X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Ο Ατρόμητος αποτελείωσε τον ΟΣΦΠ, με τον Μερίνο να χορεύει και τον Κορακάκη να σκοράρει

Ατρόμητος-ΟΣΦΠ

Ο Ατρόμητος περίμενε την 7η αγωνιστική της Super League για να κάνει την πρώτη του νίκη... Tότε εμφανίστηκαν οι φανέλες του Ολυμπιακού στο γήπεδο του Περιστερίου, με τους παίκτες του Γιώργου Παράσχου να αρπάζουν την μεγάλη ευκαιρία που τους παρουσιάστηκε και να παίρνουν τους τρεις βαθμούς.

Η ομάδα των δυτικών προαστίων έπαιξε όπως ακριβώς έπρεπε για να αποτελειώσει το... φάντασμα των "ερυθρολεύκων", με τον Μερίνο να... χορεύει και τον Κορακάκη να σκοράρει στο 60'. Ο Ατρόμητος νίκησε με 1-0 και υποχρέωσε τον Ολυμπιακό στην πρώτη φετινή του ήττα στο πρωτάθλημα.

td> Οι συνθέσεις των ομάδων
Ατρόμητος (Γιώργος Παράσχος): Μιχαηλίδης, Κατεμής, Γελαδάρης, Ολιβέιρα, Γεωργίου, Σανόκο, Κορακάκης, Ρότσα, Ντόε (66' Λαζανάς), Άντερσον (86' Λουτσιάνο), Μερίνο (79' Ραγκουέλ).

Ολυμπιακός (Τροντ Σόλιντ): Νικοπολίδης, Ζεβλάκοβ (72' Πατσατζόγλου), Ανατολάκης (85' Μπόρχα), Σέζαρ, Ντομί, Στολτίδης (72' Ριβάλντο), Μάριτς, Τζόρτζεβιτς, Οκκάς, Κωνσταντίνου, Καστίγιο.

Διαιτητής: Ζωγράφος (Αθηνών)

Βοηθοί: Δάλλας (Ηπείρου), Γούκος (Ηπείρου)

Τέταρτος διαιτητής: Φινοκαλιώτης (Αθηνών)

Κίτρινες κάρτες: Κατεμής, Ρότσα, Μιχαηλίδης (Ατρόμητος)

Κόκκινες κάρτες: -
td> Με μια ματιά
Ο Τροντ Σόλιντ άφησε στον πάγκο τον Ριβάλντο, με τους Ντομί, Μάριτς και Οκκάς να είναι τα τρία νέα πρόσωπα της ενδεκάδας του Ολυμπιακού (σε σχέση με την ήττα από τη Ρόμα). Στο 4-3-3, ο Νικοπολίδης κάθισε κάτω από τα δοκάρια, με την τετράδα της άμυνας από τα δεξιά προς τα αριστερά να αποτελείται από τους Ζεβλάκοβ, Ανατολάκη, Σέζαρ και Ντομί. Ο Στολτίδης ήταν ο μοναδικός αμυντικός μέσος, με τον Μάριτς δεξιά στο κέντρο και τον Τζόρτζεβιτς αριστερά. Στην κορυφή της επίθεσης αγωνίστηκε ο Κωνσταντίνου, με τον Οκκά δεξιά και τον Καστίγιο αριστερά.

Από την πλευρά του, ο Γιώργος Παράσχος παρέταξε σύστημα 5-4-1. Τερματοφύλακας ήταν ο Μιχαηλίδης, με τον Κατεμή στο δεξί άκρο της άμυνας και τον Γελαδάρη στο αριστερό. Γεωργίου, Ολιβέιρα, Ρότσα ήταν οι τρεις κεντρικοί αμυντικοί, με τους Σανόκο και Άντερσον να αγωνίζονται ως αμυντικά χαφ. Μοναδικός προωθημένος ήταν ο Ντόε, με τον Μερίνο αριστερά στη μεσαία γραμμή και τον Κορακάκη δεξιά.

Ο Ολυμπιακός είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και τον έλεγχο του αγώνα, όμως η ανάπτυξή του ήταν αργή, με αποτέλεσμα να μη δημιουργήσει πολλές επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά από την εστία των γηπεδούχων κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου. Οι "ερυθρόλευκοι" επιχείρησαν αρκετά σουτ, χωρίς να απειλήσουν ουσιαστικά τον Μιχαηλίδη, που ήταν σταθερότατος.

