PREMIER LEAGUE

Νιούκαστλ - Άρσεναλ 0-2: Άλωσε το "Σεντ Τζέιμς Παρκ" και έμεινε μέσα στο κόλπο του τίτλου

Ο Μάρτιν Έντεγκααρντ πανηγυρίζει γκολ του με τη φανέλα της Άρσεναλ κόντρα στην Νιούκαστλ | 7 Μαΐου 2023 @2023 JON SUPER/AP IMAGES

Με σκόρερ τους Έντεγκααρντ στο πρώτο μέρος και Σερ (αυτογκόλ) στο δεύτερο, η Άρσεναλ πέρασε νικηφόρα με 2-0 από την έδρα της τρίτης Νιούκαστλ και πλησίασε στον έναν πόντο την κορυφή, έχοντας ματς περισσότερο από την πρωτοπόρο Σίτι.

Η Μάντσεστερ Σίτι είναι πλέον το ακλόνητο φαβορί για τον τίτλο της Premier League με τις 10 διαδοχικές νίκες που μετράει, όμως η φετινή Άρσεναλ είναι πολύ σκληρή και αποφασισμένη να παλέψει μέχρι τέλους για την απόλυτη υπέρβαση και το έδειξε και το απόγευμα της Κυριακής (7/5).

Θύμα της ήταν η εξίσου εντυπωσιακή φέτος Νιούκαστλ, με την ομάδα του Μικέλ Αρτέτα να επικρατεί με 2-0 στο "Σεντ Τζέιμς Παρκ" και να παραμένει ζωντανή στο κυνήγι της κορυφής, μειώνοντας στον έναν πόντο την απόσταση από την Σίτι έστω και με παιχνίδι περισσότερο έναντι των πολιτών.

Το σκορ άνοιξε στο 14ο λεπτό ο Μάρτιν Έντεγκααρντ που έφτασε τα 15 γκολ στη φετινή Premier League και έπιασε στην πρώτη θέση των σκόρερ των κανονιέρηδων τον Μαρτινέλι ενώ έκλεισε στο 71' με το αυτογκόλ του Σερ, με την Άρσεναλ να φτάνει μάλιστα τα 30 παιχνίδια στο πρωτάθλημα από το 1992-93 όπου έχει κρατήσει ανέπαφη την εστία της απέναντι στις καρακάξες (αριθμός ρεκόρ για οποιοδήποτε ζευγάρι).

Το ματς

Η Νιούκαστλ μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και μόλις στο 2ο λεπτό άγγιξε το γκολ, όμως το σουτ του Μέρφι εντός περιοχής έστειλε τη μπάλα στη ρίζα του δεξιού δοκαριού, για να ακολουθήσει στη συνέχεια μία φάση που έφερε έκρηξη συναισθημάτων και στις δύο ομάδες. Αρχικά οι παίκτες του Έντι Χάουι πανηγύρισαν όταν είδαν τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα για χέρι του Κίβιορ στη μεγάλη περιοχή όμως με παρέμβαση του VAR άλλαξε την απόφασή του (είδε τη φάση στο μόνιτορ και έκρινε πως η μπάλα βρήκε πρώτα στο πόδι του) και ήταν η σειρά των ποδοσφαιριστών του Έμερι να χαμογελάσουν.

Τα χαμόγελα έγιναν μάλιστα πιο πλατιά στο 14ο λεπτό, με τον Έντεγκααρντ να βρίσκει ελεύθερο πεδίο αρκετά μέτρα έξω από τη μεγάλη περιοχή της Νιούκαστ και να εξαπολύει δυνατό συρτό σουτ με το αριστερό, με τη μπάλα να καταλήγει στην αριστερή πλευρά της εστίας των καρακάξων και εκείνον να γράφει το 1-0 για την Άρσεναλ με το 15ο γκολ του στη φετινή Premier League.

