X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΟΦΗ-Παναιτωλικός 1-0

Μετά από επτά αγώνες ο ΟΦΗ με γκολ του Κάλαιτζιτς επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας με 1-0 του Παναιτωλικού και εξασφάλισε την παραμονή του στην Super League. Όλο και πιο κοντά στην Football League η ομάδα του Αγρινίου

Στις νίκες μετά από επτά αγώνες επέστρεψε ο ΟΦΗ, ο οποίος με γκολ του Κάλαϊτζιτς επικράτησε με 1-0 του Παναιτωλικού στο "Θεόδωρος Βαρδινογιάννης" για την 28η αγωνιστική Super League.

Με τη νίκη αυτή η ομάδα του Νίκου Αναστόπουλου έφτασε στους 37 βαθμούς εξασφαλίζοντας και μαθηματικά τηξν παραμονή της στην μεγάλη κατηγορία. Από την άλλη ο Παναιτωλικός και μετά τα υπόλοιπα αποτελέσματα είναι όλο και πιο κοντά στην Football League, καθώς με 25 βαθμούς είναι στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Στο πρώτο ημίχρονο ο ΟΦΗ ήταν καλά οργανωμένος όπως σε όλα του τα παιχνίδια από τον Νίκο Αναστόπουλο και όταν βρήκε την ευκαιρία, έστω και με σπόντα κατάφερε να σκοράρει. Ο Παναιτωλικός είχε κάποιες φάσεις, αλλά όχι για να ανησυχήσουν τον γκολκίπερ του ΟΦΗ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός ήταν ίδιος. Ο ΟΦΗ καλά οργανωμένος να προσέχει την άμυνά του και να βγαίνει στις αντεπιθέσεις, με τον Παναιτωλικό να θέλει, αλλά να μην μπορεί να φτάσει στην ισοφάριση, δείχνοντας πως έχει πρόβλημα στην οργάνωση, αλλά και στο γκολ.

Γήπεδο: "Θεόδωρος Βαρδινογιάννης"

Διαιτητής/Βοηθοί: Αρετόπουλος (Τρικάλων)/ Δημητριάδης (Μακεδονίας), Δημόπουλος (Μακεδονίας)

4ος Διαιτητής/Παρατηρητής: Παπαδόπουλος (Μακεδονίας)/ Μαζαράκης (Κεφ/νίας)

Καιρός: Αίθριος

ΟΦΗ (Αναστόπουλος): Σαχσανίδης, Μπούρμπος, Γεωργίου, Σόουζα, Γαλανόπουλος, Κάλαϊτζιτς, Βερόν, Τζ. Λόπεθ (78' Ζορμπάς), Παπουλής (66' Χ. Λόπεθ), Σίσιτς (78' Ουκάρ), Μάντζιος.

Παναιτωλικός (Λεμονής): Τσενάμο, Σιόντης (57' Φερνάντες), Ντολεζάι, Εντζενγκουέλε, Γκόλιας (89' Καραμαλίκης), Μητρόπουλος, Παλαιολόγος, Καμαρά, Θεοδωρίδης (71' Ονουάτσι), Ακαλέ, Χαριστέας.

Κίτρινες κάρτες: Σίσιτς (21', ΟΦΗ), Τζ. Λόπεθ (23', ΟΦΗ), Κάλαϊτζιτς (66', ΟΦΗ)-Ντολεζάι (6', Παναιτωλικός), Εντζενγκουέλε (28', Παναιτωλικος)

Σκόρερ: Κάλαϊτζιτς (30', ΟΦΗ)

Για τέταρτη Κυριακή δίνουμε ραντεβού λίγο πριν τις 23.00 για το Live Video Chat ζωντανά από το Newsroom του Sport24.gr! Στείλτε τις ερωτήσεις σας στον Γιάννη Φιλέρη για όλη την αθλητική επικαιρότητα των ημερών. Special guest ο Παντελής Διαμαντόπουλος

Ένα γκολ ήταν αρκετό

Στο πρώτο ημίχρονο ο ΟΦΗ παρουσιάστηκε όπως και στα προηγούμενα ματς, καλά οργανωμένος αμυντικά και αποτελεσματικός αυτή τη φορά έστω και με σπόντα.

