ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ

Μπαρτσελόνα: Το απίθανο στατιστικό του Γκάβι από το clasico με τη Ρεάλ

Ο Γκάβι κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης της Μπαρτσελόνα κόντρα στην Ατλέτικο
Ο Γκάβι κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης της Μπαρτσελόνα κόντρα στην Ατλέτικο © 2021 MANU FERNANDEZ / AP IMAGES

Ο Γκάβι αγωνίστηκε μόλις 19 λεπτά συν τις καθυστερήσεις στο clasico, όμως σε αυτό το χρονικό διάστημα ο 17χρονος πρόλαβε να κάνει κάτι που δεν το έκαναν οι παίκτες της Ρεάλ σε 90λεπτο.

Η Μπαρτσελόνα θριάμβευσε σε κάθε επίπεδο απέναντι στη Ρεάλ στο clasico του "Σαντιάγο Μπερναμπέου" και δεν είναι μόνο η έκταση του σκορ (4-0), αλλά η συνολική εικόνα των δύο ομάδων από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό.

Το στατιστικό που αποτυπώνει ακριβώς αυτό αφορά τον Γκάβι, το 17χρονο wonderkid των "μπλαουγκράνα", που πέρασε στον αγώνα στο 71ο λεπτό, σε ένα σημείο όπου θεωρητικά οι φιλοξενούμενοι θα επαναπαύονταν στις δάφνες τους και οι γηπεδούχοι θα αναζητούσαν την εξιλέωση με κάποια γκολ.

Το τελευταίο σφύριγμα του αγώνα βρήκε τον διεθνή Ισπανό να έχει κερδίσει πέντε μονομαχίες σε 19 λεπτά αγώνα συν τις όποιες καθυστερήσεις, δηλαδή περισσότερες από κάθε άλλον ποδοσφαιριστή της Ρεάλ, ακόμα και από αυτούς που αγωνίστηκαν σε όλο το ντέρμπι!