LA LIGA

Νίκησε και περιμένει η Βαλένθια

Η Βαλένθια πέρασε από το "Μαρτίνεθ Βαλέρο", νικώντας με 4-0 την Έλτσε, είναι σταθερά στην τρίτη θέση της Primera División και πλησίασε Μπαρτσελόνα και Ρεάλ που παίζουν την Κυριακή. (VIDEOS)

Με τα γκολ των Γκόμες, Αλκάθερ, Οταμέντι αλλά και το αυτογκόλ του Ρόκο, η Βαλένθια δεν είχε κανένα πρόβλημα να επικρατήσει με 4-0 εκτός έδρας της Έλτσε, να επιβεβαιώσει την αγωνιστική της άνοδο, να κρατήσει και γι' αυτή την αγωνιστική την τρίτη θέση και να πλησιάσει τις πρωτοπόρους Μπαρτσελόνα και Ρεάλ Μαδρίτης, που αναμετρώνται την Κυριακή.

Η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων φάνηκε από το πρώτο δεκάλεπτο του ματς, όταν Οταμέντι και Αλκάθερ βρέθηκαν μία ανάσα από το να ανοίξουν το σκορ για τη Βαλένθια.

Ο Αλκάθερ είδε δύο γκολ του να ακυρώνονται, ο Φεγκουλί δεν σημάδεψε σωστά αλλά δεν συνέβη το ίδιο και με τον Αντρέ Γκόμες στο 43ο λεπτό που ολοκλήρωσε ιδανικά την ομαδική προσπάθεια κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Έλτσε.

Ο Πάκο Αλκάθερ βρήκε εν τέλει το δρόμο προς τα δίχτυα στο 57ο λεπτό, μετά από εξαιρετική συνεργασία με το σκόρερ του πρώτου γκολ, Αντρέ Γκόμες.

Στο 71ο λεπτό, ο Ένσο Ρόκο σημάδεψε την εστία της δικής του ομάδας, διαμορφώνοντας το 3-0 υπέρ της Βαλένθια. Το τέταρτο γκολ στο θρίαμβο των φιλοξενούμενων, έβαλε ο Οταμέντι, στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων. Οι "νυχτερίδες" του Νούνο Εσπίριτο είναι σε μεγάλη φόρμα και συνδυάζουν αποτελέσματα και θέαμα.

ΕΛΤΣΕ: Τίτον, Σουάρες, Ρόκο (75' Ροδρίγκες), Λόμπαν, Θίσμα, Γκονθάλεθ (77' Μοσκέρα), Πάσαλιτς (59' Ερέρα), Φαχρ, Ροδρίγκες, Ροδίργκεθ, Ζόνατας

ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Άλβες, Μπάραγκαν, Μουσταφί, Οτάμεντι, Γκαγιά, Παρέχο (90' Τρόπι), Φουέγο, Γκόμες, Φεγκουλί (83' Κανσέλο), Πιάτι, Αλκάθερ (68' Νεγρέδο)