Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ

Ολα ανοικτά για τους "4"

ΠΑΟΚ, ΠΑΟ

Ανοικτή υπόθεση το εισιτήριο της πρόκρισης για ΠΑΟΚ και ΠΑΟ μετά το 2-1 στην Τούμπα. Επίθεση με πέτρες στο πράσινο πούλμαν

td> Οι συνθέσεις των ομάδων

ΠΑΟΚ (Μ. Βούκοτιτς): Φερνάντεζ, Αραμπατζής, Μελίσσης, Μπαρκαουάν, Κωνσταντινίδης, Ζαγοράκης (59' Μπαλάφας), Ηλιάδης, Χαραλάμπους, Μουμίν (76' Χαραλαμπίδης), Τόργκελε (73' Ιντιο), Μίετσελ

Παναθηναϊκός (Β. Μουνιόθ): Εμπέντε, Βύντρα, Μπίσκαν, Λεοντίου, Μόρις, Ιβανσιτς (46' Νίνης), Ρομέρο, Τζιόλης, Μπόβιο, Σαλπιγγίδης (46' Μάντζιος), Τσίγκας (76' Βίκτορ).

Διαιτητής: Κάκος Α. (Κέρκυρας)
Βοηθοί: Χυτήρης (Κέρκυρας), Γούκος (Ηπείρου)
Κίτρινες: Ζαγοράκης, Ηλιάδης, Τόργκελε, Κωνσταντινίδης, Μίετσελ / Νίνης, Βίκτορ
Κόκκινες: -

td> Με μια ματιά
Με σύστημα 4-3-3 και τον Τόργκελε στο κέντρο της επίθεσης παρέταξε την ομάδα του "Δικέφαλου του Βορρά" ο Μόμτσιλο Βούκοτιτς, ο οποίος άφησε εκτός ενδεκάδας τον Χαραλαμπίδη αφού στην θέση του στο δεξί άκρο ήταν ο Μάρτιν Μίετσελ. Εκτός από τον Ούγγρο επιθετικό, έκπληξη ήταν και η χρησιμοποίηση σε ρόλο βασικού του Μουμίν, που άφησε καλές εντυπώσεις στο ματς με τον "Γηραιό" και τοποθετήθηκε παρτενέρ του Ηλιάδη στο κέντρο μαζί με τον Ζαγοράκη, ο οποίος ήταν πιο προωθημένος.

Από την αντίπερα όχθη, και ο Βίκτορ Μουνιόθ είχε εκπλήξεις στις αρχικές επιλογές του. Με σύστημα 4-4-2 και τους πρώην Παοκτσήδες Σαλπιγγίδη, Τσίγκα ως αιχμές της επίθεσης. Κάτω από τα δοκάρια προτιμήθηκε ο Εμπέντε, ενώ στην άμυνα ο Μόρις ξεπέρασε το πρόβλημα ίωσης αφού επιλέχθηκε να είναι ο παρτενέρ του Μπίσκαν και στα άκρα, Βύντρα και Λεοντίου (αφού Σέριτς και Δάρλας ήταν νοκ άουτ). Τέλος στην μεσαία γραμμή οι Μπόβιο, Ίβανσιτς ξαναεπέστρεψαν στους βασικούς (μαζί με τον Τζιόλη στο κέντρο και τον Ρομέρο δεξιά).

Παρασυρόμενος από το πάθος της "καυτής" Τούμπας ο ΠΑΟΚ έχοντας τον έλεγχο του αγώνα από το πρώτο δευτερόλεπτο και με στόχο να αιφνιδιάσει "άγγιξε" το γκολ με την συμπλήρωση του πρώτο πεντάλεπτου, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ από δεξιά του Μουμίν, η μπάλα μετά από κόντρες μέσα στην άμυνα των φιλοξενούμενων έφθασε στον Μίετσελ που σούταρε από πλεονεκτική θέση, όμως η μπάλα κόντραρε στο πόδι του Βύντρα και αφού χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι απομακρύνθηκε από τον Μπίσκαν.

