SERIE A

Νάπολι - Μόντσα 2-0: Καθάρισαν από το πρώτο ημίχρονο και ανέβηκαν στην κορυφή οι παρτενοπέι

Ο Πολιτάνο με τη φανέλα της Νάπολι
Ο Πολιτάνο με τη φανέλα της Νάπολι © 2024 GREGORIO BORGIA / AP IMAGES

Στην κορυφή της Serie A ανέβηκε η Νάπολι, η οποία επικράτησε με 2-0 της Μόντσα με τα γκολ των Πολιτάνο και Κβαρατσκέλια στο πρώτο ημίχρονο.

Η Νάπολι νίκησε 2-0 τη Μόντσα για την 6η αγωνιστική της Serie A και φιγουράρει μόνη πρώτη στη βαθμολογία.

Τον δρόμο για τους παρτενοπέι άνοιξε στο 22' ο Πολιτάνο και ο Κβαρατσκέλια διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 33ο λεπτό. Έτσι η ομάδα του Αντόνιο Κόντε ανέβηκε στους 13 βαθμούς και στην κορυφή της κατάταξης ενώ η Μόντσα παραμένει στην προτελευταία θέση με 3 βαθμούς.

Νωρίτερα, Έμπολι και Φιορεντίνα έμειναν στο 0-0 ενώ η Ρόμα επικράτησε 2-1 με ανατροπή της Βενέτσια. Ο Πογιάνπαλο είχε ανοίξει το σκορ στο 44' για τους φιλοξενούμενους όμως ο Κριστάντε (74') και ο Πισίλι (83') έφεραν τούμπα το ματς και χάρισαν τη νίκη στους τζιαλορόσι.

Δια πυρός και σιδήρου πέρασε η Κόμο για να κάμψει την αντίσταση της Βερόνα, την οποία και νίκησε με 3-2 χάρη στα γκολ των Κουτρόνε (43', 72') και Μπελότι (89'). Ο Λάζοβιτς είχε ισοφαρίσει προσωρινά με πέναλτι στο 53' ενώ ο Λαμπούρ μείωσε στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Τέλος, μεγάλο διπλό στην έδρα της Τορίνο πανηγύρισε η Λάτσιο με 2-3. Γκεντουζί (8') και Ντιά (60') έδωσαν το προβάδισμα στους λατσιάλι πριν μειώσει ο Άνταμς στο 67'. Ο Νοσλίν σφράγισε τη νίκη στο 89' για τους φιλοξενούμενους ενώ ο Κόκο διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 90'+2'.

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής

• Μίλαν - Λέτσε 3-0 (38' Μοράτα, 41' Ερναντέζ, 43' Πούλισικ)
  • Ουντινέζε - Ίντερ 2-3 (35' Καμπασέλε, 83' Λούκα / 1' Φρατέζι, 45+3' 47' Μαρτίνες)
  • Τζένοα - Γιουβέντους 0-3 (48' πεν. 55' Βλάχοβιτς, 89' Κονσεϊσάο)
  • Μπολόνια - Αταλάντα 1-1 (46' Κάστρο / 90' Σάμαρτζιτς)
  • Τορίνο - Λάτσιο 2-3 (67' Άνταμς, 90'+2' Κόκο / 8' Γκεντουζί, 60' Ντιά, 89' Νοσλίν)
  • Κόμο - Βερόνα 3-2 (43', 72' Κουτρόνε, 89' Μπελότι / 53' πεν. Λάζοβιτς, 90'+4' Λαμπούρ)
  • Ρόμα - Βενέτσια 2-1 (74' Κριστάντε, 83' Πισίλι / 44' Πόγιανπαλο)
  • Έμπολι - Φιορεντίνα 0-0
  • Νάπολι - Μόντσα 2-0 (22' Πολιτάνο, 33' Κβαρατσκέλια)
  • 30/9 21:45 Πάρμα - Κάλιαρι