Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ

ΟΦΗ-Εργοτέλης 1-3

Εργοτελης

Σε μια επεισοδιακή αναμέτρηση, ο Εργοτέλης επικράτησε 3-1 του ΟΦΗ στο ντέρμπι της Κρήτης

Οι τυπικά φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν στο 15' με τον Χατζί, ενώ στο 22' έγινε η φάση που άλλαξε τα δεδομένα του αγώνα, καθώς ο Μπελέβώνης αποβλήθηκε γιατί... κουτούλησε τον Τάσιτς, με αποτέλεσμα ο Ζωγράφος να δείξει πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Τζόυνιορ.
Οι παίκτες του ΟΦΗ προσπάθησαν ν' αντιδράσουν και μειώσαν με τον Ντρούλιτς στο 79', όμως ο Μπούντιμιρ ήταν αυτός που έριξε την "χαριστική βολή" στην ομάδα του Μάουρερ, στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων καθώς διαμόρφωσε το τελικό 3-1.
td> Οι συνθέσεις των ομάδων
ΟΦΗ (Ράϊνερ Μάουρερ): Σηφάκης, Ουέλινγκτον, Μπελεβώνης, Πίτσος, Ντρούλιτς, Οφορίκουε (30' Νουαφόρ), Ισά, Τσίπεφ, Ρουμπάκης, Κουνενάκης, Σίμιτς.

Εργοτέλης (Νίκος Καραγεωργίου): Πόσα, Κορδονούρης, Ζαπρόπουλος, Κένεντι, Τζούνιορ, Χίμπλινγκερ, Μελισσάς (52' Μπούντιμιρ), Τάσιτς, Ογκνιένοβιτς (60' Νατσέφσκι), Χατζί (71' Φραγκουλάκης), Ίαστσουκ.

Διαιτητής: Χ. Ζωγράφος (Αθηνών)

Βοηθοί: Χ. Ακριβός (Αθηνών), Χ. Νικολακόπουλος (Αθηνών)

Κίτρινες κάρτες: Ντρούλιτς, Κουτσουπιάς, Ρουμπάκης (ΟΦΗ) / Κένεντι, Τάσιτς, Χατζί, Ζαπρόπουλος, Μπούντιμιρ, Πόσα, Φραγκουλάκης (Εργοτέλης)

Κόκκινη κάρτα: Μπελεβώνης
td> Με μια ματιά
Ο Εργοτέλης ήταν αυτός που ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και κατάφερε να προηγηθεί σχετικά νωρίς στον αγώνα. Συγκεκριμένα, στο 14ο λεπτό, ο Πέριτσα Ογκνιένοβιτς έκανε παράλληλη σέντρα από τα δεξιά, στέλνοντας την μπάλα 'συστημένη" στον Χατζί, ο οποίος δεν δυσκολεύθηκε να στοπάρει και να πλασάρει τον Σηφάκη.

Ενώ ο ΟΦΗ προσπαθούσε να ισορροπήσει τον ρυθμό του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι φρόντισαν να δώσουν χώρο στους γηπεδούχους, έτσι ώστε και τον έλεγχο να διατηρούν και ενδεχόμενη αντεπίθεση να εκμεταλλευθούν. Ετσι κι έγινε, καθώς στο 22' ο Τάσιτς βγήκε στην αντεπίθεση, ο Σηφάκης μπλόκαρε την μπάλα, ωστόσο ο παίκτης του Εργοτέλη αρχικά προσπάθησε να κλωτσήσει τον Μπελεβώνη, εκείνος απο την πλευρά του έριξε... κουτουλιά στον παίκτη του Εργοτέλη, με αποτέλεσμα ο Ζωγράφος να του δείξει κόκκινη κάρτα και να καταλογίσει πέναλτι. Ο Τζούνιορ ανέλαβε την εκτέλεση και με δυνατό σουτ, έδωσε προβάδισμα δύο γκολ στον Εργοτέλη.

