LA LIGA

Ντεμπούτο με πέναλτι στον Τόρες ο Σιόβας

Ο Δημήτρης Σιόβας έκανε ντεμπούτο με την Λεγκανές στο "Vicente Calderón" και στο 14ο λεπτό έκανε πέναλτι στον Φερνάντο Τόρες. Δύο γκολ έβαλε ο στράικερ της Ατλέτικο (videos)

Δεν μπορεί να χαρακτηριστεί ιδανικό το ντεμπούτο του Δημήτρη Σιόβα με τη Λεγκανές, καθώς στο 14ο λεπτό της αναμέτρησης με την Ατλέτικο στη Μαδρίτη έκανε πέναλτι, ανατρέποντας τον Φερνάντο Τόρες στην μεγάλη περιοχή.

Ο Αντουάν Γκριεζμάν ανέλαβε την εκτέλεση, ήταν κακή και ο Ιάγο Ερερίν απέκρουσε, αλλά εν συνεχεία ο Τόρες έστειλε την μπάλα δίχτυα, ανοίγοντας το σκορ με το 3ου φετινό γκολ και πρώτο μετά από 140 μέρες.

Τελικά, ο έμπειρος στράικερ σκόραρε ξανά στο 51' από ασίστ του Άνχελ Κορέα, διαμορφώνοντας το τελικό 2-0, ενώ το πρόγραμμα του Σαββάτου ολοκληρώθηκε με την Έιμπαρ να επικρατεί με 4-0 της Βαλένθια στο "Mestalla"!

ΑΤΛΕΤΙΚΟ: Μογιά, Χουάνφραν, Σάβιτς, Γκοντίν, Φιλίπε Λουίς, Σαούλ (46' Κορέα), Γκάμπι, Κόκε, Γκαϊτάν (57' Καράσκο), Γκριεζμάν (73' Βρσάλκο), Τόρες.

ΛΕΓΚΑΝΕΣ (5-3-2): Ερερίν, Βίκτορ Ντίαθ (72' Αλμπέρτο), Μπουστίνθα, Πάμπλο Ίνσουα, Σιόβας, Ντιέγκο Ρίκο, Μοράν (77' Ματσίς), Ουνάι Λόπεθ (63' Σάμου), Σιμανόβσκι, Μπουένο, Γκερέρο.

*χαμένο πέναλτι 15' Γκριεζμάν (απόκρουση Ερερίν και γκολ εν συνεχεία ο Τόρες)

ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Ντιέγκο Άλβες, Μαρτίν Μοντόγια, Γκαράι, Μανγκαλά, Χοσέ Γκαγιά, Μάριο Σουάρεθ, Μεδράν, Σολέρ, Ζοάο Κανσέλο (46' Ορεγιάνα), Σάντι Μίνα (73' Μπακαλί), Τζάτζα.

ΕΪΜΠΑΡ: Γιοέλ, Αντέρ Κάπα, Γκάλβεθ (16' Ράμις), Λεζέν, Αρμπίγια, Εσκαλάντε, Ντάνι Γκαρθία, Αντριάν Γκονθάλεθ (73' Φραν Ρίκο), Πέδρο Λεόν, Ρουμπέν Πένια (80' Μπεμπέ), Σέρτζι Ενρίτς.

Μάλαγα - Εσπανιόλ 0-1 (17' Πιάτι)

Μπαρτσελόνα - Μπιλμπάο 3-0 (18' Πάκο Αλκάθερ, 40' Μέσι, 67' Αλέις Βιδάλ)

Ατλέτικο - Λεγκανές 2-0 (15' και 51' Τόρες)

Βαλένθια - Έιμπαρ 0-4 (28' και 77' Σέρτζι Ενρίτς, 45'+3 πέν. Αντριάν, 57' Ντάνι Γκαρθία)

*ματς λιγότερο Ρεάλ και Βαλένθια

**οι 4 πρώτοι στο Champions League (ο 4ος στα προκριματικά)

***ο 5ος και ο 6ος στο Europa League (όπως και ο κάτοχος του Copa del Rey)

****υποβιβάζονται οι 3 τελευταίοι

*****στην ισοβαθμία μετρούν τα μεταξύ τους ματς, μετά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση, μετά το fair-play και μετά γίνεται μπαράζ (αν κρίνεται σημαντική θέση)