LA LIGA

Ο νόμος του "Μεστάγια"

Η Βαλένθια νίκησε με 2-0 την Ντεπορτίβο, πέτυχε την έβδομη σερί της νίκη στο "Μεστάγια" και πέρασε στην τρίτη θέση της Primera División.

Τα γκολ των Παρέχο και Αλκάθερ ήταν αρκετά για τις "νυχτερίδες" της Βαλένθια, προκειμένου να κάμψουν της αντίσταση της εκ Γαλικίας ορμώμενης Ντεποτίβο, με 2-0.

Ο πρώτος άνοιξε το σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, ένα λεπτό μετά τη συμπλήρωση μίας ώρας ματς, ενώ ο δεύτερος στο 72ο λεπτό μετά από ασίστ του Φεγκουλί, διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Η ομάδα του Νούνο Εσπίριτο προσπέρασε τους "ροχιμπλάνκος" (αγωνίζονται με την Εσπανιόλ στη Βαρκελώνη, το Σάββατο) κι ανέβηκε στην τρίτη θέση της Liga, επιβεβαιώνοντας τη συνεχώς ανοδική της πορείας, ειδικά στο "Μεστάγια".

Η Λα Κορούνια παρουσίασε το κακό - εκτός έδρας - αγωνιστικό της πρόσωπο και συνεχίζει τη μάχη που δίνει για την αποφυγή του υποβιβασμού.

ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Άλβες, Μπαραγκάν, Βέζο, Οταμέντι, Γκαγιά, Παρέχο, Πέρες, Γκόμες, Ροδρίγο (67' Φεγκουλί), Νεγρέδο (71' Αλκάθερ), Πιάτι (84' Ντε Πάουλ)

ΝΤΕΠΟΡΤΙΒΟ: Φάμπρι, Χουανφράν, Λόπο, Σίντεϊ, Λουιζίνιο, Μπόρχες, Μπεργαντίνος, Καβαλέιρο, Λούκας Πέρεθ (82' Ντομίνγκεθ), Ροδρίγκεθ (73' Κουένκα), Ριέρα (54' Φαρίνια)