Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΚΑΒΑΛΑ

Νέα Καβάλα-Παναθηναϊκός 2-2

Σισέ, γκολ, Καβάλα, Ρουκάβινα

Δραματικό φινάλε και 2-2 στην Καβάλα. Ο Σισέ ισοφάρισε με την λήξη. Δύο γκολ ο Ονουάτσι, ο Κατσούρ το άλλο

Ο "διαφορετικός" με το ξεκίνημα (σε πρόσωπα) Παναθηναϊκός πέταξε το πρώτο ημίχρονο στα "σκουπίδια" αφού δεν υπήρχε στο ματς και ο Ονουάτσι εκμεταλλευόμενος την κακή μέρα της άμυνας του "τριφυλλιού" είχε δώσει προβάδισμα στην Νέα Καβάλα, με 2-0.
Στην επανάληψη, όμως η προσθήκη παικτών με προσωπικότητα (Σαλπιγγίδης, Καραγκούνης) και το γρήγορο (τέταρτο) γκολ του Κατσουράνη που μείωσε άλλα την εικόνα του ματς με τους φιλοξενούμενους να πιέζουν και τελικά να φεύγουν από το "Ανθη Καραγιάννη" με τον βαθμό της ισοπαλίας, χάρη στο τέταρτο γκολ του Σισέ στο πρωτάθλημα δευτερόλεπτα πριν την λήξη. Στην κορυφή της βαθμολογίας μαζί με τον Ολυμπιακό, πλέον οι "πράσινοι" με 19 βαθμούς.

Οι συνθέσεις των ομάδων

Νεα Καβάλα (Γιάννης Παπακώστας): Κάλατς, Παβίσεβιτς, Οικονόμου, Φερέιρα, Ψωμάς, Ντομπρασίνοβιτς (80' Πόποβιτς), Ντουκρόκ, Ορούμα, Ιωάννου (66' Μεντί), Ονουάτσι, Ρινκόν (72' Σουλτανίδης).

Παναθηναϊκός (Χενκ Τεν Κάτε): Τζόρβας, Καντέ, Βύντρα, Σαριέγκι, Μπιάρσμιρ (46' Σαλπιγγίδης), Σιμάο (57' Καραγκούνης), Κατσουράνης, Γκάμπριελ, Νίνης, Λέτο (73' Ρουκάβινα), Σισέ.

Διαιτητής: Παππάς Ανδρέας (Αθήνα)

Κίτρινες: Ντομπρασίνοβιτς, Οικονόμου, Ψωμάς (Νέα Καβάλα) / Σαριέγκι (Παναθηναϊκός)
Με μια ματιά

Με τον πρώην τερματοφύλακα της Μίλαν, Κάλατς και τρεις ακόμα αλλαγές στο σχήμα του παρέταξε την ομάδα του ο Γιάννης Παπακώστας. Ο Ελληνας τεχνικός σε σχέση με το προηγούμενο ματς με τον ΠΑΣ Γιάννινα, προτίμησε να έχει στην ενδεκάδα τους Φερέιρα, Ιωάννου και Ρινκόν.

Με σύστημα 4-4-1-1 ο Ρινκόν επιλέχθηκε αντί του Σουλτανίδη να είναι ο μοναδικός επιθετικός με τον σπουδαίο μεσοεπιθετικό Ορούμα να είναι πίσω του.

Ο "γρίφος" της ενδεκάδας του Παναθηναϊκού, λύθηκε λίγη ώρα πριν την έναρξη στο "Ανθη Καραγιάννη" της Καβάλας, από τον Χενκ Τεν Κάτε. Ο Ολλανδός προπονητής προτίμησε να "φρεσκάρει" το βασικό του σχήμα βάζοντας μέσα τους Νίνη, Γκάμπριελ, Σιμάο και αφήνοντας εκτός τους Καραγκούνη, Σαλπιγγίδη και Ζιλμπέρτο Σίλβα που είχαν συμμετοχή με τα αντιπροσωπευτικά τους συγκροτήματα μεσοβδόμαδα.

Στις άλλες θέσεις, η τετράδα στην άμυνα δεν άλλαξε, ο "αρχηγός" Κατσουράνης είχε παρτενέρ τον Σιμάο, τα δύο νέα πρόσωπα στο κέντρο οι Νίνης και Γκάμπριελ είχαν σκοπό μαζί με τον Λέτο να δώσουν βοήθεια στον Σισέ.

Αναγνωριστικό ήταν το πρώτο δεκάλεπτο στο παιχνίδι με τους παίκτες της τοπικής ομάδας και τους "πράσινους" να προσπαθούν να βρουν τα πατήματά τους σ' ένα δύσκολο αγωνιστικό χώρου που έκρυβε σε πολλά σημεία νερό.