Ο Τζόρτζεβιτς για ένα ακόμα ματς φέτος ήταν αρνητικός και δεν βοήθησε στη δημιουργία φάσεων, αν και αγωνίστηκε στη μεσαία γραμμή. Ο Κωνσταντίνου έδωσε πολλές μάχες με τον Γεωργίου, που ήταν ο προσωπικός του αντίπαλος και στο 18' έφτασε κοντά στο γκολ... Ο Κύπριος επιθετικός πέρασε τρεις αντιπάλους, μπήκε στη μεγάλη περιοχή, αλλά πριν σουτάρει έχασε την ισορροπία του. Η μπάλα έφτασε στον Καστίγιο, ο οποίος έκανε το αριστερό πλασέ από το ύψος του πέναλτι, όμως δεν βρήκε στόχο (άουτ).

Από το 20' και μετά, ο Ατρόμητος προσπάθησε να βγει στην επίθεση και να κάνει αισθητή την παρουσία του στα αντίπαλα καρέ... Μάλιστα, ο Ντόε βρέθηκε κοντά στο γκολ δύο φορές (24', 33'), αλλά στην πρώτη φάση ο Νικοπολίδης (μπλόκαρε την μπάλα στο σουτ του Λιβεριανού, το οποίο κόντραρε στον Ανατολάκη), ενώ στη δεύτερη ο επιθετικός των γηπεδούχων προσπάθησε να "κρεμάσει" τον πορτιέρο του Ολυμπιακού, όμως η μπάλα κατέληξε άουτ.

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό να κερδίζει αλλεπάλληλα κόρνερ (οκτώ συνολικά στο πρώτο μέρος), δίχως κάποιο αποτέλεσμα, αλλά και να διαμαρτύρεται για τη φάση του 45', όταν δεν του δόθηκε πέναλτι σε χέρι του Γεωργίου μέσα στη μεγάλη περιοχή...

Στην επανάληψη, η πρώτη καλή ευκαιρία μετουσιώθηκε σε γκολ. Ήταν το 60ο λεπτό, όταν ο Μερίνο "εξέθεσε" τον Ανατολάκη από αριστερά, έβγαλε τη σέντρα και μόνος ο Κορακάκης νίκησε τρεις αμυντικούς του Ολυμπιακού (Σέζαρ, Ζεβλάκοβ, Ντομί), που απλά τον κοιτούσαν, και με "σκροπ" έκανε το 1-0.

Το γκολ αφύπνισε τους παίκτες του Σόλιντ, οι οποίοι σε δύο περιπτώσεις (61' και 63') έχασαν δύο σπουδαίες ευκαιρίες με τους Καστίγιο και Μάριτς αντίστοιχα, με τον πρώτο να σουτάρει στα πόδια του Μιχαηλίδη και τον Σέρβο να πετά την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι σε μοναδικό τετ α τετ, ύστερα από εναλλαγή με τον Κωνσταντίνου.

Στη συνέχεια και παρά την είσοδο των Πατσατζόγλου, Ριβάλντο και Μπόρχα, οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά στην εστία του Μιχαηλίδη, που όποτε χρειάστηκε να επέμβει ήταν θετικός.

O Ατρόμητος δεν ήταν καλύτερος, όμως εκμεταλλεύτηκε τη νωθρότητα των παικτών του Ολυμπιακού, οι οποίοι έπαιξαν χωρίς πάθος και αποφασιστικότητα στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι έπαιξαν σε όλο το ματς μαζική άμυνα και κατάφερα να "μπλοκάρουν" το μεγάλο αντίπαλό τους και να σπάσουν το ρόδι στη Super League.
td> Συνέντευξη Τύπου
Τροντ Σόλιντ (προπονητής Ολυμπιακού): " Στο πρόγραμμα υπάρχουν και οι ήττες, όχι μόνο οι νίκες. Μέσα από τις προπονήσεις θα βελτιωθούμε. Χάσαμε γιατί δεν σκοράραμε και γιατί ο τερματοφύλακας του Ατρομήτου ήταν φανταστικός. Δεν σκέφτομαι τη θέση μου, αλλά την ομάδα μου και το πώς θα κερδίζουμε τα παιχνίδια. Οι παίκτες του Ατρομήτου έπαιζαν σαν λιοντάρια. Πάντως είμαστε μέσα στους δύο στόχους στην Ελλάδα, αλλά και στην Ευρώπη. Οι αλλαγές έγιναν την κατάλληλη στιγμή. Έχουμε πολλούς παίκτες στην ίδια κατάσταση με αυτή του Ριβάλντο. Η ομάδα άρχισε καλά, έκανε ευκαιρίες, όμως όταν δεν σκοράρεις, δεν μπορείς να έχεις απαιτήσεις".

