Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΚΑΒΑΛΑ

Νέα Καβάλα-ΑΕΚ 2-1

Μπλάνκο Καβάλα

Η Καβάλα επικράτησε της ΑΕΚ με 2-1. Με ανύπαρκτο πέναλτι προηγήθηκαν οι γηπεδούχοι στο 55ο λεπτό

Οι "αργοναύτες" προηγήθηκαν στο 55' με το πέναλτι του Ντομπρασίνοβιτς, ο "Δικέφαλος" ισοφάρισε προσωρινά με τον Γκέντσογλου στο 68', ενώ ο Γιάννου χάρισε τους τρεις βαθμούς στους γηπεδούχους στο 85'. Η ΑΕΚ έχασε για ένα ακόμα παιχνίδι πολλές ευκαιρίες και το πλήρωσε με διαιτητικά λάθη και εν τέλει με ακόμα μία ήττα.
* Ενός λεπτού σιγή πριν την έναρξη της αναμέτρησης για τον θάνατο του Ντε Νίγκρις. Επίσης οι ποδοσφαιριστές αγωνίστηκαν με μαύρα περιβραχιόνια.
Οι συνθέσεις των ομάδων

Καβάλα (Βαγγέλης Γούτης): Ιτάνζ, Πετκάκης, Παβίσεβιτς, Θεοδωρέλλης, Ντουγκλάο, Ντομπρασίνοβιτς, Σιόντης, Μεντί (90΄ Κάλατζιτς), Λάκης, Ορούμα (75΄ Ιωάννου, 79΄ λ. τρ. Γιάννου), Ρινκόν.

ΑΕΚ (Ντούσαν Μπάγεβιτς): Σάχα, Καφές, Αραούχο, Μαϊστόροβιτς, Λεονάρντο (64΄ Παυλής), Μαντούκα, Γιάχιτς (67΄ λ. τρ. Μάκος), Καράμπελας (72΄ λ. τρ. Γεωργέας), Μπλάνκο, Σκόκο, Γκέντσογλου.

Διαιτητής: Τριτσώνης (Αθηνών)
Κίτρινες: Μεντί, Ντουγκλάο - Καράμπελας, Καφές
Με μια ματιά
Ο Γιάννης το θεριό…

Η αποστολή της ΑΕΚ στην Καβάλα ήταν εξ αρχής δύσκολη με τους μπλε να είναι η ευχάριστη έκπληξη του πρωταθλήματος και μία από τις ομάδες που χαίρεσαι να βλέπεις. Παρ όλα αυτά οι πολλές απουσίες των γηπεδούχων, ειδικότερα στην επίθεση, έδινε ένα προβάδισμα στην Ένωση πριν την έναρξη της αναμέτρησης.

Το ξεκίνημα του αγώνα όμως έδειξε πως αμφότεροι δεν θα έπαιρναν κανένα ρίσκο για το τρίποντο. Ο Ντούσαν Μπάγεβιτς επέλεξε τρία επιθετικά χαφ (Μαντούκα, Λεονάρντο, Σκόκο) πίσω από τον Μπλάνκο ενώ από την πλευρά του ο Βαγγέλης Γούτης γέμισε την μεσαία του γραμμή και προσπάθησε με συμπαγή άμυνα να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις.

…και το θεριό τον Γιάννη

Το παιχνίδι ήταν απόλυτα ισορροπημένο με την κατοχή της μπάλας να είναι μοιρασμένη και τις μάχες του κέντρου να κλέβουν την παράσταση. Η ΑΕΚ δεν μπορούσε να διασπάσει την πολύ καλά οργανωμένη άμυνα της Καβάλας αλλά οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την κλάση του Ορούμα για να δημιουργήσουν την πρώτη φάση της αναμέτρησης.

Στο 15ο λεπτό ο Ρινκόν είδε την κίνηση του Ορούμα στην πλάτη της κιτρινόμαυρης άμυνας αλλά ο τελευταίος αν και πέρασε τον Σάχα στα όρια της τελικής γραμμής δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα από πολύ πλάγια θέση με το εξωτερικό.