Στο 11' ήρθε η πρώτη επιθετική ενέργεια που άνηκε στους γηπεδούχους όταν ο Ονουάτσι ξεπέρασε τον προσωπικό του "φρουρό" Βύντρα και σούταρε με την μπάλα να περνάει άουτ.

Οτι δεν κατάφερε ο πρώην μεσοεπιθετικός του Ιωνικού με την πρώτη του προσπάθεια το σημείωσε με την δεύτερη. Δέκα λεπτά μετά και αφού το παιχνίδι ήταν χωρίς ίχνος ευκαιρίας, ο Ονουάτσι πήρε την μπάλα από τα άκρα με τον Βύντρα να τον παρακολουθεί στα τέσσερα μέτρα, εκείνος το εκμεταλλεύθηκε και με δυνατό σουτ από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής νίκησε τον Τζόρβα που ακούμπησε λίγο την μπάλα αλλά δεν μπόρεσε να την αποκρούσει.

Ετσι, μέσα σ' έξαλλα πανηγύρια οι "Αργοναύτες" άνοιξαν το σκορ με τους παίκτες του Παναθηναϊκού αλλά και τους οπαδούς του να έχουν "παγώσει", και τον Χενκ Τεν Κάτε να κάνει παρατηρήσεις στον Λουκά Βύντρα για την άσχημη αμυντική συμπεριφορά του.

Και ενώ η λογική έλεγε πως οι "πράσινοι" θ' ανέβαζαν απόδοση προκειμένου να βγουν μπροστά και να πετύχουν κάτι καλό, αφού δεν είχαν δημιουργήσει ευκαιρία στα καρέ του Κάλατς, αυτό δεν έγινε με τους γηπεδούχους να συνεχίζουν να εντυπωσιάζουν με την εδαφική τους υπεροχή και συνάμα να προβληματίζουν τους φιλοξενούμενους.

Στο 28' μετά από μια επιθετική ενέργεια των παικτών της Καβάλας, ο Οικονόμου σούταρε αλλά ο Τζόρβας μπλόκαρε την μπάλα. Εξι λεπτά αργότερα, ήταν η σειρά του Ιωαννόυ ν' απειλήσει αλλά και πάλι ο τερματοφύλακας των "πράσινων" σταμάτησε την πορεία της μπάλας.

Η απάντηση των παικτών του "τριφυλλιού" ήρθε στο 37', όταν ο Λέτο βρέθηκε σε θέση βολής σούταρε προς την εστία του Κάλατς, η μπάλα κόντραρε στον Ντομπρασίνοβιτς και πέρασε μόλις πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της Καβάλας.

Στα τελευταία πέντε λεπτά και πάλι οι γηπεδούχοι πίεσαν αφού έβλεπαν ότι οι αντίπαλοί τους, τους έδιναν χώρο. Στο 41' ο επιθετικός των "κίτρινων" (φόραγαν σήμερα αντί για μπλε) Ιωάννου με γυριστό σουτ είδε τον Τζόρβα να απομακρύνει με γροθιές κάτι όμως που δεν συνέβη και δύο λεπτά μετά. Ο Ιωάννου και πάλι έκανε μια πάσα η μπάλα βρήκε στον Μπιάρσμιρ κατέληξε στον αμαρκάριστο Ονουάτσι και με πλασέ πέτυχε το 2-0 απογειώνοντας έτσι τους φίλους της Καβάλας.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Χενκ Τεν Κάτε βλέποντας ότι η ομάδα του είναι πίσω στο σκορ έριξε τον Σαλπιγγίδη από την έναρξη του και απέσυρε τον Μπιάρσμιρ τον οποίο προφανώς θεώρησε υπεύθυνο για τα γκολ που δέχθηκε η ομάδα του (για τα οποία μερίδιο ευθύνης φέρει και ο Βύντρα). Ετσι ο Γκάμπριελ πήγε δεξί μπακ, ο Σαλπιγγίδης μπροστά του και την θέση του Σουηδού αμυντικού πήρε ο Βύντρα ως παρτενέρ του Σαριέγκι.

Αυτό που δεν είχαν οι "πράσινοι" στο πρώτο 45λεπτο, το πέτυχαν με την πρώτη καλή στιγμή στην επανάληψη, όταν μείωσαν το σκορ στο 56'. Μετά από σέντρα του Νίνη από δεξιά, ο Κατσουράνης με έξυπνο πλασέ στο πρώτο δοκάρι μείωσε μέσα σε πανηγύρια των 4.000 οπαδών του. Με το γκολ αυτό του Παναθηναϊκού, ο Τεν Κάτε έριξε στο ματς και τον Καραγκούνη για να πιέσει ακόμα περισσότερο τους "Αργοναύτες".

