LA LIGA

Μπαρτσελόνα - Αθλέτικ 2-1: Δεύτερη νίκη για τους "μπλαουγκράνα" με σωτήρα τον Λεβαντόφσκι

Barcelona's Robert Lewandowski, right, celebrates with Jules Kounde after scoring his side's second goal during the Spanish La Liga soccer match between FC Barcelona and Athletic Bilbao at the Olympic stadium in Barcelona, Spain, Saturday, Aug. 24, 2024. (AP Photo/Joan Monfort)
Ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι. @2024 JOAN MONFORT/AP IMAGES

Δύσκολη, αλλά δίκαιη νίκη για την Μπαρτσελόνα, η οποία αν και έχασε μία φορά το προβάδισμα που είχε, κατάφερε εν τέλει με τον Λεβαντόφσκι να βρει το πολύτιμο τέρμα της νίκης.

Η Μπαρτσελόνα πήρε τη δεύτερη διαδοχική της νίκη στο πρωτάθλημα της La Liga χάρις το γκολ του Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι, ο οποίος εμφανίστηκε όταν η ομάδα τον χρειαζόταν

Η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε τον αγώνα λίγο μουδιασμένα, με την Μπιλμπάο να είναι εκείνη που στα πρώτα λεπτά φάνηκε να έχει περισσότερη διάθεση να επιτεθεί -κυρίως με τις κούρσες του Νίκο Γουίλιαμς- όμως δεν κατάφερε να δημιουργήσει κάποια κλασική ευκαιρία. Λίγο αργότερα η Μπαρτσελόνα ισορρόπησε στο παιχνίδι και μάλιστα ευτύχησε να προηγηθεί με τον Λαμίν Γιαμάλ στο 24ο λεπτό. Ο διεθνής Ισπανός έκανε ένα έξοχο σλάλομ ανάμεσα σε αμυντικούς των Βάσκων και το σουτ που επιχείρησε αμέσως μετά από την άκρη της περιοχής, κατέληξε στα δίχτυα.

Έχοντας εξασφαλίσει το προβάδισμα, οι "μπλαουγκράνα" δεν έπαιξαν με τη φωτιά και διαχειρίστηκαν τον αγώνα αποτελεσματικά μέχρι και το 40ο λεπτό, με τον Λεβαντόφσκι μάλιστα να έχει και δοκάρι στο 37'. Δυστυχώς για την Μπαρτσελόνα, τρία λεπτά αργότερα η Μπιλμπάο κέρδισε πεναλτι, το οποίο μετουσίωσε σε τέρμα ο Οϊχάν Σανσέτ, στέλνοντας τη μπάλα στη πάνω δεξιά γωνία για το 1-1.

Οι Καταλανοί στο δεύτερο μέρος δεν έμειναν άπραγοι και με κύριο εκφραστή των προσπαθειών τους τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι απείλησαν στο 57' με δοκάρι και στο 64' μετά από σουτ του Πολωνού. Στη τρίτη και φαρμακερή προσπάθεια όμως του στράικερ της Μπαρτσελόνα έγινε το 2-1. Ο Λεβαντόφσκι στο 75' πήρε το ριμπάουντ μέσα στη μικρή περιοχή και έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του.

Από εκεί και έπειτα, ο Ερνέστο Βαλβέρδε θέλησε η ομάδα του να επιτεθεί περισσότερο προκειμένου να έρθει ισοφάριση. Εντούτοις, οι πάικτες του Φλικ κατάφεραν αυτή τη φορά να υπερασπιστούν με επιτυχία την εστία του Τερ Στέγκεν και με αυτόν τον τρόπο πανηγύρισαν τη δεύτερη νίκη τους στο πρωτάθλημα.