Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΟΦΗ

ΟΦΗ-ΑΕΚ 1-4

Μπλάνκο

Πιο δύσκολα απ' ότι μαρτυρά το τελικό σκορ, η ΑΕΚ κατάφερε να νικήσει με 1-4 τον ΟΦΗ στο Παγκρήτιο

Οι κιτρονόμαυροι με γκολ του Μπλάνκο στο 16', του Εντίνιο στο 80' αλλά και αυτογκόλ των Πίτσο (18') και του Μπαρκαουάν στο 64' κατάφεραν να περάσουν νικηφόρα από την Κρήτη παίρνοντας το υπερπολύτιμο τρίποντο της νίκης.
Οι κρητικοί μείωσαν στο 21' με τον καλύτερο τους παίκτη στην σημερινή αναμέτρηση, Σφακιανάκη, έχασαν πολλές ευκαιρίες όμως δεν μπόρεσαν να πάρουν έστω τον βαθμό της ισοπαλίας.
Οι συνθέσεις των ομάδων
ΟΦΗ (Γιώργος Παράσχος): Τζόρβας, Μπαρκαουάν, Αρβανίτης, Σίμιτς (62' Νουαφόρ), Πίτσος, Ισα (74' Γκάντσεφ), Ρουμπάκης (21' Πόποβιτς), Σφακιανάκης, Πετρόπουλος, Κουνενάκης, Γκέρμπερ.

ΑΕΚ (Νίκος Κωστένογλου): Μάχο, Δέλλας,Παπασταθόπουλος, Ζήκος, Πλιάτσικας, Μπούρμπος, Ενσαλίβα, Ριβάλντο (63' Ζούλιο Σέζαρ), Εντίνιο (82' Τόζερ), Καλόν, Μπλάνκο (86' Γεωργέας).
Με μια ματιά
Ο τεχνικός των γηπεδούχων Γιώργος Παράσχος, ακολούθησε το σύστημα 3-4-3. Την εστία των κρητικών υπερασπίστηκε ο Τζόρβας, στην τριάδα της άμυνας ήταν οι Μπαρκουάν, Αρβανίτης και Πίτσος, στο κέντρο ήταν οι Ισά, Κουνενάκης, Ρουμπάκης, Σίμιτς, ενώ στην επιθετική τριάδα βρισκόντουσαν οι Γκέρμπερ, Σφακιανάκης και Πετρόπουλος.

Από την άλλη ο Νίκος Κωστένογλου παρέταξε την ομάδα του με σύστημα 4-3-3. Κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Μάχο, κεντρικό αμυντικό δίδυμο ήταν οι Δέλλας και Παπασταθόπουλος, αριστερά στην άμυνα ήταν ο Μπούρμκπος, δεξία ο Πλιάτσικας, στην τριάδα του κέντρου ήταν οι Ενσαλίβα, Ριβάλντο και Ζήκος, ενώ στην επίθεση ήταν οι Εντίνιο, Καλόν και στην κορυφή ο Μπλάνκο.

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στον αγώνα δίχως όμως η πίεση να έχει αποτέλεσμα, ενώ όσα τα λεπτά κυλούσαν ο ΟΦΗ κατάφερε να ισοροπήσει τον ρυθμό. Το θέαμα ήταν απογοητευτικό στο πρώτο 10λεπτο και από τις δύο ομάδες που έδειχναν πως προσέχουν περισσότερο τα μετόπισθεν, όμως από το 15' λεπτό και έπειτα ο αγώνας πήρε φωτιά...

Η πρώτη φάση του ματς ήταν για τους γηπεδούχους όταν ο Σίμιτς στο 15ο λεπτό εκτέλεσε ένα φάουλ αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή, ο Σφακιανάκης πήρε την κεφαλιά μέσα από την περιοχή, όμως η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Μάχο.

Και αφού ο ΟΦΗ έχασε την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, στην αμέσως επόμενη φάση, η ΑΕΚ κατάφερε να πετύχει το 1-0. Συγκεκριμένα στο 16' ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Ριβάλντο και λανθασμένη έξοδο του Τζόρβα, Παπασταθόπουλος και Αρβανίτης διεκδίκησαν στον αέρα την μπάλα που κατέληξε στον αφύλαχτο Μπλάνκο, και εκείνος με κεφαλιά μέσα απότην περιοχή δεν δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το 1-0.

Παρά το γκολ οι παίκτες του Νίκου Κωστένογλου συνέχισαν να πιέζουν και κατάφεραν να διπλασιάσουν τα τέρματα τους μέσα σε ένα τρίλεπτο, αφού στο 18ο λεπτό και πάλι από εκτέλεση φάουλ του Ριβάλντο από τα δεξιά η μπάλα κόντραρε στο πόδι του Πίτσου και κατέληξε στα δίχτυα του Τζόρβα.

Παρά το δύο γρήγορα γκολ οι Κρητικοί δεν το έβαλαν κάτω και αντέδρασαν άμεσα τρία λεπτά αργότερα (21') με τον Σφακιανάκη να παίζει ωραίο ένα-δύο με τον Ρουμπάκη, ο πρώτος μπήκε τελικά στην μεγάλη περιοχή έκανε ένα δυνατό σουτ και μείωσε σε 2-1 για τον ΟΦΗ.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν την ασφυκτική πίεση προκειμένου να φτάσουν στην ισοφάριση, ήταν κυρίαρχοι και έχασαν αρκετές ευκαιρίες για να κάνουν το 2-2. Από την άλλη η ΑΕΚ έμοιαζε βραχυκυκλωμένη, δίχως να χάσει καμία απολύτως ευκαιρία και είναι φανερό της ανωτερότητας του ΟΦΗ, πως τα γκολ της Ένωσης προήλθαν μόνο από τις στημένες φάσεις.

Στο 28' η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πόποβιτς κατέληξε άουτ, ενώ δέκα λεπτά αργότερα (38') έπειτα από σέντρα του Σίμιτς από τα αριστερά, ο Σφακιανάκης έπιασε την κεφαλιά μέσα από την περιοχή, όμως η μπάλα κόντραρε στον Παπασταθόπουλο και πέρασε κόρνερ.

Οι κρητικοί ήταν ιδιαίτερα απειλητικοί και στο 39ο λεπτό η επίκινδυνη σέντρα του Πίτσου από τα αριστερά κατέληξε κόρνερ, ύστερα από προβολή του Δέλλα.

Ένα λεπτό πριν από την λήξη της κανονικής διαρκειάς του πρώτου ημιχρόνου (44') η ΑΕΚ έκανε την πρώτη υποψία ευκαιρίας, όταν ύστερα από καλή εκτέλεση κόρνερ του Ριβάλντο από τα δεξιά, ο Δέλλας δεν πρόλαβε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά από κοντινή απόσταση.

Στο 45' ο εξαιρετικός Σφακιανάκης, έχασε άλλη μια ευκαιρία όταν ύστερα από κεφαλιά πάσα του Ισά, προσπάθησε να στείλει την μπάλα με το κεφάλι στα δίχτυα, όμως τελικά κατέληξε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Μάχο και έτσι η ΑΕΚ παρά το γεγονός πως δεν ήταν καλύτερη από το ΟΦΗ πήγε στα αποδυτήρια για το πρώτο μέρος με το υπέρ της 2-1.

Στην επανάληψη το σκηνικό ήταν ίδιο, με τους κρητικούς να είναι πιο δραστήριοι και την ΑΕΚ σε παθητικό ρόλο να προσπαθεί να απειλήσει μονάχα από αντεπιθέσεις.

Παρά το γεγονός πως οι παίκτες του Γιώργου Παράσχου είχαν τον έλεγχο δεν κατάφεραν να βγουν με αξιώσεις στην επίθεση και στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου καμιά από τις δύο ομάδες δεν έφτασε κοντά στο γκολ.

Στο 56ο λεπτό μπορεί η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ριβάλντο να μην ανησύχησε τον Τζόρβα, όμως στο 64' ο Μπρακουάν έκανε την ζημία στην ομάδα του στέλνοντας άθελα την μπάλα στα δίχτυα του ΟΦΗ και το σκορ έγινε 3-1. Συγκεκριμένα ο Μπλάνκο από τα δεξιά πρόλαβε να βγάλει την σέντρα πριν η μπάλα καταλήξει άουτ και ο Μπαρκαουάν στην προσπάθεια του να διώξει με προοβολή πριν η μπάλα φτάσει στον Εντινίο την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του.

Οι κρητικοί δεν πτοήθηκαν και λίγο έλειψε στο αμέσως επόμενο λεπτό να μειώσουν σε 3-2, όταν ο Γκέρμπερ, μπήκε από τα αριστερά στην μεγάλη περιοχή έκανε καλό συρτό σουτ και ανάγκασε τον Μάχο να διώξει με υπερένταση σε κόρνερ.

Στο 78' ο ΟΦΗ έχασε άλλη μια καλή ευκαιρία, όταν ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Πόποβιτς ο Μάχο δεν έδιωξε καλά την μπάλα με τις γροθιές, ο Σφακιανάκης έγινε αποδέκτης και με κρεμαστό σουτ προσπάθησε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, όμως πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Οι παίκτες της Ένωσης χωρίς άγχος πλέον και με πλεονέκτημα δυο γκολ, κατάφεραν να διευρύνουν το προβάδισμα τους, όταν στην αντεπίθεση ο Μπλάνκο βγήκε τετ α τετ με τον Τζόρβα, όμως προτίμησε να πασάρει στον αφύλαχτο Εντίνιο που μέ πλασέ μέσα από την περιοχή δεν δυσκολευτήκε σε κενή εστία να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, διαμορφώνοντας το 4-1.

Στο 86' ο Γεωργέας πέρασε στον αγώνα στην θέση του Μπλάνκο, επιστρέφοντας στην αγωνιστική δράση, έπειτα από 1 περίπου χρόνο αποχής λόγω τραυματισμού.

Η απευθείας εκτέλεση του Γκάντσεφ στο 90' κατέληξε σε κόρνερ ύστερα από καλή επέμβαση του Μάχο και από 'κει και πέρα τίποτα δεν άλλαξε, με την ΑΕΚ να κατακτά μια σημαντική νίκη.
Συνέντευξη Τύπου
Γιώργος Παράσχος (ΟΦΗ): "Δεχθήκαμε μία βαριά ήττα και η αλήθεια είναι ότι δεν την περίμενα. Μετά το παιχνίδι με τον Λεβαδειακό άλλαξε η ψυχολογία μας και ήμουν αισιόδοξος ότι θα μπορούσαμε να πάρουμε κάτι καλό από το σημερινό παιχνίδι. Όμως από την αρχή δεν πήγε τίποτα καλά.

Δεχθήκαμε πολύ γρήγορα δύο γκολ και η άμυνα μας έκανε πολλά λάθη. Όμως έστω και έτσι οι παίκτες μου έδειξαν να το πιστεύουν, κατάφεραν να μειώσουν, στην συνέχεια βάλαμε και τον Πόποβιτς για να γίνουμε πιο επιθετικοί, πιέσαμε μέχρι την λήξη του πρώτου ημιχρόνου, αλλά δεν καταφέραμε να ισοφαρίσουμε.

Στο δεύτερο ημίχρονο μπήκαμε μέσα και πιστεύαμε ότι τουλάχιστον θα μπορούσαμε να ισοφαρίσουμε, αν όχι να κερδίσουμε. Τελικά δεχθήκαμε και ένα τρίτο γκολ και μάλιστα αυτογκόλ. Όταν σε ένα παιχνίδι βάζεις δύο αυτογκόλ και παίζεις με την ΑΕΚ, τότε δεν μπορείς να περιμένεις και πολλά".

Νίκος Κωστένογλου (AEK): "Πετύχαμε μία δίκαιη και καθοριστική νίκη και μάλιστα στο τέλος καταφέραμε να πετύχουμε ένα μεγάλο σκορ και να γίνει μία πιο καθαρή νίκη. Μόλις πετύχαμε το δεύτερο γκολ χάσαμε την ηρεμία μας και δεχθήκαμε κάποια πίεση από τοη ΟΦΗ, αλλά όλα αυτά μέχρι το πρώτο μέρος.

Στο δεύτερο ημίχρονο μπήκαμε με μεγάλη σοβαρότητα και πειθαρχία και καταφέραμε νωρίς να τελειώσουμε το παιχνίδι, από ένα αυτογκόλ. Στο δεύτερο μέρος παίξαμε πιο αποφασιστικά, σιγά σιγά ανεβάσαμε τον ρυθμό και πετύχαμε και ένα τέταρτο γκολ, το οποίο προήρθε από μία πολύ καλή και οργανωμένη επίθεση.

Είμαι ευχαριστημένος από την προσπάθεια που έκαναν οι παίκτες μου και την εικόνα που έβγαλαν στον αγωνιστικό χώρο. Θέλω να ευχηθώ καλή πορεία στον ΟΦΗ και ειδικότερα στον Γιώργο Παράσχο, ο οποίος εκτός από πολύ καλός προπονητής είναι πάνω από όλα πολύ καλός άνθρωπος.

Για το θέμα με τον Ριβάλντο, θα πω ότι οι σχέσεις μου με όλους τους ποδοσφαιριστές της ομάδας είναι πολύ καλές και μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει ειδικά με τους μεγάλους παίκτες. Πιστεύουν ότι μέχρι το τελευταίο λεπτό μπορούν να βοηθήσουν και θέλουν να παίζουν. Εγώ έκρινα ότι έπρεπε να γίνει αυτή η αλλαγή για λόγους τακτικής και για να προφυλάξω τον ίδιο τον Ριβάλντο. Σε καθημερινή βάση, στην προπόνηση μιλάμε πολύ ώρα με τους παίκτες και το πρώτο πράγμα που με ενδιαφέρει είναι η ψυχική τους υγεία και μετά η σωματική. Για μένα δεν έχει συμβεί πάντως απολύτως τίποτα".

Όλα τα λεφτά...
Ο Μπλάνκο για άλλη μια φορά ήταν μακράν ο καλύτερος παίκτης της ΑΕΚ, πετυχαίνοντας το πρώτο γκολ, δημιουργώντας το τέταρτο, ενώ το αυτογκόλ του Μπαρκουάν προήλθε από δική του προσπάθεια. Ο Αργεντινός επιθετικός αποδεικνύει περίτρανα σε κάθε αγώνα πως πρέπει να ξεκινά βασικός και αν στην ΑΕΚ έχουν μεγάλες βλέψεις θα πρέπει να το ενεργοποιήσουν άμεσα την οψιόν αγοράς.

Στα ευχάριστα του αγώνα ήταν η επιστροφή του Γεωργέα στην ενεργό δράση έπειτα από περίπου ένα χρόνο αποχής λόγω τραυματισμού.
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Η επιθετική δυστοκία των παικτών του ΟΦΗ και συνάμα τα παιδαριώδη λάθη των αμυντικών στέρησαν από τους Κρητικούς την ευκαιρία να αποκτήσουν έστω το βαθμό της ισοπαλίας....
To Live του αγώνα...
Του Γιώργου Μαρκόπουλου

Η 11άδα των γηπεδούχων ΟΦΗ
(Γ. Παράσχος): Τζόρβας, Μπαρκαουάν, Αρβανίτης, Σίμιτς, Πίτσος, Ισά, Ρουμπάκης, Σφακιανάκης, Πετρόπουλος, Ν. Κουνενάκης, Γκέρμπερ
Η 11άδα των φιλοξενούμενων ΑΕΚ
(Ν. Κωστένογλου): Μάχο, Δέλλας, Ενσαλίβα, Ριβάλντο, Παπασταθόπουλος, Ζήκος, Μπλάνκο, Καλόν, Πλιάτσικας, Μπούρμπος, Εντίνιο
Στοιχεία Αγώνα ΑΕΚ
Γήπεδο: "Παγκρήτιο"
Διαιτητής: Σταυρίδης (Πιερίας)
Βοηθοί: Μπιτσίδης(Θράκης), Ευθυμιάδης(Πιερίας)

1' Έναρξη αγώνα
10' Σχόλιο
Δεν έχουν βρει ρυθμό οι δύο ομάδες στα πρώτα δέκα λεπτά του αγώνα, με τα λάθη να είναι αρκετά εκατέρωθεν
15' Ευκαιρία ΟΦΗ Σφακιανάκης
Ο Σίμιτς εκτέλεσε το φάουλ έξω και δεξιά της μεγάλης περιοχής της ΑΕΚ, ο Σφακιανάκης πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε άουτ
16' Γκολ ΑΕΚ Μπλάνκο
Ο Ριβάλντο εκτέλεσε το φάουλ, λάθος έξοδος του Τζόρβα, Παπασταθόπουλος και Αρβανντης διεκδίκησαν την μπάλα που τελικά κατέληξε στον Μπλάνκο ο οποίος ανενόχλητος έκανε την κεφαλιά και το 1-0 για την ΑΕΚ
17' Κίτρινη κάρτα ΟΦΗ Ισά
18' Κίτρινη κάρτα ΟΦΗ Ισά
18' Γκολ ΑΕΚ Πίτσος (αυτογκόλ)
Πάλι από εκτέλεση φάουλ του Ριβάλντο από πλάγια, η μπάλα κοντράρει στον Πίτσο, αλλάζει πορεία και καταλήγει στα δίχτυα του Τζόρβα
21' Γκολ ΟΦΗ Σφακιανάκης
Ύστερα από πάσα του Ρουμπάκη ο Σφακιανάκης μπαίνει στη περιοχή πραγματοποιεί ένα ωραίο σουτ και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα
21' Αλλαγή παίκτη ΟΦΗ
Ο Πόποβιτς στη θέση του Ρουμπάκη
28' Φάουλ ΟΦΗ Πόποβιτς
Καλή εκτέλεση φάουλ από τον Πόποβιτς, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Τζόρβα
36' Κίτρινη κάρτα ΟΦΗ Αρβανίτης
38' Κεφαλιά ΟΦΗ Σφακιανάκης
Σέντρα του Σίμιτς από τα αριστερά, κεφαλιά του Σφακιανάκη, η μπάλα κόντραρε στον Παπασταθόπουλο και πέρασε κόρνερ
38' Σχόλιο
Παρά το κακό ξεκίνημα μετά από το 15΄παιχνίδι απέκτησε ρυθμό ο οποίος παραμένει, με τις δύο ομάδες να συνεχίζουν να ψάχνουν το γκολ
39' Ευκαιρία ΟΦΗ Πίτσος
Ο Πίτσος πραγματοποίησε τη συρτή σέντρα από αριστερά, ο Δέλλας έκανε την προβολή με την μπάλα να περνάει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι
44' Ευκαιρία ΑΕΚ Δέλλας
Κόρνερ από το Ριβάλντο, ο Δέλλας προσπάθησε να "πιάσει" την κεφαλιά μέσα από τη μικρή περιοχή αλλά η μπάλα έφυγε άουτ
45' Λήξη ημιχρόνου
45' Έναρξη καθυστερήσεων 2 Λεπτά
45' Κεφαλιά ΟΦΗ Σφακιανάκης
Κεφαλιά του Σφακιανάκη μετά από κεφαλιά πάσα του Ισά, η μπάλα έφυγε δίπλα από το κάθετο αριστερό δοκάρι του Μάχο
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
54' Κίτρινη κάρτα ΑΕΚ Καλόν
55' Σχόλιο
Χωρίς φάση το πρώτο δεκάλεπτο του β' ημιχρόνου
56' Φάουλ ΑΕΚ Ριβάλντο
Απευθείας εκτέλεση φάουλ από το Ριβάλντο, η μπάλα στην αγκαλιά του Τζόρβα
61' Κίτρινη κάρτα ΑΕΚ Πλιάτσικας
62' Αλλαγή παίκτη ΟΦΗ
Ο Νουαφόρ στη θέση του Σίμιτς
63' Αλλαγή παίκτη ΑΕΚ
Ο Σέζαρ στη θέση του Ριβάλντο
64' Γκολ ΑΕΚ Μπαρκαουάν (αυτογκόλ)
Σέντρα του Μπλάνκο από τα δεξιά, ο Μπαρκαουάν στην προσπάθειά του να απομακρύνει έκανε την προβολή, αλλά η μπάλα πήρε πορεία προς τα δίχτυα με τον Τζόρβα που πραγματοποιούσε έξοδο να μην μπορεί να αντιδράσει
65' Ευκαιρία ΟΦΗ Γκέρμπερ
Σουτ του Γκέρμπερ εντός περιοχής, ο Μάχο με υπερένταση απέκρουσε και έστειλε την μπάλα κόρνερ
70' Σουτ ΑΕΚ Ενσαλίβα
Διαγώνιο Σουτ του Ενσαλίβα μέσα από την περιοχή, η μπάλα πέρασε άουτ
73' Κίτρινη κάρτα ΟΦΗ Κουνενάκης
74' Αλλαγή παίκτη ΟΦΗ
Ο Γκάντσεφ στη θέση του Ισά
78' Ευκαιρία ΟΦΗ Σφακιανάκης
Φάουλ από τον Πόποβιτς, ο Μάχο δεν μπόρεσε να συγκρατήσει την μπάλα που κατέληξε στο Σφακιανάκη αλλά το γυριστό σουτ που δοκίμασε ο τελευταίος πέρασε πάνω από την εστία του αυστριακού τερματοφύλακα
80' Γκολ ΑΕΚ Εντίνιο
Στην αντεπίθεση ο Μπλάνκο προτίμησε να δώσει την μπάλα στον επερχόμενο Εντίνιο αντί να τελειώσει τη φάση μόνος του και δικαιώθηκε για την επιλογή του καθώς ο Πορτογάλος βρήκε το στόχο κάνοντας το πλασέ προ κενής εστίας
81' Αλλαγή παίκτη ΑΕΚ
Ο Τόζερ στη θέση του Εντίνιο
86' Αλλαγή παίκτη ΑΕΚ
Ο Γεωργέας στη θέση του Μπλάνκο
87' Κίτρινη κάρτα ΟΦΗ Σφακιανάκης
90' Φάουλ ΟΦΗ Γκάντσεφ
Απευθείας εκτέλεση από τον Γκάντσεφ, ο Μάχο έπεσε στην αριστερή γωνιά του και απομάκρυνε σε κόρνερ
90' Έναρξη καθυστερήσεων 3 Λεπτά