Το γκολ των φιλοξενούμενων και η είσοδος ενός παίκτη "κλάσης" άλλαξαν την εικόνα τους και η πίεση στα αντίπαλα καρέ έγινε ακόμα περισσότερη. Στο 63' πρώτα ο Καραγκούνης και μετά ο Λέτο από στημένη μπάλα (φάουλ) δεν μπόρεσαν να απειλήσουν. Οι γηπεδούχοι είχαν την πρώτη τους καλή στιγμή στο 66', όταν μετά από κόρνερ του Ορούμα, ο Ψωμάς πήδηξε πιο ψηλά απ' όλους και έστειλε την μπάλα μόλις άουτ.

Ο Καραγκούνης σε μια προσπάθεια παίκτη μεγάλης κλάσης "κουβάλησε" την μπάλα από το κέντρο πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και από θέση βολής αντί να στρώσει σε 3 αμαρκάριστους συμπαίκτες του στο σημείο της μικρής περιοχής εκείνος πλάσαρε και η μπάλα πέρασε μόλις έξω στο 68'.

Η πρώτη αλλαγή του Τεν Κάτε, Σαλπιγγίδης στο 75', απέφυγε τον προσωπικό του φρουρό και με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής είδε την μπάλα να περνάει βασανιστικά δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Κάλατς.

Λίγα λεπτά πριν αποχωρήση από το ματς ο Ντομπρασίνοβιτς (75') με απευθείας εκτέλεση φάουλ από μεγάλη απόσταση, είδε τον Τζόρβα να μπλοκάρει εύκολα.

Οι "πράσινοι" πίεσαν και είχαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν στο φινάλε, όταν ο Κατσουράνης στο 89' "έκοψε" στον Νίνη εκείνος σούταρε στην κλειστή γωνία του Κάλατς, αλλά ο έμπειρος πορτιέρο της Καβάλας έπεσε στην γωνία του.

Οι συγκινήσεις στο ματς όμως δεν έλειψαν και στο 94' ο Κατσουράνης έκανε την σέντρα και με κεφαλιά ο Σισέ νίκησε τον τερματοφύλακα της Καβάλας, ισοφαρίζοντας σε 2-2.

Συνέντευξη Τύπου
Γιάννης Παπακώστας: " Ποιος να μας έλεγε ότι σήμερα εμείς θα είμαστε λυπημένοι, αλλά πάρα πολύ ικανοποιημένοι από την εμφάνιση της ομάδας και στεναχωρημένοι από το αποτέλεσμα; Συγχαρητήρια από τους ποδοσφαιριστές για το αποτέλεσμα. Για την εικόνα τους, τρέξανε, πιέσανε, κάνανε φάσεις και βάλανε γκολ.

Το αποτέλεσμα μας αδικεί. Μας αδικεί, γιατί ένας παίκτης μας πέντε λεπτά ήταν έξω και μέχρι τότε δεν είχαμε απειληθεί. Μας αδικεί, καθώς στο δεύτερο γκολ έχει γίνει επιθετικό φάουλ.

Στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν πολύ καλοί. Στο δεύτερο μέρος φάγαμε ένα γκολ εκεί που δεν έπρεπε και με παίκτη λιγότερο. Ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο επιθετικά και εμείς αμυνθήκαμε χωρίς να υπάρχει εντολή.Για αυτό και κάναμε αυτές τις αλλαγές. Ο Παναθηναϊκός ρίσκαρε, αλλά δεν χρειαζόταν βοήθεια από αλλού. Η ομάδα έχει ταλέντο και της ανήκει

".

(για την φάση που διαμαρτυρήθηκε στο τέλος και τα διαιτητικά λάθη):" Όλη η Ελλάδα είδε το παιχνίδι και τα συμπεράσματα τα έχουν αυτοί που έχουν δει αυτό το παιχνίδι. Δεν χρειαζόταν ο Παναθηναϊκός κάτι άλλο. Και στην τελευταία φάση την προστατεύει δεν μπορεί να κάνει θέατρο εκεί ο παίκτης".

(για την άποψη του Τεν Κάτε ότι δεν έγινε φάουλ από Νίνη πριν την ισοφάριση):" Θα πιστεύετε πάντα στα μάτια σας. Το επιβεβαίωσα με τη γνώμη του ποδοσφαιριστή. Σέβομαι την άποψη του προπονητή του Παναθηναϊκού αλλά εγώ έχω διαφορετική".

