PREMIER LEAGUE

Μπράιτον - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-1: Ο Ζοάο Πέδρο τιμώρησε τους κόκκινους διαβόλους στο 90+5'

Brighton's Joao Pedro, top, celebrates scoring his side's opening goal during the Europa League Group B soccer match between Brighton and Hove Albion and Olympique de Marseille at the Amex stadium in Brighton, England, Thursday, Dec. 14, 2023. (AP Photo/Ian Walton)
Ο Ζοάο Πέδρο πανηγυρίζει γκολ που πέτυχε με τη φανέλα της Μπράιτον @ 2024 IAN WALTON / AP IMAGES

Η Μπράιτον ξεπέρασε το εμπόδιο της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με 2-1 στο Amex Stadium με σκόρερ τους Γουέλμπεκ και Ζοάο Πέδρο στις καθυστερήσεις με τον Ντιαλό να ισοφαρίζει προσωρινά.

Η Μπράιτον έκανε το δύο στα δύο στην Premier League, καθώς νίκησε εντός έδρας 2-1 τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έχοντας ως μεγάλους πρωταγωνιστές τους Γουέλμπεκ (32') και Πέδρο (90+5') με τον Ντιαλό να ισοφαρίζει προσωρινά στο 60'.

Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 11ο λεπτό από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, με τον Νταλότ να βγάζει ωραία σέντρα και τον Ντιαλό να κάνει την προβολή, αλλά να μην καταφέρνει να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Οι κόκκινοι διάβολοι απείλησαν ξανά στο 24' με την κεφαλιά του Κασεμίρο και στο 27' με σουτ εκτός εστίας του Νταλότ, όμως και στις δύο περιπτώσεις η μπάλα κατέληξε πάνω από την εστία του Στιλ.

Στο 32' ήταν ο Γουέλμπεκ αυτός που πλήγωσε την άλλοτε ομάδα του κι έδωσε προβάδισμα στην Μπράιτον. Ο Πέδρο έκανε μία εξαιρετική μπαλιά τα δεξιά, η οποία πέρασε από όλους και κατέληξε αριστερά στον Μιτόμα, που έδωσε στον Γουέλμπεκ.

Η αμυντική λειτουργία της Γιουνάιτεντ δεν λειτούργησε καλά, με τους Μαρτίνες και Μαγκουάιρ να μην αντιδρούν και τον Γουέλμπεκ να πετυχαίνει τα 100ό γκολ του στην Premier League.

Δύο λεπτά μετά οι φιλοξενούμενοι βρήκαν δίχτυα με τον Ράσφορντ, όμως το γκολ δεν μέτρησε για οφσάιντ. Η Γιουνάιτεντ είχε ξανά την ευκαιρία να ισοφαρίσει, αλλά ο Στιλ απέκρουσε το σουτ του Μάουντ στο 37', με την Μπράιτον να πηγαίνει στα αποδυτήρια με προβάδισμα.

Στο 55' η Μπράιτον έφτασε μία ανάσα από το 2-0, με την μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι, όμως στο 60' η Γιουνάιτεντ κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1.

Ο Μαζράουι τροφοδότησε ωραία τον Ντιαλό από τα δεξιά, εκείνος έκανε την προσποίηση, σούταρε, με την μπάλα να βρίσκει στο γόνατο του Φαν Χέκε και να καταλήγει στα δίχτυα του Στιλ.

Η Γιουνάιτεντ έφτασε πολύ κοντά στο να γυρίσει το ματς, με το γκολ του Γκαρνάτσο όμως, να ακυρώνεται για οφσάιντ του Ζίρκζε. Ο Φερνάντες μπήκε στην περιοχή, μοίρασε στον Γκαρνάτσο, όμως η μπάλα πριν καταλήξει στα δίχτυα από τα πόδια του Ισπανού βρήκε στο γόνατο του Ζίρκζε, ο οποίος ήταν εκτεθειμένος.

Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής

• Μπράιτον - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-1 (32' Γουέλμπεκ, 90+5' Πέδρο / 60' Ντιαλό)
  • 24/08 17:00 Μάντσεστερ Σίτι - Ίπσουϊτς
  • 24/08 17:00 Τότεναμ - Έβερτον
  • 24/08 17:00 Κρίσταλ Πάλας - Γουέστ Χαμ
  • 24/08 17:00 Φούλαμ - Λέστερ
  • 24/08 17:00 Σάουθαμπτον - Νότιγχαμ Φόρεστ
  • 24/08 19:30 Άστον Βίλα - Άρσεναλ
  • 25/08 16:00 Γουλβς - Τσέλσι
  • 25/08 16:00 Μπόρνμουθ - Νιούκαστλ