Με την μπάλα να παίζεται κυρίως στην μεσαία γραμμή και η κατοχή να αλλάζει συνεχώς η μόνη λύση για τις δύο ομάδες ήταν οι κάθετες πάσες, όπως αυτή του Ρινκόν. Με τον ίδιο ακριβώς τρόπο απάντησε και η Ένωση στο 24’, όταν ο Σκόκο είδε την κίνηση του Μαντούκα αλλά ο Ιτάνζ μάζεψε την μπάλα από τα πόδια του Βραζιλιάνου.

Ο χορός των κιτρινόμαυρων χαμένων ευκαιριών

Με την συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα η ΑΕΚ έδειξε να ανεβάζει ταχύτητα προσπαθώντας να πιέσει την άμυνα των γηπεδούχων. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα την πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους στο 34ο λεπτό. Ο Λεονάρντο άλλαξε παιχνίδι για τον Μαντούκα στα δεξιά και αυτό προσπάθησε να βρει με το κεφάλι τον Μπλάνκο στην καρδιά της αντίπαλης άμυνας. Η μπάλα έφτασε στον Αργεντινό αλλά το δύσκολο σουτ υπό πίεση πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Ιτάνζ.

Ο Ζορό ήταν ο πρωταγωνιστής καις την επόμενη φάση του αγώνα, όταν προσπάθησε με σουτ έξω από την περιοχή να νικήσει τον πορτιέρο της Καβάλας στο 37’, αλλά νικητής ήταν και πάλι ο Ιτάνζ που έδιωξε σε κόρνερ. Το 15λεπτο πίεσης της Ένωσης τελείωσε με ακόμα μία κλασική ευκαιρία στο 38’ Ο Μαντούκα εκτέλεσε το κόρνερ αλλά ο Ιτάνζ με ακόμα μία εντυπωσιακή απόκρουση απέτρεψε το 0-1 σε κεφαλιά του Μαϊστόροβιτς.

Με ανύπαρκτο πέναλτι το 1-0 η Καβάλα

Το δεύτερο ημίχρονο δεν ε είχε καμία σχέση με την εικόνα του πρώτου μέρους και για την αλλαγή αυτή φέρει μεγάλη ευθύνη τόσο ο διαιτητής της αναμέτρησης όσο και ο Βασίλης Λάκης. Στο 55ο λεπτό ο πρώην κιτρινόμαυρος δεξιός χαφ βρέθηκε μέσα στην περιοχή και ξεγέλασε τον Τριτσώνη κερδίζοντας πέναλτι για την ομάδα του.

Ο Καράμπελας προσπάθησε να ανακόψει την προσπάθεια του μέσου της Καβάλας αλλά είδε τον Λάκη να πέφτει μέσα στην περιοχή χωρίς να υπάρχει επαφή. Ο Ντομπρασίνοβιτς ανέλαβε την εκτέλεση και έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους αλλάζοντας εξ ολοκλήρου την εικόνα του αγώνα.

Αντέδρασε με Γκέντσογλου

Η ΑΕΚ έπρεπε να ανεβάσει την απόδοσή της και να πιέσει περισσότερο την Καβάλα για να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ. Ο Μπάγεβιτς πέρασε στο παιχνίδι τον Παυλή αντί του Λεονάρντο αλλάζοντας το 4-2-3-1 σε 4-4-2 και ευτύχισε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια στο 69ο λεπτό.

Ο κεντρικός αμυντικός της Ένωσης που πραγματοποίησε ακόμα μία καλή εμφάνιση έχασε μοναδική ευκαιρία στο 67’ να ανοίξει το σκορ αλλά το έκανε δύο λεπτά αργότερα. Μετά από εκτέλεση κόρνερ από τα αριστερά του Μαντούκα ο Γκέντσογλου έπιασε την κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής και η μπάλα κατέληξε στην δεξιά γωνία του Ιτάνζ.

Ταφόπλακα από τον Γιάννου

Μετά το 1-1 το παιχνίδι είχε ανοίξει με τις δύο ομάδες να κυνηγούν το γκολ της νίκης. Ο Μπάγεβιτς δεν μπορούσε να ενισχύσει την ομάδα του καθώς χρειάστηκε να κάνει δύο αναγκαστικές αλλαγές, ενώ οι παίκτες που ήταν στον αγωνιστικό χώρο έχασαν τις ευακιρίες για την ολική ανατροπή.