Στο 28' οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά το σουτ του Οφορίκουε έστειλε την μπάλα ψηλά πάνω από την εστία του Πόσα. Τρία λεπτά αργότερα, ο Ογκνιένοβιτς "χόρεψε" την άμυνα του ΟΦΗ από τα δεξιά και πάσαρε στον Τζούνιορ, το σουτ του οποίου ήταν απογοητευτικό και δεν απείλησε τον Σηφάκη.

Στο 30' ο Μάουρερ αντικατέστησε τον Οφορίκουε με τον Νουαφόρ, σε μία προσπάθεια να αλλάξει την αρνητική κατάσταση, χωρίς όμως να το καταφέρει, αφού οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν καλά διαβασμένοι και από την στιγμή που πέτυχαν τον αιφνιδιασμό, είχαν τον τρόπο να διατηρήσουν το πλεονέκτημα.

Το σκηνικό αυτό, δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο ημίχρονο και παρά την πίεση που άσκησε ο ΟΦΗ. Οι παίκτες του Μάουρερ δεν μπόρεσαν σε κανένα σημείο του αγώνα να απειλήσουν ουσιαστικά την εστία του Πόσα, καθώς αφενός μεν η αριθμητική διαφορά έπαιξε τον δικό της ρόλο, αφετέρου δε, δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν κάποια αξιόλογη φάση.

Στο 68' ο αγώνας πήρε "φωτιά", καθώς σε μια φάση διαρκείας στα καρέ του Εργοτέλη, ο Κουνενάκης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε γιατί ο Ισά που ήταν μπροστά απο τον Πόσα καταλογίστηκε σε θέση οφσάιντ, με αποτέλεσμα να υπάρχουν έντονες διαμαρτυρίες απο την πλευρά του ΟΦΗ.

Ολα αυτά μέχρι το 79ο λεπτό, οπότε και η πίεση του ΟΦΗ μεταφράστηκε σε γκολ, όταν -μετά από σέντρα του Σίμιτς από τα δεξιά- ο Ντρούλιτς νίκησε συμπαίκτες και αντιπάλους μέσα στην περιοχή και με κεφαλιά αιφνιδίασε τον Πόζα, βάζοντας και πάλι τους γηπεδούχους μέσα στον αγώνα.

Και ενώ οι παίκτες του ΟΦΗ υπερέβαλαν εαυτούς για να φτάσουν στην ισοφάριση, ο Εργοτέλης "άγγιξε" το τρίτο γκολ στο 85ο λεπτό, όταν ο Φραγκουλάκης σούταρε με δύναμη, ο Σηφάκης απέκρουσε προσωρινά και ο επερχόμενος Μπουντιμίρ πλάσαρε άουτ εξ΄επαφής!

