Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΑΡΗΣ

ΟΦΗ-Άρης 0-1

ρεγκειρο εντοι

Με γκολ του Κάλβο στο 91ο λεπτό, ο Άρης έκλεψε τη νίκη στο "Παγκρήτιο" από τον ΟΦΗ με 1-0

Οι Κρητικοί ήταν καλύτεροι καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα, χάνοντας σπουδαίες ευκαιρίες για να σκοράρουν, αλλά βρήκαν απέναντί τους έναν εξαιρετικό Σηφάκη.
Οι γηπεδούχοι παρέμειναν χωρίς νίκη στην έδρα τους, ενώ οι Θεσσαλονικείς διατήρησαν το αήττητό τους μακριά από το "Κλεάνθης Βικελίδης".
Οι συνθέσεις των ομάδων
ΟΦΗ (Μαντζουράκης): Κασμερίδης, Μπαρκαουάν, Ισά, Σταυρακάκης, Κουνενάκης (83' Δημούτσος), Ρουμπάκης, Ταραλίδης, Σίμιτς, Πόποβιτς (60' Γκέρμπερ), Εντόι, Ερέρα (76' Κοστόβσκι)
Άρης (Ερνάντεθ): Σηφάκης, Νέτο, Καράμπελας (73' Βλοντάρτσικ), Λέμπο, Ρονάλντο (90' Βαγγέλι), Βιτόλο (61' Κάλβο), Σιστόν, Νεμπεγλέρας, Χαβίτο, Ρεγκέιρο, Κόκε

Κίτρινες κάρτες: Ισά, Ταραλίδης, Ρουμπάκης, Σταυρακάκης - Λέμπο, Ρονάλντο, Νέτο, Χαβίτο, Ρεγκέιρο

Διαιτητής: Μ. Λαμπρόπουλος (Ηλείας)

Βοηθοί: Ν. Ιωσηφόγλου (Αθηνών), Ε. Γιαννουγλίδης (Αθηνών)

Με μια ματιά
Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ο ρυθμός ήταν πολύ κακός, με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να βρουν εύκολα το δρόμο προς την αντίπαλη περιοχή, ενώ γίνονταν εκατέρωθεν πολλά λάθη στη μεσαία γραμμή.

Από το 20' και μετά, και οι δύο πλευρές αφυπνίστηκαν, με τις ευκαιρίες να διαδέχονται η μία την άλλη. Η πρώτη καλή φάση δημιουργήθηκε από τον Σιστόν, ο οποίος πραγματοποίησε μία ωραία ενέργεια από δεξιά, ολοκληρώνοντάς την με ένα σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, αλλά ο Κασμερίδης μπλόκαρε σταθερά.

Δύο λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι απάντησαν με τον Κουνενάκη. Ο αρχηγός των Κρητικών πήρε καλή θέση μέσα στην περιοχή στο φάουλ του Πόποβιτς, αλλά η κεφαλιά του πέρασε άουτ. Στο 25ο λεπτό, ο Ταραλίδης επιχείρησε ένα δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, με τον Σηφάκη να μαζεύει την μπάλα με δεύτερη προσπάθεια.

Στο 30', ο Ρεγκέιρο εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ από δεξιά, χωρίς όμως να ανησυχήσει ο Κασμερίδης, ενώ η απάντηση του ΟΦΗ ήταν άμεση με το σουτ του Πόποβιτς να περνά πάνω από τα δοκάρια του Σηφάκη.

Η τελευταία αξιόλογη φάση του πρώτου μέρους ήταν από πλευράς ΟΦΗ, με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ταραλίδη να περνά μόλις άουτ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως ολοκληρώθηκε το πρώτο, με πολύ καλή εκτέλεση φάουλ για τους γηπεδούχους, όμως και πάλι ο Σηφάκης έδιωξε σε κόρνερ το σουτ του Πόποβιτς στο 56ο λεπτό.

Στο 67', ο πρώην τερματοφύλακας των Κρητικών είπε "όχι" στη "βολίδα" του Ταραλίδη έξω από την περιοχή, ενώ δύο λεπτά αργότερα η κεφαλιά του Εντόι πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Σηφάκη.

Η πρώτη καλή ευκαιρία από πλευράς φιλοξενουμένων στο δεύτερο μέρος δημιοργήθηκε μόλις στο 78', όταν ο Κόκε βρέθηκε μόνος του στην περιοχή του ΟΦΗ μετά από μπαλιά του Νεμπεγλέρα, αλλά το σουτ στην κίνηση που επιχείρησε ήταν άστοχο.

