Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΑΕΛ

ΟΦΗ-Λάρισα 1-1

διγκοζης, σφακιανακης

Στον... Κάμπο θα λύσουν τις διαφορές τους ΟΦΗ και Λάρισα, καθώς έληξε ισόπαλη (1-1) η αναμέτρηση στο Παγκρήτιο

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 48' με τον Αλωνεύτη και οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 84' με τον Οφορίκουε, ενώ είχαν και δοκάρι με τον Σφακιανάκη στο 49'.
td> Οι συνθέσεις των ομάδων
ΟΦΗ (Ράινερ Μάουρερ): Σηφάκης, Μπελεβώνης (73' Νουαφόρ), Ισά, Πίτσος, Ρουμπάκης, Μιχελακάκης, Δέντσας, Σφακιανάκης, Ουέλινγκτον (53' Αρβανίτης), Ντρούλιτς, Οφορίκουε.

Λάρισα (Γιώργος Δώνης): Κοτσόλης, Γκαλίτσιος, Νταμπίζας, Φέρστερ, Βενέτης (69' Κατσιαρός), Μπασιλά, Γκίκας (81' Ζιάγκας), Χατζηλιόντας (70' Χλωρός), Διγκόζης, Αλωνεύτης, Καλαντζής.

Διαιτητής: Παπασταμάτης (Αθήνας)
Κίτρινες: Μπελεβώνης, Ρουμπάκης (ΟΦΗ) - Χατζηλιόντας, Γκίκας, Χλωρός (Λάρισα)
td> Με μια ματιά
Το α' ημίχρονο δεν αντέχει σε ιδιαίτερη κριτική. Οι δύο ομάδες απέδωσαν κακό ποδόσφαιρο και μόνο μια φορά έγιναν απειλητικές για τον αντίπαλό τους. Αρχικά η Λάρισα στο 6', όταν ο Αλωνεύτης βρέθηκε απέναντι από τον Σηφάκη, αλλά σούταρε απελπιστικά άουτ, και στη συνέχεια ο ΟΦΗ στο 44', όταν ο Σφακιανάκης μπήκε από αριστερά και γύρισε επικίνδυνα την μπάλα, αλλά οι αμυντικοί της Λάρισας κατάφεραν τελευταία στιγμή να διώξουν.

Με το ξεκίνημα του β' ημιχρόνου (48') οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο γκολ. Ο Γκαλίτσιος σέντραρε από δεξιά και ο Αλωνεύτης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σηφάκη. Ο ΟΦΗ προσπάθησε να αντιδράσει αμέσως, αλλά το σουτ του Σφακιανάκη στο 49' κατέληξε στο δοκάρι.

Στο 61' η Λάρισα έφτασε κοντά σε δεύτερο γκολ, όταν ο Καλαντζής μπήκε μόνος στην περιοχή, αλλά σούταρε πάνω στον τερματοφύλακα του ΟΦΗ. Με τους γηπεδούχουν να προσπαθούν να πιέσουν και τους φιλοξενούμενους να αμύνονται και να επιχειρούν αντεπιθέσεις, κύλησαν τα υπόλοιπα λεπτά του αγώνα.

Τελικά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 84' με τον Οφορίκουε κι αφού είχε προηγηθεί διαγώνιο σουτ του Ντρούλιτς στο δεξί κάθετο δοκάρι.
td> Όλα τα λεφτά...
Η παρουσία του Νουαφόρ στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης άλλαξε τις ισορροπίες του αγώνα.
td> Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Κάποιες μουρμούρες που ακούστηκαν στην εξέδρα μετά το γκολ της Λάρισας...
td> To Live του αγώνα...
1' Έναρξη αγώνα
3' Άουτ ΟΦΗ
Ο Ουέλινγκτον εκτέλεσε φάουλ, η μπάλα άουτ.
6' Ευκαιρία Λάρισα Αλωνεύτης
6' Επειτά από ωραία πάσα του Χατζηλιόντα ο Αλωνεύτης βγήκε στην πλάτη της άμυνας του ΟΦΗ και βρέθηκε απέναντι απο τον Σηφάκη αλλά το σουτ έκανε κατέληξε άουτ.
10' Σχόλιο
Με εξαίρεση την φάση του Αλωνεύτη, δεν υπάρχει κάτι άλλο στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης.
20' Σχόλιο
Η Λάρισα έχει ανεβάσει την απόδοση της και προσπαθεί να πλησιάσει την εστία του Σηφάκη.
30' Κόρνερ ΟΦΗ
Ο Οφορίκουε προσπάθησε να κάνει σέντρα απο τα δεξιά, οι αμυντικοί της Λάρισας παραχώρησαν κόρνερ.
33' Φάουλ ΟΦΗ
Ο Ντρούλιτς εκτέλεσε φάουλ για τους γηπεδούχους απο τ' αριστερά, απομάκρυναν οι φιλοξενούμενοι.
34' Σουτ Λάρισα
Ο Καλαντζής πήρε την μπάλα έξω απο την περιοχή του ΟΦΗ και επιχείρησε σουτ, ο Σηφάκης μπλόκαρε την μπάλα.
34' Κίτρινη κάρτα ΟΦΗ
Ο Μπελεβώνης αντίκρισε την κίτρινη κάρτα για μαρκάρισμα στον Αλωνεύτη.
39' Άουτ Λάρισα
Ο Καλαντζής μπήκε απο τ' αριστερά στην περιοχή έκανε κάτι σαν σουτ, με αποτέλσμα η μπάλα να περάσει εκτός τελικής γραμμής χωρίς να προβληματιστεί ο Σηφάκης.
40' Κόρνερ ΟΦΗ
Ο Οφορίκουε πήρε την μπάλα απο τα δεξιά, μπήκε στην περιοχή της Λάρισας και προσπάθησε να γυρίσει, όμως οι αμυντικοί των "βυσσινί" παραχώρησαν κόρνερ.
44' Ευκαιρία ΟΦΗ
Ο Ντρούλιτς έδωσε αριστερά για τον Σφακιανάκη που γύρισε την μπάλα στην περιοχή, όμως ο Φέρστερ πρόλαβε ν' απομακρύνει μπροστά απο τον Οφορίκουε.
45' Έναρξη καθυστερήσεων
Ένα λεπτό ο επιπλέον χρόνος.
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
47' Άουτ ΟΦΗ
Ο Ντρούλιτς εκτέλεσε φάουλ απο μακρινή απόσταση, η μπάλα πάνω απο την εστία του Κοτσόλη.
48' Γκολ Λάρισα
Ο Αλωνεύτης εκμεταλλεύθηκε την σέντρα απο τα δεξιά του Γκαλίτσιου και με κεφαλιά απο το ύψος της μικρής περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του ΟΦΗ, καθώς το κεντρικό αμυντικό δίδυμο των γηπεδούχων ήταν εκτός θέσης.
49' Δοκάρι ΟΦΗ
Ο Σφακιανάκης επιχείρησε σουτ απο μακρινή απόσταση, όμως η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι της Λάρισας.
54' Αλλαγή παίκτη ΟΦΗ
Ο Αρβανίτης στην θέση του Ουέλινγκτον.
60' Σχόλιο
Ο ΟΦΗ "ξύπνησε" μετά το γκολ και πιέζει την Λάρισα, ωστόσοοι Θεσσαλοί μέχρι τώρα αντέχουν στην πίεση.
61' Οφσάιντ Λάρισα
Ο Αλωνεύτης προσπάθησε να γυρίσει την μπάλα απο τ' αριστερά, ήταν όμως σε θέση οφσάιντ.
62' Σουτ ΟΦΗ
Ο Σφακιανάκης έκανε το μακρινό σουτ, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στην αγκαλιά του Κοτσόλη.
64' Κόρνερ ΟΦΗ
Ο Σφακιανάκης έκανε διπλή προσποίηση απο τα δεξιά και προσπάθησε να κάνει την σέντρα, όμως τελικά κέρδισε το κόρνερ. Χωρίς ουσία η εκτέλεση.
68' Ευκαιρία Λάρισα
Μακρινή πάσα του Διγκόζη για τον Καλαντζή που βρέθηκε απέναντι απο τον Σηφάκη, όμως δεν μπόρεσε να νικήσει τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων που απομάκρυνε με τα πόδια.
68' Κίτρινη κάρτα
Ο Χατζηλιόντας αντίκρισε την κίτρινη κάρτα.
70' Αλλαγή παίκτη ΟΦΗ
Ο Σιλά στην θέση του Μιχελακάκη.
71' Αλλαγή παίκτη Λάρισα
Ο Κατσιαρός στην θέση του Βενέτη.
72' Αλλαγή παίκτη Λάρισα
Ο Χλωρός στην θέση του Χατζηλιόντα.
73' Αλλαγή παίκτη ΟΦΗ
Ο Νουαφόρ στην θέση του Μπελεβώνη.
76' Κίτρινη κάρτα Λάρισα
Κίτρινη κάρτα στον Γκίκα για μαρκάρισμα στον Δέντσα.
81' Αλλαγή παίκτη Λάρισα
Ο Ζιάγκας στην θέση του Καλαντζή.
82' Κίτρινη κάρτα ΟΦΗ
Κίτρινη κάρτα στον Ρουμπάκη για μαρκάρισμα στον Αλωνεύτη.
83' Άουτ Λάρισα
Ο Χλωρός τροφοδότησε τον Μπασιλά έξω απο την περιοχή του ΟΦΗ, εκείνος επιχείρησε σουτ με την μπάλα να περνάει πάνω απο την εστία του Σηφάκη.
84' Γκολ ΟΦΗ Οφορίκουε
Ο Νουαφόρ έβγαλε στα δεξιά για τον Ντρούλιτς που έκανε πλασέ, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι της Λάρισας και ο Οφορίκουε απο κοντινή απόσταση έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα.
88' Άουτ ΟΦΗ
Ο Σφακιανάκης επιχείρησε μακρινό σουτ, η μπάλα πάνω απο την εστία του Κοτσόλη.
89' Κίτρινη κάρτα Λάρισα
Κάρτα στον Χλωρό για μαρκάρισμα στον Αρβανίτη.
90' Έναρξη καθυστερήσεων