Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

CHAMPIONS LEAGUE

Μπαρτσελόνα-Μάντσεστερ Γ. 0-0

Μπαρτσελόνα, Μάντσεστερ Γ.

Μπαρτσελόνα και Μάντσεστερ Γ. έμειναν στο 0-0, στον πρώτο ημιτελικό του "Καμπ Νόου" (vid)!

Η ομάδα του Φρανκ Ράικαρντ ήταν αυτή που παρουσίασε καλύτερη εικόνα στο ματς, κυνηγώντας πολύ περισσότερο το γκολ και αναγκάζοντας τον Φαν ντερ Σαρ να επέμβει σε αρκετές περιπτώσεις (18-6 τα σουτ υπέρ των γηπεδούχων και 1-8 οι αποκρούσεις), όμως η πρωταθλήτρια Αγγλίας ήταν αυτή που έφτασε πιο κοντά στην... πηγή.
Και αυτό γιατί η φάση του 90λεπτου σημειώθηκε μόλις στο 3', με τον Κριστιάνο Ρονάλντο να κερδίζει πέναλτι σε κεφαλιά του, η οποία αποκρούστηκε από τα απλωμένα χέρια του Μιλίτο, αλλά να αστοχεί από τα 11 βήματα.

Ο Πορτογάλος σούπερ σταρ έστειλε τον Βαλντές από την άλλη γωνία, όμως το πλασέ του χτύπησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι, με τη μεγάλη ευκαιρία για να πάρει η Γιουνάιτεντ κεφάλι στο σκορ και να δουν οι φίλαθλοι ένα... διαφορετικό παιχνίδι, να χάνεται οριστικά.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν, πίεσαν, έκαναν σουτ προς την αντίπαλη εστία, όμως δεν κατάφεραν να διασπάσουν την -κατά γενική ομολογία- καλά στημένη άμυνα των φιλοξενουμένων, ενώ στον αντίποδα η η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έπαιξε περισσότερο για το 0-0 και το πήρε χωρίς να "καρδιοχτυπήσει" ιδιαίτερα.

Καλύτεροι από πλευράς γηπεδούχων οι Μέσι, Ινιέστα και Ντέκο, ενώ Φαν ντερ Σάρ και άμυνα "εισπράτουν" τα περισσότερα εύσημα (απαρατήρητος ο Ρούνεϊ, εγκλωβίστηκε ο Κ.Ρονάλντο) για το θετικό αποτέλεσμα σε μία από τις ισχυρότερες ευρωπαϊκές έδρες.

Η αναμέτρηση του "Καμπ Νου" αναμενόταν με τεράστιο ενδιαφέρον από όλη την ποδοσφαιρική Ευρώπη, καθώς συγκρούονταν οι μοναδικές αήττητες ομάδες στο φετινό Τσάμπιονς Λιγκ, με τις Μπαρτσελόνα και Μάντστεστερ Γιουνάιτεντ να... φροντίζουν να "βάλουν φωτιά" στην πρώτη μεταξύ τους μάχη από το ξεκίνημα.

H φάση του αγώνα μόλις στο 3ο λεπτό

Μετά από εκτέλεση κόρνερ από τα δεξιά, ο Κριστιάνο Ρονάλντο έπιασε την κεφαλιά όμως η μπάλα βρήκε τα απλωμένα χέρια του προσωπικού του φρουρού Μάρκες, με τον διαιτητή Μπουσάκα να υποδεικνύει (σωστά) την άσπρη βούλα.

Ο Πορτογάλος σούπερ σταρ των πρωταθλητών Αγγλίας, πρώτος σκόρερ της Πρέμιερ Λιγκ με 28 τέρματα αλλά και του φετινού Τσάμπιονς Λιγκ με 7, ανέλαβε την ευθύνη της εκτέλεσης του πέναλτι, κατάφερε να στείλει τον Βαλντές στη λάθος γωνία, όμως το πλασέ του έστειλε τη μπάλα να χτυπήσει στο αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας των Καταλανών και στη συνέχεια να απομακρυνθεί.

Η διατήρηση του 0-0 ανακούφισε τους φίλους της Μπαρτσελόνα οι οποίοι γέμισαν (μαζί με περίπου 7000 Άγγλους εκδρομείς) το επιβλητικό "Καμπ Νόου", ενώ ταυτόχρονα ανέβασε την ψυχολογία των γηπεδούχων, οι οποίοι πήραν αμέσως τα ηνία του αγώνα, ασκώντας ασφυκτική πίεση στα καρέ της Γιουνάιτεντ μέχρι το 15'.

