Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔΟΣ

Νέο τρίποντο με υπογραφή Κουτσιανικούλη

Ελπίδες

Με χρυσό σκόρερ τον Βασίλη Κουτσιανικούλη (79') οι Ελπίδες νίκησαν με 1-0 την Λιθουανία (video)

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα με τον Βασίλη Κουτσιανικούλη να βγάζει τα κάστανα από την φωτιά στο 79' με κεφαλιά από υπέροχη σέντρα του Γιάννη Παπαδόπουλου, επικράτησε με 1-0 της Λιθουανίας στο γήπεδο του Αστέρα Τρίπολης και έκανε το δύο στα δύο στα τελευταία της παιχνίδια, πραγματοποιώντας παράλληλα ένα ακόμη σημαντικό βήμα για την πρόκριση στα τελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος του 2011.
Στο 88' η Ελληνική ομάδα στάθηκε τυχερή καθώς μετά το σουτ του Νοβίκονας, η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Ή ομάδα του Νίκου Νιόπλια έφτασε πλέον τους 13 βαθμούς στον όμιλο της μετά από πέντε αγώνες και παραμένει εκ του ασφαλούς στην κορυφή ενώ δεύτερη είναι η Αγγλία που έχει συγκεντρώσει 7 βαθμούς, αλλά σε τρία παιχνίδια.

Στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα η Εθνική Ελπίδων είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και είχε κάποιες καλές στιγμές με το σουτ του Παυλή (5΄), τις προσπάθειες του Μήτρογλου (6΄, 37΄, 39΄) και του Κουτσιανικούλη (22΄).

Στην επανάληψη η Ελληνική ομάδα πίεσε περισσότερο την αντίπαλο της και στο 67' έχασε μεγάλη ευκαιρία όταν ο Μπουκουβάλας πάσαρε ωραία στον Κουτσιανικούλη, όμως το μονοκόμματο σουτ του τελευταίου κατέληξε μόλις άουτ.

Νέα ευκαιρία χάθηκε στο 71΄, με τον Σοϊλέδη από το ύψος του πέναλτι να μην μπορεί να πλασάρει εύστοχα. Τρία λεπτά αργότερα ο Κουτσιανικούλης προσπάθησε ανεπιτυχώς να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα με ανάποδο ψαλίδι.

Η λύτρωση ήρθε τελικά στο 79΄, όταν ο Γιάννης Παπαδόπουλος επιχείρησε τη σέντρα και ο Βασίλης Κουτσιανικούλης σκόραρε με κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής.

Στο φινάλε με τον Νοβίκονας η Λιθουανία έφτασε κοντά στην ισοφάριση όταν η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Μπαμπανιώτη ενώ στις καθυστερήσεις οι Ελπίδες άγγιξαν το δεύτερο γκολ αλλά μετά το σουτ του Σοϊλέδη η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του τερματοφύλακα της Λιθουανίας.

ΕΛΛΑΔΑ: Μπαμπανιώτης, Μπουκουβάλας, Ιωαννίδης, Παπαδόπουλος Κ., Σιόβας, Σιάκκας, Κουτσιανικούλης, Παπαδόπουλος Γ. (87΄ Ριζογιάννης), Μήτρογλου, Δημούτσος (58΄ Ταχτσίδης), Παυλής (46΄ Σοϊλέδης)

ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ: Τσερνιάουσκας, Κλιμαβίτσιους, Φρίντρικας, Ουρμπάιτις, Κρασνόβσκις, Πάπτσις, Βαϊτκούνας, Ματουλεβίτσιους (63΄ Ζάγκουρσκας), Ελιόσιους (88΄ Κοτσανάουσκας), Μπρόκας, Νοβίκονας

*Στον άλλο αγώνα του ομίλου της Εθνικής Ελπίδων, τα Σκόπια έμειναν στο 1-1 με την Πορτογαλία.

Νιόπλιας:"Έχουμε θέληση και τα καταφέρνουμε"

Ο Νίκος Νιόπλιας δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα:"Κάναμε ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο, καθώς υστερούσαμε στην κυκλοφορία της μπάλας και στην κίνηση. Στο δεύτερο ημίχρονο πραγματοποιήσαμε αλλαγές παικτών και θέσεων και δημιουργήσαμε κάποια ρήγματα στην άμυνα της Λιθουανίας με τον Κουτσιανικούλη, ενώ βοήθησαν οι Σοϊλέδης, Ιωαννίδης και Ταχτσίδης.

Ισως τα παιδιά πίστεψαν ότι το ματς θα είναι εύκολο, ύστερα και από τη νίκη με τους Πορτογάλους. Ξέραμε ότι θα αντιμετωπίσουμε μαζική άμυνα και έπρεπε να παίξουμε από τα άκρα. Το γκολ ήταν πιστεύω θέμα χρόνου.

Εκείνο που με απασχολούσε ιδιαίτερα και ήθελα από τους παίκτες μου ήταν οι καλές τοποθετήσεις στην άμυνά μας, πράγμα που έγινε. Βέβαια, στο τέλος ήμασταν τυχεροί στη φάση με το δοκάρι των αντιπάλων. Δεν είναι τυχαίο το γεγονός ότι σκοράρουμε στο τέλος.

Επιμένουμε, έχουμε θέληση και τα καταφέρνουμε. Πήραμε στην Τρίπολη τα αποτελέσματα που επιθυμούσαμε. Οι βαθμοί είναι σημαντικοί για να περάσουμε στα μπαράζ είτε πρώτοι είτε δεύτεροι, όμως στόχος μας είναι η πρώτη θέση. Θέλω να συγχαρώ τους παίκτες, γιατί είναι δύσκολο να παίζουν δύο ματς σε τέσσερις ημέρες, τη στιγμή που δεν αγωνίζονται με τις ομάδες τους. Τους περιμένω γεμάτους όρεξη για τον εκτός έδρας αγώνα με την Πορτογαλία το Νοέμβριο".

Από την άλλη πλευρά ο τεχνικός των φιλοξενούμενων, Βιτάλιους Στανκεβίτσιους, ανέφερε:"Συγχαρητήρια στην Ελλάδα για τη νίκη και της εύχομαι καλή επιτυχία στους αγώνες που απομένουν. Πιστεύω ότι παίξαμε καλύτερα σε σχέση με τον πρώτο μεταξύ μας αγώνα στη Λιθουανία, όμως η ελληνική ομάδα βρίσκεται σε καλύτερο επίπεδο και έχει παίκτες με καλύτερη τεχνική.

Στο τέλος ήμασταν άτυχοι με το δοκάρι, όμως έτσι είναι το ποδόσφαιρο. Οπως εξελίσσεται ο όμιλος και βάσει των έως τώρα αποτελεσμάτων, η Αγγλία και η Ελλάδα έχουν τις καλύτερες ομάδες στον όμιλο και τις περισσότερες πιθανότητες να προκριθούν στην επόμενη φάση".