LA LIGA

Μπέτις - Ατλέτικο 1-0: Νέο χαστούκι για τους ροχιμπλάνκος

Betis' Abde Ezzalzouli, left, celebrates with Johnny Cardoso after scoring the opening goal during a Europa Conference League soccer match between Betis and Copenhagen at the Benito Villamarin stadium in Seville, Spain, Thursday, Oct. 24, 2024. (AP Photo/Toni Rodriguez)
Οι πανηγυρισμοί των παικτών της Μπέτις. @2024 TONI RODRIGUEZ/AP IMAGES

Η Μπέτις κέρδισε εντός έδρας την Ατλέτικο Μαδρίτης και αναρριχήθηκε στην 5η θέση της βαθμολογίας στην La Liga.

Η Ατλέτικο Μαδρίτης προβλημάτισε για άλλη μία φορά και μετά την ήττα από την Λιλ στο Champions League τιμωρήθηκε και από την Μπέτις στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της La Liga. Οι γηπεδούχοι κέρδισαν με 1-0 τους ροχιμπλάνκος, χάρις στο αυτογκόλ του Χιμένεθ μόλις στο 4ο λεπτό, και ανέβηκαν στην 5η θέση της βαθμολογίας.

Το ματς

Το αυτογκόλ του Χιμένες στο 4ο λεπτό της αναμέτρησης άλλαξε από πολύ νωρίς τα δεδομένα για τους ροχιμπλάνκος. Το τέρμα απορρύθμισε τους παίκτες του Σιμεόνε, οι οποίοι δεν κυκλοφορούσαν με άνεση την μπάλα, ενώ στο δημιουργικό κομμάτι δεν κατάφερναν να βρουν συνεργασίες για να απειλήσουν την αντίπαλη εστία.

Αντιθέτως, οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι, οι οποίοι είχαν τις περισσότερες ευκαιρίες. Ενδεικτικό είναι το γεγονός πως η Μπέτις είχε 1.38 expected goals, την ώρα που η Ατλέτικο βρισκόταν μόλις στο 0.14. Παρόλα αυτά, η ομάδα του Πελεγκρίνι δεν κατάφερε να βρει κάποιο δεύτερο τέρμα.

Αυτή η κακή εικόνα των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε ως έναν βαθμό και στην αρχή του δεύτερου μέρους. Μετά από κάποια λεπτά, το σύνολο που Ντιέγκο Σιμενόνε αύξησε σημαντικά τα ποσοστά κατοχής, ωστόσο και πάλι η ομάδα υστερούσε στην επίθεση, αδυνατώντας να δημιουργήσει κινδύνους για την ανασταλτική λειτουργία της Μπέτις.

Μέχρι το τέλος του αγώνα, η Ατλέτικο δεν κατάφερε να βρει το πολυπόθητο γκολ και εύλογα γνώρισε την ήττα, χάνοντας έδαφος για τη συνέχεια.

Μπέτις: Σίλβα, Αϊτόρ, Μπάρτρα, Γιορέντε, Περόντ, Φορνάλς, Τζόνι, Αλτιμίρα, Εζαλζουλί, Ροκέ, Άβιλα

Ατλέτικο: Όμπλακ, Μολίνα, Βίτσελ, Χιμένες, Μαντάβα (46' Γκαλάν), Ντε Πολ, Κόκε, Γκάλαχερ (46' Σορλόθ), Λίνο (70' Σιμεόνε), Γκριεζμάν, Άλβαρες