ΟΦΗ

ΟΦΗ-Παναθηναϊκός 4-1

ΟΦΗ πανηγυρικο

Τέσσερις μπαλωθιές στον "άψυχο" Παναθηναϊκό "έριξε" ο ΟΦΗ τελειώνοντας τον... στην υπόθεση τίτλος

Παρόλο που και οι δύο ήθελαν το ματς για διαφορετικούς λόγους οι Κρητικοί με τέσσερα γκολ έβαλαν "ταφόπλακα" στα όνειρα των φιλοξενούμενων για τον τίτλο.
Ντρούλιτς (πεν.), Σίμιτς, Σφακιανάκης και Πόποβιτς οι σκόρερ των γηπεδούχων και για τους "πράσινους" ο Σαλπιγγίδης είχε ισοφαρίσει προσωρινά. Από ένα δοκάρι η κάθε ομάδα με τους Σίμιτς (76') και Παπαδόπουλο (14'), αντίστοιχα.

Οι φιλοξενούμενοι εκτός από το πρώτο 20λεπτο δεν μπόρεσαν στην συνέχεια να ακολουθήσουν τους Κρητικούς που έδειξαν πάθος για την νίκη σε αντίθεση με τους παίκτες του Πεσέιρο αλλά και τον ίδιο τον Πορτογάλο που ανεξήγητα απέσυρε στην ανάπαυλα τον Ιβανσιτς ενώ δεν έκανε αλλαγή τον Καραγκούνη που ο ίδιος την ζήτησε λίγο πριν το ημίωρο (!!!).

Οι "πράσινοι" παρόλο που βρέθηκαν πίσω στο σκορ με ένα πέναλτι "φάντασμα" δεν έδειξαν ψυχικά αποθέματα μετά την ισοφάριση για να ανατρέψουν -όπως με τον Πανιώνιο- το παιχνίδι. Αντίθετα, ηττήθηκαν (με την πιο βαριά ήττα στο πρωτάθλημα) και "γκρεμίστηκαν" στην 3η θέση της βαθμολογίας έχοντας πλέον και μειονέκτημα (με την παρούσα κατάσταση) και στα πλέι οφ για την κατάληψη της δεύτερης θέσης.

Οι συνθέσεις των ομάδων
Διαιτητής: Γερμανάκος (Αθηνών)
Βοηθοί διαιτητή: Ν. Ιωσηφόγλου, Κ. Παπαχαραλάμπους
Κίτρινες: Πόποβιτς, Σφακιανάκης / Ιβανσιτς, Καραγκούνης, Τζιόλης
Κόκκινη: -

ΟΦΗ (Γιώργος Παράσχος):Τζόρβας, Σταυρακάκης (76' Μονιάκης), Σίμιτς, Μπαρκαουάν, Πόποβιτς (80' Λάροκ), Ντρούλιτς (63' Νουαφόρ), Ισά, Ρουμπάκης, Σφακιανάκης, Κουνενάκης, Γκέρμπερ

Παναθηναϊκός (Ζοσέ Πεσέιρο): Γκαλίνοβιτς, Μόρις, Γκούμας, Βύντρα (58' Γκονζάλες), Σπυρόπουλος, Μάτος, Τζιόλης, Ιβανσιτς (46΄Ποστίγκα), Καραγκούνης, Παπαδόπουλος, Σαλπιγγίδης (69' Μανούτσο).
Με μια ματιά

Με επιθετικό σχήμα (4-3-3) και τους Ντρούλιτς, Γκέρμπερ και Σίμιτς στην επίθεση παρέταξε την ομάδα του ο κ. Παράσχος σε αντίθεση με την εικόνα που είχε η ομάδα του στο παιχνίδι με τον Ηρακλή.

Από την άλλη πλευρά ο Ζοσέ Πεσέιρο επανέφερε στο αρχικό σχήμα 4-4-2 τον Σπυρόπουλο και τον Ιβανσιτς ενώ στο αρχικό σχήμα και παρτενέρ του Σαλπιγγίδη ήταν ο Παπαδόπουλος.

Οι φιλοξενούμενοι από τα πρώτα λεπτά του αγώνα έδειξαν αποφασισμένοι για να "χτυπήσουν" από νωρίςτην αναμέτρηση και να προηγηθούν γρήγορα πιέζοντας έτσι τον αντίπαλό τους. Στο 4' ο Τζιόλης βρήκε τον Ιβανσιτς στα αριστερά και εκείνος οριακά πρόλαβε τον Τζόρβα αλλά το πλασέ του πέρασε άουτ. Τέσσερα λεπτά αργότερα (8') ο Σαλπιγγίδης δεν πρόλαβε να σουτάρει από πλεονεκτική θέση απέναντι στον γκολκίπερ του ΟΦΗ, αφού ο Ισα με προβολή κόντραρε την μπάλα.

