PREMIER LEAGUE

Νότιγχαμ - Κρίσταλ Πάλας 1-0: Ο Γουντ την κάνει να ονειρεύεται την Ευρώπη

Nottingham Forest players celebrate after Nottingham Forest's Chris Wood scored his side's opening goal during the English Premier League soccer match between Nottingham Forest and Manchester City at City ground in Nottingham, England, Saturday, Feb. 18, 2023. (AP Photo/Rui Vieira) AP

Η Νότιγχαμ Φόρεστ ξεπέρασε το εμπόδιο της Κρίσταλ Πάλας στο City Ground με τον συνήθη ύποπτο, Κρις Γουντ να χρίζεται σκόρερ και τους "reds" να επικρατούν με 1-0.

Η Νότιγχαμ Φόρεστ επέστρεψε στις νίκες στην Premier League, καθυώς επικράτησε 1-0 της Κρίσταλ Πάλας, που παραμένει κάτω από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Το ματς στο City Ground είχε καλό ρυθμό με τις δύο ομάδες να γίνονται αρκετά απειλητικές. Στο 20ο λεπτό ο Ενκέτια έπιασε ένα ωραίο σουτ, το οποίο όμως τράνταξε το δοκάρι του Σελς. Τρία λεπτά μετά ο αρχηγός της Φόρεστ, Ράιαν Γέιτς, έπιασε μια ωραία κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ελάνγκα, αλλά αυτή σταμάτησε στο δοκάρι. Ο Γουντς κινήθηκε στην πορεία της αλλά δεν κατάφερε να τη σπρώξει στα δίχτυα.

Στο δεύτερο μέρος η Πάλας απάντησε με κάποια ωραία σουτ του Έζε από μακρινή απόσταση. Στο ένα εξ αυτών στο 61ο λεπτό ο Σελς την άγγιξε με τα ακροδάχτυλα και με τη βοήθεια του δοκαριού παραχώρησε κόρνερ. Ωστόσο στο 65' ο Γουντ εκμεταλλεύτηκε το λάθος της άμυνας των Λονδρέζων και με ένα ωραίο σουτ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας.

Η Πάλας πίεσε μέχρι το φινάλε για την ισοφάριση, ωστόσο δεν τα κατάφερε με το 1-0 να μένει μέχρι και το φινάλε.

Τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής

• Τότεναμ - Γουέστ Χαμ 4-1 (36' Κουλουσέβσκι, 52' Μπισουμά, 55' αυτ. Αρεολά, 60' Σον - 18' Κούντους)
  • Σαουθάμπτον - Λέστερ 2-3 (8' Άρτσερ, 28' Αρίμπο - 65' Μπουονανότε, 74' πεν. Βάρντι, 90+8' Αγιού)
  • Νιουκάστλ - Μπράιτον 0-1 (35' Γουέλμπεκ)
  • Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Μπρέντφορντ 2-1 (47' Γκαρνάτσο, 62' Χόιλουντ - 45+5' Πίνοκ)
  • Ίπσουιτς - Έβερτον 0-2 (17' Εντιαγέ, 40' Κιν)
  • Φούλαμ - Άστον Βίλα 1-3 (5' Χιμένες - 9' Ρότζερς, 60' Γουότκινς, 69' αυτ. Ντιόπ)
  • Μπόρνμουθ - Άρσεναλ 2-0 (70' Κρίστι, 79' πεν. Κλάιφερτ)
  • Γουλβς - Μάντσεστερ Σίτι 1-2 (7' Λάρσεν - 33' Γκβαρντιόλ, 90+5' Στόουνς)
  • Λίβερπουλ - Τσέλσι 2-1 (30' Σαλάχ - 51' Τζόουνς, 48' Τζάκσον)
  • Νότιγχαμ - Κρίσταλ Πάλας 1-0 (65' Γουντ)