Το γκολ αυτό έφερε αλεγκρία στους Λονδρέζους και στα επόμενα λεπτά η άμυνα της Νιούκαστλ πέρασε δύσκολες στιγμές, για να μείνει όρθια χάρη στον Πόουπ. Ο πανύψηλος κίπερ σταμάτησε σωτηρια στο 21' τον Μαρτινέλι σε μεταξύ τους τετ α τετ και στην εξέλιξη της φάσης απέκρουσε σε κόρνερ το δυνατό σουτ του Έντεγκααρντ ενώ τρία λεπτά αργότερα απέκρουσε με το στήθος το σουτ του Σακά σε επικίνδυνη αντεπίθεση της Άρσεναλ.

Η Νιούκαστλ από την πλευρά της φάνηκε επιθετικά και πάλι στο 27', όταν ο Ράμσντεϊλ ζήλεψε τη δόξα του Πόουπ και απέκρουσε δύσκολα με το πόδι το πλασέ του Γουίλοκ, για να έρθει στο 45+7' ο Έντεγκααρντ και να χάσει νέα μεγάλη ευκαιρία για την ομάδα της πρωτεύουσας, με το πλασέ του από πλεονεκτική θέση να αποκρούεται με το πόδι από τον Πόουπ.

Το πρώτο μέρος στο "Σεντ Τζέιμς Παρκ" ήταν από τα καλύτερα της φετινής σεζόν στην Premier League και το δεύτερο μέρος βρήκε την Νιούκαστλ να μπαίνει με το πόδι στο γκάζι όπως στο πρώτο, βρίσκοντας μάλιστα και πάλι... δοκάρι! Αυτή τη φορά ήταν ο Ίσακ που φλέρταρε με το γκολ στο 47' αλλά έστειλε τη μπάλα στο αριστερό δοκάρι με κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής, ενώ στο 49' ο Ράμσντεϊλ έκανε φανταστική επέμβαση σε κεφαλιά του Σαρ.

Στο 51ο λεπτό η τριλογία των μεγάλων φάσεων στα πρώτα λεπτά ολοκληρώθηκε με το φαλτσαριστό πλασέ του Μαρτινέλι που άφησε άγαλμα τον Πόουπ αλλά σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι, με τον Βραζιλιάνο να παίρνει όμως το αίμα το πίσω στο 71' όταν έκανε εντυπωσιακή ατομκή ενέργεια από τα αριστερά και γύρισμα στο ύψος της μικρής περιοχής, για να στείλει άθελά του τη μπάλα στα δίχτυα ο Σαρ και να αυξήσει το προβάδισμά της η Άρσεναλ (0-2).

Το γκολ αυτό έκοψε τα πόδια των παικτών της Νιούκαστλ, με το επόμενο τέταρτο να βρίσκει τους Λονδρέζους να ελέγχουν απόλυτα το παιχνίδι και τους γηπεδούχους να αρχίζουν να πιέζουν μόνο στα τελευταία λεπτά και στις καθυστερήσεις, αλλά το γκολ να μην έρχεται παρά τα φιλόδοξα σουτ των Σαρ και Σεν-Μαξιμέν και την Άρσεναλ να φεύγει με ένα θριαμβευτικό 2-0 από μία από τις δυσκολότερες έδρες της Premier League.

• ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ: Πόουπ, Τρίπιερ, Σερ, Μπότμαν, Μπερν (82' Τάργκετ), Γκιμαράες, Γουίλοκ (78' Σεν-Μαξιμέν), Ζοέλιντον (81' Άντερσον), Μέρφι (65' Αλμιρόν), Ίσακ, Γουίλσον (79' Γκόρντον)
  • ΑΡΣΕΝΑΛ: Ράμσντεϊλ, Γουάιτ, Κίβιορ, Μαγκαλάες, Ζιντσένκο (61' Τίερνι), Ζορζίνιο, Τζάκα, Έντεγκααρντ (80' Παρτέι), Σακά (86' Νέλσον), Μαρτινέλι (80' Τροσάρ), Ζεσούς (87' Ενκέτια)