SERIE A

Μπολόνια - Ίντερ 1-0: Ο Ορσολίνι χάρισε τη νίκη και τρεις βαθμούς στη μάχη των "ροσομπλού" για την εξάδα

Ο Ορσολίνι πανηγυρίζει το γκολ κόντρα στην Ίντερ
Ο Ορσολίνι πανηγυρίζει το γκολ κόντρα στην Ίντερ PRINT SCREEN

Η Μπολόνια πήρε τη νίκη κόντρα στην Ίντερ, με τον Ορσολίνι να πετυχαίνει το χρυσό γκολ στο 76' και να χαρίζει στην ομάδα του τρεις πολύτιμους βαθμούς στη μάχη για την έξοδο στην Ευρώπη.

Η Ίντερ γνώρισε την ήττα εκτός έδρας με 1-0 από την Μπολόνια των Μπάμπη Λυκογιάννη και Γιώργου Κυριακόπουλου στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Serie A.

Ο Ορσολίνι ήταν ο εκείνος που σημείωσε το μοναδικό γκολ του αγώνα και χάρισε στους "ροσομπλού" ένα σημαντικό τρίποντο στη μάχη που δίνουν για την εξάδα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν στο ματς πιο δυναμικά και βρήκαν δίχτυα μόλις στο 12ο λεπτό του αγώνα. Ο Φέργκιουσον από τα δεξιά έκανε το γύρισμα στον Μπάροου, ο οποίος δοκίμασε το σουτ στέλνοντας την μπάλα στη δεξιά γωνία του Ονανά, που αιφνιδιάστηκε.

Ο VAR φώναξε τον διαιτητή να δει τη φάση στο μόνιτορ, με τον ρέφερι να ακυρώνει το γκολ λόγω οφσάιντ.

Στο 18' η Μπολόνια είχα μία ακόμα καλή στιγμή, με τον Καμπιάζο να κάνει το σουτ και τον Ονανά να αποκρούει με τον αγκώνα. Ο Σοριάνο πήρε το ριμπάουντ και από πολύ πλάγια θέση σούταρε, με την μπάλα να σταματάει στο δοκάρι.

Η πρώτη τελική των "νερατζούρι" ήταν στο 31' με τον Λουκάκου, ενώ στο 40' απείλησαν εκ νέου με κεφαλιά του Μαρτίνες που πέρασε έξω από την εστία του Σκορούπσκι.

Στο δεύτερο μέρος το λάθος των Μπαρέλα και Ντ'Αμπρόζιο αποδείχθηκε μοιραίο, αφού η μπάλα έφτασε στον Ορσολίνι, ο οποίος με πλασέ νίκησε τον Ονανά για το 1-0 στο 76'.

Για τους νικητές, ο Γιώργος Κυριακόπουλος πέρασε στον αγώνα στο 83ο λεπτό και ο Μπάμπης Λυκογιάννης έμεινε στον πάγκο.

Μπολόνια: Σκορούπσκι, Πος, Λουκούμι, Σόζα, Καμπιάζο, Σχάουτεν (88' Μεδέλ), Ντομίνγκες, Ορσολίνι (87' Εμπισέρ), Φέργκιουσον (83' Μόρο), Σοριάνο (83' Κυριακόπουλος), Μπάροου (87' Ραϊμόντο).

Ίντερ: Ονανά, Μπαστόνι, Νταρμιάν, Ντε Φράι (46' Ατσέρμπι), Γκόζενς, Μκιταριάν (63' Μπαρέλα), Τσαλχάνογλου, Μπρόζοβιτς (83' Καρμπόνι), Ντάμφρις (68' Ντ' Αμπρόζιο), Λουκάκου (64' Τζέκο), Μαρτίνες.