X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

PREMIER LEAGUE

Νίκη-θρίλερ η Λίβερπουλ

Η Λίβερπουλ προηγήθηκε 2-0 στο "Μπριτάνια", όμως χρειάστηκε ανύπαρκτο πέναλτι για να προηγηθεί ξανά με 3-2, ενώ τελικά επικράτησε 5-3 της Στόουκ (videos)

Η Λίβερπουλ νίκησε με 5-3 την Στόουκ στο "Μπριτάνια", έτσι διατηρήθηκε στην 4η θέση, παίρνοντας 2η σερί νίκη μετά τις δύο σερί ήττες στο Λονδίνο.

Η ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς προηγήθηκε 2-0 με το αυτογκόλ του Σόκροςστο 5' και το 21ο τέρμα του Λουίς Σουάρες στο 32'.

Πριν το ημίχρονο όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα, χάρη σε τέρματα των άλλοτε παικτών της Λίβερπουλ, Πίτερ Κράουτς Τσάρλι Άνταμ.

Στο 51ο λεπτό οι "κόκκινοι" προηγήθηκαν ξανά με την εκτέλεση πέναλτι του Στίβεν Τζέραρντ, πέναλτι που όμως ήταν ανύπαρκτο, το κέρδισε ο Ραχίμ Στέρλινγκ, ο οποίος μάλιστα αρχικά είχε πάρει την μπάλα με το χέρι.

Ο Λουίς στο 71' έφτασε τα 22 γκολ στο πρωτάθλημα, ο Γουόλτερς μείωσε στο 85' και στο 87' ο Ντάνιελ Στάριτζ σκόραρε στην επιστροφή του (από τραυματισμό), φτάνοντας τα 10 τέρματα και διαμορφώνοντας το τελικό 3-5.

ΣΤΟΟΥΚ: Μπάτλαντ, Κάμερον, Σόκρος, Γουίλσον, Πίτερς, Γουίλαν, Ν'Ζονζί (81' Άιρλαντ), Τσάρλι Άνταμ, Γουόλτερς, Αρναούτοβιτς, Κράουτς.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Μινιολέ, Γκλεν Τζόνσον, Κολό Τουρέ, Σκρτελ, Αλί Σισοκό, Λούκας Λέιβα, Τζέραρντ, Στέρλινγκ, Χέντερσον, Κοουτίνιο (66' Στάριτζ), Λουίς Σουάρες.

*για τη νίκη της Μάντσεστερ Σίτι διαβάστε ΕΔΩ

Τα αποτελέσματα της 21ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Χαλ - Τσέλσι 0-2 (56' Αζάρ, 87' Τόρες)

Τότεναμ - Κρίσταλ Πάλας 2-0 (50' Έρικσεν, 73' Ντεφόου)

Έβερτον - Νόριτς 2-0 (23' Μπάρι, 59' Μιραλάς)

Φούλαμ - Σάντερλαντ 1-4 (52' Σίντγουελ / 41' Κι Σουνγκ-Γιονγκ, 29', 69' και 85' πέν. Άνταμ Τζόνσον)

Κάρντιφ - Γουέστ Χαμ 0-2 (42' Κάρλτον Κόουλ, 93' Νόουμπλ)

Σαουθάμπτον - Γουέστ Μπρομ 1-0 (66' Λαλάνα)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Σουόνσι 2-0 (47' Βαλένσια, 59' Γουέλμπεκ)

Κυριακή

Νιούκαστλ - Μάντσεστερ Σίτι 0-2 (8' Τζέκο, 95' Νεγκρέδο)

Στόουκ - Λίβερπουλ 3-5 (39' Κράουτς, 45' Τσάρλι Άνταμ, 85' Γουόλτερς / 5' αυτ. Σόκρος, 32' και 71' Λουίς Σουάρες, 51' πέν. Τζέραρντ, 87' Στάριτζ)