SERIE A

Νάπολι - Λέτσε 1-0: Παρέμεινε πρώτη με "χρυσό" γκολ του Ντι Λορέντζο

Ο Τζιοβάνι Ντι Λορέντσο
Ο Τζιοβάνι Ντι Λορέντσο @ 2022 ANTONIO CALANNI / AP IMAGES

Η Νάπολι μπόρεσε εν τέλει να δώσει συνέχεια στο νικηφόρο σερί της, επικρατώντας με 1-0 της Λέτσε χάρις το καθοριστικό τέρμα του αρχηγού της Ντι Λορέντζο στο δεύτερο ημίχρονο.

Η 9η αγωνιστική της Serie A δεν επιφύλαξε κάποια βαθμολογική απώλεια για τη Νάπολι, η οποία, αν και δυσκολεύτηκε, νίκησε τελικά με 1-0, με τον Ντι Λορέντζο να καθορίζει το αποτέλεσμα στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης.

Οι "παρτενοπέι" μπήκαν με διάθεση στο γήπεδο και από νωρίς περιόρισαν τους φιλοξενούμενους στο δικό τους μισό. Το γκολ για την ομάδα του Κόντε ήρθε στο 26ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Ντι Λορέντζο, ωστόσο ύστερα από παρέμβαση του VAR το τέρμα ακυρώθηκε. Η Νάπολι συνέχιζε να κρατά περισσότερη ώρα την μπάλα στα πόδια της, προσπαθώντας να δημιουργήσει κάποια μεγάλη ευκαιρία, όμως αυτό δεν συνέβη μέχρι τη λήξη του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη το σκηνικό ήταν ουσιαστικά το ίδιο. Οι γηπεδούχοι διατηρούσαν υψηλά επίπεδα κατοχής, ωστόσο αδυνατούσαν να ανεβάσουν σημαντικά τον ρυθμό του αγώνα και ως εκ τούτου οι επιθέσεις ήταν προβλέψιμες για την άμυνα της Λέτσε.

Η Νάπολι δεν σταμάτησε να προσπαθεί και στο 73ο λεπτό και ο Ντι Λορέντζο βρήκε το "χρυσό" γκολ. Το τέρμα του διεθνούς Ιταλού αμυντικού αποδείχθηκε εν τέλει αρκετό για να την κρατήσει τη Νάπολι μόνη στην κορυφή της βαθμολογίας πριν τη δύσκολη μεσοβδόμαδη έξοδο, όπου θα αντιμετωπίσει τη Μίλαν στο Σαν Σίρο, την ερχόμενη Τρίτη.

ΝΑΠΟΛΙ: Μέρετ, Ντι Λορέντσο, Ραχμάνι, Μπουοντζόρνο, Ολιβέρα, Ανγκισά, Γκίλμουρ (72' Ραψαντόρι), ΜακΤόμινεϊ, Ενγκόνζ (57' Πολιτάνο), Λουκάκου, Νέρες (72' Κβαρατσεχέλια)

ΛΕΤΣΕ: Φαλκόνε, Πελμάρ, Γκασπάρ, Μπασκιρότο, Πιερότι, Κουλιμπαλί (77' Ρέμπιτς), Ραμαντάνι, Ραφιά (69' Πιεριέ), Ντόργκου, Κρστόβιτς, Μπαντά (69' Σανσόν)