Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

SERIE A

Νίκη-θρίλερ στο 91' για την Ίντερ!

Κόρδομπα-Ίντερ

Με γκολ του Κόρδομπα στο 91', η Ίντερ επικράτησε με 3-2 της Ρετζίνα στο "Ορέστε Γκρανίλο". H Γιουβέντους θριάμβευσε με 2-0 στο ντέρμπι επί της Ρόμα (vid)!

Η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο φάνηκε πως θα έχει εύκολο έργο στο "Ορέστε Γκρανίλο", καθώς πήρε αβαντάζ δύο τερμάτων πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο ημίωρο, με τα τέρματα των Μαϊκόν (9') και Βιεϊρά (24'), όμως οι γηπεδούχοι δεν ήταν διατεθειμένοι να πετάξουν... λευκή πετσέτα.
Αρχικά μείωσαν στο σκορ με τον Κότσα στο 34', ενώ στο 53' έφεραν το ματς στα ίσα με τον Μπριέντσα, φέρνοντας τους "νερατζούρι" σε εξαιρετικά δύσκολη θέση, καθώς βρέθηκαν για τρίτη σερί φορά μπροστά στο φάσμα μίας οδυνηρής ισοπαλίας.

Τελικά, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων μίλησε το... άστρο των πρωταθλητών Ιταλίας, με τον Ιβάν Κόρδομα να δίνει την υπερπολύτιμη νίκη στους "νερατζούρι", με σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής μετά από εκτέλεση κόρνερ.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ρετζίνα (Ορλάντι): Καμπανιόλο, Κόστα, Τσιρίλο, Λαντσάρο (75' Κοσέντσα), Βαλδές, Βιτζάνι, Μπαρέτο, Καρμόνα, Μπριέντσα (82' Τονιότσι), Κότσα (68' Ντι Τζενάρο), Κοράντι

Ίντερ (Μουρίνιο): Ζούλιο Σέζαρ, Μαϊκόν, Κόρδομπα, Κίβου (75' Μπουρντίσο), Μάξουελ, Ζανέτι, Βιεϊρά, Κουαρέσμα (82' Ομπίνα), Μπαλοτέλι, Ιμπραΐμοβιτς, Μανσίνι (58' Κρέσπο)

Θριάμβευσε η "Γιούβε" στα 111α γενέθλιά της
Με τον Αλεσάντρο Ντελ Πιέρι να της δείχνει το δρόμο προς τη νίκη, η Γιουβέντους νίκησε 2-0 τη Ρόμα στο "Ολίμπικο" του Τορίνου, στο μεγάλο ντέρμπι της 10ης αγωνιστικής του Καμπιονάτο, συνδιάζοντας έτσι ιδανικά τη συμπλήρωση 111 ετών από την ημέρα ίδρυσης του συλλόγου.

Αυτή ήταν η τρίτη συνεχόμενη νίκη για τους "μπιανκονέρι" στο πρωτάθλημα και τέταρτη συνολικά (είχαν προηγηθεί οι νίκες κόντρα σε Ρεάλ Μαδρίτης, Τορίνο και Μπολόνια), ενώ στον αντίποδα συνεχίστηκε ο κατήφορος των "τζαλορόσι", οι οποίοι γνώρισαν την 6η ήττα σε εννέα παιχνίδια που έχουν δώσει, γεγονός που τους κρατάει καθηλωμένους στην 16η της βαθμολογίας.

Επιπλέον, ο Λουτσιάνο Σπαλέτι συνέχισε το εντυπωσιακό αρνητικό ρεκόρ που τον συνοδεύει κόντρα στην "κυρία", καθώς σε σύνολο 18 αγώνων κόντρα στη συγκεκριμένη ομάδα, μετράει μόλις 1 νίκη (3-2 στο Τορίνο για το Κόπα Ιτάλια, στις 26 Ιανουαρίου 2006), έναντι 3 ισοπαλιών και 14 ηττών.

Η Ρόμα ήταν καλύτερη στο πρώτο 20λεπτο του ματς, διάστημα στο οποίο είχε να επιδείξει ένα δοκάρι (σε χαμηλή σέντρα του Πανούτσι) και μία κεφαλιά του Μπαπτίστα που έφυγε άουτ, όμως η συνέχεια άνηκε ολοκληρωτικά στους γηπεδούχους.

Το σκορ για τη Γιουβέντους άνοιξε στο 38' ο αρχηγός της, Αλεσάντρο Ντελ Πιέρο, με αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ από 30 μέτρα, που έστειλε τη μπάλα στο δεξί παραθυράκι της εστίας του (ανήμπορου να αντιδράσει) Ντόνι.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, ο Αμάουρι λίγο έλειψε να πετύχει το πιο θεαματικό γκολ της... σεζόν, με το ανάποδο ψαλίδι του μέσα από την περιοχή να αποκρούεται από τον Ντόνι, ωστόσο λίγα λεπτά αργότερα (48') ήρθε το 2-0, με τον Μαρκιόνι να δέχεται κάθετη μπαλιά από τον Ντελ Πιέρο και να νικάει με κοντινό πλασέ τον Βραζιλιάνο γκολκίπερ των "Ρωμαίων".

Το γκολ αυτό αποτέλεσε οριστική ταφόπλακα στις ελπίδες των φιλοξενουμένων να ξαναμπούν στο ματς, με τον Κλαούντιο Ρανιέρι να περνάει στο τελευταίο τέταρτο τους Μέλμπεργκ και Ντε Τσέλιε για να διασφαλίσει το πολύτιμο "τρίποντο" για τη Γιουβέντους.

Γιουβέντους (Ρανιέρι): Μάνινγκερ, Γκριγκέρα (77' Μέλμπεργκ), Λεγκροτάλιε, Κιελίνι, Μολινάρο, Μαρκιόνι, Σισόκο, Τιάγκο, Νέντβεντ (80' Ντε Τσέλιε), Αμάουρι, Ντελ Πιέρο

Ρόμα (Σπαλέτι): Ντόνι, Πανούτσι (58' Σισίνιο), Μεξές, Ζουάν, Ρίισε, Πιζάρο (70' Οκάκα), Ντε Ρόσι, Ταντέι (46' Μενέζ), Περότα, Βούτσινιτς, Μπαπτίστα

Ρετζίνα-Ίντερ (2-3)

Γιουβέντους-Ρόμα (2-0)