Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΟΦΗ

ΟΦΗ-Λάρισα 1-2

πανηγυρική

Ο "Stelios" έλυσε το γόρδιο δεσμό και με δύο γκολ έδωσε τη νίκη στην Κρήτη με 2-1. Βυθίζεται ο ΟΦΗ

Η Λάρισα ήταν καλύτερη καθ όλη την διάρκεια του αγώνα αλλά δεν μπορούσε να μετουσιώσει την υπεροχή της σε γκολ. Ο νόμος τους ποδοσφαίρου βρήκε την εφαρμογή του στο 81ο λεπτό όταν ο Πόποβιτς με όμορφο σουτ έκανε το 1-0 σηκώνοντας το Παγκρήτιο στο πόδι.
Οι γηπεδούχοι ήταν μόλις 10 λεπτά μακριά από την πρώτη νίκη για το 2009 και τους τρεις βαθμούς που θα τους βοηθούσαν στην προσπάθεια για την παραμονή στην κατηγορία αλλά ο Γιαννακόπουλος είχε διαφορετική άποψη.

Το νέο μεγάλο αστέρι της ΑΕΛ ανέλαβε προσωπικά να γυρίσει το παιχνίδι και με δύο κεφαλιές “σήμα κατατεθέν” του, έδωσε τη νίκη στην ομάδα του πανηγυρίζοντας με τους λιγοστούς φιλάθλους μετά το τέλος του αγώνα.

Ο “Stelios” δύο λεπτά μετά το γκολ του Πόποβιτς έφερε το παιχνίδι στα ίσια και την ώρα που ο Κυριάκος περίμενε να τον αντικαταστήσει στο 92' βρήκε δίχτυα για δεύτερη φορά γνωρίζοντας την αποθέωση.
Οι συνθέσεις των ομάδων
ΟΦΗ (Γιάννης Ματζουράκης): Μάλαρτζ, Ρουμπάκης, Ταραλίδης, Σίμιτς, Μπερτίν, Κοστόφσκι (46' Στόλιτσα), Μπεθάρες, Σουλεάπ (46' Πακίτο), Κουνενάκης, Πόποβιτς (86' Σφακιανάκης), Κορνέα.

Λάρισα (Μαρίνος Ουζουνίδης): Κοτσόλης, Κώτσιος, Κατσιαρός, Βενετίδης, Κυριακίδης, Μπουκουβάλας, Ιγκλέσιας (74' Πάρα), Γιαννακόπουλος, Φωτάκης, Ααράμπ, Ζουράφσκι (84' Ιλιτς).

Διαιτητής: Γιαννόπουλος (Αθήνας)
Κίτρινες: Κουνενάκης, Μπεθάρες, Ταραλίδης - Ζουράφσκι, Κατσιαρός
Με μια ματιά
Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Λάρισα να αναλαμβάνει από το πρώτο λεπτό πρωταγωνιστικό ρόλο στην αναμέτρηση. Στο αντίπαλο στρατόπεδο ο ΟΦΗ έδειξε και πάλι το γνωστό κακό του πρόσωπο. Οι Κρητικοί έδειχναν να μην έχουν αγωνιστικό πλάνο αν και καιγόντουσαν για τους βαθμούς-σωτηρίας.

Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν πολλές φορές διαδρόμους προς την περιοχή των γηπεδούχων, όμως κάτι οι κακές επιλογές στην τελική προσπάθεια και κάτι οι έγκαιρες επεμβάσεις του Μάλαρτζ, κράτησαν το "μηδέν" στο πρώτο 45λεπτο.

Στο 10ο μόλις λεπτό ο Βενετίδης έκανε χαμηλή σέντρα από τα αριστερά, ο Γιαννακόπουλος έκανε το γύρισμα στη μικρή περιοχή του ΟΦΗ από τα δεξιά, αλλά ο Μπερτέν απομάκρυνε την τελευταία στιγμή προλαβαίνοντας τα χειρότερα για την ομάδα του. Μετά την παρθενική επίσκεψη στα καρέ του ΟΦΗ η ΑΕΛ πίεζε μέχρι να φτάσει για πρώτη φορά πολύ κοντά στο γκολ.

