη Φράιμπουργκ, την οποία και νίκησε με 2-0 για τη δεύτερη αγωνιστική της Bundesliga.

Το δύο στα δύο στο ξεκίνημά της στη Bundesliga έκανε η Μπάγερν Μονάχου, η οποία επικράτησε με 2-0 της Φράιμπουργκ πετυχαίνοντας από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο.

Οι Βαυαροί άνοιξαν το σκορ στο 38ο λεπτό με πέναλτι του Χάρι Κέιν και κλείδωσαν τη νίκη στο 78' με τον Τόμας Μίλερ να αξιοποιεί την ασίστ του Γκνάμπρι. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία να μειώσουν στο 90'+6' όμως ο Χέλερ έστειλε την μπάλα άουτ από τα έντεκα μέτρα.

Νωρίτερα, η Χάιντενχαϊμ έκανε φύλλο και φτερό την Άουγκσμπουργκ του Δημήτρη Γιαννούλη διαλύοντάς την με 4-0 και έφτασε τους έξι βαθμούς έπειτα από δύο αγωνιστικές στη Bundesliga.

Ο Βάνερ έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους στο 9' με πέναλτι και ο Σιένζα διπλασίασε το προβάδισμά τους στο 30'. Ο Μπεκ έκανε το 3-0 στο 69' πριν ο Μπρούνιγκ διαμορφώσει το τελικό σκορ στο 73'.

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής

• Ουνιόν Βερολίνου - Ζανκτ Πάουλι 1-0 (34' Χόλερμπαχ)
  • Άιντραχτ Φρανκφούρτης - Χόφενχαϊμ 3-1 (24' Εκιτίκε, 33' Λάρσον, 56' Μαρμούς - 54' Κράμαριτς)
  • Βέρντερ Βρέμης - Μπορούσια Ντόρτμουντ 0-0
  • Μπόχουμ - Γκλάντμπαχ 0-2 (66' Κλάιντινστ, 78' Ονορά)
  • Στουτγκάρδη - Μάιντζ 3-3 (8' Μιγιό, 15' Λέβελινγκ, 88' (αυτ.) Ζέντνερ - 43' (πεν.) Αμίρι, 61' Μπούρκαρντ, 90+4' Λάιτς)
  • Χόλσταϊν Κίελ - Βόλφσμπουργκ 0-2 (27' Άρνολντ, 30' Μπόρναου)
  • Μπάγερ Λεβερκούζεν - Λειψία 2-3 (38' Φρίμπονγκ, 45' Γκριμάλντο - 45+7' Καμπλ, 57', 80' Οπεντά)
  • Χάιντενχαϊμ - Άουγκσμπουργκ 4-0 (9' πεν. Βάνερ, 30' Σιένζα, 69' Μπεκ, 73' Μπρούνιγκ)
  • Μπάγερν Μονάχου - Φράιμπουργκ 2-0 (38' πεν. Κέιν, 78' Μίλερ)