Δύο λεπτά αργότερα και σε μία αντεπίθεση του Εργοτέλη, ο Φραγκουλάκης σέντραρε παράλληλα από τα αριστερά, αλλά ο Ισά πρόλαβε την τελευταία στιγμή τον Μπουντιμίρ και απομάκρυνε την μπάλα σε κόρνερ. Ο,τι δεν κατάφερε ο Κροάτης επιθετικός του Εργοτέλη, το πέτυχε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων όταν σε μία αντεπίθεση, βρέθηκε μέσα στην περιοχή και πλάσαρε από το ύψος του πέναλτι τον Σηφάκη, διαμορφώνοντας το τελικό 3-1.
td> Όλα τα λεφτά...
H ατομική προσπάθεια του Μπούντιμιρ που εκμεταλλεύθηκε το λάθος του Ρουμπάκη και στην συνέχεια έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σηφάκη για να κάνει το 3-1.
td> Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Την φάση όπου αποβλήθηκε ο Μπελεβώνης, τα νεύρα που είχαν οι παίκτες των δυο ομάδων κατά την διάρκεια του αγώνα αλλά και τα υβριστικά συνθήματα των οπαδών του ΟΦΗ για τον διαιτητή της αναμέτρησης, κ. Ζωγράφο.
td> To Live του αγώνα...
1' Έναρξη αγώνα
2' Σουτ Εργοτέλης : Μελισσάς
Μακρινό σουτ του Μελισσά, η μπάλα λίγο πάνω απο την εστία του Σηφάκη.
3' Σουτ Εργοτέλης : Μελισσάς
Σέντρα-σουτ του Ίαστσουκ απο τα δεξιά, ο Μελισσάς βρήκε στην κίνηση την μπάλα, όμως αυτή κατέληξε στην αγκαλιά του Σηφάκη.
4' Οφσάιντ Εργοτέλης : Ογκνιένοβιτς
10' Κίτρινη κάρτα Εργοτέλης : Κένεντι
10' Άουτ ΟΦΗ : Πίτσος
Σουτ της... απελπισίας απο τον Πίτσο, η μπάλα άουτ.
11' Οφσάιντ Εργοτέλης : Ογκνιένοβιτς
15' Γκολ Εργοτέλης Χατζί
Εξαιρετική σέντρα του Ογκνένιοβιτς απο τα δεξιά, ο Χατζί έκανε το κοντρόλ στην απέναντι πλευρά και με αριστερό σουτ απο κοντινή απόσταση νίκησε τον Σηφάκη.
21' Κόκκινη κάρτα ΟΦΗ Μπελεβώνης
Ο Μπελεβώνης έριξε... κουτουλιά στον Τάσιτς μέσα στην περιοχή του ΟΦΗ, με αποτέλεσμα ο Ζωγράφος να του δείξει κόκκινη κάρτα και να υποδείξει πέναλτι.
21' Κίτρινη κάρτα Εργοτέλης : Τάσιτς
22' Γκολ Εργοτέλης : Τζούνιορ
Ο Τζούνιορ ανέλαβε να εκτελέσει την εσχάτη των ποινών και διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του.
28' Ευκαιρία ΟΦΗ : Οφορίκουε
Εξαιρετική πάσα του Ντρούλιτς για τον Σίμιτς, εκείνος έστρωσε στον Οφορίκουε, όμως ο Γκανέζος επιθετικός έστειλε την μπάλα πάνω απο την εστία του Πόσα.
29' Άουτ Εργοτέλης : Τζούνιορ
Ο Ογκνιένοβιτς μπήκε στην περιοχή του ΟΦΗ απο τα δεξιά, γύρισε στον Τζούνιορ, όμως το σουτ του Βραζιλιάνου μέσου απο το ύψος της περιοχής κατέληξε μακριά απο την εστία του Σηφάκη.
30' Αλλαγή παίκτη ΟΦΗ
Ο Νουαφόρ στην θέση του Οφορίκουε.
36' Οφσάιντ Εργοτέλης : Μελισσάς
37' Ευκαιρία ΟΦΗ : Τσίπεφ
Μακρινή εκτέλεση φάουλ απο τον Τσίπεφ, ανάγκσε τον Πόσα να διώξει σε κόρνερ και ενώ η μπάλα είχε πορεία για τα δίχτυα.
38' Άουτ Εργοτέλης : Τζούνιορ
Νέο σουτ απο τον Τζούνιορ, όμως και πάλι η μπάλα καταλήγει άουτ.
39' Άουτ Εργοτέλης : Ογκνιένοβιτς