Στο 24'ο Ιγκλέσιας έβγαλε ωραία κάθετη μπαλιά προς τα δεξιά, ο Μπουκουβάλας έβγαλε τη σέντρα και ο Φωτάκης πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας αλλά η κοντινή προβολή που επιχείρησε αποκρούστηκε σε κόρνερ από τον Μάλαρτζ. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να ψάχνουν το γκολ αλλά οι επιλογές τους στην τελική προσπάθεια ήταν συνήθως πολύ κακές.

Τρεις φορές (8', 11', 16') ο Ζουράφσκι σε θέση βολής δεν κατάφερε να βρει την μπάλα όπως θα ήθελε, όπως δεν τα κατάφερε και στο 44' ο Γιαννακόπουλος με κεφαλιά από εξαιρετική θέση.

Με την έναρξη του β' ημιχρόνου (47') ο ΟΦΗ είχε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία, όταν ο νεοεισελθών Στόλιτσα έστειλε την μπάλα να περάσει δίπλα από το δεξί δοκάρι του Κοτσώλη και τη δεύτερη στο 50', όταν σε γύρισμα του Σίμιτς και σουτ του Πόποβιτς, ο Κοτσόλης με δυσκολία έδιωξε σε κόρνερ.

Η "απάντηση" της ΑΕΛ ήρθε στο 53', όταν ο Βενετίδης έφυγε μόνος μπροστά, αλλά μπαίνοντας στην περιοχή σούταρε απελπιστικά άουτ και στο 68' με σουτ του Φωτάκη που πέρασε δίπλα από το δοκάρι.

Τα χαμόγελα για τον ΟΦΗ εμφανίστηκαν στο 81', όταν ο Πόποβιτς με σουτ άνοιξε το σκορ, όμως εξαφανίσηκαν σχεδόν αμέσως, αφού στο 83' ο Στέλιος Γιαννακόπουλος τρύπωσε στην περιοχή και με κεφαλιά ισοφάρισε.

Αυτό ήταν το πρώτο γκολ στο ελληνικό πρωτάθλημα του διεθνή μεσοεπιθετικού, μετά από πεντέμισι χρόνια απουσίας του στην Αγγλία, αλλά δεν ήταν το μοναδικό.

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, εκμεταλλεύθηκε νέο λάθος της άμυνας του ΟΦΗ και εντελώς αμαρκάριστος με νέα κεφαλιά έδωσε τη νίκη στην ομάδα του και τη "χαριστική" βολή στην ομάδα του Γιάννη Ματζουράκη, αφού αμέσως μετά ο διαιτητής σφύριξε τη λήξη του αγώνα.
Συνέντευξη Τύπου
Μαρίνος Ουζουνίδης: " Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στους παίκτες μου. Δουλέψαμε πολύ μέσα στο γήπεδο και έστω και στο τέλος δικαιώθηκε η προσπάθεια που κάναμε. Προτιμήσαμε να διαφοροποιήσουμε την τακτική μας σε αυτό το ματς και με πιο γρήγορος και ευέλικτους παίκτες να πιέσουμε ψηλά. Ξέραμε ότι ο ΟΦΗ θα έχει νευρικότητα από την πίεση του αποτελέσματος και αν προσπαθούσαμε να ανακόψουμε την ανάπτυξή του τότε θα του δημιουργούσαμε πρόβλημα. Το καταφέραμε σε μεγάλο βαθμό κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, δημιουργήσαμε τις φάσεις, αλλά δεν μπορέσαμε να τις αξιοποιήσουμε. Στο β’ ημίχρονο δεν ξεκινήσαμε καλά και είναι κάτι που πρέπει να το κοιτάξουμε. Ο ΟΦΗ είχε μια καλή ευκαιρία για γκολ, αλλά αμέσως μετά ήρθε η δική μας μεγάλη ευκαιρία με τον Βενετίδη. Μετά άνοιξε το παιχνίδι. Ο ΟΦΗ ήθελε τη νίκη κι εμείς θέλαμε να καλύψουμε τους χαμένους βαθμούς από τον αγώνα με τον Πανσερραϊκό. Έγινε ένα καλό παιχνίδι και νομίζω ότι κέρδισε ο καλύτερος"

-Για τον ΟΦΗ " Έχει καλή ομάδα, αλλά παίζει υπό ψυχολογική πίεση και δεν μπορεί να δείξει τις ικανότητες που έχει. Το άσχημο ξεκίνημα στο πρωτάθλημα έχει επηρεάσει πολύ".

