CHAMPIONS LEAGUE

Μπριζ - Ντόρτμουντ 0-3: Με χρυσή αλλαγή τον Μπάινο-Γκίτενς οι Γερμανοί πέρασαν από την έδρα των Βέλγων

Ο Μπάινο-Γκίτενς σκοράρει κόντρα στην Κλαμπ Μπριζ @2024 AP IMAGES/OMAR HAVANA

Με το δεξί ξεκίνησαν τον ταξίδι τους στη League Phase του ανανεωμένου Champiosn League η φιναλίστ της περσινής διοργάνωσης, Ντόρτμουντ, με τον Τζέιμι Μπάινο-Γκίτενς να έρχεται από τον πάγκο και με δύο γκολ να ανοίγει τον δρόμο των Γερμανών για το 0-3. Βασικός και για 85' αγωνίστηκε ο Χρήστος Τζόλης.

Η Ντόρτμουντ έδειξε με το "καλημέρα" ότι για ακόμη μία χρονιά θα αποτελέσει δύσκολο αντίπαλο για κάθε ομάδα στο Champions League.

Οι Γερμανοί πραγματοποιώντας κυνική εμφάνιση, πέρασαν με εμφατικό τρόπο από την έδρα της Κλαμπ Μπριζ και στενοχώρησαν τον Χρήστο Τζόλη, που αγωνίστηκε βασικός για τους Βέλγους.

Το τελικό 0-3 προήλθε από δύο γκολ της "χρυσής" αλλαγής του Νούρι Σαχίν, Τζέιμι Μπάινο-Γκίτενς, ενώ το κερασάκι στην τούρτα με εκτέλεση πέναλτι αλά πανένκα έβαλε στο 93' ο Γκιρασί, ο οποίος μάλιστα πέτυχε και το πρώτο του γκολ με τη φανέλα των "κίτρινων".

Το ματς

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που έφτασαν από νωρίς (4') κοντά στο να ανοίξουν το σκορ. Ο Ρίερσον υποδέχθηκε την μπάλα στο δεξί φτερό της επίθεσης της Ντόρτμουντ, σέντραρε στην περιοχή με στόχο τον Μάλεν, ο οποίος ωστόσο δεν κατάφερε να βρει την μπάλα και να την στείλει στην εστία του Μινιολέ.

Τρία λεπτά αργότερα ο Αντεγέμι δοκίμασε το πόδι του από απόσταση, με τον Βέλγο τερματοφύλακα της Μπριζ να του λέει όχι. Κι εκεί που οι Γερμανοί έδειχναν να έχουν τα ηνία του αγώνα, ο Βέτλεσεν εκμεταλλεύτηκε στο 12' την αδράνεια στην άμυνα των "κίτρινων" μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ντε Κάιπερς, όμως το σουτ του κατέληξε στο δοκάρι του Κόμπελ.

Τα επόμενα μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου πέρασαν χωρίς τη μεγάλη ευκαιρία, με τον Ελβετό πορτιέρε των φιλοξενούμενων να στέλνει κόρνερ την προσπάθεια του Σβοκ Όλσεν στο 37'.

Στο δεύτερο 45λεπτο οι Βέλγοι ανέβασαν στροφές και ήταν αυτοί που επιχείρησαν να κερδίσουν κάτι περισσότερο από τον έναν βαθμό της ισοπαλίας.

Ο ρέφερε τις αναμέτρησης είπε "όχι" στον Χρήστο Τζόλη στο πέναλτι που ζήτησε ο Έλληνας διεθνής επιθετικός στο μαρκάρισμα του Ζάμπιτσερ, με τον τελευταίο να απειλεί δίχως επιτυχία τον Μινιολέ με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 54'.

Στο 63' ο Κόμπελ δεν επέτρεψε σε ακόμη μία περίπτωση να μείνει πίσω στο σκορ η ομάδα του, καθώς έπεσε στη δεξιά πλευρά του και έδιωξε σε κόρνερ το συρτό σουτ του Βέτλεσεν.

Εν τέλει, εκεί που πίεζε για το τέρμα η Μπριζ, ο Τζέιμι Μπάινο-Γκίτενς το έκανε ξανά, όπως ακριβώς και με την Άιντραχτ Φρανκφούρτης. Ο Άγγλος εξτρέμ μέσα σε διάστημα μόλις 10' (76' και 86')πέτυχε δύο σχεδόν πανομοιότυπα τέρματα, υποδοχή της μπάλας από τα αριστερά, συνέκλινε δεξιά και εκτέλεσε τον Μινιολέ, για να δώσει το τρίποντο στους "κίτρινους".

Το τελικό 0-3 διαμόρφωσε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Γκιρασί με εκτέλεση πέναλτι, που ο ίδιος κέρδισε νωρίτερα, αλά πανένκα.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

• ΜΠΡΙΖ: Μινιολέ, Ορδόνιες, Ντε Κάιπερ, Μέχελε, Βέτλεσεν (85' Βέρμαντ), Ονιεντικά, Νίλσεν (65' Γιούτγκλα), Τζόλης (85' Ταλμπί), Σβοκ Όλσεν, Βανάκεν, Σέις (71' Σάμπε)
  • ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Κόμπελ, Ρίερσον, Σούλε, Σλότερμπεκ, Μπενσεμπαΐνι (59' Αντόν), Τσαν, Μπραντ, Γκρος (68' Ένμετσα), Ζάμπιτσερ (68' Μπάινο-Γκίτενς), Μάλεν (59' Γκιρασί), Αντεγέμι (87' Κοουτό)