Η φάση αυτή "ζέστανε" περισσότερο την ατμόσφαιρα αλλά και τους γηπεδούχους που έδειχναν πιο επιθετικοί αναζητώντας το γκολ που θα έβαζε "φωτιά" στην εξέδρα. Από την άλλη πλευρά οι "πράσινοι" αρκετά στατικοί προτιμούσαν να διατηρήσουν στα πρώτα λεπτά το μηδέν, αφήνοντας σχεδόν μόνους και απόμακρους τους δύο επιθετικούς Τσίγκα και Σαλπιγγίδη (με τον διεθνή στο 3ο λεπτό να απομακρύνει από τον αγωνιστικό χώρο ένα από τα πολλά αντικείμενα που του πέταξαν από την εξέδρα, στην πρώτη του επαφή με την μπάλα).

Οι φιλοξενούμενοι μετά την πίεση που δέχθηκαν προσπάθησαν να ισορροπήσουν τον ρυθμό του αγώνα και δειλά-δειλά περνούσαν την μπάλα και στην επίθεση χρησιμοποιώντας τα άκρα του (Ρομέρο και Ιβανσιτς). Η πρωτοβουλία αυτή είχε και ως αποτέλεσμα οι παίκτες του Μουνιόθ να απειλήσουν στο 17' όταν ο Αραμπατζής απομάκρυνε λανθασμένα με το κεφάλι σε σέντρα του Βύντρα και στην επαναφορά της μπάλας ο Τσίγκας από το ύψος της μεγάλης περιοχής, την κοντρόλαρε και σούταρε δυνατά, αλλά πέρασε ψηλά πάνω από την εστία του Φερναντέζ.

Το παιχνίδι είχε ένα πολύ καλό ρυθμό και οι παίκτες του Βούκοτιτς, τόσο με τον Ηλιάδη (σουτ έξω από την περιοχή) όσο και με τον Μίετσελ (κεφαλιά υπό πίεση του Λεοντίου) είχαν άλλες δύο καλές στιγμές δείχνοντας ότι "κυνηγούσαν" το γκολ, εκμεταλλευόμενοι την αδράνεια των φιλοξενούμενων στην μεσαία γραμμή.

Το ημίωρο ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες να εναλλάσονται σε σωρεία λανθασμένων ενεργειών αλλά και δυνατών φάουλ κυρίως στην μεσαία γραμμή. Στο 31' ο "Δικέφαλος του Βορρά" έστειλε τους οπαδούς του στα "ουράνια", αφού πήρε το προβάδισμα στο σκορ. Ο Μίετσελ κοντρόλαρε την μπάλα με το χέρι στο ύψος του κέντρου πάσαρε στον Τόργκελε που στην κούρσα στα δεξιά έβαλε πλάτη τον Λεοντίου, ο Ούγγρος έκανε την σέντρα και ο Κωνσταντινίδης αφού κοντρόλαρε την μπάλα με μια περιστροφή και χωρίς κανένα αμυντικό να τον μαρκάρει (κοντά του ο Βύντρα απλά τον παρακολουθούσε), σούταρε νικώντας από κοντά τον Εμπέντε και βάζωντας "φωτιά" στην Τούμπα.

Πάγκος και παίκτες του "τριφυλλιού" έπεσαν πάνω στον Κάκο για το φάουλ που δεν σφύριξε στην αρχή της προσπάθειας των γηπεδούχων, την ώρα που οι γηπεδούχοι είχαν γίνει ένα "κουβάρι" από τους πανηγυρισμούς. Το πάθος και η δύναμη που είχαν αποκτήσει με την καλή ψυχολογία οι ποδοσφαιριστές του Βούκοτιτς, είχαν ως αποτέλεσμα να παρασυρθούν οι Ζαγοράκης και Ηλιάδης και να δεχθούν τις κίτρινες για σκληρό μαρκάρισμα σε Σαλπιγγίδη και Ιβανσιτς, αντίστοιχα. Οτι είχαν οι γηπεδούχοι στο παιχνίδι τους δεν είχαν οι "πράσινοι" που με ανορθόδοξο τρόπο και όχι "καθαρό μυαλό" αναζητούσαν μια σωστή και οργανωμένη επίθεση προς την εστία του Φερναντέζ που δεν είχε ιδρώσει σχεδόν καθόλου.