Η πρωτοβουλία των κινήσεων για τους φιλοξενούμενους συνεχίζονταν και μάλιστα άγγιξαν το γκολ στο 14' όταν μετά από μεγάλη μπαλιά του Σπυρόπουλου, ο Ισά απομάκρυνε και στην επαναφορά ο Παπαδόπουλος σούταρε με δύναμη αλλά η μπάλα χτύπησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Τζόρβα και πέρασε άουτ.

Δύο λεπτά αργότερα ο Ιβανσιτς πλαγιοκόπησε την άμυνα των Κρητικών έκανε την παράλληλη σέντρα αλλά ο Ρουμπάκης αν και ριψοκίνδυνα απομάκρυνε την μπάλα πριν απειλήσει ο Καραγκούνης που έρχονταν από πίσω στην πορεία της μπάλας.

Ο επιθετικός μονόλογος των "πράσινων" συνεχίστηκε πριν ολοκληρωθεί το πρώτο 20λεπτο, με τον Ιβανσιτς να βρίσκει τον Παπαδόπουλο σε θέση τετ α τετ αλλά ο επιθετικός του Παναθηναϊκού νικήθηκε από τον Τζόρβα που έδιωξε σε κόρνερ.

Μετά τα πρώτα είκοσι λεπτά οι Κρητικοί άρχισαν να ανεβάσουν απόδοση και να ισορροπούν το παιχνίδι και στο 28' έκαναν την πρώτη τους καλή φάση όταν μετά το 1-2 του Ντρούλιτς με τον Γκέρμπερ ο Γερμανός μεσοεπιθετικός του ΟΦΗ, πλάσαρε απέναντι στον Γκαλίνοβιτς ο οποίος με τα πόδια απομάκρυνε. Την ίδια ώρα στο αντίπαλο στρατόπεδο ο Καραγκούνης ζητούσε από τον πάγκο αλλαγή αφού ένιωθε κάποιες ενοχλήσεις...

Οι γηπεδούχοι μετά από ένα κόρνερ και την αδράνεια των αμυντικών του Παναθηναϊκού να απομακρύνουν κέρδισαν ένα πέναλτι στο 31', με τον Ρουμπάκη να "βουτάει" σε μια προβολή του Γκούμα και τον κ. Γερμανάκο να υποδεικνύει την εσχάτη των ποινών, αν και ο τηλεοπτικός φακός δεν δικαιώνει τον Αθηναίο ρέφερι. Το πέναλτι εκτέλεσε εύστοχα ο Ντρούλιτς και έδωσε πορβάδισμα στον ΟΦΗ μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Μια λάθος αντίδραση του Βύντρα (λάθος κοντρόλ) δεν στοίχησε στην ομάδα του στο 38' αφού ο Σίμιτς δεν σημάδεψε σωστά στο σουτ του και πέρασε άουτ.

Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε στο 40' όταν μετά από ατομική ενέργεια του Παπαδόπουλου, έστρωσε στον επερχόμενο Σαλπιγγίδη και με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Τζόρβα, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Το πρώτο "γεμάτο" ημίχρονο έκρυβε και άλλες συγκινήσεις, αφού οι παίκτες του Παράσχου δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Στο 44' ο Σταυρακάκης βρήκε με κάθετη πάσα τον Σίμιτς και εκείνος με εξαιρετική ενέργεια στα πλάγια πλάσαρε τον Γκαλίνοβιτς που είχε βγει και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κροάτη γκολκίπερ, διαμορφώνοντας το 2-1, μέσα σε πανηγύρια σκορ που έμεινε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Σε αντίθεση με την εικόνα του πρώτου ημιχρόνου, οι Κρητικοί ήταν αυτοί που ξεκίνησαν με πιο επιθετικές "ορέξεις" στην επανάληψη και στο 50' ο Πόποβιτς μετά την σέντρα του Σίμιτς δεν μπόρεσε να κερδίσει τον Γκαλίνοβιτς.

Σε αντίθεση με τον Σέρβο μεσοεπιθετικό, ο Σφακιανάκης άλλαξε την μπάλα με ένα-δύο με τον Ντρούλιτς ο Σίμιτς άφησε την μπάλα κάτω από τα πόδια και ο Ελληνας μέσος με δυνατό σουτ νίκησε για τρίτη φορά τον Κροάτη γκολκίπερ με τους οπαδούς και τους αναπληρωματικούς παίκτες του ΟΦΗ να πανηγυρίζουν έξαλλα το 3-1.

Η απάντηση των "πράσινων" δεν ήρθε στο 53', σε μια καλή στιγμή από στημένη φάση όταν ο Σαλπιγγίδης σούταρε δυνατά αλλά ο Τζόρβας με το ένα χέρι απομάκρυνε σωτήρια και στην συνέχεια οι αμυντικοί του έδιωξαν μακρυά.

Το παιχνίδι είχε έναν ξέφρενο ρυθμό και μετά την σέντρα του Ρουμπάκη ο Πόποβιτς έπιασε την κεφαλιά και εκείνη πέρασε άουτ.

Το παιχνίδι κυλούσε με τον Πεσέιρο να βάζει στο ματς και τους Γκονζάλες και Μανούτσο αντί των Βύντρα και Σαλπιγγίδη αφού τα περιθώρια στένευαν και η διαφορά των δύο γκολ παρέμενε. Ομως οι γηπεδούχοι ήταν πολύ πιο αποτελεσματικοί στις επιθετικές τους επιλογές και μετά το όμορφο γκολ του Σίμιτς, ο Πόποβιτς του "έκλεψε" την δόξα.

Ο θρίαμβος του ΟΦΗ ολοκληρώθηκε στο 78' όταν ο Σέρβος επιθετικός των Κρητικών απέφυγε τον Γκούμα έξω από την περιοχή και με "βολίδα" νίκησε τον Γκαλίνοβιτς, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην νίκη των Κρητικών που πανηγύριζαν σαν "μικρά" παιδιά, μια νίκη -παραμονή- ουσιαστικά.

Συνέντευξη Τύπου

Γιώργος Παράσχος: " Συγχαρητήρια στους παίκτες μου για αυτή την σημαντική νίκη που θα μας βοηθήσει στα επόμενα δύο ματς να είμαστε πιο άνετοι. Είχαμε πολλές δυσκολίες στο πρώτο 20λεπτο στα στόπερ με τις μακρινές μπαλιές αφού δεν υπήρχε βοήθεια από τα μπακ και τα χαφ. Ημασταν όμως τυχεροί.

Μετά σκοράραμε, ισορροπήσαμε τα ματς και προηγηθήκαμε πριν την λήξη του ημιχρόνου. Το δεύτερο ημίχρονο που κάναμε ήταν το καλύτερο στο γήπεδό μας αφού βάλαμε δύο γκολ και μπορούσαμε και άλλα.

Πρέπει να συνεχίσουμε με τον ίδιο ζήλο και στην συνέχεια. Ευχαριστούμε τον κόσμο για την βοήθεια. Από τότε που έχω έρθει στον ΟΦΗ, άκουγαν αποδοκιμασίες οι παίκτες μου και τα παιδιά σίγουρα αξίζουν καλύτερη συμπεριφορά. Ελπίζω στο άλλο παιχνίδι με τον Πανιώνιο να έχουμε ακόμα μεγαλύτερη συμπαράσταση

.

Ζοσέ Πεσέιρο: " Ηταν μεγάλη απογοήτευση για μας η ήττα αυτή. Δεν μας άξιζε κάτι τέτοιο. Στα πρώτα 20 λεπτά είμασταν εξαιρετικοί. Μπορούσαμε να είχαμε τελειώσει το ματς. Δεν κάναμε όμως κάτι τέτοιο. Αυτό σίγουρα επηρέασε αρνητικά την ψυχολογία των παικτών μου. Χωρίς να παραγνωρίσω την αξία των παικτών του ΟΦΗ, προηγήθηκαν από το πουθενά με 2-1 στο πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο σκοράραμε και δεχθήκαμε δύο γκολ. Παλέψαμε μέχρι τέλος και οι παίκτες προσπάθησαν να γυρίσουν το ματς. Αυτός όμως που βάζει τα περισσότερα γκολ κερδίζει το ματς. Χασαμε με την ήττα αυτή και την δεύτερη θέση. Δεν μπορέσαμε να βάλουμε γκολ στα πρώτα 20 λεπτά και αυτό μας στοίχησε. Αναλαμβάνω την ευθύνη για το αποτέλεσμα. Ηταν πολύ άσχημο σε μια κρίσιμη καμπή του πρωταθλήματος.

Ηταν άλλο ένα αρνητικό αποτέλεσμα στα τελευταία ματς, αλλά ουσιαστικά αυτό το ματς που έπρεπε να χάσουμε από τα τελευταία το κερδίσαμε με τον Πανιώνιο. Οποιοι είδαν το ματς σήμερα θα έπρεπε στο πρώτο ημίχρονο να είχαμε βάλει παραπάνω από ένα γκολ.

Σίγουρα και το τελευταίο αποτέλεσμα δεν ήταν θετικό. Κάναμε όμως ευκαιρίες και δεν σκοράραμε. Οι αντίπαλοί μας ωστόσο με 8 ευκαιρίες σημείωσαν τέσσερα γκολ. Κάναμε πιο ξεκάθαρες ευκαιρίες και νομίζω πως μόνο με τον Πανιώνιο να αξίζαμε να χάσουμε. Ρισκάροντας τα πάντα στην επανάληψη αφήσαμε χώρους στον ΟΦΗ που τους εκμεταλλεύθηκε άριστα.

Αναγνωρίζουμε ότι είμασταν χειρότεροι εμείς στο δεύτερο ημίχρονο από το πρώτο. Μάλιστα το 3ο γκολ ήρθε όταν ελέγχαμε τον ρυθμό. Δεν δικαιολογούμαστε. Υπάρχει απογοήτευση σε όλους μας. Τα τελευταία αποτελέσματά μας απόδειξαν ότι στηριζόμασταν πολύ στην άμυνά μας. Οταν θέλαμε να γυρίσουμε το σκορ συναντούσαμε δυσκολίες. Επιτρέψαμε και στον αντίπαλό μας να κάνει ευκαιρίες. Ο ΟΦΗ είχε οκτώ τελικές ευκαιρίες και πέτυχε 4 γκολ. Κυνηγούσαμε συνέχεια το αποτέλεσμα. Συνέβησαν πολλά και θα μιλήσω με τους παίκτες μου

."

Γιώργος Καραγκούνης:" Βρεθήκαμε πίσω στο σκορ. Καταφέραμε να ισοφαρίσουμε. Βρεθήκαμε και πάλι πίσω αλλά δεν καταφέραμε να μπούμε στο παιχνίδι. Δυστυχώς το σκορ έγινε πολύ βαρύ. Δεν θέλαμε να καταλήξουνε έτσι τα πράγματα, αυτή τη στιγμή δεν μπορούμε να πούμε τίποτα, όλοι μας στενοχωριόμαστε. Δύσκολο πλέον το πρωτάθλημα, όταν μένουν 2 ματς και είσαι 4 βαθμούς πίσω, θα δούμε τώρα τι θα γίνει.

Μετά το γκολ πιεστήκαμε, δεν είχαμε καθαρό μυαλό. Παρ' όλο που ισοφαρίσαμε και πιστεύαμε ότι θα παίρναμε τα ηνία του παιχνιδιού, ήρθε πάλι το 2-1 αλλά σε κάθε επίθεση που κάνουν οι αντίπαλοι στα τελευταία παιχνίδια δεχόμαστε γκολ. Όταν δέχεσαι έτσι γκολ, δεν μπορείς να ανατρέψεις το σκορ. Αυτό είναι το ευάλωτο σημείο στα τελευταία παιχνίδια, όλη η ομάδα δεν κάνει καλή άμυνα και τα λάθη τα πληρώσαμε, γι' αυτό και δεχτήκαμε αυτό το βαρύ σκορ. Είναι μια κακή μέρα, θα συνεχίσουμε τώρα να δούμε το επόμενο παιχνίδι

".

