ΕΥΡΩΠΗ

Νίκη των Ρέιντζερς, πρώτη η ΑΕΚ

Οι Ρέιντζερς νίκησαν με 2-1 την Μπλάκμπερν στο τουρνουά "Sydney Festival of Football", με την ΑΕΚ να είναι στην κορυφή της βαθμολογίας μετά την 1η αγωνιστική (video)

Η ομάδα από τη Σκωτία προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο των Άγγλων με 2-0, χάρη σε τέρματα που σημείωσαν ο Μόρις Εντού (18') και ο Κένι Μίλερ (44').

Η Μπλάκμπερν μείωσε στο δεύτερο ημίχρονο με πέναλτι του Ντέιβιντ Ντανι (65'), ενώ οι Ρέιντζερς έχασαν την ευκαιρία πετύχουν ένα τρίτο γκολ καθώς αστόχησε σε πέναλτι ο Μίλερ.

Μετά την 1η αγωνιστική η ΑΕΚ είναι στην πρώτη θέση καθώς σύμφωνα με τους κανόνες του τουρνουά, η νίκη μετράει για τρεις βαθμούς, η ισοπαλία για έναν, ενώ από έναν βαθμό παίρνει η κάθε ομάδα για κάθε γκολ που σημειώνει.