Το σκηνικό είχε στηθεί όπως και στα περισσότερα παιχνίδια της ΑΕΚ. Οι κιτρινόμαυροι έχασαν ευκαιρίες, ο διαιτητής έκανε λάθη εις βάρος τους και στο τέλος ήρθε το γκολ για την Καβάλα. Ο 19χρονος Γιάννου απάντησε στο τέρμα του επίσης 19χρονου Γκέντσογλου και έβαλε τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ πέντε λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης.

Στα τελευταία λεπτά η Ένωση προσπάθησε να φέρει και πάλι το παιχνίδι στα ίσια αλλά συνέχισε να χάνει ευκαιρίες από αυτές πουδ εν χάνονται. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα ακόμα μία ήττα και πλέον η ΑΕΚ βρίσκεται στο -3 από τη νεοφώτιστη Καβάλα!
Συνέντευξη Τύπου
Μπάγεβιτς: " Η ΑΕΚ έπαιξε καλά σήμερα και η Καβάλα το ίδιο. Είχαμε και θέληση και πάθος και φυσικά ευκαιρίες. Μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα δεν μπήκαμε δυνατά. Στο πρώτο ημίχρονο είχαμε δυο ευκαιρίες πολύ σημαντικές με τον Μαϊστόροβιτς και τον Γιάχιτς, ενώ το ίδιο είχαμε και στο δεύτερο ημίχρονο. Μετά το 1-1 κάναμε ένα λάθος και δεχθήκαμε γκολ αλλά και πάλι στην συνέχεια είχαμε ευκαιρίες για να φτάσουμε στο γκολ. Είχαμε και ατυχία, αφού και οι τρεις αλλαγές ήταν αναγκαστικές, αφού και ο Λεονάρντο και ο Γιάχιτς και ο Καράμπελας ζήτησαν αλλαγή. Θα μπορούσαμε να κερδίσουμε σήμερα αλλά πιο δίκαιο θα ήταν η ισοπαλία. Εμείς έχουμε να κάνουμε την δική μας δουλειά δεν έχουμε καμία σχέση με τα διοικητικά".