Στο διάστημα αυτό, οι "μπλαουγκράνα" επέβαλαν απόλυτα τον ρυθμό τους έχοντας πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας, με τον Λιονέλ Μέσι να εμφανίζεται... αφηνιασμένος μετά την αποχή του από τους προημιτελικούς με τη Λιόν (λόγω τραυματισμού) και να αποτελεί τον κινητήριο μοχλό για κάθε καλή επιθετική ενέργεια.

Ο Μέσι μόνιμη πηγή κινδύνων για τη Γιουνάιτεντ

Με πλαγιοκοπήσεις από τα αριστερά, διαρκή κίνηση αλλά και δύο-τρεις "έξυπνες" κάθετες μπαλιές στην πλάτη της άμυνας της Γιουνάιτεντ, ο 20χρονος Αργεντινός μεσοεπιθετικός ήταν μία διαρκής απειλή για την ομάδα του Φέργκιουσον, με το γκολ πάντως να μην έρχεται καθώς οι συμπαίκτες του δεν κατάφερναν να εκμεταλλευτούν την "κατασκήνωση" στα αντίπαλα καρέ.

Στο 21', φαλτσαριστή εκτέλεση φάουλ από τα αριστερά λίγο έλειψε να δημιουργήσει κινδύνους στην περιοχή της Γιουνάιτεντ, με τον Μάρκες όμως να μην καταφέρνει να κάνει εγκαίρως την προβολή και τον Φαν ντερ Σαρ να μπλοκάρει τη μπάλα.

Στο 25' το σουτ του Ινιέστα από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής "βρήκε" σε σώματα αμυντικών με αποτέλεσμα να καταλήξει αδύναμο στα χέρια του Φαν ντερ Σαρ, με τη Γιουνάιτεντ να έχει παθητικό ρόλο μέχρι εκείνο το σημείο στο ματς και τον Βαλντές να παραμένει θεατής στο ματς μετά τη φάση του χαμένου πέναλτι από τον Ρονάλντο.

Υπεροχή των Καταλανών στα πρώτα 45 λεπτά

Ο ίδιος παίκτης ήταν εκείνος που "πάτησε" και πάλι απειλητικά την αντίπαλη περιοχή στο 30', με τον Μάρκες όμως να τον βγάζει έξυπνα με τη σώμα του εκτός πορείας την ώρα έμπαινε κατά μέτωπο, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο γκολκίπερ των γηπεδούχων μπλόκαρε σταθερά την κεφαλιά του Παρκ.

Στο 34' η Μπάρτσελόνα πήγε να γίνει επικίνδυνη, με τον Γουές Μπράουν να βάζει σωτήρια το πόδι του στο σουτ του Ετό, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα η εκτέλεση φάουλ του Ντέκο βρήκε σε κάποιο σώμα με αποτέλεσμα να γίνει ευκολότερο το έργο του Φαν ντερ Σαρ.

Η τελευταία αξιοσημείωτη φάση στο πρώτο μέρος ήταν ένα σουτ του Κριστιάνο Ρονάλντο που έφυγε έξω από το αριστερό δοκάρι του Βαλντές (43'), με τη Μπαρτσελόνα να μπορεί να "λέει" στα πρώτα 45 λεπτά πως ήταν η ομάδα που είχε στο μυαλό της να επιτεθεί και να πάει το ματς σε υψηλό τέμπο, αλλά τη Γιουνάιτεντ να κρατάει με σωστή αμυντική λειτουργία το 0-0, αποφεύγοντας πάντως να ρισκάρει στην επίθεση.

Το 0-0 δεν εξυπηρετούσε σε καμία περίπτωση τη Μπαρτσελόνα με δεδομένο το δύσκολο έργο της σε έξι βράδια στο "Ολντ Τράφορντ", και για το λόγο αυτό η ομάδα του Φρανκ Ράικαρντ μπήκε πιο επιθετικά στην επανάληψη, ψάχνοντας το πολυπόθητο γκολ που θα έλυνε τον γόρδιο δεσμό στην άμυνα των "κόκκινων διαβόλων".

Το δεκάλεπτο της... φωτιάς για τη "Μπάρτσα"

Η πρώτη προσπάθεια έγινε από το εξαιρετικό δυνατό ευθύβολο σουτ του Τζαμπρότα στο 49', που υποχρέωσε τον Φαν ντερ Σαρ να διώξει σε κόρνερ με τις γροθιές του, στο 51' ο Ετό μπήκε από δεξιά στην περιοχή αλλά δεν έβγαλε καλά τη μπάλα για τον Μέσι που είχε ήδη "οπλίσει", ενώ ένα λεπτό αργότερα βρέθηκε τετ α τετ με τον γκολκίπερ της Γιουνάιτεντ αλλά το σουτ του βρήκε την εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Η Γιουνάιτεντ είχε να "αντιπαραθέσει" σε όλα αυτά μόνο την εξαιρετική ευκαιρία του Κάρικ στο 54' (μπήκε ωραία στη αντίπαλη περιοχή με το σουτ όμως με το αριστερό να καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Βαλντές), με τον Φαν ντερ Σάρ να συνεχίζει να έχει αρκετή... δουλειά, αντιδρώντας σωστά σε σουτ του Τσάβι στο 56' και στο 60'.

Το παιχνίδι στο δεύτερο μέρος είχε εξαιρετικό ρυθμό, με τους γηπεδούχους να μην αφήνουν το πόδι από το... γκάζι και να συνεχίζουν να πιέζουν, έχοντας απέναντί τους μία Γιουνάιτεντ που ενδιαφερόταν πρωτίστως να κρατήσει το μηδέν στην εστία της και ελάχιστα να φτιάξει φάσεις απέναντι στον Βαλντές.

Κρκιτς και Ανρί δεν έφεραν το πολυπόθητο γκολ

Στο 62' ο Κρκιτς πήρε τη θέση του Μέσι, με αμφότερους τους παίκτες να γνωρίζουν την αποθέωση, ενώ στο 65' το πολύ δυνατό σουτ του Ντέκο πέρασε πάνω από την εστία του Φαν ντερ Σαρ.

Στο 72' ο Ινιέστα ζήτησε πέναλτι σε μαρκάρισμα που δέχτηκε μέσα στην περιοχή από τον Εβρά, αλλά ο Μπουσάκα έδειξε (σωστά) "παίζετε", με τον Κρκιτς να χάνει την επόμενη καλή ευκαιρία για τους γηπεδούχους στο 75', με το σουτ του μέσα από την περιοχή μετά από σέντρα του Ντέκο να φεύγει άουτ.

Στο 77' ο Ανρί πέρασε στη θέση του Ντέκο και τρία λεπτά αργότερα φρόντισε να κάνει αισθητή την παρουσία του στο ματς, όταν ελίχθηκε από αριστερά, έκανε δυνατό σουτ με το δεξί, με τον Φαν ντερ Σαρ να είναι σε επίκαιρη θέση και να αποκρούει με γροθιές.

Η πίεση της Μπαρτσελόνα συνεχιζόταν, όμως ο Φαν ντερ Σαρ αντέδρασε πάλι θετικά στο σουτ του Ινιέστα στο 86' (έπεσε στην αριστερή του γωνία και μπλόκαρε), ενώ στο 89' είπε και πάλι "όχι", αυτή τη φορά σε εκτέλεση φάουλ του Ανρί στο 89'.

Στα δύο λεπτά των καθυστερήσεων που υπέδειξε ο Μπουσάκα δεν έγινε κάτι το αξιοσημείωτο, με τις Μπαρτσελόνα και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ να μένουν στο 0-0, αφήνοντας ανοιχτούς λογαριασμούς για τη ρεβάνς του "Ολντ Τράφορντ" στις 29 Απριλίου.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Μπαρτσελόνα (Ράικαρντ): Βαλντές, Μιλίτο, Μάρκες, Τσάβι, Ινιέστα, Ετό, Τζαμπρότα, Μέσι (62' Κρκιτς), Ντέκο (77' Ανρί), Αμπιντάλ, Γιάγια Τουρέ

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Φέργκιουσον): Φαν ντερ Σαρ, Εβρά, Χάργκριβς, Φέρντιναντ, Μπράουν, Κριστιάνο Ρονάλντο, Ρούνεϊ (76' Ρούνεϊ) Παρκ, Κάρικ, Σκόουλς, Τέβες (85' Γκιγκς)

Κίτρινες κάρτες: Μάρκες (Μπαρτσελόνα), Χάργκριβς (Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ)

Διαιτητής: Μάσιμο Μπουσάκα (Ελβετία)

Δείτε το βίντεο της αναμέτρησης Μπαρτσελόνα-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (0-0):