(για την οπισθοχώρηση στο δεύτερο ημίχρονο):" Δεν υπήρχε εντολή. Το 2-1 γίνεται σε μια φάση που εμείς έχουμε υπεροχή. Στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός πήρε την υπεροχή, ρίσκαρε και πίεσε αλλά είχαμε τις φάσεις για να κάνουμε το 3-1".

Χενκ Τεν Κάτε: " Εμείς κάναμε τη Καβάλα να δείχνει πολύ καλή. Τους δώσαμε χώρο, δεν μαρκάραμε, δεν αμυνόμαστε με τον σωστό τρόπο και τους κάναμε να φαίνονται πάρα πολύ καλοί. Έχει να κάνει με τη νοοτροπία και τον χαρακτήρα.

Θα επαναλάβω εκ νέου, ότι για να κερδίσεις, πρέπει να δουλεύεις εξίσου σκληρά με τον αντίπαλο σου μέσα στο γήπεδο και εκείνοι δούλεψαν σκληρότερα. Ξεκινήσαμε κακά και δώσαμε δύο γκολ στον αντίπαλο μας. Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους γίναμε πιο επιθετικοί, δημιουργήσαμε ευκαιρίες και απειλήσαμε και ευτυχώς αποδείχτηκε ότι δεν ήταν πολύ αργά. Xάναμε 2-0 στο ημίχρονο, δεν συμβαίνει συχνά να επιστρέφεις από τέτοιο σκορ.

Οπότε από τη μία είμαι δυσαρεστημένος από τη νοοτροπία που δείξαμε και στο δεύτερο μέρος ευχαριστημένος, γιατί παλέψαμε και παίξαμε όπως θα θέλαμε. Μόνο στο δεύτερο μέρος δημιουργήσαμε 4-5 ευκαιρίες ωστόσο πιστεύω ότι η Καβάλα δικαιούται τον ένα πόντο, έχει καλή ομάδα με πολύ καλούς παίκτες ιδίως μπροστά.

Αλλά έχουμε αλλάξει σαν ομάδα, γιατί ένα παιχνίδι σαν το σημερινό θα το είχαμε χάσει πέρσι. Έχουμε μάθει όμως και αυτό δεν θα γίνεται φέτος. Έχουμε την ποιότητα να αντιστρέφουμε την κατάσταση. Για την ομάδα είναι ώρα να καταλάβουν ότι όλοι θέλουν να κερδίσουν τον πρώτο. Δεν ήμασταν προετοιμασμένοι στο πρώτο μέρος και πρέπει να αποδώσω τα εύσημα στον Καραγκούνη, πήγε πολύ καλά και έδειξε εξαιρετικό πνεύμα

