Ο Παναθηναϊκός κυνηγάει τα δύο καλύτερα αμυντικά ρεκόρ της ιστορίας του

Ο Χόρντουρ Μάγκνουσον
Ο Χόρντουρ Μάγκνουσον EUROKINISSI SPORTS

Ο Παναθηναϊκός βαδίζει προς τον τίτλο με όπλο την αμυντική συνοχή του. Η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς είναι σε τροχιά που κυνηγάει τα δύο καλύτερα αμυντικά ρεκόρ της ιστορίας του.

Είναι πάντα αυτές οι μικρές ή μεγάλες "λεπτομέρειες" που κάνουν τη διαφορά και διαχωρίζουν μία καλή ομάδα, από μία ομάδα που κάνει πρωταθλητισμό και διεκδικεί τον τίτλο μέχρι το τελευταίο σφύριγμα. Κι ο εφετινός Παναθηναϊκός τις έχει πλέον μετά από πολλά χρόνια αυτές τις "λεπτομέρειες".

Για το πόσο σημαντική κι αποτελεσματική είναι η συνολική ανασταλτική συμπεριφορά και η συνοχή των "πράσινων" έχουν γραφτεί και ειπωθεί πάρα πολλά μετά το πρώτο τρίμηνο της εφετινής σεζόν, όταν πλέον κάθε ομάδα είχε αρχίσει να καταθέτει τα "όπλα" της και τα πλεονεκτήματά της μέσα στο γήπεδο.

Αυτό που δεν είχε αποτυπωθεί τόσο έντονα ως τώρα, είναι το γεγονός πως στα τόσα που έχει ήδη πετύχει την τελευταία διετία ο Παναθηναϊκός του Ιβάν Γιοβάνοβιτς, κυνηγάει ακόμη δύο "μεγάλες" επιδόσεις: Τα καλύτερα αμυντικά ρεκόρ της Ιστορίας του. Ήδη οι αριθμοί του και τα έως τώρα πεπραγμένα του "τριφυλλιού" στην εφετινή σεζόν "μιλούν" πιο δυνατά απ’ τις λέξεις. Είναι τα 20 στα 30 cleansheets που έχουν καταγράψει ο Αλμπέρτο Μπρινιόλι (19 σε 29 ματς) κι ο Γιούρι Λοντίγκιν (1 σε 1 ματς).

Είναι τα 8 σερί ματς με "λευκό" παθητικό του Παναθηναϊκού από το βράδυ της 12ης Φεβρουαρίου κι έπειτα (και το γκολ του Οντουμπάτζο στο 10ο λεπτό του αγώνα με τον Άρη στο "Βικελίδης") και τα 710 λεπτά, "καθαρού" αγωνιστικού χρόνου που έχει κρατήσει απαραβίαστη την εστία του ο Μπρινιόλι και τον έχουν φέρει ήδη στην 8η θέση όλων των εποχών στη σχετική λίστα.

Είναι και τα μόλις 12 τέρματα που έχει δεχθεί το "τριφύλλι" σε 30 αγώνες σε κανονική διάρκεια και playoffs και το έχουν φέρει σε... τροχιά απόλυτου ρεκόρ.

Η συνοχή, η αμυντική συμπεριφορά όλων των παικτών του Παναθηναϊκού και το compact προφίλ που βγάζουν οι "πράσινοι" σ’ όλη αυτή τη διαδρομή των τελευταίων 9 μηνών ήταν η μεγαλύτερη σταθερά τους. Παρότι χρειάστηκε να αλλάξουν λόγω τραυματισμών, ιώσεων και τιμωριών 5 διαφορετικά δίδυμα στο κέντρο της άμυνάς τους και ουκ ολίγες φορές τους ακραίους μπακ τους.

Ακόμη και τον περασμένο Γενάρη, στην πιο δύσκολη περίοδο του Παναθηναϊκού στην εφετινή σεζόν το σκληρό αμυντικό προφίλ του ήταν εκείνο που του έδινε τις λύσεις και του επέτρεψε να προσπεράσει εκείνη την προβληματική περίοδο, μολονότι έχασε το ισχυρό προβάδισμα που είχε αποκτήσει.

Η αμυντική συμπεριφορά του έδινε "ενέργεια"

Τα ατομικά λάθη των πρώτων αγώνων του β’ γύρου "πληρώθηκαν" με βαθμούς κι απώλειες ένα προς ένα, όμως στη συνολική διαδρομή όλης της σεζόν, η αμυντική συμπεριφορά του Παναθηναϊκού ήταν εκείνη που "τροφοδοτούσε" με δύναμη κι ενέργεια όλη την υπόλοιπη ομάδα στην σταθερή πορεία της στην κορυφή στα 28 απ’ τα 30 ματς του πρωταθλήματος.

Με τους παίκτες του "τριφυλλιού" να πιάνουν έως τώρα -σε απόλυτα νούμερα- επιδόσεις που δεν είχαν εμφανίσει ποτέ ξανά στο παρελθόν, επί ημερών Α’ Εθνικής/SuperLeague, ήτοι απ’ τη σεζόν 1959/60 μέχρι και τις μέρες μας.

"Φλερτάροντας" ξεκάθαρα με τα δύο απόλυτα αμυντικά ρεκόρ της Ιστορίας τους: Το πρώτο αφορά τους απόλυτους αριθμούς και τα 14 γκολ σε 30 παιχνίδια (0,46 μέσο όρο), το οποίο κατέγραψε ο Παναθηναϊκός τη σεζόν 1983/84 με τον Γιάτσεκ Γκμοχ στο "τιμόνι" του.

Το δεύτερο κρατάει απ’ την αγωνιστική περίοδο 1969/70, όταν ως πρωταθλητής (με την ομάδα που ένα χρόνο μετά έφτασε ως τον τελικό του Κυπέλλου Πρωταθλητριών στο Γουέμπλεϊ) έκλεισε τη χρονιά με απολογισμό 69 γκολ υπέρ και μόλις 15 κατά.

Εκείνος ο μέσος όρος των 15 γκολ σε 34 αγώνες πρωταθλήματος –ήτοι 0,44 γκολ παθητικό ανά παιχνίδι- αποτελούν και την κορυφαία επίδοση του "τριφυλλιού" στη Λίγκα.

Ο εφετινός Παναθηναϊκός έχει μπει ήδη σε mode για να ξεπεράσει και τα δύο συγκεκριμένα ρεκόρ στα επόμενα 6 παιχνίδια ως το φινάλε των playoffs, τόσο σε απόλυτους αριθμούς (12 γκολ παθητικό), όσο και σε μέσους όρους (0,40 γκολ ανά ματς).

Είναι χαρακτηριστικό πως στα 65 πρωταθλήματα Α’ Εθνικής/SuperLeague, ο Παναθηναϊκός κράτησε το παθητικό του κάτω απ’ τα 20 γκολ μόλις 10 φορές και φέτος -μέχρι στιγμής- οδεύει για την ενδέκατη. Κοινό χαρακτηριστικό των προηγούμενων 10 συγκεκριμένων "διαδρομών" του; Σε όλες είχε πρωταγωνιστικό ρόλο και διεκδίκησε τον τίτλο ως το τέλος και μάλιστα στις 6 περιπτώσεις έφτασε στην κατάκτηση του πρωταθλήματος, με τελευταία τη σεζόν 2009/10, όταν μέτρησε 17 γκολ παθητικό σε 30 αγώνες (0,56 μ.ο.).

Οι αμυντικές επιδόσεις του Παναθηναϊκού ιστορικά από την καλύτερη ως τη χειρότερη