-Για το αν η ΑΕΛ είχε και τύχη στο σημερινό ματς " Πάντα χρειάζεται τύχη στο ποδόσφαιρο. Μην ξεχνάτε ότι την περασμένη Κυριακή χάσαμε μέσα στο γήπεδό μας τη νίκη στις καθυστερήσεις".

-Για το αν έχει ολοκληρωθεί η υπόθεση επιστροφής του Μετίν στη Λάρισα " Από όσο ξέρω, όχι ακόμη"

-Για το αν – με βάση την εξέλιξη του αγώνα – στόχος της ΑΕΛ έγινε η ισπαλία από ένα σημείο κι έπειτα " Ο στόχος ήταν να κερδίσουμε το ματς. Ξέραμε ότι όσο περνούσε η ώρα ο ΟΦΗ θα ρίσκαρε γιατί δεν βολευόταν με τον ένα βαθμό"

-Για την παρουσία του Γιαννακόπουλου
" Ο Στέλιος είναι μεγάλη κλάση. Γι’ αυτό τον φέραμε στην ομάδα. Ξέρω πως σκέφτεται και λειτουργεί σε σχέση με το ποδόσφαιρο. Ήμασταν σίγουροι ότι θα μα βοηθήσει, όπως και ότι έχει πολλά ακόμη να δώσει. Σήμερα με τα 2 του γκολ μας έδωσε 3 βαθμούς και με την ποιότητά του, ανεβάζει την ομάδα μας"

-Για το αν ο ΟΦΗ έχει τύχη στην προσπάθεια σωτηρίας " Έχει τύχη ο ΟΦΗ. Χρειάζεται 1-2 αποτελέσματα που θα του δώσουν ώθηση. Όσο περνούν τα παιχνίδια, όμως, τα πράγματα δυσκολεύουν. Αλλά δεν είναι ομάδα που θα τα παρατήσει. Εύχομαι να τα καταφέρει".

Γιάννης Μαντζουράκης: " Δυστυχώς είμαστε όλοι κακοί μαθητές. Σε ένα παιχνίδι που ο αντίπαλος ήταν καλός, με ποιότητα, ειδικά πρώτο ημίχρονο, σταθήκαμε τυχεροί που πήγαμε με μηδέν στα αποδυτήρια, αφού θα μπορούσε να είχε προηγηθεί. Στο β’ ημίχρονο με τις αλλαγές γίναμε ομάδα ανταγωνιστική, ξεκινήσαμε καλά, βρήκαμε ευκαιρίες και δυστυχώς για μας - σε ματς που μας ήρθε καλύτερα απ’ ότι νομίζαμε - όχι μόνο δεν μας έμεινε ο πόντος, αλλά χάσαμε και τη νίκη.

Το ποδόσφαιρο θέλει να προστατεύσεις αυτό που έχεις κατακτήσει. Στο 86’ με το σκορ ισόπαλο, σπας το ρυθμό του αντιπάλου και του δημιουργείς δυσκολίες. Δεν προλάβαμε, όμως, να κάνουμε τις αλλαγές. Τα ίδια πάθαμε και στο ματς με τον Ηρακλή. Κάνουμε το γκολ, στο δευτερόλεπτο δεχόμαστε την ισοφάριση και στο τέλος χάνουμε ακόμα και τον βαθμό

", είπε και ερωτηθείς για το κατά πόσο είναι αναστρέψιμη η κατάσταση στην οποία βρίσκεται ο ΟΦΗ είπε:

" Στα μαθηματικά είμαστε όλοι καλοί. Αν βγάζουμε έτσι τα μάτια μας, βεβαίως, δεν μπορούμε να ελπίζουμε. Το σύνολο της πιθανής συγκομιδής στα ματς που απομένουν όχι μόνο φτάνουν για να σωθείς, αλλά για να πας αρκετά ψηλά. Είναι, όμως, εφικτό αυτό;"
Όλα τα λεφτά...
Ο Στέλιος Γιαννακόπουλος έδειξε πως στα 35 του έχει να δώσει ακόμα πολλά στο ελληνικό ποδόσφαιρο. Την ώρα που η ΑΕΛ είδε τις προσπέθειές της να πέφτουν στο γκρεμό και να βρίσκεται πίσω στο σκορ, πήρε την ομάδα στην πλάτη του και την οδήγησε σε ένα μεγάλο διπλό.
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Ο ΟΦΗ βρίσκεται σε πολύ άσχημη κατάσταση. Εκτός της δυσμενής θέσης που βρίσκεται στον βαθμολογικό πίνακα οι Κρητικοί δείχνουν ανήμποροι να κρατήσουν μία από τις ιστορικές ομάδες της Α' Εθνικής στην πρώτη κατηγορία.
Videos με τα γκολ της αναμέτρησης

To Live του αγώνα...
Στοιχεία Αγώνα
Γήπεδο: Παγκρήτιο Στάδιο
Διαιτητής: Γιαννόπουλος (Αθηνών)
Βοηθοί: Φαντόπουλος (Πειραιάς), Καρατζίκας (Αθηνών)