Όλα τα λεφτά...
Το πάθος των γηπεδούχων για να πάρουν το παιχνίδι και την εκτελεστική δυνότητα των Σίμιτς και Πόποβιτς που σημείωσαν πολύ όμορφα γκολ.
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Την (καλύτερη) άμυνα (στην Ευρώπη πριν λίγους μήνες) των "πράσινων" αλλά και τις επιλογές του Ζοσέ Πεσέιρο που οδήγησαν σε μια βαριά ήττα το "τριφύλλι". Ακόμα, το πέναλτι "φάντασμα" του κ. Γερμανάκου με το οποίο οι Κρητικοί πήραν προβάδισμα στο σκορ.
To Live του αγώνα...
1' Έναρξη αγώνα
Άρχισε το ματς στην Κρήτη
4' Ευκαιρία Παναθηναϊκός Πλασέ Ίβανσιτς
Μεγάλη ευκαιρία για τους "πράσινους", ο Ίβανσιτς βρέθηκε απέναντι από τον Τζόρβα από πλάγια θέση, όμως το πλασέ που επιχείρησε πέρασε λίγο άουτ.
10' Σχόλιο
Ο Παναθηναϊκός έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων στο Παγκρήτιο υστερα από 10 λεπτά αγώνα.
12' Ευκαιρία Παναθηναϊκός
Ύστερα από σέντρα του Ίβανσιτς ο Μόρις έπιασε μια κεφαλιά όμως η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.
14' Δοκάρι Παναθηναϊκός
Σουτ του Παπαδόπουλου από το ημικύκλιο της περιοχής του Τζόρβα η μπάλα καταλήγει στο δεξί δοκάρι του πορτιέρο του ΟΦΗ.
18' Ευκαιρία Παναθηναϊκός
O Παπαδόπουλος βρέθηκε απέναντι από τον Τζόρβα όμως ο πορτιέρο του ΟΦΗ νίκησε τον επιθετικό των "πρασίνων".
19' Κίτρινη κάρτα Παναθηναϊκός Ίβανσιτς
Κίτρινη κάρτα στον Ίβανσιτς.
25' Ευκαιρία ΟΦΗ
Μακρινό, συρτό σουτ του Κουνενάκη η μπάλα καταλήγει πολύ άουτ.
27' Ευκαιρία ΟΦΗ
Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ να ανοίξει το σκορ. Ο Πόποβιτς βγήκε τετ-α-τετ με τον Γκαλίνοβιτς όμως ο Κροάτης πορτιέρο επενέβη σωτήρια.
31' Πέναλτι ΟΦΗ
Πέναλτι για τον ΟΦΗ στο 31ο λεπτό.
32' Γκολ ΟΦΗ Ντρούλιτς (πεν.)
Ο Ντρούλιτς εκτελεί και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Γκαλίνοβιτς που έπεσε σωστά.
33' Ευκαιρία Παναθηναϊκός
Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γιώργου Καραγκούνη, η μπάλα στην αγκαλιά του Τζόρβα.
38' Ευκαιρία ΟΦΗ
Ο Βύντρα κάνει τραγικό λάθος μέσα στην μεγάλη περιοχή, ο Σίμιτς κλέβει την μπάλα, πλασάρει όμως η μπάλα περνάει μόλις άουτ.
40' Γκολ Παναθηναϊκός Σαλπιγγίδης
Ο Παπαδόπουλος, μπήκε στην περιοχή του ΟΦΗ, την κατάλληλη στιγμή γύρισε στον αμαρκάριστο Σαλπιγγίδη που περίπου από το ύψος του πέναλτι έφερε το ματς στα ίσα.
44' Γκολ ΟΦΗ Σίμιτς
Ο Σίμιτς βγαίνει στην πλάτη της άμυνας του Παναθηναϊκού πλασάρει τον Γκαλίνοβιτς και βάζει τους γηπεδούχους και πάλι μπροστά στο σκορ.
45' Σχόλιο
Όπως είναι τώρα τα αποτελέσματα πρώτη είναι η ΑΕΚ με 62 βαθμούς, ο Ολυμπιακός βρίσκεται στην δεύτερη θέση με τους ίδιους πόντους και ο Παναθηναϊκός πέφτει τρίτος με 60 βαθμούς.
45' Λήξη ημιχρόνου Τέλος πρώτου μέρους
Τέλος του πρώτου μέρους. Οι Κρητικοί προηγούνται 2-1 του Παναθηναϊκού θα μπορούσε να είχε πετύχει περισσότερα τέρματα αν ήταν πιο εύστοχος.
45' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
Σέντρα στο 2ο μέρος.
46' Αλλαγή παίκτη Παναθηναϊκός