Στο 7' η ομάδα του Νίκου Αναστόπουλου είχε την πρώτη καλή ευκαιρία, όταν ο Τζόρντι Λόπεθ εκτέλεσε φάουλ με την μπάλα να φεύγει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Τσενάμο.

Ο Παναιτωλικός προσπάθησε να αντιδράσει δύο λεπτά αργότερα (9'), όταν ο Χαριστέας έκανε την κεφαλιά με τον Σαχσανίδη να είναι σε καλή θέση και να μπλοκάρει την μπάλα.

Στο 11' ο Θεοδωρίδης εκτέλεσε απευθείας φάουλ με τον γκολκίπερ του ΟΦΗ να διώχνει την μπάλα σε κόρνερ.

Ο Παναιτωλικός είχε δύο ακόμη υποψίες φάσεων στο 24' και στο 27'. Αρχικά το σουτ του Χαριστέα μπλόκαρε ο Σαχσανίδης, ενώ στην συνέχεια από του σουτ του Θεοδωρίδη η μπάλα έφυγε άουτ.

Τρία λεπτά αργότερα (30'), ο ΟΦΗ κατάφερε να φτάσει στο γκολ. Ο Κάλαϊτζιτς εκτέλεσε φάουλ η μπάλα βρήκε και στον Σιόντη ξεγέλασε τον Τσενάμο και κατέληξε στο βάθος της εστίας για να γίνει το 1-0.

Στο 32' ο Καμαρά δοκίμασε ένα σουτ για τον Παναιτωλικό η μπάλα έφυγε άουτ, ενώ την ίδια κατάληξη είχαν για τον ΟΦΗ τα σουτ του Κάλαϊτζιτς στο 36' και του Μάντζιου στο 45'.

Δεν επειλήθηκε ο ΟΦΗ

Στο δεύτερο μέρος το τέμπο ήταν ίδιο. Ο ΟΦΗ καλά οργανωμένος κοιτάζε την άμυνα με το υπέρ του αποτέλεσμα και τον Παναιτωλικό να θέλει αλλά να μην μπορεί.

Στο 48' ο Μάντζιος έκανε το σουτ από δύσκολη θέση και έστειλε την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 61' από το σουτ του Φερνάντες για τον Παναιτωλικό η μπάλα έφυγε άουτ, ενώ στο 83' από το σουτ του Πορτογάλου μπλόκαρε την μπάλα ο Σαχσανίδης.

Στα υπόλοιπα λεπτά της αναμέτρησης δεν άλλαξε κάτι με τον ΟΦΗ να πανηγυρίζει την επιστροφή του στις νίκες μετά από επτά αγώνες και την παραμονή του στην κατηγορία, ενώ ο Παναιτωλικός να είναι όλο και πιο κοντά στον υποβιβασμό.

Ο MVP του αγώνα

Ο Κάλαιτζιτς είναι ο πρωταγωνιστής της αναμέτρησης, καθώς με το γκολ που σημείωσε έδωσε το "τρίποντο" παραμονής στην ομάδα του Νίκου Αναστόπουλου.

Ο αδύναμος κρίκος

Για ακόμη μια φορά ο Παναιτωλικός απογοήτευσε. Δεν είχε οργάνωση στο παιχνίδι του με αποτέλεσμα να μην μπορεί να απειλήσει με αξιώσεις τα αντίπαλα καρέ, ενώ έδειξε πως έχει μεγάλο πρόβλημα στο γκολ.

Βαθμολογία (σε 28 αγώνες): Ολυμπιακός 67, Παναθηναϊκός 60, Ατρόμητος 49, ΠΑΟΚ 47, ΑΕΚ 46 | Αστέρας 39*, Άρης 39*, ΟΦΗ 37, Γιάννινα 35, Πανιώνιος 32, Ξάνθη 32*, Λεβαδειακός 30*, Εργοτέλης 29 | Κέρκυρα 28, Παναιτωλικός 25, Δόξα 16.