".
Όλα τα λεφτά...
Το μήνυμα των δύο ομάδων με τις κόκκινες κάρτες και τα πορτοκαλί μπλουζάκια: "Κόκκινη κάρτα στη ΒΙΑ και τον ΡΑΤΣΙΣΜΟ", με την είσοδο και παράταξή τους στον αγωνιστικό χώρο. Ακόμα σπουδαία παρουσία περίπου 4.000 οπαδών του "τριφυλλιού" σε μια εκτός έδρας αναμέτρηση στην επαρχία. Επίσης, η "ηγετική" παρουσία του Μάκη Ψωμιάδη με τον "γνωστό" πούρο στα επίσημα παρά το ένταλμα σύλληψης που υπάρχει για αυτόν.
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Το πρώτο άσχημο ημίχρονο των φιλοξενούμενων που δεν υπήρχαν στο ματς. Ακόμα το τελείωμα της εκπληκτικής προσπάθειας του Καραγκούνη στο 68', που είχε τρεις παίκτες στο πλάι του μόνους και εκείνος πλάσαρε άουτ.
Video με τα γκολ της αναμέτρησης...
To Live του αγώνα...
1' Έναρξη αγώνα
9' Σχόλιο
Μέτριο παιχνίδι στα πρώτα λεπτά του αγώνα, καθώς ο "βαρύς" αγωνιστικός χώρος δεν βοηθάει τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών
12' Ευκαιρία Νέα Καβάλα Ονουάτσι
Ωραία ενέργεια του Ονουάτσι από αριστερά, μπαίνει στην περιοχή, αλλά το σουτ που δοκιμάζει φεύγει πάνω από τα δοκάρια
21' Γκολ Νέα Καβάλα Ονουάτσι
Ατομική ενέργεια του Ονουάτσι από αριστερά, κανένας από τους αμυντικούς του Παναθηναϊκού δεν καλύπτει και ο Νιγηριανός με βολίδα έξω από τη μεγάλη περιοχή στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Τζόρβα, που δεν καταφέρνει να αποκρούσει
35' Σχόλιο
Η Καβάλα εξακολουθεί να προβληματίζει τον Παναθηναϊκό, με τους "πράσινους" να μην έχουν απειλήσει ούτε μία φορά την εστία του Κάλατς
36' Σουτ Νέα Καβάλα Ιωάννου
Συρτό σουτ του Ιωάννου έξω από την περιοχή, μαζεύει εύκολα ο Τζόρβας
38' Σουτ Παναθηναϊκός Λέτο
Σουτ του Λέτο έξω από την περιοχή, η μπάλα κοντράρει σε έναν αμυντικό της Καβάλας και περνάει ελάχιστα πάνω από την εστία του Κάλατς
38' Κίτρινη κάρτα Νέα Καβάλα Ντομπρασίνοβιτς
41' Ευκαιρία Νέα Καβάλα Ιωάννου
Γυριστό σουτ του Ιωάννου, ο Τζόρβας πέφτει θεαματικά και αποκρούει την μπάλα
43' Γκολ Νέα Καβάλα Ονουάτσι
Αντεπίθεση της Καβάλας με τον Ιωάννου να βγαίνει από αριστερά, να βρίσκει στην "καρδιά" της άμυνας του Παναθηναϊκού τον Ονουάτσι, που πλασάρει χωρίς δυσκολία τον Τζόρβα για το 2-0
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
46' Αλλαγή παίκτη Παναθηναϊκός
Ο Σαλπιγγίδης στη θέση του Μπιάρσμιρ
52' Κίτρινη κάρτα Νέα Καβάλα Οικονόμου
56' Γκολ Παναθηναϊκός Κατσουράνης
Σέντρα του Νίνη από δεξιά, ο Κατσουράνης με προβολή στο πρώτο δοκάρι μειώνει για τον Παναθηναϊκό
57' Αλλαγή παίκτη Παναθηναϊκός
Ο Καραγκούνης στη θέση του Σιμάο
62' Κίτρινη κάρτα Νέα Καβάλα Ψωμάς
63' Σουτ Παναθηναϊκός Λέτο
Μακρινό σουτ του Λέτο, ο Κάλατς μπλοκάρει σταθερά
64' Αλλαγή παίκτη Νέα Καβάλα
Ο Μεντί στη θέση του Ιωάννου
65' Κεφαλιά Νέα Καβάλα Ψωμάς
Εκτέλεση κόρνερ του Ορούμα από αριστερά, ο Ψωμάς παίρνει την κεφαλιά, αλλά η μπάλα περνάει δίπλα από το δεξί δοκάρι του Τζόρβα
67' Ευκαιρία Παναθηναϊκός Καραγκούνης
Ο Καραγκούνης "αδειάζει" τρεις αντιπάλους από αριστερά, μπαίνει στην περιοχή και από πλάγια θέση επιχειρεί ένα σουτ στην κλειστή γωνία, αλλά η μπάλα φεύγει άουτ
72' Αλλαγή παίκτη Νέα Καβάλα
Ο Σουλτανίδης στη θέση του Ρινκόν
73' Αλλαγή παίκτη Παναθηναϊκός
Ο Ρουκάβινα στη θέση του Λέτο
75' Σουτ Παναθηναϊκός Σαλπιγγίδης
Αριστερό σουτ του Σαλπιγγίδη, η μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Κάλατς
77' Κίτρινη κάρτα Παναθηναϊκός Σαριέγκι
78' Σουτ Νέα Καβάλα Ντομπρασίνοβιτς
Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντομπρασίνοβιτς από μεγάλη απόσταση, ο Τζόρβας μπλοκάρει εύκολα
79' Αλλαγή παίκτη Νέα Καβάλα
Ο Πόποβιτς στη θέση του Ντομπρασίνοβιτς
88' Ευκαιρία Παναθηναϊκός Νίνης
Εξαιρετική κάθετη του Κατσουράνη για τον Νίνη, ο οποίος γυρνάει και σουτάρει στην κλειστή γωνία του Κάλατς, που διώχνει δύσκολα
90' Γκολ Παναθηναϊκός Σισέ
Σέντρα του Κατσουράνη από αριστερά, ο Σισέ πηδάει ψηλότερα από το κεντρικό αμυντικό δίδυμο της Καβάλας και με κεφαλιά στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων ισοφαρίζει για τον Παναθηναϊκό