Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΙΩΝΙΚΟΣ

ΟΦΗ-Ιωνικός 2-1

ΟΦΗ ΠΑΝΗΓΥΡΙΚΟ

Ο ΟΦΗ χωρίς να ικανοποιήσει με την απόδοση του, επιβλήθηκε 2-1 του Ιωνικού και παρέμεινε στο "κόλπο" της Ευρώπης

Κωνσταντινίδης (37') και Σίμιτς (51') πέτυχαν τα γκολ του ΟΦΗ, ενώ ο Ιωνικός μείωσε με τον Ουκάρ (58') και θα μπορούσε να ισοφαρίσει αν οι επιθετικοί ήταν πιο προσεκτικοί στην τελική προσπάθεια.
td> Οι συνθέσεις των ομάδων
ΟΦΗ (Ράϊνερ Μάουρερ): Σηφάκης, Ουέλινγκτον, Αρβανίτης, Νουαφόρ, Οφορίκουε (75' Οφορίκουε), Γκονζάλες, Τσίπεφ (67' Λαρόκ), Σφακιανάκης, Κωνσταντινίδης (82' Μπελεβώνης), Μονιάκης, Σίμιτς.

Ιωνικός (Γιάννης Χατζηνικολάου): Ραμίρεζ, Κοτίτσας, Μακόρ (53' Μπαστιανίνι), Μελαμπιανάκης, Γκούτμαν, Σωτήρχος, Ουκάρ, Κιμπικούλα, Καραδέμητρος (46' Φαμπίνιο), Παβιό, Ονουάτσι.

Διαιτητής: Κ. Φινοκαλιώτης (Αθηνών)
Βοηθοί: Χ. Γενναίος (Αθηνών) / Ν. Ιωσηφόγλου (Αθηνών)
Κίτρινες: Αρβανίτης, Τσίπεφ (ΟΦΗ) / Κιμπικούλα, Καραδέμητρος, Φαμπίνιο, Γκούτμαν (Ιωνικός)
td> Με μια ματιά
Η ομάδα της Κρήτης είχε από την αρχή τον έλεγχο του αγώνα και δίκαια προσέθεσε τους τρεις βαθμούς στο ενεργητικό της, παρά το γεγονός οτι μετά την μείωση του σκορ οι γηπεδούχοι οπισθοχώρησαν χωρίς να υπάρχει ουσιαστικός λόγος.

Το σκορ άνοιξε στο 37ο λεπτό, καρποφορώντας την επιθετική πρωτοβουλία των γηπεδούχων. Μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Κωνσταντινίδης πήρε κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Η ομάδα της Κρήτης δεν σταμάτησε εκεί. Συνέχισε να πιέζει την άμυνα του Ιωνικού και η προσπάθεια της στέφθηκε με επιτυχία στο 51ο λεπτό.

Τότε, μετά από όμορφη πάσα του Σφακιανάκη στον Σίμιτς ο τελευταίος απέφυγε τον Μελαμπιανάκη και με εύστοχο πλασέ μέσα στην περιοχή του Ραμίρες έκανε το 2-0. Ο Ιωνικός στη συνέχεια προσπάθησε να αντιδράσει και τα κατάφερε στο 58ο λεπτό.