Γούτης: " Θέλω να συγχαρώ τους παίκτες της ομάδας μου που για μια ακόμη φορά έδειξαν ότι μπορούν να σταθούν σε υψηλό επίπεδο είτε προέρχονται από τον πάγκο είτε από την εξέδρα. Εχει δημιουργηθεί μια ομάδα δεμένη σαν σύνολο και πιστεύουμε ότι μπορούμε να συνεχίσουμε έτσι και να έχουμε ανοδική πορεία. Ο πρόεδρος είναι πάντα δίπλα για οτιδήποτε θέλουμε και αυτό το αναφέρω γιατί ξέρουμε την προσπάθεια που κάνει. Όσο για τον αγώνα πιστεύω ότι κερδίσαμε δίκαια είχαμε πολύ καλή παρουσία, είμαστε μαχητές, ξεφύγαμε ελάχιστα από τακτική και αν είχαμε τύχη θα μπορούσαμε να είχαμε σημειώσει και άλλο γκολ ".
Όλα τα λεφτά...
Ορισμένες ενέργειες του Ορούμα δείχνουν πως αυτός ο ποδοσφαιριστής αδικείται στην Ελλάδα.
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Έχει καταντήσει κουραστικό αλλά για ένα ακόμα παιχνίδι η ΑΕΚ είχε κόντρα διαιτησία με λάθη που στοίχισαν, όπως αυτό στο πέναλτι του 55ου λεπτού.
To Live του αγώνα...
Η 11άδα των γηπεδούχων
(Βαγγέλης Γούτης): Ιτάνζ, Πετκάκης, Παβίσεβιτς, Θεοδωρέλλης, Φερέιρα, Ντομπρασίνοβιτς, Σιόντης, Μεντί, Λάκης, Ορούμα, Ρινκόν
Η 11άδα των φιλοξενούμενων
(Ντούσαν Μπάγεβιτς): Σάχα, Καφές, Αραούχο, Μαϊστόροβιτς, Λεονάρντο, Μαντούκα, Γιάχιτς, Καράμπελας, Μπλάνκο, Σκόκο, Γκέντσογλου
1' Έναρξη αγώνα
5' Σχόλιο
Χωρίς κάτι το ιδιαίτερο το πρώτο πεντάλεπτο, με το παιχνίδι να μην έχει ακόμα ρυθμό.
8' Σουτ ΑΕΚ Σκόκο
Εκτέλεση φάουλ από τον Σκόκο, με το σουτ του να είναι αρκετά δυνατό αλλά να φεύγει ψηλά πάνω από το δοκάρι του Ιτάνζ χωρίς να ανησυχήσει τον γκολκίπερ της Καβάλας.
15' Ευκαιρία Νέα Καβάλα Ορούμα
Μεγάλη ευκαιρία για την Καβάλα να ανοίξει το σκορ. Κάθετη πάσα από τον Ρινκόν, ο Ορούμα φεύγει πίσω από την πλάτη της άμυνας από θέση δεξιά και αποφεύγει τον Σάχα, όμως βγαίνει πολύ πλάγια και το πλασέ του καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.
18' Κίτρινη κάρτα ΑΕΚ Καράμπελας
Πρώτη κίτρινη κάρτα στο ματς που τη δέχεται ο Καράμπελας για φάουλ στον Ορούμα.
21' Σχόλιο
Αρκετά ισορροπημένο το ματς μέχρι στιγμής, με τις δύο ομάδες να είναι πολύ προσεκτικές στην άμυνά τους.
24' Ευκαιρία ΑΕΚ
Κάθετη πάσα του Σκόκο για τον Μαντούκα, έγκαιρη έξοδος του Ιτάνζ ο οποιός βγαίνει στο ύψος της μεγάλης περιοχής και "καπαρώνει" τη μπάλα πριν γίνει επικίνδυνος ο Βραζιλιάνος μεσοεπιθετικός της Ένωσης.
30' Σχόλιο
Συμπληρώθηκε το πρώτο ημίωρο, με αμφότερες τις ομάδες να έχουν στο ενεργητικό τους αυτό το διάστημα από μία τελική προσπάθεια.
34' Σουτ ΑΕΚ Μπλάνκο
Γέμισμα προς τα δεξιά της μεγάλης περιοχής της Καβάλας από τον Λεονάρντο, ο Μαντούκα με τη μία τροφοδοτεί με το κεφάλι τον Μπλάνκο και ο Αργεντινός πιάνει απευθείας σουτ που στέλνει τη μπάλα στο πάνω μέρος των διχτύων της εστίας του Ιτάνζ.
37' Σουτ ΑΕΚ Μπλάνκο
Νέα ευκαιρία για τον Μπλάνκο να ανοίξει το σκορ, με τον Αργεντινό να επιχειρεί το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής και τον Ιτάνζ να διώχνει σε κόρνερ.
38' Κεφαλιά ΑΕΚ Μαϊστόροβιτς
Από την εκτέλεση κόρνερ του Μαντούκα, ο Μαϊστόροβιτς πιάνει την κεφαλιά στην καρδιά της αντίπαλης άμυνας και ο Ιτάνζ δείχνει για μία ακόμα φορά τα αντανακλαστικά του, αποκρούοντας με το σώμα του.
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
Ξεκινάει το δεύτερο μέρος, με τους δύο προπονητές να μην έχουν πραγματοποιήσει κάποια αλλαγή.
50' Σουτ ΑΕΚ Λεονάρντο