Τρία λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα, ο Κοστόβσκι αστόχησε σε κεφαλιά από πλεονεκτική θέση, ενώ με τη συμπλήρωση του 90ού λεπτού, ο Εντόι "σπατάλησε" μία ωραία επιθετική προσπάθεια των γηπεδούχων, σουτάροντας άουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, ενώ είχε τη δυνατότητα να πασάρει σε δύο συμπαίκτες του που βρίσκονταν ξεμαρκάριστοι εντός της περιοχής.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο ΟΦΗ τιμωρήθηκε από την αλλαγή του Ερνάντεθ, τον Τόνι Κάλβο. Ο Ισπανός κέρδισε την μπάλα από αριστερά, δοκίμασε μία σέντρα-σουτ, ο Κασμερίδης ξεγελάστηκε και στην προσπάθειά του να διώξει την μπάλα, την έσπρωξε στα δίχτυα της ομάδας του, χαρίζοντας το "τρίποντο" στον Άρη.
Συνέντευξη Τύπου... του Πάρη Τσελεπίδη
Κίκε Ερνάντεθ (προπονητής Άρη): " Ξέραμε ότι θα ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι αφού ο ΟΦΗ ήθελε τους βαθμούς. Γι' αυτό μπήκαμε στον αγωνιστικό χώρο αποφασισμένοι να αφήσουμε και τους εαυτούς μας σε αυτόν. Υπάρχει πίεση στον ΟΦΗ όπως και σε μας στην αρχή του πρωταθλήματος όπου χάσαμε παιχνίδια που έπρεπε να κερδίσουμε.

Το πιο δίκαιο αποτέλεσμα θα ήταν η ισοπαλία. Ωστόσο ο ΟΦΗ είχε κακή τύχη κι εμείς καλή. Είμαστε χαρούμενοι για την νίκη. Δεν είμαστε ευχαριστημένοι από το ποδόσφαιρο που παίξαμε. Στο πρώτο ημίχρονο δεν έγιναν ευκαιρίες από καμία ομάδα. Στο δεύτερο είχαμε ευκαιρίες και οι δύο ομάδες με μας να καταφέρνουμε να βάλουμε το γκολ

".

Γιάννης Μαντζουράκης (προπονητής ΟΦΗ): " Η αλήθεια είναι ότι κάναμε καλή προσπάθεια και δεν μπορώ να έχω παράπονα από τους παίκτες μου. Παίξαμε οργανωμένα και με υπομονή πετυχαίνοντας να αφοπλίσουμε τον Άρη που είναι καλή ομάδα και δεν μπορούσε να αλλάξει ούτε τρεις πάσες.

Στο δεύτερο ημίχρονο είχαμε ευκαιρίες αλλά στο ποδόσφαιρο παίζει ρόλο και η τύχη. Αντί να μπει η μπάλα στο ένα τέρμα μπήκε στο άλλο. Η κατάσταση είναι δύσκολη και χρειαζόμαστε μεταγραφές τον Ιανουάριο