Ο Φαμπίνιο έκανε ωραία σέντρα και αποδέκτης της μπάλας έγινε ο Ουκάρ ο οποίος με κεφαλιά ψαράκι νίκησε τον Σηφάκη και μείωσε σε 2-1. Στη συνέχεια ο ΟΦΗ αύξησε την πίεση για να πετύχει το τρίτο του γκολ, αλλά δεν τα κατάφερε. Είχε κάποιες ευκαιρίες, όπως και ο Ιωνικός, αλλά τελικά το σκορ δεν άλλαξε.
td> Όλα τα λεφτά...
Ο Σφακιανάκης ήταν απο τους παίκτες του ΟΦΗ που είχαν την περισσότερη όρεξη, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο.
td> Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Την εικόνα του Ιωνικού στο πρώτο ημίχρονο, γιατί στο δεύτερο οι Νικαιώτες ήταν αρκετά καλοί.
td> To Live του αγώνα...
1' Έναρξη αγώνα
3' Σουτ Ιωνικός : Μακόρ
Μακρινό σουτ του Μακόρ, η μπάλα μακριά απο την εστία του Σηφάκη, δεν ανησυχεί ο πορτιέρο του ΟΦΗ.
10' Σχόλιο
Χωρίς ρυθμό ο αγώνας στο Παγκρήτιο, με εξαίρεση το σουτ του Μακόρ στο τρίτο λεπτό δεν υπάρχει κάποια άλλη αξιόλογη φάση. Οι δυο ομάδες δείχνουν επηρρεασμένες απο την διακοπή του πρωταθλήματος.
13' Σουτ ΟΦΗ : Οφορίκουε
Ο Οφορίκουε έκανε κοντρόλ με το στήθος και μπήκε στην περιοχή απο τα πλάγια, ο Γκανέζος επιθετικός επιχείρησε σουτ αλλά η μπάλα πέρασε έξω απο την εστία του Ιωνικού.
14' Κίτρινη κάρτα Ιωνικός : Κιμπικούλα
17' Ευκαιρία ΟΦΗ : Νουαφόρ
Ο Σφακιανάκης απέφυγε πολύ ωραία τον Κιμπικούλα και τροφοδότησε τον Νουαφόρ, όμως ο Νιγηριανός επιθετικός απέναντι απο τον Ραμίρεζ έστειλε την μπάλα άουτ.
25' Σχόλιο
Ο Ιωνικός προσπαθεί να βγει στην επίθεση και ν' απειλήσει αλλά μέχρι τώρα οι Γκούτμαν και Ονουάτσι δεν έχουν βρει χώρους.
26' Σουτ ΟΦΗ : Σφακιανάκης
Μακρινό σουτ του Σφακιανάκη, η μπάλα καταλήγει στην αγκαλιά του Ραμίρεζ.
29' Σουτ ΟΦΗ : Οφορίκουε
Ο Σφακιανάκης τροφοδότησε τον Οφορίκουε έξω απο την περιοχή, ο Γκανέζος επιθετικός στριφογύρισε και έκανε σουτ, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.
30' Κίτρινη κάρτα Ιωνικός : Καραδέμητρος
32' Ευκαιρία Ιωνικός : Ονουάτσι
Ο Ονουάτσι έγινε κάτοχος της μπάλας και γύρισε την μπάλα στην περιοχή, "στραβοκλωτσιά" του Γκονζάλες και η μπάλα θα καταλήξει κόρνερ ελάχιστα εκατοστά μακριά απο την εστία του ΟΦΗ.
37' Γκολ ΟΦΗ : Κωνσταντινίδης
Εκτέλεση φάουλ του Σίμιτς, ο Κωνσταντινίδης κάνει την κεφαλιά απο το ύψος του πέναλτι και η μπάλα καταλήγει στα δίχτυα του Ραμίρεζ.
39' Κίτρινη κάρτα ΟΦΗ : Αρβανίτης
40' Σουτ Ιωνικός : Κιμπικούλα
Μακρινό σουτ του Κιμπικούλα, ο Σηφάκης πέφτει στην γωνία αλλά η μπάλα περνάει άουτ.
44' Κίτρινη κάρτα ΟΦΗ : Τσίπεφ
45' Έναρξη καθυστερήσεων : 1'
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
46' Αλλαγή παίκτη Ιωνικός
Ο Φαμπίνιο στην θέση του Καραδέμητρου.
47' Σουτ Ιωνικός : Κιμπικούλα
Μακρινό σουτ του Κιμπικούλα, ο Σηφάκης με δύσκολη επέμβαση στην γωνία παραχώρησε κόρνερ.
48' Οφσάιντ ΟΦΗ : Σφακιανάκης
51' Γκολ ΟΦΗ : Σίμιτς
Ο Σφακιανάκης τροφοδοτεί τον Σίμιτς, εκείνος αποφεύγει τον Μελαμπιανάκη, μπαίνει στην περιοχή και με πλασέ ανεβάζει τον δείκτη του σκορ στο 2-0.
53' Αλλαγή παίκτη Ιωνικός
Ο Μπαστιανίνι στην θέση του Μακόρ.
58' Γκολ Ιωνικός : Ουκάρ
Σέντρα του Φαμπίνιο στην περιοχή, ο Ουκάρ βρέθηκε χωρίς αντίπαλο στην περιοχή και με κεφαλιά-ψαράκι νίκησε τον Σηφάκη.
61' Σουτ Ιωνικός : Μπαστιανίνι
Ο Ονουάτσι τροφοδότησε τον Μπαστιανίνι, εκείνος επιχείρησε σουτ αλλά η μπάλα κόντραρε στον Ουέλινγκτον και κατέληξε στην αγκαλιά του Σηφάκη.
65' Ευκαιρία Ιωνικός : Ονουάτσι
Ο Ονουάτσι βρέθηκε απέναντι απο τον Σηφάκη, όμως δεν μπόρεσε να τον νικήσει καθώς ο Νιγηριανός επιθετικός έστειλε άουτ την μπάλα.
67' Αλλαγή παίκτη ΟΦΗ
Ο Λαρόκ στην θέση του Τσίπεφ.
68' Ευκαιρία ΟΦΗ : Λαρόκ
Ο Λαρόκ βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση και επιχείρησε σουτ, αλλά ο Ραμίρεζ απομάκρυνε την μπάλα και στέρησε απο τον νεαρό Γάλλο το "παρθενικό" του γκολ στο πρωτάθλημα.
72' Ευκαιρία Ιωνικός : Μπαστιανίνι
Ο Ονουάτσι εκμεταλλεύεται το λάθος του Ουέλινγκτον και βγαίνει μόνος του απέναντι απο τον Σηφάκη, απέφυγε τον τερματοφύλακα του ΟΦΗ και πλάσαρε, ο Κωνσταντινίδης απομάκρυνε πάνω στην γραμμή, ο Μπαστιανίνι που ακολουθούσε την φάση έκανε κάκιστο σουτ και έστειλε την μπάλα άουτ μπροστά σε κενή εστία!
73' Κίτρινη κάρτα Ιωνικός : Φαμπίνιο
75' Αλλαγή παίκτη ΟΦΗ
Ο Ρουμπάκης στην θέση του Οφορίκουε.
80' Σχόλιο
Μετά το γκολ του Ιωνικού, ο ΟΦΗ φαίνεται να "παίζει με την φωτιά", καθώς οι φιλοξενούμενοι έχουν βρει χώρους και βγαίνουν σε αντεπιθέσεις.
82' Αλλαγή παίκτη ΟΦΗ
Ο Μπελεβώνης στην θέση του Κωνσταντινίδη.
86' Κίτρινη κάρτα Ιωνικός : Γκούτμαν
90' Έναρξη καθυστερήσεων : 3'