SERIE A

Μπολόνια - Γιουβέντους 3-3: Πολύ σκληρή για να πεθάνει η σινιόρα

Ο Φεντερίκο Κιέζα με τη φανέλα της Γιουβέντους κόντρα στην Έμπολι | 28 Αυγούστου 2021 @2021 LUCA BRUNO/AP IMAGES

Η Μπολόνια και η Γιουβέντους πήραν μέρος σε μία από τις πιο συναρπαστικές μονομαχίες της φετινής Serie A, με την ομάδα του Τιάγκο Μότα να προηγείται με 3-0 στο 53ο λεπτό και εκείνη του Μοντέρο να φτάνει στην ισοφάριση με αντεπίθεση διαρκείας.

Η Μπολόνια και η Γιουβέντους μπήκαν απελευθερωμένες στο χορτάρι του "Ρενάτο Νταλ'Άρα" το βράδυ της Δευτέρας (20/05) έχοντας εξασφαλίσει αμφότερες το εισιτήριο για το Champions League της νέας σεζόν και προσέφεραν ένα χορταστικό πιάτο σε όσους τις παρακολούθησαν στο πλαίσιο της 37ης αγωνιστικής της Serie A.

Οι γηπεδούχοι του Τιάγκο Μότα (βασικός υποψήφιος για τον πάγκο της Γιουβέντους από το καλοκαίρι) μπήκαν φορτσάτοι στο ματς και προηγήθηκαν με δύο γκολ διαφορά στα πρώτα 11 λεπτά με τους Καλαφιόρι και Κάστρο, ενώ πριν συμπληρωθεί μία ώρα αγώνα έκαναν ακόμη μεγαλύτερο το μαρτύριο των Τορινέζων γράφοντας το 3-0 με το δεύτερο γκολ του Καλαφιόρι.

Ωστόσο, στην τελική ευθεία της αναμέτρησης μίλησε το ένστικτο της αυτοσυντήρησης για την Κυπελλούχο Ιταλίας, με την βέκια σινιόρα όχι μόνο να σηκώνεται από το έδαφος, στο ντεμπούτο του Πάολο Μοντέρο στον πάγκο της (ανέλαβε χρέη υπηρεσιακού ύστερα από το επεισοδιακό διαζύγιο με τον Μάσιμο Αλέγκρι), αλλά να απαντάει δυναμικά.

Και αυτό γιατί σκόραρε τρεις φορές μέσα σε λιγότερο από 10 λεπτά, με τον Κιέζα να μειώνει σε 3-1 στο 76', τον Μίλικ να κάνει θρίλερ το ματς στο 83' κάνοντας το 3-2 και τον Γιλντίζ να απογειώνει τους φιλοξενούμενους στο 84' διαμορφώνοντας το τελικό 3-3.

Μάλιστα, με το γκολ του Γιλντίζ γράφτηκε ιστορία αφού για πρώτη φορά η Γιουβέντους δεν έχασε ματς Serie A στο οποίο βρέθηκε να είναι πίσω στο σκορ με τουλάχιστον τρία γκολ διαφορά.

• ΜΠΟΛΟΝΙΑ: Σκορούπσκι, Πος, Λουκουμί, Καλαφιόρι (75' Μπεουκέμα), Κρίστιανσεν, Φρόιλερ (76' Ελ Αζουζί), Ουρμπάνσκι (70' Φαμπιάν), Έμπισερ, Εντόι, Κάστρο (63' Σαλεμάκερς), Όντγκααρντ (70' Ορσολίνι)
  • ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Σέσνι, Γκάτι (57' Γιλντίζ), Μπρέμερ, Ντανίλο, Καμπιάζο (46' Αλκαράς), Μιρέτι (46' Γουεά), Λοκατέλι, Ραμπιό (71' Φατζόλι), Ίλινγκ Τζούνιορ, Βλάχοβιτς (64' Μίλικ), Κιέζα

Τα αποτελέσματα της 37ης αγωνιστικής

• Φιορεντίνα - Νάπολι 2-2 (Μπιράγκι 40', Ενζολά 42' / Ραχμάνι 8', Κβαρατσχέλια)
  • Λέτσε - Αταλάντα 0-2 (48' Ντε Κετελάρε, 53' Σκαμάκα)
  • Τορίνο - Μίλαν 3-1 (26' Σαπάτα, 40' Ίλιτς, 46' Ροντρίγκες / 55' πεν. Μπενασέρ)
  • Σασουόλο - Κάλιαρι 0-2 (71' Πράτι, 90+1' πεν. Λαπαντούλα)
  • Ουντινέζε - Έμπολι 1-1 (90+14' πεν. Σάμαρτζιτς / 90' πεν. Νιάνγκ)
  • Μόντσα - Φροζινόνε 0-1 (9' Τσεντίρα)
  • Ίντερ - Λάτσιο 1-1 (87' Ντάμφρις / 32' Καμάντα)
  • Ρόμα - Τζένοα 1-0 (79' Λουκάκου)
  • Σαλερνιτάνα - Βερόνα 1-2 (90' Ματζόρε / 22' Σουσλόφ, 45+3' Φολορούνσο)
  • Μπολόνια - Γιουβέντους 3-3 (2' 53' Καλαφιόρι, 11' Κάστρο / 76΄Κιέζα, 83' Μίλικ, 84' Γιλντίζ)