X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΟΦΗ-Πανιώνιος 2-0

πανηγυρικό

Ο ΟΦΗ πέτυχε την πρώτη φετινή εντός έδρας νίκη του κόντρα στον Πανιώνιο, ο οποίος από το 28 αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερο. Τα γκολ των γηπεδούχων οι Σίμιτς (25') και Πόποβιτς (56')

Μεγάλης σημασίας νίκη πέτυχε ο ΟΦΗ, ο οποίος ξεκόλλησε από τον πάτο της βαθμολογίας, έπειτα από τη νίκη του με 2-0 επί του Πανιωνίου, στο Παγκρήτιο. Η ομάδα του Γιάννη Μαντζουράκη, άνοιξε το σκορ με τον Σίμιτς στο 25', ο Πανιώνιος έμεινε 3 λεπτά αργότερα με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Μάκου, ενώ ο Πόποβιτς ήταν εκείνος που διαμόρφωσε το τελικό 2-0 στο 56ο λεπτό, με μακρινό σουτ. Άσχημες εικόνες στην ανάπαυλα, όταν οπαδοί των γηπεδούχων επιτέθηκαν στις δυνάμεις καταστολής, στις εξέδρες του γηπέδου.
Οι συνθέσεις των ομάδων
ΟΦΗ (Γιάννης Ματζουράκης): Μάλαρζ, Κουνενάκης, Ταραλίδης, Σίμιτς, Σταυρακάκης (72΄ Κορνέα), Μπερτέν, Ρουμπάκης, Μπεθάρες, Σουλεάπ, Πόποβιτς (85΄ Μανούσος), Κοστόφσκι (82΄ Πακίτο)

Πανιώνιος (Γιώτης Σταματόπουλος): Μπέλιτς, Μπερτέ, Κουτσόπουλος (64΄ Χούτος), Μάκος, Κοντοές, Τζαβέλας, Μαϊστόροβιτς, Νικολάου, Ρεκόμπα, Εστογιάνοφ, Ντελούρα (57΄ Σκούφαλης)

Διαιτητής: Τριτσώνης (Αθήνας)

Κίτρινες: Σουλεάπ, Μπεθάρες, Κορνέα - Μάκος, Μαϊστόροβιτς, Ρεκόμπα

Κόκκινη: Μάκος (28', 2η κίτρινη)class=rozetaF>
Με μια ματιά

Με αρκετές απουσίες, αλλά και τις επιστροφές του Αλβάρο Ρεκόμπα και Φαμπιάν Εστογιανόφ, ο τεχνικός του Πανιωνίου είχε την ευχέρεια να παρατάξει ένα ιδιαίτερα αξιόμαχο σύνολο, κόντρα στον ΟΦΗ, ο οποίος μέχρι και πριν την αναμέτρηση με τους "κυανέρυθρους" δεν είχε καταφέρει να πανηγυρίσει νίκη στο Παγκρήτιο.

Ο Γιώτης Σταματόπουλος, σε ένα ιδιότυπο 4-3-3 παρέταξε τους Μπέλιτς κάτω από τα δοκάρια, Τζαβέλλα στο δεξί και Κουτσόπουλο στο αριστερό άκρο της άμυνας, με κεντρικό αμυντικό δίδυμο τους Κοντοέ και Μπερτέ. Στη μεσαία γραμμή και στον άξονα ως αμυντικό χαφ βρέθηκε ο Μαϊστόροβιτς, με κεντρικούς μέσους από αριστερά τον Μάκο και από δεξιά τον Νικολάου. Σε ελεύθερο ρόλο πίσω από τους προωθημένους Ντελούρα και Εστογιανόφ, βρέθηκε ο Αλβάρο Ρεκόμπα.

Για μια ακόμη φορά, ο Γιάννης Μαντζουράκης έστησε πολύ ψηλά την άμυνα της ομάδας του, με αποτέλεσμα οι κάθετες μπαλιές των ποδοσφαιριστών των φιλοξενούμενων, να βρίσκουν ακάλυπτους ποδοσφαιριστές της ομάδας του Γιώτης Σταματόπουλου, οι οποίοι όμως δεν μπόρεσαν να αξιοποιήσουν τους χώρους που τους δίνονταν.

Οι γηπεδούχοι, ήταν εξ αρχής ιδιαίτερα σκληροί στα μαρκαρίσματά τους, κόβοντας έτσι τον ρυθμό των αντιπάλων τους, οι οποίοι δεν μπορούσαν να αποδόσουν σε παιχνίδι που οι ίδιοι έπρεπε να δημιουργήσουν και όχι απλά να... αντεπιτεθούν. Στο 25ο λεπτό, ήρθε η πρώτη επίσκεψη του ΟΦΗ στα καρέ του Μπέλιτς και μαζί με αυτή ήρθε και το γκολ για την ομάδα του Γιάννη Μαντζουράκη. Ήταν όταν οι γηπεδούχοι, έφυγαν στην αντεπίθεση, ο Ταραλίδης μπήκε με την μπάλα στην περιοχή και τραβώντας πάνω του δύο αντιπάλους, πάσαρε στον Σίμιτς, ο οποίος αν και καθυστέρησε με όμορφο πλασέ νίκησε τον Μπέλιτς για το 1-0.

Σαν να μην έφταναν αυτά για την ομάδα του Γιώτη Σταματόπουλου, ήρθε και η αποβολή του Γρηγόρη Μάκου με δεύτερη κίτρινη κάρτα για ένα αψυχολόγητο μαρκάρισμα πάνω στον Κοστόφσκι. Με παίκτη παραπάνω αλλά και το προβάδισμα δικό του, ο ΟΦΗ μπόρεσε να επιβληθεί μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους, χωρίς όμως να δημιουργήσει κάποια αξιόλογη φάση, μπροστά από τα καρέ του Μπέλιτς.

Οι φιλοξενούμενοι, πάντως, παρά το αριθμητικό τους μειονέκτημα κατάφεραν να ισορροπήσουν το ματς, ενώ ανέκτησαν και την υπεροχή στο χώρο της μεσαίας γραμμής και δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες. Μάλιστα, στο 48ο λεπτό, έφτασαν μια ανάσα από το γκολ όταν έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, ο Μπερτέ με κοντινή προβολή, προσπάθησε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, όμως ο Μάλαρζ απέκρουσε εντυπωσιακά. Στο 54ο λεπτό, ένα σουτ του Νικολάου, λίγα μέτρα έξω από την περιοχή πέρασε ελάχιστα άουτ, την ώρα που όλα έδειχναν, πως ο Πανιώνιος πιέζει για την ισοφάριση.

Από την στιγμή όμως που αυτή δεν ήρθε, ο άγραφος νόμος του ποδοσφαίρου, επαληθεύτηκε για μια ακόμα φορά, όταν ο ΟΦΗ έκανε το 2-0, καθαρίζοντας ουσιαστικά την υπόθεση "νίκη" με ένα εκτός ισορροπίας σουτ έξω από την περιοχή του Πανιωνίου στο 56ο λεπτό.

Από κει και πέρα, η κούραση και η απογοήτευση των Νεοσμυρνιωτών δεν τους επέτρεψε να αντιδράσουν, αν και ο Ιστορικός διατήρησε τον έλεγχο του αγώνα, με τον ΟΦΗ όμως να φτάνει στην πολύτιμη νίκη, με την οποία ξεκόλλησαν από τον πάτο της βαθμολογίας.

Συνέντευξη Τύπου
Γιάννης Μαντζουράκης: "Είμαι ευχαριστημένος που πετύχαμε την πρώτη μας εντός έδρας νίκη απέναντι σε μια ποιοτική ομάδα και δυσαρεστημένος γιατί μια μεγάλη ομάδα όπως ο ΟΦΗ, την πέτυχε τόσο αργά. Συγχαρητήρια στα παιδιά, δουλέψαμε καλά, είτε με λάθη είτε χωρίς λάθη. Είχαμε καλό ρυθμό. Τα πράγματα είναι δύσκολα για εμάς, είμαστε και θα είμαστε στην πρίζα. Επιτέλους βρέθηκε ένας διαιτητής που μας άφησε να παίξουμε μπάλα".

Γιώτης Σταματόπουλος: "Είμαστε πολύ απογοητευμένοι που χάσαμε αυτό το παιχνίδι. Πιστεύω ότι τα παιδιά στάθηκαν όρθια μέχρι το τέλος και αξίζουν συγχαρητήρια για την προσπάθειά τους μετά την αποβολή. Μέχρι και το τέλος ήμασταν μέσα στο παιχνίδι και πιστεύαμε ότι θα πετύχουμε κάποιο γκολ. Το παιχνίδι θα είχε άλλη κατεύθυνση αν δεν είχαμε την αποβολή τόσο νωρίς. Θέλω να ευχαριστήσω για άλλη μία φορά τον κόσμο μας που έκανε ένα μεγάλο ταξίδι να βρεθεί σήμερα δίπλα στην ομάδα και τους παίκτες και να εκφράσω τα συλλυπητήριά μου στην οικογένεια Σεραφείμ για την μεγάλη απώλεια που δέχθηκε. Ο Θεός να της δώσει δύναμη σε αυτές τις δύσκολες στιγμές".
Όλα τα λεφτά...
Το γκολ του Πόποβιτς! Ο επιθετικός του ΟΦΗ, κλείδωσε τη νίκη για την ομάδα του, με ένα μακρινό σουτ εκτός ισορροπίας που δεν έδωσε δυνατότητα αντίδρασης στον Μπέλιτς.
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Την αψυχολόγητη ενέργεια του Μάκου, ο οποίος αποβλήθηκε, κάνοντας το έργο της ομάδας του ακόμα πιό δύσκολο.
To Live του αγώνα...
Η 11άδα των φιλοξενούμενων Πανιώνιος
(Γιώτης Σταματόπουλος): Μπέλιτς, Μπερτέ, Ρεκόμπα, Κουτσόπουλος, Μάκος, Εστογιανόφ, Ντελούρα, Μαϊστόροβιτς, Κοντοές, Νικολάου, Τζαβέλας
Η 11άδα των γηπεδούχων ΟΦΗ
(Γιάννης Μαντζουράκης): Μάλαρζ, Ταραλίδης, Σίμιτς, Πόποβιτς, Σταυρακάκης, Μπερτίν, Ρουμπάκης, Κοστόφσκι, Μπεθάρες, Σουλεάπ
1' Έναρξη αγώνα
8' Σχόλιο
Σοβαρό πρόβλημα αντιμετωπίζει η άμυνα του ΟΦΗ με τους γρήγορους επιθετικούς του Πανιωνίου. Το σύστημα του Γιάννη Μαντζουράκη με την άμυνα ψηλά, δεν φαίνεται να αποδίδει ούτε και τώρα.
14' Σχόλιο
Χωρίς φάσεις μέχρι στιγμής η αναμέτρηση, η οποία χαρακτηρίζεται από τα πολύ σκληρά μαρκαρίσματα, κυρίως από την πλευρά του ΟΦΗ.
20' Κίτρινη κάρτα Πανιώνιος Μάκος
25' Γκολ ΟΦΗ Σίμιτς
Στην αντεπίθεση ο ΟΦΗ, ο Ταραλίδης μπαίνει στην περιοχή του Πανιωνίου και πασάρει στον Σίμιτς, ο οποίος με πλασέ στη δεξιά γωνία του Μπέλιτς, γράφει το 1-0.
28' Κόκκινη κάρτα Πανιώνιος Μάκος
44' Κίτρινη κάρτα Πανιώνιος Μαΐστόροβιτς
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος της αναμέτρησης.
47' Κεφαλιά
Ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Εκτέλεση φάουλ από τα αριστερά, με τον Μπέλιτς να αποκρούει σε κόρνερ κεφαλιά του Μπερτίν.
48' Ευκαιρία
Ο Ρεκόμπα εκτέλεσε φάουλ, ο Μπερτέ πετάχτηκε στην πλάτη των αμυντικών του ΟΦΗ και έκανε την προβολή, και ο Μάλαρτζ με υπερένταση έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.
48' Κίτρινη κάρτα ΟΦΗ Σουλεάπ
51' Κίτρινη κάρτα Πανιώνιος Ρεκόμπα
51' Κίτρινη κάρτα ΟΦΗ Μπεθάρες
53' Ευκαιρία Πανιώνιος Ρεκόμπα
Ωραία εκτέλεση φάουλ από τον Ρεκόμπα, η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Μάλαρτζ.
55' Σουτ Πανιώνιος Νικολάου
Νέα ευκαιρία για τον Πανιώνιο, με τον Ρεκόμπα να "στρώνει" τη μπάλα στον Νικολάου (μετά από σέντρα από δεξιά του Εστογιανόφ) και το δυνατό δεξί σουτ του τελευταίου έξω από την περιοχή να περνάει δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Μάλαρτζ.
56' Γκολ ΟΦΗ Πόποβιτς
2-0 ο ΟΦΗ! Ωραία κίνηση του Πόποβιτς έξω από την περιοχή, απέφυγε δύο παίκτες και με ασύλληπτο αριστερό σουτ έστειλε τη μπάλα στο αριστερό "Γ" της εστίας του Μπέλιτς.
57' Αλλαγή παίκτη Πανιώνιος
Πρώτη αλλαγή για τον Πανιώνιο, με τον Σκούφαλη να παίρνει τη θέση του Ντελούρα.
61' Σουτ ΟΦΗ Πόποβιτς
Γυριστό σουτ του Πόποβιτς με το αριστερό από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Μπέλιτς.
64' Αλλαγή παίκτη Πανιώνιος
Δεύτερη αλλαγή για τον Πανιώνιο, με τον Χούτο να παίρνει τη θέση του Κουτσόπουλου.
66' Σουτ Πανιώνιος Ρεκόμπα
Ο Ρεκόμπα επιχείρησε σουτ με το αριστερό από θέση έξω δεξιά, με τον Μάλαρτζ να βρίσκεται πάντως σε ετοιμότητα και να απομακρύνει με τις γροθιές.
72' Αλλαγή παίκτη ΟΦΗ
Πρώτη αλλαγή για τον ΟΦΗ, με τον Κορνέα να παίρνει τη θέση του Σταυρακάκη.
80' Σχόλιο
O Πανιώνιος προσπαθεί να μειώσει για να ξαναμπεί στο ματς, όμως οι γηπεδούχοι φαίνεται να έχουν φέρει το ματς στα μέτρα τους.
81' Σουτ Πανιώνιος Ρεκόμπα
Δυνατό μακρινό σουτ του Ρεκόμπα, ο οποίος προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον Μάλαρτζ, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ χωρίς να ανησυχήσει ιδιαίτερα τον Πολωνό γκολκίπερ.
82' Αλλαγή παίκτη ΟΦΗ
Δεύτερη αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Πακίτο πήρε τη θέση του Κοστόφσκι.
83' Σουτ ΟΦΗ
Ο Σίμιτς εκτέλεσε φάουλ λίγο έξω από την περιοχή με το αριστερό, ο Μπέλιτς έδιωξε με τις γροθιές.
84' Αλλαγή παίκτη ΟΦΗ
Τρίτη και τελευταία αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Μανούσος πήρε τη θέση του Πόποβιτς.
86' Σουτ Πανιώνιος Ρεκόμπα
Ο Ρεκόμπα έπιασε μονοκόμματο σουτ α πό θέση αριστερά μέσα από την περιοχή, στέλνοντας τη μπάλα έξω από το δεξί δοκάρι του Μάλαρτζ.
88' Ευκαιρία ΟΦΗ
Ο Ταραλίδης μπήκε στη μεγάλη περιοχή από θέση δεξιά, όμως το σκαφτό πλασέ που επιχείρησε δεν είχε τύχη, καθώς η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
90' Κίτρινη κάρτα ΟΦΗ Κορνέα