".
Όλα τα λεφτά...
Θα μπορούσαμε να πούμε πως ο Κάλβο ήταν "όλα τα λεφτά", χάρις στο γκολ που πέτυχε, αλλά αυτός που ήταν πραγματικά "όλα τα λεφτά", ήταν ο τερματοφύλακας των "κιτρίνων", Μιχάλης Σηφάκης. Στην επιστροφή του στο "Παγκρήτιο", ήταν πραγματικά συγκλονιστικός, στερώντας πολλές φορές από τους γηπεδούχους το γκολ.
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Το τραγικό λάθος του Κασμερίδη, που σε όλον τον αγώνα ήταν σταθερός, αλλά στη φάση του 91ου λεπτού φέρει πλήρως την ευθύνη για το γκολ του Άρη και την ήττα της ομάδας του.
To Live του αγώνα...
1' Έναρξη αγώνα
8' Σχόλιο
Χωρίς ρυθμό το παιχνίδι, πολλές λάθος μεταβιβάσεις στη μεσαία γραμμή, με τον Άρη πάντως να διατηρεί μια ελαφριά υπεροχή.
17' Σχόλιο
Ο Άρης είναι πιο επικίνδυνος από τους γηπεδούχους, ωστόσο καμία από τις δύο ομάδες δεν έχει απειλήσει ουσιαστικά
20' Σουτ Αρης Σιστόν
Ωραία ενέργεια του Σιστόν από δεξιά, συγκλίνει προς το κέντρο, αλλά το σουτ του από το ύψος της μεγάλης περιοχής μπλοκάρει στην αριστερή του γωνία ο Κασμερίδης
22' Κεφαλιά ΟΦΗ Κουνενάκης
Εκτέλεση φάουλ του Πόποβιτς από δεξιά, ο Κουνενάκης παίρνει την κεφαλιά, αλλά η μπάλα περνά δίπλα από το δεξί δοκάρι του Σηφάκη
25' Σουτ ΟΦΗ Ταραλίδης
Δυνατό σουτ του Ταραλίδη έξω από την περιοχή, ο Σηφάκης μπλοκάρει με δεύτερη προσπάθεια
30' Φάουλ Αρης Ρεγκέιρο
Εκτέλεση φάουλ του Ρεγκέιρο από δεξιά, ο Κασμερίδης μαζεύει εύκολα την μπάλα
30' Σουτ ΟΦΗ Πόποβιτς
Σουτ του Πόποβιτς έξω από την περιοχή, η μπάλα φεύγει ψηλά, πάνω από τα δοκάρια του Σηφάκη
35' Κίτρινη κάρτα ΟΦΗ Ισά
Κίτρινη κάρτα στον Ισά για μαρκάρισμα στον Χαβίτο
36' Κίτρινη κάρτα Αρης Λέμπο
Κίτρινη κάρτα στον Λέμπο για μαρκάρισμα στον Εντόι
37' Φάουλ ΟΦΗ Ταραλίδης
Εκτέλεση φάουλ του Ταραλίδη, η μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι
42' Κίτρινη κάρτα ΟΦΗ Ταραλίδης
Κίτρινη κάρτα στον Ταραλίδη για δυνατό τάκλιν στον Σιστόν
43' Κίτρινη κάρτα Αρης Ρονάλντο
Κίτρινη κάρτα στον Ρονάλντο για τράβηγμα στον Εντόι
45' Έναρξη καθυστερήσεων
Ένα το λεπτό των καθυστερήσεων
45' Κίτρινη κάρτα Αρης Νέτο
Κίτρινη κάρτα στον Νέτο για δυνατό μαρκάρισμα στον Εντόι
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
52' Κίτρινη κάρτα Αρης Χαβίτο
56' Ευκαιρία ΟΦΗ Πόποβιτς
Εξαιρετική εκτέλεση φάουλ από τον Πόποβιτς, ο Σηφάκης διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ
58' Ευκαιρία Αρης
Σέντρα του Χαβίτο από δεξιά, ο Σταυρακάκης διώχνει με κεφαλιά την μπάλα, λίγο πριν μπει στη φάση ο Ρεγκέιρο
60' Αλλαγή παίκτη ΟΦΗ
Ο Γκέρμπερ στη θέση του Πόποβιτς
61' Αλλαγή παίκτη Αρης
Ο Κάλβο στη θέση του Βιτόλο
67' Σουτ ΟΦΗ Ταραλίδης
Φοβερό σουτ του Ταραλίδη έξω από την περιοχή, ο Σηφάκης για ακόμα μία φορά διώχνει εντυπωσιακά
69' Κεφαλιά ΟΦΗ Εντόι
Εκτέλεση φάουλ του Σίμιτς από αριστερά, ο Εντόι παίρνει την κεφαλιά, αλλά στέλνει την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι
73' Αλλαγή παίκτη Αρης
Ο Βλοντάρτσικ στη θέση του Καράμπελα
75' Κίτρινη κάρτα ΟΦΗ Ρουμπάκης
Κίτρινη κάρτα στον Ρουμπάκη για φάουλ στον Χαβίτο
76' Αλλαγή παίκτη ΟΦΗ
Ο Κοστόβσκι στη θέση του Ερέρα
78' Ευκαιρία Αρης Κόκε
Σέντρα του Νεμπεγλέρα, ο Κόκε πιάνει το σουτ στην κίνηση ξεμαρκάριστος μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα φεύγει άουτ
81' Κίτρινη κάρτα Αρης Ρεγκέιρο
Κίτρινη κάρτα στον Ρεγκέιρο για τράβηγμα στον Εντόι
83' Αλλαγή παίκτη ΟΦΗ
Ο Δημούτσος στη θέση του Κουνενάκη
85' Κίτρινη κάρτα ΟΦΗ Σταυρακάκης
Κίτρινη κάρτα στον Σταυρακάκη για μαρκάρισμα στον Ρεγκέιρο
87' Κεφαλιά ΟΦΗ Κοστόβσκι
Σέντρα του Ταραλίδη από δεξιά, ο Κοστόβσκι παίρνει την κεφαλιά, αλλά η μπάλα καταλήγει άουτ
90' Ευκαιρία ΟΦΗ Εντόι
Μοναδική ευκαιρία για τον ΟΦΗ, με τον Εντόι από το ύψος της μεγάλης περιοχής να σουτάρει εντελώς άστοχα
90' Έναρξη καθυστερήσεων
Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων
90' Γκολ Αρης Κάλβο
Σέντρα-σουτ του Κάλβο από αριστερά, λάθος υπολογισμός του Κασμερίδη, που στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων