LA LIGA

Νίκη η Ατλέτικο, ήττα η Σεβίλλη

ατλέτικο

Η Ατλέτικο κέρδισε με 4-0 στο "Χοσέ Θορίγια" την Βαγιαδολίδ, εντός έδρας ήττα για την Σεβίλλη (vds)

Οι "ροχιμπλάνκος", οι οποίοι προέρχονταν από την ήττα με 0-3 από την Ουέλβα για το Κύπελλο, πέτυχαν δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο.
Στο πρώτο σκόραραν οι Χουράδο και Φορλάν, ενώ στο δεύτερο οι Ρέγες και Αγκουέρο.

Εντυπωσιακό είναι πως ο Χοσέ Αντόνιο Ρέγες σκόραρε για πρώτη φορά στην καριέρα του με την φανέλα Ατλέτικο, ενώ είχε να πετύχει γκολ στο ισπανικό πρωτάθλημα από την περίοδο 2006-07 και το ματς της Ρεάλ με την Μαγιόρκα στις 17 Ιουνίου.

ΒΑΓΙΑΔΟΛΙΔ: Βιγιάρ, Πέδρο Λόπεθ, Πριέτο, Νιβάλντο, Μάρκος, Μπόρχα (71' Έκτορ Φοντ), Πελέ, Ναουθέτ Αλεμάν (32' Μακρίνιος), Μπουένο, Κανόμπιο, Ντιέγκο Κόστα.
ΑΤΛΕΤΙΚΟ: Σέρχιο Ασένχο, Βαλέρα, Περέα, Ντομίνγκεθ, Αντόνιο Λόπεθ, Πάουλο Ασουνσάο, Ραούλ Γκαρθία, Σιμάο, Ρέγες, Χουράδο, Φορλάν (71' Αγκουέρο).

Σεβίλλη - Σανταντέρ 1-2

Με δύο γκολ του Κανάλες η Σανταντέρ πέτυχε σπουδαία νίκη με 2-1 επί της Σεβίλλη μέσα στο "Ραμόν Σάντσεθ-Πιθχουάν".

Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν μειώσουν στο δεύτερο ημίχρονο με τον Ρομαρίκ, ενώ έχουν χάσει πλέον την επαφή τους με την πρώτες θέσεις.

ΣΕΒΙΛΛΗ: Παλόπ, Κονκό, Εσκουντέ, Ντραγκουτίνοβιτς, Αντριάνο, Λολό (46' Κονέ), Ρομαρίκ, Ρενάτο, Περότι (49' Καρένιο), Ντιέγκο Καπέλ (75' Χοσέ Κάρλος), Νεγκρέδο.
ΣΑΝΤΑΝΤΕΡ: Κολτόρτι, Πινίγιος, Ερνίκε, Τορεχόν, Κρίστιαν, Κόλσα, Λασέν, Μουνίτις, Σεράνο (86' Αρανά), Κανάλες (78' Λουΐς Γκαρθία), Σίσκο (76' Γκέιχο).

Βιγιαρεάλ - Αλμερία 1-1

Στην αναμέτρηση που ολοκλήρωσε το πρόγραμμα του Σαββάτου η Βιγιαρεάλ παραχώρησε ισοπαλία με 1-1 μέσα στο "Μαδριγάλ" στην Αλμερία.

Η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε άνοιξε το σκορ με τον Νιλμάρ στο 40', αλλά δέχτηκε την ισοφάριση στο 67' από την εκτέλεση πέναλτι του Κορόνα, ενώ στο 83' έχασε με κόκκινη κάρτα τον Μαρκάνο.

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ: Ντιέγκο Λόπεθ, Άνχελ Λόπεθ, Γκοντίν, Μαρκάνο, Καπντεβίλα, Σένα, Μπρούνο, Πιρές (69' Κάνι), Καθόρλα (81' Φουστέρ), Τζουζέπε Ρόσι, Νιλμάρ (69' Χοσέμπα Γιορέντε).
ΑΛΜΕΡΙΑ: Ντιέγκο Άλβες, Χουάνμα Ορτίθ, Πεγεράνο, Ακασιέτε, Σίσμα, Σοριάνο, Κορόνα, Μπερναντέγιο, Κρουσάτ (58' Γκοϊτόμ), Μπαμπί (66' Νιέτο), Πιάτι.