Το γεγονός αυτό επωφελήθηκαν στο έπακρο οι γηπεδούχοι που συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό. Ετσι στο 42' σε μια ξαφνική αντεπίθεση, ο Τόργκελε από θέση που ελέγχεται ως οφ σάιντ ξέφυγε από τον Μόρις στο δεξί άκρο έκανε την παράλληλη σέντρα και ο Μίετσελ με προβολή από το ύψος της μικρής περιοχής διπλασίασε τα τέρματα του "δικέφαλου του Βορρά" προκαλώντας εκ νέου πανηγυρισμούς στην Τούμπα, που είχε πάρει "φωτιά" λίγο πριν την λήξη του πρώτου μέρους που δεν είχε κάτι άλλο να επιδείξει.

Ο τεχνικός του Παναθηναϊκού, βλέποντας την ομάδα του να μην έχει κάνει ούτε μία επιθετική ενέργεια (οργανωμένα) στο πρώτο μέρος, όπως και στο ματς με τον Απόλλωνα Καλαμαριάς ξεκίνησε την επανάληψη με δύο αλλαγές "ρισκάροντας" εξ' αρχής. Ο Μάντζιος αντικατέστησε τον επηρεασμένο από το κλίμα Σαλπιγγίδη (όπως έδειξε σε ένα απελπιστικό σουτ στο πρώτο μέρος ο διεθνής επιθετικός) αλλά και τον "αρνητικό" Ιβανσιτς με τον "πιτσιρικά" Νίνη.

Ο ρυθμός του αγώνα μπορεί να μην έπεσε με το ξεκίνημα του αγώνα αλλά οι πρωταγωνιστές φαίνεται να άλλαξαν. Οι παίκτες του Παναθηναϊκού έδειχναν πιο αποφασισμένοι στο παιχνίδι τους και κερδίζοντας την "μάχη" του κέντρου προσπαθούσαν με τον Μάντζιο να απειλήσουν. Ο τεχνικός του ΠΑΟΚ, βλέποντας το κέντρο του να υστερεί κάπως "έριξε" στο ματς τον Μπαλάφα στην θέση του Ζαγοράκη, δίνοντας τις απαραίτητες "ανάσες".

Ομως ούτε αυτό σταμάτησε τους "πράσινους", που αναζητούσαν το γκολ και το οποίο δεν άργησε να έρθει. Στο 62' ο Τσίγκας με εξαιρετική πάσα από το κέντρο βρήκε τον Μάντζιο που βλέποντας τον Μελλίση να μην μπορεί να σταματήσει την μπάλα, ο επιθετικός των φιλοξενούμενων αφού πέρασε και τον Φερναντέζ, πλάσαρε και μείωσε για τον Παναθηναϊκό σε 2-1.

Το γκολ αυτό των "πράσινων" άλλαξε και την ψυχολογία τους και πέντε λεπτά αργότερα (67') λίγο έλειψε να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Μπόβιο στην "καρδιά" της άμυνας του ΠΑΟΚ, ο Τσίγκας ανενόχλητος πήδηξε ψηλά αλλά δεν "σημάδεψε" σωστά στέλνοντας την μπάλα με κεφαλιά μόλις άουτ ενώ λίγο αργότερα (71') ήρθε η σειρά του Τζιόλη να σταθεί μοιραίος αφού το πλασέ του ανενόχλητος από το ύψος του πέναλτι πέρασε μόλις άουτ.

Οι γηπεδούχοι έδειχναν να μην μπορούν να απαντήσουν στην πίεση και ο Βούκοτιτς αναζητούσε λύσεις από τον πάγκο του. Ετσι έβαλε στο ματς τον νεοαποκτηθέντα Ιντιο αντί του "κουρασμένου" Τόργκελε ενώ λίγο λεπτά αργότερα, οι δύο τεχνικοί στις τελευταίες τους κινήσεις στην "σκακιέρα" του ματς έβαλαν τους Χαραλαμπίδη και Βίκτορ αντί των Μουμίν και Τσίγκα, αντίστοιχα.