Μακρινό σουτ του Ογκνιένοβιτς απο τ' αριστερά, η μπάλα καταλήγει απελπιστικά μακριά απο την εστία του Σηφάκη.
43' Κίτρινη κάρτα ΟΦΗ : Ντρούλιτς
44' Κίτρινη κάρτα Εργοτέλης : Χατζί
45' Οφσάιντ ΟΦΗ : Ισά
45' Έναρξη καθυστερήσεων : 2'
45' Οφσάιντ Εργοτέλης : Ογκνιένοβιτς
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
46' Κεφαλιά ΟΦΗ : Ουέλινγκτον
Ο Ρουμπάκης εκτέλεσε φάουλ, ο Ουέλινγκτον κατάφερε να πάρει την κεφαλιά στο ύψος της μικρής περιοχής, όμως η μπάλα πέρασε άουτ.
47' Οφσάιντ ΟΦΗ : Ρουμπάκης
52' Αλλαγή παίκτη Εργοτέλης
O Μπούντιμιρ στην θέση του Μελισσά.
56' Κεφαλιά Εργοτέλης : Ογκνιένοβιτς
Ο Μπούντιμιρ με κεφαλιά έδωσε στον Ογκνιένοβιτς, που προσπάθησε με νέα κεφαλιά ν' απειλήσει, όμως η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Σηφάκη.
57' Άουτ ΟΦΗ : Κουνενάκης
Μακρινό σουτ του Κουνένακη, δεν προβληματίζεται ο Πόσα που είδε την μπάλα να καταλήγει άουτ.
60' Αλλαγή παίκτη Εργοτέλης
Ο Νατσέφσκι στην θέση του Ογκνιένοβιτς.
61' Οφσάιντ Εργοτέλης : Τάσιτς
63' Σχόλιο
Χωρίς φάση το δεύτερο ημίχρονο, καθώς το ένα φάουλ διαδέχεται το άλλο...
66' Κίτρινη κάρτα Εργοτέλης : Ζαπρόπουλος
68' Ακυρωθέν γκολ ΟΦΗ : Ισά
Ο Τσίπεφ εκτέλεσε φάουλ, ο Πόσα απομάκρυνε αρχικά με γροθιές, ο Κουνενάκης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, όμως ο επόπτης έχει υποδείξει σε θέση οφσάιντ τον Ισά που ήταν μπροστά απο τον Πόσα, με αποτέλεσμα ν' ακυρωθεί το γκολ.
69' Διακοπή αγώνα
Ο Ζωγράφος διακόπτει τον αγώνα γιατί οι οπαδοί του ΟΦΗ φωνάζουν υβριστικά συνθήματα εις βάρος του.
71' Σχόλιο
Ο Ζωγράφος μετά απο ολιγόλεπτη διακοπή δίνει συνέχεια στον αγώνα.
72' Κίτρινη κάρτα ΟΦΗ : Κουτσουπιάς
Ο αμυντικός του ΟΦΗ βρίσκεται στον πάγκο, ωστόσο δέχθηκε κάρτα γιατί διαμαρτύρηθηκε στον διαιτητή.
74' Οφσάιντ Εργοτέλης : Μπούντιμιρ
74' Κίτρινη κάρτα Εργοτέλης : Μπούντιμιρ
78' Οφσάιντ Εργοτέλης : Μπούντιμιρ
Ο Κροάτης επιθετικός ήταν πίσω απο την σέντρα!
79' Γκολ ΟΦΗ : Ντρούλιτς
Ο Σίμιτς εκτέλεσε φάουλ απο τα δεξιά και ο Ντρούλιτς με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Πόσα.
79' Αλλαγή παίκτη Εργοτέλης
Ο Φραγκουλάκης στην θέση του Χατζί.
81' Κίτρινη κάρτα Εργοτέλης : Πόσα
85' Ευκαιρία Εργοτέλης : Μπούντιμιρ
Ο Φραγκουλάκης έκανε σουτ, ο Σηφάκης δεν μπόρεσε να μπλοκάρει, όμως ο Μπούντιμιρ απο το ύψος της μικρής περιοχής έστειλε την μπάλα άουτ.
87' Κίτρινη κάρτα ΟΦΗ : Ρουμπάκης
90' Έναρξη καθυστερήσεων : 6'
91' Κίτρινη κάρτα Εργοτέλης : Φραγκουλάκης
92' Γκολ Εργοτέλης : Μπούντιμιρ
Ο Μπούντιμιρ εκμεταλλεύθηκε το λάθος του Ρουμπάκη, βγήκε στην αντεπίθεση και απέναντι απο τον Σηφάκη δεν είχε κανένα πρόβλημα να στείλει την μπάλα στα δίχτυα και να "κλειδώσει" τη νίκη για την ομάδα του.
95' Ευκαιρία ΟΦΗ : Νουαφόρ
Σέντρα του Πίτσου απο τ' αριστερά, ο Νουαφόρ έκανε τη κεφαλιά, όμως η μπάλα πέρασε ελάχιστα έξω απο την εστία του Πόσα.