Η 11άδα των γηπεδούχων
Ματζουράκης: Μάλαρτζ, Ταραλίδης, Σίμιτς, Πόποβιτς, Μπερτίν, Ρουμπάκης, Κοστόφσκι, Μπεθάρες, Σουλεάπ, Κουνενάκης, Κορνέα
Η 11άδα των φιλοξενούμενων
Ουζουνίδης: Κοτσόλης, Κώτσιος, Βενετίδης, Κυριακίδης, Μπουκουβάλας, Γιαννακόπουλος, Φωτάκης, Ααράμπ, Ιγκλέσιας, Κατσιαρός, Ζουράφσκι
1' Έναρξη αγώνα
10' Ευκαιρία Λάρισα
Πρώτη καλή στιγμή στο ματς για τη Λάρισα. Ο Βενετίδης έκανε χαμηλή σέντρα από τα αριστερά, ο Γιαννακόπουλος έκανε το γύρισμα στη μικρή περιοχή του ΟΦΗ από τα δεξιά, και ο Μπερτέν απομάκρυνε την τελευταία στιγμή για να προλάβει τα χειρότερα για την ομάδα του.
14' Σουτ ΟΦΗ Σουλεάπ
Σουτ λίγο έξω από την περιοχή του Σουλεάπ με το αριστερό, η μπάλα έφυγε έξω από το δεξί δοκάρι του Κοτσόλη δίχως να ανησυχήσει τον γκολκίπερ της Λάρισας.
24' Ευκαιρία Λάρισα Φωτάκης
Μεγάλη ευκαιρία για τη Λάρισα να ανοίξει το σκορ. Ο Ιγκλέσιας έβγαλε ωραία κάθετη μπαλιά προς τα δεξιά, ο Μπουκουβάλας έβγαλε τη σέντρα και ο Φωτάκης πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας, με την κοντινή προβολή του όμως να αποκρούεται σε κόρνερ από τον Μάλαρτζ.
26' Σουτ Λάρισα Κατσιαρός
Ξερό αριστερό σουτ του Κατσιαρού έξω από την περιοχή, η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μάλαρτζ.
30' Ευκαιρία Λάρισα Φωτάκης
Σέντρα σουτ του Γιαννακόπουλου από τα αριστερά, διώχνει με τις γροθιές ο Μάλαρτζ, ο Φωτάκης γίνεται κάτοχος της μπάλας στην επαναφορά, όμως το σουτ του φεύγει απελπιστικά άουτ.
30' Κίτρινη κάρτα ΟΦΗ Κουνενάκης
30' Κίτρινη κάρτα Λάρισα Ζουράφσκι
34' Κίτρινη κάρτα ΟΦΗ Μπεθάρες
38' Σχόλιο
Δεν έχει συμβεί κάτι το αξιόλογο τα τελευταία λεπτά, με τη Λάρισα να έχει πάντως τον έλεγχο του αγώνα.
44' Κεφαλιά ΟΦΗ Γιαννακόπουλος
Σέντρα από αριστερά του Βενετίδη, ο Γιαννακόπουλος έπιασε τη διαγώνια κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής, με τον Μάλαρτζ να πέφτει και να μπλοκάρει τη μπάλα.
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Αλλαγή παίκτη ΟΦΗ
Διπλή αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Πακίτο πήρε τη θέση του Σουλεάπ και ο Στόλιτσα αυτή του Κοστόφσκι.
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
48' Ευκαιρία ΟΦΗ Στόλιτσα
Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ να ανοίξει το σκορ. Ωραία κάθετη πάσα του Σίμιτς, ο Στόλιτσα γύρισε το σώμα του και βγήκε τετ α τετ με τον Κοτσόλη, έκανε το πλασέ και έστειλε τη μπάλα σύριζα έξω από το δεξί δοκάρι της εστίας της Λάρισας.
51' Ευκαιρία ΟΦΗ Πόποβιτς
Γύρισμα από αριστερά του Σίμιτς, ο Πόποβιτς έπιασε πλασέ στην κίνηση, ο Κοτσόλης απέκρουσε σε κόρνερ.
53' Ευκαιρία Λάρισα Βενετίδης
Ο Φωτάκης έβγαλε σε πλεονεκτική θέση τον Βενετίδη που βγήκε στην πλάτη της άμυνας του ΟΦΗ, όμως το πλασέ που έκανε από θέση μέσα αριστερά προ του εξερχόμενου Μάλαρτζ έφυγε άουτ.
58' Κίτρινη κάρτα Λάρισα Κατσιαρός
60' Κεφαλιά Λάρισα Κώτσιος
Ο Κώτσιος πήρε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ από τα αριστερά, όμως η μπάλα πήρε ύψος και έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μάλαρτζ.
69' Σχόλιο
Η Λάρισα είναι η ομάδα που έχει περισσότερη ώρα τη μπάλα στα πόδια της, και φτάνει με μεγαλύτερες αξιώσεις στα αντίπαλα καρέ.
74' Σουτ Λάρισα Φωτάκης
Σουτ με το δεξί του Φωτάκη έξω από την περιοχή, η μπάλα έφυγε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Μάλαρτζ.
74' Αλλαγή παίκτη Λάρισα
Ο Πάρα πήρε τη θέση του Ιγκλέσιας.
76' Σουτ ΟΦΗ Πόποβιτς
Ωραία αντεπίθεση του ΟΦΗ που έπιασε στον ύπνο τη Λάρισα, το σουτ του Πόποβιτς από θέση αριστερά μέσα στην περιοχή έφυγε έξω από το αριστερό δοκάρι του Κοτσόλη.
81' Γκολ ΟΦΗ Πόποβιτς
1-0 ο ΟΦΗ! Ο Πόποβιτς έκανε ωραίο κοντρόλ στο ύψος της μεγάλης περιοχής, γύρισε ωραία το σώμα του και με άπιαστο αριστερό σουτ έστειλε τη μπάλα στο δεξί δοκάρι του Κοτσόλη και από εκεί στα δίχτυα.
83' Γκολ Λάρισα Γιαννακόπουλος
Ισοφάρισε 1-1 η Λάρισα! Εκτέλεση φάουλ του Φωτάκη μεταξύ σέντρας και μεγάλης περιοχής, ο Γιαννακόπουλος βγήκε στην πλάτη της άμυνας και με καρφωτή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Μάλαρτζ.
84' Αλλαγή παίκτη Λάρισα
Ο Ίλιτς πήρε τη θέση του Ζουράφσκι.
86' Αλλαγή παίκτη ΟΦΗ
Ο Σφακιανάκης πήρε τη θέση του Πόποβιτς.
87' Κίτρινη κάρτα ΟΦΗ Ταραλίδης
90' Σχόλιο
Τρία θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων στην αναμέτρηση.
90' Γκολ Λάρισα Γιαννακόπουλος
2-1 για τη Λάρισα στο δεύτερο γκολ των καθυστερήσεων! Ο Γιαννακόπουλος εκτέλεσε τον Μάλαρτζ για δεύτερη φορά, και πάλι με κοντινή κεφαλιά.
90' Κίτρινη κάρτα ΟΦΗ Κοτσόλης
90' Αλλαγή παίκτη Λάρισα
Ο Κυριάκος πήρε τη θέση του σκόρερ και των δύο τερμάτων της Λάρισας, Γιαννακόπουλου.