Ούτε οι διορθωτικές κινήσεις από τον πάγκο του βοήθησαν τους γηπεδούχους που είχαν αντίθετα την αμέριστη συμπαράσταση της εξέδρας η οποία αποτελούσε τον "δωδέκατο" παίκτη παρά το γεγονός ότι για ένα διάστημα βλέποντας την κυριαρχία των "πράσινων" εντός αγωνιστικού χώρου είχαν σωπάσει.

Το τελευταίο δεκάλεπτο δεν είχε κάτι να επιδείξει εκτός από συνεχείς διακοπές από σκληρά μαρκαρίσματα εκατέρωθεν και κίτρινες κάρτες που μοίραζε ο κ. Κάκος. Τελικά, οι "πράσινοι" απώλεσαν άλλη μια καλή στιγμή να ισοφαρίσουν στις καθυστερήσεις με τον Τζιόλη και τον Μάντζιο να σουτάρουν διαδοχικά πάνω στον Φερναντέζ, που διατήρησε την νίκη για τους συμπαίκτες του.

td> Συνέντευξη Τύπου
Βούκοτιτς: " Νομίζω ότι μετά το αποτέλεσμα αυτό η υπόθεση πρόκριση είναι ανοιχτήκαι για τις δύο ομάδες. Και οι δύο ομάδες έχουν την ευκαιρία να προκριθούν στον επόμενο γύρο. Απλά εμείς χάσαμε την ευκαιρία για ένα καλύτερο αποτέλεσμα με βάση την απόδοσή μας στο πρώτο ημίχρονο όπου είχαμε τις ευκαιρίες αλλά ένα λάθος μας κόστισε ακριβά. Είναι δύσκολο και στα 90΄ να κρατάς τον ρυθμό ενώ μας επηρέασαν οι δύο αναγκαστικές αλλαγές που κάναμε με τον Ζαγοράκη και τον Τόργκελε με αποτέλεσμα να μην είχαμε έναν ηγέτη να βοηθήσει τους μικρούς.

Όσο για το γκολ του Παναθηναϊκού ο κ. Βούκοτιτς είπε: "Είναι κρίμα που με αυτό τον τρόπο φάγαμε το γκολ και χαλάσαμε την εικόνα του πρώτου ημιχρόνου. Δείξαμε όμως για ακόμη μια φορά ότι αυτά τα παιχνίδια μπορούμε να τα χτυπήσουμε", ενώ για την ρεβάνς τόνισε: " Είμαι σίγουρος ότι οι παίκτες μου στην ρεβάνς θα τα δώσουν όλα για την πρόκριση. Έχουμε την Κυριακή ένα ντέρμπι (σ.σ. με Ολυμπιακό) και μετά τον Εργοτέλη πάλι δύο παιχνίδια με τον Παναθηναϊκό σε έναν μήνα δύσκολο για μας".

Στη συνέχεια ο κ. Βούκοτιτς δεν παρέλειψε να αναφερθεί και στους παίκτες του λέγοντας: " Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στους παίκτες μου που μετά το παιχνίδι με τον Ηρακλή βρήκαν τις δυνάμεις να κάνουν ένα καλό παιχνίδι και ειδικότερα στο πρώτο ημίχρονο ενώ θα ήθελα να ευχαριστήσω και τον κόσμο μας". Σε ερώτηση αν η ίδια ενδεκάδα μπορεί να συνεχίσει σε απόδοση υψηλού επιπέδου: " Δεν έχουμε πολλές επιλογές. Ήταν εκτός και ο Γκονζάλες που είναι καλή επιλογή και δεν τον είχαμε σήμερα", ενώ στάθηκε επίσης και στον Πιά: " Περιμένουμε και τον καινούριο παίκτη για να έχουμε περισσότερες επιλογές. Αυτοί είμαστε και θα προσπαθήσουμε να βγάλουμε την σεζόν θέλοντας να είναι θετική η παρουσία μας ως το τέλος".