Γιώργος Παράσχος (προπονητής Ατρoμήτου): " Είναι μια πολύ σημαντική νίκη παρά το γεγονός που στο πρώτο ημίχρονο δεν είχαμε καλή κυκλοφορία. Είχαμε όμως καλή άμυνα. Οι παίκτες είναι σε καλή κατάσταση και όλα από εδώ και στο εξής θα πάνε καλά. Φέτος ο Ολυμπιακός δεν είναι τόσο καλός, ενώ γνωρίζαμε πως θα είναι κουρασμένος από τον αγώνα κόντρα στη Ρόμα".
td> Όλα τα λεφτά...
Ο Μερίνο στη φάση του γκολ έκανε ό,τι ήθελε τον Ανατολάκη. Στον Περουβιανό μέσο πιστώνεται το γκολ του Ατρομήτου, το οποίο πέτυχε ο Κορακάκης.
td> Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Την απογοητευτική εμφάνιση του Ολυμπιακού, που διαμαρτύρεται σωστά για τη φάση του 45' (δεν του δόθηκε πέναλτι σε χέρι του Γεωργίου), όμως ο τρόπος παιχνιδιού του ήταν... άθλιος.
td> To Live του αγώνα...
Λήξη αγώνα (95').

90': Μακρινό σουτ του Ριβάλντο, μπλόκαρε ο Μιχαηλίδης.

86': Ο Λουτσιάνο εκτέλεσε φάουλ, ο Νικοπολίδης μπλόκαρε την μπάλα.

86': Ο Λουτσιάνο αντικατέστησε τον Άντερσον.

85': Ο Μπόρχα πήρε τη θέση του Ανατολάκη.

80': Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ο Οκκάς έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε στα σώματα και ο Μιχαηλίδης απομάκρυνε σε κόρνερ.

79': Ο Ραγκουέλ αντικατέστησε τον Μερίνο.

72': Διπλή αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Οι Πατσατζόγλου και Ριβάλντο πήραν τις θέσεις των Ζεβλάκοβ και Στολτίδη, αντίστοιχα.

70': Ψηλοκρεμαστή κεφαλιά του Κορακάκη από το ύψος του πέναλτι, η μπάλα πάνω από την εστία του Νικοπολίδη.

66': Ο Λαζανάς πήρε τη θέση του Ντόε.

63': Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ένα-δύο Μάριτς και Κωνσταντίνου, ο Σέρβος έκανε το σουτ και η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Μιχαηλίδη.

61':

Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ο Καστίγιο έκανε το δυνατό σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής, αλλά ο Μιχαηλίδης έδιωξε ενστικτωδώς με τα πόδια.

60': ΓΚΟΛ! Ατρόμητος-Ολυμπιακός 1-0! Ο Κορακάκης βρέθηκε μέσα στην περιοχή έπιασε ένα περίεργο σουτ και έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας του Νικοπολίδη.

57' Κίτρινη κάρτα στον Ρότσα.

46': Έναρξη της επανάληψης με τους παίκτες του Ολυμπιακού στη σέντρα.

45'+1': Τέλος πρώτου μέρους. Ατρόμητος-Ολυμπιακός 0-0.

44':

Κίτρινη κάρτα στον Κατεμή.

43': Ο Κατεμής έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Κορακάκης έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο Νικοπολίδης μπλόκαρε την μπάλα.

40': Εκτέλεση κόρνερ του Καστίγιο από τα δεξιά, ο Μιχαηλίδης έδιωξε την μπάλα σε νέο κόρνερ.

33': Μεγάλη ευκαιρία για τον Ατρόμητο! Εξαιρετική μπαλιά του Μερίνο στον Ντόε, ο τελευταίος επιχείρησε τη λόμπα, ο Νικοπολίδης ήταν έξω από την εστία του, όμως η μπάλα κατέληξε άουτ.

32': Σέντρα του Καστίγιο από τα αριστερά, ο Γεωργίου πρόλαβε τον Κωνσταντίνου και έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ.

30': Ο Ολυμπιακός έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων... Ο Ατρόμητος, πάντως, κρατάει προς το παρόν το μηδέν στην άμυνα, που είναι και ο πρωταρχικός του στόχος.

26': Σουτ του Κωνσταντίνου με το αριστερό, μέσα από τη μεγάλη περιοχή, μπλόκαρε ο Μιχαηλίδης.