Σουτ του Λεονάρντο με το αριστερό εκτός περιοχής, η μπάλα φεύγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Ιτάνζ.
55' Πέναλτι Νέα Καβάλα Ντομπρασίνοβιτς
Ο Λάκης κερδίζει πέναλτι σε ανατροπή από τον Καράμπελα (δεν φαίνεται από τον τηλεοπτικό φακό να υπάρχει επαφή) και ο Ντομπρασίνοβιτς το αξιοποιεί για να ανοίξει το σκορ για την Καβάλα και να κάνει το 1-0.
58' Ευκαιρία Νέα Καβάλα Ρινκόν
Σέντρα από τα αριστερά του Μεντί, ο Ρινκόν πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας αλλά με προβολή την απομάκρυνε αντί να τη σπρώξει προς τα δίχτυα.
59' Κίτρινη κάρτα Νέα Καβάλα Μεντί
59' Σουτ Νέα Καβάλα Λάκης
Ο Σάχα μπλοκάρει τη μπάλα σε σουτ του Λάκη.
64' Αλλαγή παίκτη ΑΕΚ
Ο Παυλής στη θέση του Λεονάρντο.
67' Αλλαγή παίκτη ΑΕΚ
Δεύτερη αλλαγή για την ΑΕΚ, με τον Μάκο να παίρνει τη θέση του Γιάχιτς.
68' Σουτ ΑΕΚ Μαντούκα
Φάουλ του Μαντούκα, η μπάλα βρίσκει στο τείχος και φεύγει κόρνερ.
69' Γκολ ΑΕΚ Γκέντσογλου
Ισοφαρίζει σε 1-1 η ΑΕΚ! Μετά από εκτέλεση κόρνερ από τα αριστερά του Μαντούκα ο Γκέντσογλου πιάνει την κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής και η μπάλα καταλήγει στην δεξιά γωνία του Ιτάνζ.
71' Ευκαιρία Νέα Καβάλα Ορούμα
Σέντρα του Μεντί από τα αριστερά, ο Ορούμα προσπαθεί να κάνει την προβολή με υπερένταση αλλά η μπάλα πάει προς τα πίσω και η ευκαιρία χάνεται.
72' Αλλαγή παίκτη ΑΕΚ
Ο Γεωργέας παίρνει τη θέση του Καράμπελα, με τον Μπάγεβιτς να ολοκληρώνει τις αλλαγές του.
75' Αλλαγή παίκτη Νέα Καβάλα
Αλλαγή για την Καβάλα, με τον Ιωάννου να παίρνει τη θέση του Ορούμα.
79' Αλλαγή παίκτη Νέα Καβάλα
Τέσσερα λεπτά μετά την είσοδό του στο ματς, ο Ιωάννου αποχωρεί αναγκαστικά (λόγω τραύματος που τον ταλαιπωρούσε και δεν το είχε ξεπεράσει), με τον Γιάννου να παίρνει τη θέση του.
82' Κίτρινη κάρτα Νέα Καβάλα Φερέιρα
82' Κίτρινη κάρτα ΑΕΚ Καφές
83' Σουτ ΑΕΚ Αραούχο
Εντυπωσιακό σουτ του Αραούχο έξω από την περιοχή, η μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Ιτάνζ.
85' Γκολ Νέα Καβάλα Γιάννου
Η Καβάλα παίρνει για δεύτερη φορά το προβάδισμα και κάνει το 2-1! Ωραία κάθετη πάσα από τον Λάκη, ο Γιάννου που έχει μπει αλλαγή λίγα λεπτά νωρίτερα βγαίνει τετ α τετ με τον Σάχα από θέση μέσα δεξιά στην περιοχή και με πλασέ κάτω από τα πόδια του γκολκίπερ της ΑΕΚ στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα.
86' Σουτ Νέα Καβάλα Σιόντης
Δυνατό σουτ του Σιόντη από το ύψος της περιοχής, αποκρούει σωτήρια ο Σάχα.
87' Ευκαιρία ΑΕΚ Μαντούκα
Πλασέ του Μαντούκα από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα στην αγκαλιά του Ιτάνζ.
90' Σχόλιο
Εκπληκτικός ρυθμός στο ματς από το πρώτο γκολ της Καβάλας και μετά, με τις δύο ομάδες να προσφέρουν αμέτρητες φάσεις, θέαμα και σασπένς στους φιλάθλους.
90' Αλλαγή παίκτη Νέα Καβάλα
Τρίτη και τελευταία αλλαγή για την Καβάλα. Ο Καλάιτζιτς αντικαθιστά τον Μεντί.
90' Σχόλιο
Τέσσερα θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.
90' Ευκαιρία ΑΕΚ Μαντούκα
Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ να ισοφαρίσει στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων. Μετά από σουτ του Μαϊστόροβιτς που κοντράρει, ο Μαντούκα πιάνει την κεφαλιά που φεύγει άουτ.
90' Ευκαιρία Νέα Καβάλα Ρινκόν
Ευκαιρία για την Καβάλα να μετατρέψει τη νίκη της σε θρίαμβο, με τον Ρινκόν να φεύγει τετ α τετ αλλά το πλασέ του απέναντι στον Σάχα να στέλνει τη μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι.