BUNDESLIGA

Μπάγερν - Στουτγκάρδη 4-0: Με χατ τρικ του Κέιν οι Βαυαροί συνέτριψαν τους Σουηβούς

Bayern's Harry Kane gestures during the German Bundesliga soccer match between Eintracht Frankfurt and Bayern Munich in Frankfurt, Germany, Sunday, Oct. 6, 2024. (AP Photo/Michael Probst)
Ο Χάρι Κέιν. @2024 MICHAEL PROBST/AP IMAGES

Με οδηγό τον Χάρικ Κέιν, η Μπάγερν Μονάχου πήρε εύκολα εν τέλει τη νίκη απέναντι στη Στουγκάρδη, με τον Άγγλο επιθετικό να πετυχαίνει χατ-τρικ, απλοποιώντας σε τεράστιο βαθμό την υπόθεση νίκη.

Στην 7η αγωνιστική της Bundesliga, η Μπάγερν Μονάχου πανηγύρισε τη νίκη με 4-0 εντός έδρας απέναντι στη Στουτγκάρδη, η οποία αν και κατάφερε να περιορίσει τα επιθετικά όπλα των Βαυαρών στο πρώτο ημίχρονο, εν τέλει λύγισε από την εκτελεστική ικανότητα του Χάρι Κέιν που πέτυχε τρία τέρματα.

Η Στουτγκάρδη στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης επιχείρησε να περιορίσει τους Βαυαρούς, πιέζοντας τους ψηλά στο γήπεδο. Αυτή η τακτική δεν επέτρεψε στην ομάδα του Βενσάν Κομπανί να δημιουργήσει οργανωμένες επιθέσεις. Παρόλα αυτά, όταν οι γηπεδούχοι έσπαγαν το πρέσινγκ ή ξεκινούσαν μία κόντρα επίθεση δημιουργούνταν μεγάλοι κίνδυνοι για την αντίπαλη άμυνα.

Στη συνέχεια, η Μπάγερν βρήκε ρυθμό και πραγματοποίησε αρκετές τελικές, όμως τα τελειώματα δεν ήταν ιδανικά ώστε να έρθει κάποιο γκολ. Βέβαια, ο Χάρι Κέιν δεν είχε πει ακόμη την τελευταία του λέξη.

Στο 57ο λεπτό της αναμέτρησης ο Άγγλος διεθνής πήρε την πάσα από τον Κίμιχ και ο 30χρονος δεν δίστασε να εκτελέσει έξω από την περιοχή, ανοίγοντας έτσι το σκορ. Μάλιστα, τρία λεπτά αργότερα πάλεψε μέσα στην περιοχή για την κατοχή της μπάλας και εκτέλεσε ιδανικά, δίνοντας μαξιλαράκι ασφαλείας στην Μπάγερν.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα το γήπεδο έμοιαζε κατηφορικό για το σύνολο του Κομπανί, αφού κάθε φάση "μύριζε" γκολ. Σε μία από αυτές, ο Κέιν έκανε χατ-τρικ, αφότου πήρε την μπάλα μετά από απόκρουση του τερματοφύλακα και σούταρε για το 3-0. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Κομάν, σφραγίζοντας την νίκη της ομάδας του, η οποία την έστειλε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Μπάγερν Μονάχου: Νόιερ, Γκερέιρο, Ουπαμεκανό, Κιμ, Ντέιβις, Κίμιχ, Πάβλοβιτς, Ολίσε, Γκνάμπρι, Μίλερ, Κέιν

Στουτγκάρδη: Νούμπελ, Βαγκνόμαν, Άντονι, Τσαμπότ, Χέντρικς, Καραϊζόρ, Στίλερ, Ράιντερ, Ούνταβ, Λεβελινγκ, Ντεμίροβιτς

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής

• Ντόρτμουντ - Ζανκτ Πάουλι 2-1 (43' Μπενσεμπαϊνί/ 83' Γκιρασί/ 78' Σμιθ)
  • Χόφενχαϊμ - Μπόχουμ 3-1 (11' Κράμαριτς/ 64' Μπίλτερ/ 76' Γκαμπόα/ 90+4' Ταμπάκοβιτς)
  • Φράιμπουργκ - Άουγκσμπουργκ 3-1 (34' Γκρίφο/ 37' Λίνχαρντ/ 45+1' Γκίντερ/ 65' Τιτς)
  • Λεβερκούζεν - Άιντραχτ 2-1 (16' Μαρμούς/ 25' Άντριχ/ 71' Μπόνιφεϊς)
  • Γκλάντμπαχ - Χάιντενχαϊμ 3-2 (12' Σιένζα/ 22' Ιτακούρα/ 62', 75' (Πεν.) Κλάιντινστ/ 80' (Πεν.) Πίρινγκερ)
  • Μάιντς - Λειψία 0-2 (20 Τσάβι Σίμονς/ 37' Όρμπαν)
  • Μπάγερν - Στουτγκάρδη 3-0 (57'/ 60'/ 80' Χάρι Κέιν/ 89' Κομάν)
  • 20/10 16:30 Χόλσταϊν Κίελ - Ουνιόν
  • 20/10 18:30 Βόλφσμπουργκ - Βέρντερ