24': Μεγάλη ευκαιρία για τον Ατρόμητο! Ο Ντόε στριφογύρισε στο ύψος της μεγάλης περιοχής, έκανε το δεξί σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Ανατολάκη και ο Νικοπολίδης πετάχτηκε στην αριστερή γωνία του και "γράπωσε" την μπάλα.

23': Σουτ του Μάριτς έξω από τη μεγάλη περιοχή, μπλόκαρε ο Μιχαηλίδης.

18': Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ο Κωνσταντίνου πέρασε τρεις παίκτες του Ατρομήτου, μπήκε μέσα στη μεγάλη περιοχή, ο Κύπριος έχασε την ισορροπία του, η μπάλα έφτασε στον Καστίγιο, αλλά το αριστερό σουτ του τελευταίου από το ύψος του πέναλτι, κατέληξε άουτ.

15': Φάση διαρκείας στα καρέ του Ατρομήτου, ο Στολτίδης έκανε το γυριστό σουτ από το ύψος του πέναλτι, όμως ο Μιχαηλίδης μπλόκαρε την μπάλα.

12': Ο Κωνσταντίνου έκανε την κεφαλιά στον κενό χώρο, η μπάλα πέρασε πάνω από το κεφάλι του Ρότσα, ο Οκκάς μπήκε από τα δεξιά, αλλά το σουτ που επιχείρησε ήταν απογοητευτικό.

10': Ο Μάριτς εκτέλεσε κόρνερ, ο Μιχαηλίδης απομάκρυνε την μπάλα με τα ακροδάκτυλα.

6': Μακρινό σουτ του Ζεβλάκοβ με το αριστερό, η μπάλα άουτ.

5': Πολλά λάθη στη μεσαία γραμμή και από τις δύο ομάδες.

1': Έναρξη του αγώνα με τους παίκτες του Ατρομήτου στη σέντρα.

Το SPORT 24 στο Περιστέρι
*Περίπου 1.000 ήταν οι φίλαθλοι του Ολυμπιακού που βρέθηκαν στο γήπεδο. Γύρω στις 6.000 ήταν οι φίλοι του Ατρομήτου.

*Παρά τη ζέστη, ο κόσμος στο γήπεδο πυκνώνει...

*Εκτός ενδεκάδας ο Ριβάλντο. Στον πάγκο ο Βραζιλιάνος άσος. Τρία νέα πρόσωπα σε σχέση με την ενδεκάδα του αγώνα με τη Ρόμα (Ντομί αντί Γεωργάτου, Μάριτς αντί Ριβάλντο και Οκκάς αντί Καφέ).

*16:11: Στον αγωνιστικό χώρο και οι υπόλοιποι ποδοσφαιριστές του Ατρομήτου για την καθιερωμένη προθέρμανση.

*16:06: Για προθέρμανση βγήκαν και οι υπόλοιποι παίκτες του Ολυμπιακού.

*16:01: Την εμφάνισή του έκανε και το δίδυμο τερματοφυλάκων του Ατρομήτου. Χρυσόστομος Μιχαηλίδης και Απόστολος Ανδρούτσος απέσπασαν το χειροκρότημα των φιλάθλων της περιστεριώτικης ομάδας.

*Το "match program" του αγώνα φιλοξενεί συνέντευξη του Λουτσιάνο Ντε Σόουζα, ο οποίος στο παρελθόν φόρεσε τη φανέλα του Ολυμπιακού.

*15:56: Αντώνης Νικοπολίδης και Τόμισλαβ Μπούτινα βγήκαν στον αγωνιστικό χώρο για προθέρμανση, στην εστία που βρίσκεται το πέταλο με τους φιλάθλους του Ολυμπιακού. Καταχειροκροτήθηκαν...

*Η ΠΑΕ Ολυμπιακός μπορεί να μην πήρε εισιτήρια για το συγκεκριμένο ματς, όμως φίλαθλοι της ομάδας θα υπάρχουν στο παιχνίδι με τον Ατρόμητο. Η ΠΑΕ του Περιστερίου έχει δώσει τη νέα εξέδρα του σταδίου (θύρα 2) για την εξυπηρέτηση των "ερυθρόλευκων" οπαδών, ενώ υπάρχει κόσμος των Πειραιωτών και στη κεντρική θύρα.

*Μία ώρα πριν από την έναρξη της αναμέτρησης και ο κόσμος στις εξέδρες είναι ελάχιστος.