ΑΕΚ

Να ξορκίσει το φάντασμα της πρεμιέρας

Ομάδα

Να ξορκίσει το φάντασμα της πρεμιέρας θέλει η Ένωση. To SPORT 24 θυμίζει τις τρεις τελευταίες απόπειρες

Ο Φερέρ ζητεί το 3/3 στα ματς με Βέροια (εκτός), Ατρόμητο (εντός) και Λεβαδειακό (εκτός) ώστε η ΑΕΚ να πάρει στη Νέα Σμύρνη για το ιδιαίτερα δύσκολο παιχνίδι με τον Πανιώνιο έχοντας το απόλυτο σε βαθμούς.
Ωστόσο όσο κι αν ο προπονητής παρουσιάζεται ενθουσιασμένος από την (όντως εξαιρετική) παρουσία των ποδοσφαιριστών του στις προπονήσεις, κάθε αγώνας χαρακτηρίζεται από διαφορετικές ειδικές συνθήκες οι οποίες (έχει γίνει παράδοση) να υψώνουν αξεπέραστα εμπόδια για την ΑΕΚ τα τελευταία τρία χρόνια.

Το SPORT24 θυμίζει τις τρεις τελευταίες αποτυχημένες απόπειρες των Κιτρινόμαυρων να νικήσουν σε πρεμιέρα πρωταθλήματος.

Περίοδος 2004/05

19 Σεπτεμβρίου 2004
Αιγάλεω - ΑΕΚ

Το σκορ: 1-1 (10 Φωτάκης - 33’ Λυμπερόπουλος)

Το στόρι: Με τον Ντέμη Νικολαΐδη στον προεδρικό θώκο, τον Φερνάντο Σάντος και τον Νίκο Λυμπερόπουλο πιο σεβαστό όνομα στην ενδεκάδα της, η πειραματική ΑΕΚ έψαχνε μια καλή αρχή. Ένα νικηφόρο ξεκίνημα ήταν αναγκαίο για μια ομάδα που δεν είχε το υλικό για σπουδαία πράγματα (αλλά και που έχασε το πρωτάθλημα μέσα από τα χέρια της), ωστόσο η εξέλιξη δεν ήταν αυτή που επιθυμούσαν οι Κιτρινόμαυροι. Η ΑΕΚ ευτύχησε να ισοφαρίσει με τον Λυμπερόπουλο στο 33’ το γκολ του Φωτάκη από το 10ο λεπτό της αναμέτρησης, όμως στη συνέχεια δεν κατάφερε να προκαλέσει αναστάτωση στην συμπαγή άμυνα του Αιγάλεω όπου δέσποζε ο νυν ποδοσφαιριστής της Ένωσης Γιώργος Αλεξόπουλος.

Εντουσέι Ντανιέλ 31 77 Ασουνσάο Πάουλο

Το ζητούμενο για την ΑΕΚ στο ξεκίνημα της Superleague 2007/08 δεν είναι τόσο οι καλές εμφανίσεις όσο οι βαθμοί που χάθηκαν πέρυσι και όπως αποδείχτηκε κόστισαν το πρωτάθλημα.

Περίοδος 2005/06
29 Αυγούστου 2005
Ατρόμητος - ΑΕΚ

Το σκορ: 0-0

Το στόρι: Η δεύτερη χρονιά του Φερνάντο Σάντος στο τιμόνι της ΑΕΚ ξεκίνησε με την ίδια γεύση. Αν και το ρόστερ της ομάδας είχε βελτιωθεί αισθητά σε ποιότητα (μπορεί κανείς να το διακρίνει από τις ενδεκάδες), οι Κιτρινόμαυροι δεν κατάφεραν να νικήσουν τον πρώην γκολκίπερ της ομάδας Χρυσόστομο Μιχαϊλίδη ο οποίος ήταν εκ των κορυφαίων της αναμέτρησης. Εντύπωση προκάλεσε η επιλογή του Σάντος να κρατήσει στον πάγκο τους Βλάνταν Ίβιτς και Ζούλιο Σέζαρ οι οποίοι χρησιμοποιήθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο δίχως όμως να αλλάξουν τη ροή του αγώνα.