PREMIER LEAGUE

Μπράιτον - Κρίσταλ Πάλας 1-2: Γλίτωσε τη γκέλα στο 95' η Πάλας

Ο Ματετά πανηγυρίζει γκολ του στο Μπράιτον - Κρίσταλ Πάλας για την Premier League.
Ο Ματετά πανηγυρίζει γκολ του στο Μπράιτον - Κρίσταλ Πάλας Ⓒ 2021 FRANK AUGSTEIN/ASSOCIATED PRESS

Η Κρίσταλ Πάλας επικράτησε 2-1 εκτός έδρας της Μπράιτον με τον Μπεντεκέ να σκοράρει το νικητήριο τέρμα των φιλοξενούμενων στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων. (VIDEOS)

Με την αναμέτρηση της Μπράιτον με την Κρίσταλ Πάλας ολοκληρώθηκε η 25η αγωνιστική της Premier League τη Δευτέρα (22/2) το βράδυ με τους φιλοξενούμενους του Λούκα Μιλιβόγεβιτς να παίρνουν τη νίκη με γκολ του Μπεντεκέ στο 95' και γλίτωσε τη γκέλα.

Η Κρίσταλ Πάλας πήρε προβάδισμα στο σκορ στο 28' με υπέροχο τακουνάκι του Ματετά μέσα από την μικρή περιοχή. Ένα γκολ που πανηγύρισε έξαλλα ο επιθετικός των φιλοξενούμενων.

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι βρήκαν στο γκολ της ισοφάρισης στο 55' με σουτ του Βέλτμαν μέσα από την περιοχή. Οι γηπεδούχοι έχασαν τριπλή ευκαιρία στο 60' για να φτάσουν στην ανατροπή αλλά δεν τα κατάφεραν. Μάλιστα μέχρι το 70' είχαν ακόμη δύο καλές στιγμές για να πάρουν το προβάδισμα.

Και ενώ όλα έδειχναν πως το ματς θα έληγε ισόπαλο οι φιλοξενούμενοι βρήκαν γκολ νίκης με τον Μπεντεκέ στο 95' και έφυγαν με το διπλό και το τρίποντο. Σε σέντρα από τα αριστερά ο επιθετικός της Κρίσταλ Πάλας με σουτ στην κίνηση έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ 25ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 19 Φεβρουαρίου

Γουλβς - Λιντς 1-0 (64' αυτ. Μεσλιε)

Σάββατο 20 Φεβρουαρίου

Σαουθάμπτον - Τσέλσι 1-1 (33' Μιναμίνο / 54' πεν. Μάουντ)

Μπέρνλι - Γουέστ Μπρομ 0-0

Λίβερπουλ - Έβερτον 0-2 (3' Ρισάρλιζον, 83' πεν. Σίγκουρντσον)

Φούλαμ - Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 1-0 (61' Λούκμαν)

Κυριακή 21 Φεβρουαρίου

Γουέστ Χαμ - Τότεναμ 2-1 (5' Αντόνιο, 47' Λίνγκαρντ / 64' Λούκας Μόουρα)

Άστον Βίλα - Λέστερ 1-2 (19' Μάντισον, 23' Μπαρνς)

Άρσεναλ - Μάντσεστερ Σίτι 0-1 (2' Στέρλινγκ)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Νιούκαστλ 3-1 (30' Ράσφορντ, 57' Τζέιμς, 75' Μπρούνο Φερνάντες/36' Σεν Μαξεμέν)