Σε ερώτηση για την αλλαγή θέσης του Κωνσταντινίδη απάντησε: " Είναι θέμα τακτικής. Είδαμε ότι από την δεξιά πλευρά θα παίξει ο μικρός (σ.σ. Νίνης) και πιστεύαμε ότι πιο πολύ του ταιριάζει ο Κωνσταντινίδης αφού έχουν το ίδιο ύψος και στιλ". Τέλος όταν του ζητήθηκε να σχολιάσει την απόδοση των Μουμίν και Ίντιο είπε: " Για τον Μουμίν θέλω να του δίνω ευκαιρίες γιατί θέλει παιχνίδια και θέλω να του δίνω παιχνίδια. Όσο για τον Ίντιο θα έχουμε περισσότερες μέρες μπροστά μας για να προσαρμοστεί και να βοηθήσει ακόμα περισσότερο. Για αυτό τον φέραμε, γιατί από δεξιά είχαμε ανάγκη από έναν παίκτη. Έδειξε πάντως καλά στοιχεία και ότι μπορεί να μας βοηθήσει στη συνέχεια".

Μουνιόθ: " Ήρθαμε να παίξουμε ένα παιχνίδι για το Κύπελλο Ελλάδος σε μία φανταστική ατμόσφαιρα. Οι οπαδοί του ΠΑΟΚ βοηθήσανε πάρα πολύ την ομάδα τους. Με αυτόν τον τρόπο βοηθήσανε την ομάδα τους, να μας πιέσει και να μας κάνει το παιχνίδι πολύ δύσκολο. Με την πίεση αυτή δημιουργηθήκανε μερικές ευκαιρίες για τον ΠΑΟΚ.

Στην φάση του πρώτου γκολ και πριν από αυτό υπήρχε καθαρό χέρι αλλά όλοι κάνουμε λάθη. Στο δεύτερο γκολ και εκεί υπήρχε λάθος. Στην φάση του δεύτερου γκολ όχι αυτός που σκόραρε αλλά αυτός που έκανε την προσπάθεια από τα δεξιά ήταν σε θέση οφ σάιντ χωρίς αυτό να λέει ότι ο ΠΑΟΚ δεν έπαιξε καλά στο πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο ημίχρονο πιστεύω ότι ο Παναθηναϊκός έπαιξε πολύ καλύτερα. Πιέσαμε και σκοράραμε. Προσπαθήσαμε να ισοφαρίσουμε αλλά δεν ήρθε το γκολ και μείναμε με ότι μπορούσαμε να ισοφαρίσουμε και αυτό μας κάνει έναν πολύ μεγάλο αγώνα για να μπορέσουμε να κερδίσουμε

".

Σε ερώτηση για την εμφάνιση του Παναθηναϊκού στο πρώτο ημίχρονο είπε: " Δεν είναι πάντα έτσι", και πρόσθεσε: " Εμείς είχαμε σκεφτεί να βάλουμε πρώτοι το γκολ αλλά δεν το πετύχαμε".

Όσο για τον Σαλπιγγίδη και αν και κατά πόσο παρουσιάστηκε επηρεασμένος τόνισε: " Δεν θα το έλεγα. Τραυματίστηκε στην φάση με τον Ζαγοράκη και για αυτό έγινε αλλαγή". Τέλος, σε ερώτηση σχετικά με την ατμόσφαιρα είπε: " Είναι επαγγελματίες και πρέπει να προχωράμε και να παίζουμε σε τέτοιες συνθήκες", και πρόσθεσε: " Ήταν μία ατμόσφαιρα ποδοσφαιρική που βοήθησε την ομάδα τους".

td> Ολα τα λεφτά...
Εκτός από την εκπληκτική ατμόσφαιρα που γνωρίζουν και δημιουργούν οι οπαδοί του ΠΑΟΚ, "αποκάλυψη" εντός αγωνιστικού χώρου θεωρείται ο Σαντόρ Τόργκελε. Ο Μαγυάρος άσους και πρώην "πράσινος" έκανε το καλύτερο του παιχνίδι και παρόλο που δεν σκόραρε "σέρβιρε" τα δύο γκολ σε Κωνσταντινίδη και Μίετσελ. Ακόμα, οι διορθωτικές κινήσεις "κυρίως" οι δύο πρώτες του Βίκτορ Μουνιόθ, που άλλαξαν την εικόνα των "πράσινων" στην επανάληψη και τους έβαλαν στην υπόθεση πρόκριση με το γκολ του Μάντζιου.

td> Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Τα όσα προκάλεσαν μερικοί "ανεγκέφαλοι" οπαδοί του "Δικέφαλου του Βορρά" ως προς τον Δημήτρη Σαλπιγγίδη (συνθήματα, αντικείμενα που του πέταξαν και απειλητικά πανό) αλλά και την εκ νέου απογοητευτική εμφάνιση των "πράσινων" και πάλι στο πρώτο ημίχρονο στο οποίο δέχθηκε και τα δύο γκολ.

td> To Live του αγώνα...
Συνθέσεις ομάδων
ΠΑΟΚ: Φερνάντεζ, Αραμπατζής, Μελίσσης, Μπαρκαουάν, Κωνσταντινίδης, Ζαγοράκης, Ηλιάδης, Χαραλάμπους, Μουμίν, Τόργκελε, Μίετσελ

Παναθηναϊκός: Εμπέντε, Βύντρα, Μπίσκαν, Λεοντίου, Μόρις, Ίβανσιτς, Ρομέρο, Τζιόλης, Μπόβιο, Σαλπιγγίδης, Τσίγκας

1' Έναρξη αγώνα
Έναρξη του αγώνα με τον ΠΑΟΚ στην σέντρα
3' Σχόλιο
Ο κόσμος που βρίσκεται στο γήπεδο, βράζει κατά του Δημήτρη Σαλπιγγίδη, ο οποίος αποδοκιμάζεται κάθε φορά που παίρνει την μπάλα, ενώ την πρώτη φορά που δέχτηκε κοντά στο κόρνερ, μέτρησε πολλά αντικείμενα γύρω του, αλλά δεν αντέδρασε.
5' Δοκάρι ΠΑΟΚ Μίετσελ
Ο Μουμίν εκτελεί το φάουλ από δεξιά, η μπάλα μετά από κόντρες φτάνει στον Μίετσελ που σουτάρει από πλεονεκτική θέση, όμως κοντράρει πάνω στον Βύντρα και σταματά στο οριζόντιο δοκάρι.
10' Σχόλιο
Ο γηπεδούχος ΠΑΟΚ, είναι φανερά καλύτερος σε αυτά τα πρώτα λεπτά. Έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, ενώ έχει ήδη δημιουργήσει μια κλασσική ευκαιρία για γκολ.
16' Σουτ Παναθηναϊκός Τσίγκας
Άσχημο διώξιμο του Αραμπατζή με κεφαλιά, στέλνει την μπάλα στον αμαρκάριστο Τσίγκα, ο οποίος με δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής και δεξιά στέλνει την μπάλα, ψηλά άουτ.
19' Σουτ ΠΑΟΚ Ηλιάδης
Ο Χαραλάμπους από τον άξονα κάνει κίνηση προς την περιοχή του Παναθηναϊκού, δίνει στον Ηλιάδη, ο οποίος αν και με αρκετό χώρο μπροστά του προτιμά να σουτάρει όμως η μπάλα καταλήγει άουτ.
25' Φάουλ ΠΑΟΚ Χαραλάμπους
Ο Χαραλάμπους εκτελεί απευθείας, φάουλ σε πολύ καλή θέση, ο Εμπέντε, όμως χωρίς να αιφνιδιαστεί μπλοκάρει.
31' Γκολ ΠΑΟΚ Κωνσταντινίδης
Μίετσελ και Τόργκελε συνεργάζονται εξαιρετικά από δεξιά, με τον Ούγγρο να παίρνει την μπάλα και να πασάρει μπαίνοντας στην περιοχή στον Κωνσταντινίδη ,ο οποίος την δέχθηκε με πλάτη προς το τέρμα γύρισε και με όλη του την άνεση εκτέλεσε τον Εμπέντε. Οι φιλοξενούμενοι φωνάζουν απόλυτα δικαιολογημένα για χέρι του Μίετσελ στην αρχή της φάσης.
