Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΑΓΓΛΙΑ

Μπάρνσλεϊ, η... φονέας των γιγάντων!

Μπάρνσλεϊ

Μετά τη Λίβερπουλ, η Μπάρνσλεϊ νίκησε και την Τσέλσι (1-0) και πέρασε στους "4" του κυπέλλου Αγγλίας (vds)

Οι 22.410 θεατές που βρέθηκαν στο γήπεδο της Μπάρνσλεϊ είδαν μία άσημη ομάδα μικρών δυνατοτήτων να αποκλείει την Τσέλσι των εκατοντάδων εκατομμυρίων ευρώ. Ο Άβραμ Γκραντ προτίμησε να αφήσει εκτός αποστολής τους Φρανκ Λάμπαρντ και Ντιντιέ Ντρογκμπά. Όπως αποδείχθηκε, η απουσία τους ήταν αισθητή.
Το "χρυσό" γκολ για τη γηπεδούχο ομάδα σημειώθηκε στο 66ο λεπτό. Ο Μάρτιν Ντεβάνεϊ σέντραρε από τα δεξιά και ο Καγιόντε Οντετζάι με κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής "νίκησε" στον αέρα τον Κάρλο Κουντιτσίνι και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Ο 23χρονος Νιγηριανός επιθετικός αποκτήθηκε τον Ιούνιο του 2007 από την Τσέλτεναμ έναντι 200.000 λιρών, ποσό που βγάζει σε μία (το πολύ δύο) εβδομάδα ο Τζον Τέρι, που αγωνίστηκε σε ολόκληρη τη διάρκεια της αναμέτρησης. Ποδόσφαιρο, όμως, δεν παίζουν μόνο τα χρήματα. Η Τσέλσι υποτίμησε την αντίπαλό της και το πλήρωσε...

Στο χρόνο που απέμεινε, οι "μπλε" προσπάθησαν να αντιδράσουν, "πολιόρκησαν" τη μεγάλη περιοχή της Μπάρνσλεϊ, αλλά το 1-0 ήταν το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

"Βόμβα" στο Μάντσεστερ!

Το κύπελλο Αγγλίας φημίζεται για τις εκπλήξεις του. Η φήμη επιβεβαιώθηκε στο "Ολντ Τράφορντ", όπου η Πόρτσμουθ νίκησε τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με 1-0, στο πλαίσιο της προημιτελικής φάσης και πήρε σπουδαία πρόκριση στα ημιτελικά του θεσμού, αποκλείοντας ένα από τα φαβορί.

Οι "πόμπεϊς" στάθηκαν πολύ καλά στην έδρα της πρωταθλήτριας Αγγλίας, που είχε τον έλεγχο του αγώνα, έχασε σημαντικές ευκαιρίες για να σκοράρει πρώτη, όμως στην τελική προσπάθεια παρουσιάστηκε αναποτελεσματική. Η σπουδαιότερη φάση στο πρώτο ημίχρονο χάθηκε στο 19' όταν ο Κάρλος Τέβες σούταρε με το δεξί από το ύψος του πέναλτι, με τον Ντέιβιντ Τζέιμς ουσιαστικά εξουδετερωμένο, αλλά ο Γκλεν Τζόνσον έδιωξε την μπάλα με το κεφάλι πάνω στη γραμμή.

Η δεύτερη μεγαλύτερη ευκαιρία της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ σημειώθηκε στο 70', όταν ο Κριστιάνο Ρονάλντο "πάτησε" την μπάλα στον Μάικλ Κάρικ, ο οποίος πέρασε τον Τζέιμς, αλλά σε κενή εστία δεν μπόρεσε να βρεςι δίχτυα, με τον Σιλβέν Ντιστέν να κάνει τάκλιν αυτοθυσίας πάνω στη γραμμή και να απομακρύνει τον κίνδυνο.

Οι φιλοξενούμενοι, με παιχνίδι τακτικής και υπομονής, "πάγωσαν" το "Ολντ Τράφορντ" στο 77ο λεπτό της αναμέτρησης. Σε αντεπίθεση, ο Νίκο Κράνιτσαρ έβγαλε σε θέση τετ α τετ τον Μίλαν Μπάρος (σ.σ. μπήκε στον αγώνα ως αλλαγή στο 54' στη θέση του Νουάνκο Κανού), ο οποίος ανατράπηκε από τον Τόμας Κούστσακ μέσα στη μεγάλη περιοχή. Ο Πολωνός τερματοφύλακας, που με την έναρξη της επανάληψης αντικατέστησε τον τραυματία Έντβιν Φαν Ντερ Σαρ, αντίκρισε την κόκκινη κάρτα από τον διαιτητή Μάρτιν Άτκινσον.

Ο σερ Άλεξ Φέργκιουσον είχε ολοκληρώσει τις αλλαγές του και ο Ρίο Φέρντιναντ φόρεσε γάντια και φανέλα τερματοφύλακα. Ο Σάλεϊ Μουντάρι ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι, δεν πήρε φόρα, αλλά με ψύχραιμο αριστερό σουτ έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία της εστίας των γηπεδούχων. Ο Φέρντιναντ έπεσε στη σωστή γωνία, αλλά το 1-0 υπέρ της Πόρτσμουθ ήταν γεγονός στο 78'.

Το τελικό σφύριγμα βρήκε τους φιλοξενούμενους θριαμβευτές και τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ εκτός συνέχειας στο κύπελλο Αγγλίας.