Ο Έλντερ Ποστίγκα πήρε την θέση του Ίβανσιτς
50' Ευκαιρία ΟΦΗ Πόποβιτς
Ο Πόποβιτς παίρνει την μπάλα μέσα στην μεγάλη περιοχή του Παναθηναϊκού, πλασάρει όμως η μπάλα περνά λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Γκαλίνοβιτς.
51' Γκολ ΟΦΗ Σφακιανάκης
Ο Στέλιος Σφακιανάκης συνεργάζεται με τον Ντρούλιτς, μπαίνει στην περιοχή των φιλοξενούμενων και στέλνει με πλασέ την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το σκορ 3-1.
52' Κίτρινη κάρτα ΟΦΗ Σφακιανάκης
53' Σουτ Παναθηναϊκός
Καλή εκτέλεση φάουλ του Σαλπιγγίδη, αποκρούει με δυσκολία ο Τζόρβας.
57' Αλλαγή παίκτη Παναθηναϊκός
Στην θέση του Λουκά Βύντρα περνά ο Έκι Γκονζάλες
58' Κίτρινη κάρτα Παναθηναϊκός Καραγκούνης
59' Κίτρινη κάρτα Παναθηναϊκός Τζιόλης
Κίτρινη κάρτα στον Αλέξανδρο Τζιόλη για θεάτρο.
60' Ευκαιρία Παναθηναϊκός Γκούμας
Οι "πράσινοι" προσπαθούν να ξαναμπούν στο ματς. Ο Γκούμας έπιασε μια κεφαλιά όμως δεν κατάφερε να βρει στόχο.
61' Σχόλιο
Μια ώρα αγώνα στο Παγκρήτιο και το ματς εξακολουθεί να έχει πολύ καλό ρυθμό. Οι παίκτες του Παναθηναϊκού έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων όμως ο ΟΦΗ κρατάει το 3-1.
62' Αλλαγή παίκτη ΟΦΗ
Ο Νουαφόρ παίρνει τη θέση του Ντρούλιτς.
64' Σουτ ΟΦΗ
Με κέφια μπήκε στον αγωνιστικό χώρο ο Νουαφόρ. Ο άσος του ΟΦΗ έκανε μια όμορφη ατομική ενέργεια, πέρασε τον Μόρις, μπήκε στην περιοχή όμως το σουτ του ήταν "χλιαρό" και κατέληξε στην αγκαλιά του Γκαλίνοβιτς.
66' Ευκαιρία Παναθηναϊκός
Κόρνερ για τον Παναθηναϊκό, ο Γκούμας έπιασε μια καρφωτη κεφαλιά όμως η μπάλα πέρασε μόλις άουτ.
69' Αλλαγή παίκτη Παναθηναϊκός
Το τελευταίο του "χαρτί" παίζει ο Ζοσέ Πεσέιρο. Ο Μανούτσο Γκονζάλβες αντικαθιστά τον σκόρερ, Δημήτρη Σαλπιγγίδη.
75' Αλλαγή παίκτη
Ο Μονιάκης παίρνει την θέση του Σταυρακάκη που αποχωρεί τραυματίας.
76' Ευκαιρία ΟΦΗ
Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Ο Σίμιτς με διπλή προσπάθεια δεν μπορεί να νικήσει τον Γκαλίνοβιτς. Την πρώτη φορά ο Κροάτης πορτιέρο απέκρουσε εντυπωσιακά και την δεύτερη φορά η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι.
77' Κίτρινη κάρτα ΟΦΗ Πόποβιτς
Ο άσος του ΟΦΗ βλέπει την κίτρινη κάρτα καθώς κατά τη διάρκεια των πανηγυρισμών του έβγαλε τη φανέλα.
77' Γκολ ΟΦΗ Πόποβιτς
Ο Πόποβιτς με δυνατό σουτ νικάει τον Γκαλίνοβιτς και ουσιαστικά "κλειδώνει" τη νίκη για τους Κρητικούς που 15 λεπτά πριν τη λήξη παίρνουν προβάδισμα τριών τερμάτων.
79' Αλλαγή παίκτη ΟΦΗ
Ο Λαρόκ παίρνει τη θέση του Πόποβιτς.
85' Σουτ Παναθηναϊκός
Σουτ του Μανούτσο μέσα από την περιοχή η μπάλα περνά άουτ
88' Σουτ Παναθηναϊκός
Ακόμη μια προσπάθεια των φιλοξενούμενων να μειώσουν δεν αποδίδει καρπούς καθώς το σουτ του Μάτος καταλήγει άουτ.
90' Έναρξη καθυστερήσεων
Μπήκαμε στις καθυστερήσεις οι οποίες θα είναι 3 λεπτά.
93' Λήξη αγώνα
Τελείωσε το ματς στην Κρήτη. Ο ΟΦΗ παίρνει μια σπουδαία νίκη με 4-1 επί του Παναθηναϊκού που πέφτει στην τρίτη θέση.