35' Κίτρινη κάρτα ΠΑΟΚ Ζαγοράκης
Ο Ζαγοράκης δέχεται την κίτρινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Δημήτρη Σαλπιγγίδη, με την Τούμπα, να φωνάζει το όνομα του αρχηγού εν χορώ.
38' Κίτρινη κάρτα ΠΑΟΚ Ηλιάδης
41' Γκολ ΠΑΟΚ
Ο Αραμπατζής πασάρει την μπάλα στον Τόργκελε, που από δεξιά βρίσκει με εξαιρετική παράλληλη μπαλιά, τον Μίετσελ, ο οποίος αν και δεν την βρήκε καλά, με την βοήθεια της τύχης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
45' Έναρξη καθυστερήσεων
Δύο θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων για το πρώτο ημίχρονο
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
46' Αλλαγή παίκτη Παναθηναϊκός
Δύο αλλαγές για τον Παναθηναϊκό. Στην θέση του Δημήτρη Σαλπιγγίδη περνά ο Βαγγέλης Μάντζιος, ενώ σε αυτήν του Ίβανσιτς ο Σωτήρης Νίνης
50' Σχόλιο
Πολύ γρήγορος ο ρυθμός του παιχνιδιού σε αυτά τα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, με τον Παναθηναϊκό να είναι πιο δραστήριος.
57' Σχόλιο
Χωρίς την μεγάλη φάση συνεχίζεται το δεύτερο ημίχρονο. Πάντως τα μαρκαρίσματα, όσο πάνε γίνονται και πιο σκληρά.
58' Κίτρινη κάρτα ΠΑΟΚ Τόργκελε
59' Αλλαγή παίκτη ΠΑΟΚ
Ο Ζαγοράκης αποχωρεί μέσα σε αποθέωση από τον κόσμο, ο Σωτήρης Μπαλάφας παίρνει την θέση του.
62' Γκολ Παναθηναϊκός Μάντζιος
Ο Τσίγκας βρίσκει με μια εξαιρετική κάθετη μπαλιά τον Μάντζιο στην πλάτη της άμυνας του ΠΑΟΚ. Ο νεαρός επιθετικός του Παναθηναϊκού, αφού πέρασε και τον Φερνάντεζ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
67' Κεφαλιά Παναθηναϊκός Τσίγκας
Ο Μπόβιο βρίσκει έπειτα από εκτέλεση φάουλ, τον Τσίγκα, ο οποίος με κεφαλιά στέλνει την μπάλα ελάχιστα άουτ, από το δεξί κάθετο δοκάρι του Φερνάντεζ
70' Σουτ Παναθηναϊκός Τζιόλης
Ο Νίνης σεντράρει από δεξιά, η μπάλα φτάνει στον Μάντζιο, αυτός γυρίζει την μπάλα στον Τζιόλη που από το ύψος του πέναλτι στέλνει την μπάλα, άουτ.
72' Αλλαγή παίκτη ΠΑΟΚ
Ο Τόργκελε περνά εκτός αγώνα. Στην θέση του ο Ίντιο.
75' Κίτρινη κάρτα Παναθηναϊκός Νίνης
76' Αλλαγή παίκτη ΠΑΟΚ
Την θέση του Μουμίν παίρνει ο Χαραλαμπίδης
76' Αλλαγή παίκτη Παναθηναϊκός
Στην θέση του Τσίγκα περνά ο Βίκτορ
83' Κίτρινη κάρτα ΠΑΟΚ Κωνσταντινίδης
84' Κίτρινη κάρτα Παναθηναϊκός Βίκτορ
86' Φάουλ ΠΑΟΚ Αραμπατζής
Απευθείας εκτέλεσγ φάουλ του Νίκου Αραμπατζή περνα λίγο άουτ.
87' Κίτρινη κάρτα ΠΑΟΚ Μίετσελ
90' Έναρξη καθυστερήσεων