X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

Ολυμπιακός-ΑΕΚ 2-1

aekosfpdsafds

Με 2 κεφαλιές ο ΟΣΦΠ πήρε τη νίκη με 2-1 κόντρα ΑΕΚ. Λάθη από τον Τριτσώνη υπέρ και κατά της ΑΕΚ

To Sport24.gr βρέθηκε στο "Γεώργιος Καραϊσκάκης" και σας μετέφερε το κλίμα πριν και κατά την διάρκεια του αγώνα. Διαβάστε τα από την εξέδρα, το ζέσταμα και τους πανηγυρισμούς των γκολ.

Στο πιο χορταστικό φετινό ντέρμπι που μας θύμησε έντονα τον τελικό του Κυπέλλου που έγινε πριν ένα χρόνο ακριβώς (5/2/2009), ο Ολυμπιακός αναδείχθηκε και πάλι νικητής γιατί ήταν καλύτερος στο μεγαλύτερο διάστημα και έφυγε με τους τρεις πολύτιμους βαθμούς.

Αμέτρητες φάσεις μπροστά και από τις δύο εστίες, 5 δοκάρια (4 για τον Ολυμπιακό, 1 για την ΑΕΚ), όμορφο ποδόσφαιρο και αρκετή ένταση, ήταν τα στοιχεία ενός σούπερ ντέρμπι.

Οι Πειριαιώτες εκμεταλλεύτηκαν το καλύτερό τους πρώτο ημίχρονο για την φετινή σεζόν (δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες, έπαιξαν ωραίo ποδόσφαιρο, είχαν πάθος, "εξαφάνισαν" τον αντίπαλο) και ξαναέγιναν φαβορί για την πρώτη θέση των πλέι οφ, πετώντας ουσιαστικά εκτός διεκδίκησης την Ένωση. Κι αυτό γιατί, οι "ερυθρόλευκοι" ανέβηκαν στους 7 βαθμούς, ενώ η ΑΕΚ έμεινε στους 2.

Από την άλλη πλευρά, οι παίκτες του Μπάγεβιτς δεν παρουσιάστηκαν ποτέ στο πρώτο ημίχρονο, έμοιαζαν "κοιμισμένοι" όμως παρόλα αυτά κατάφεραν να μείνουν στον αγώνα. Στην επανάληψη αφυπνίστηκαν, βρήκαν τις δυνάμεις, δημιούργησαν τις ευκαιρίες, όμως δεν κατάφεραν να ισοφαρίσουν. 'Η για να είμαστε ακριβείς ισοφάρισαν στο 85' όμως ο αρνητικός πρωταγωνιστής της αναμέτρησης, Σταύρος Τριτσώνης, ακύρωσε δίχως λόγο και αιτία το γκολ του Μανωλά.

Ο ρέφερι από την Αθήνα έκανε δύο πολύ σοβαρά λάθη, καθώς εκτός από το γκολ του Μανωλά, έδωσε ανύπαρκτο πέναλτι χάρη στο οποίο η ΑΕΚ είχε ισοφαρίσει σε 1-1 και κατάφερε να κλέψει την παράσταση σ' ένα εξαιρετικό ντέρμπι.

Αξίζει να σημειωθεί πως αποδοκιμάστηκε ο Μπάντοβιτς, όταν πέρασε στην θέση του Ντάρμπισιρ τον Λεντέσμα, ενώ ακούστηκε για μια ακόμη φορά το όνομα του Ερνέστο Βαλβέρδε.
Οι συνθέσεις των ομάδων
Ολυμπιακός (Μπόζινταρ Μπάντοβιτς): Νικοπολίδης, Μέλμπεργκ, Όσκαρ, Ντάρμπισιρ (72΄ Λεντέσμα), Ζεβλάκοφ, Μπράβο, Ντάτολο (86΄ Μήτρογλου), Ντουντού, Α. Παπαδόπουλος, Μαρέσκα, Λούα Λούα (+90΄ Λεονάρντο).

ΑΕΚ (Ντούσαν Μπάγεβιτς): Σάχα, Καφές, Αραούχο (46΄ Μαντούκα), Χέρσι (56΄ Νέμεθ), Μαϊστόροβιτς, Τζιμπούρ, Γιάχιτς, Μάκος (78΄ Λεονάρντο), Λαγός, Μανωλάς, Σκόκο.

Κίτρινες: Ζεβλάκοφ, Λούα Λούα, Μαρέσκα, Ντουντού, Α. Παπαδόπουλος - Μάκος, Νέμεθ, Λαγός, Καφές

Με μια ματιά
Μπάντοβιτς VS Mπάγεβιτς

Με σύστημα 4-2-3-1 παρέταξε την ομάδα του ο Μπόζινταρ Μπάντοβιτς κάνοντας την έκπληξη με τον Ντάτολο που ξεκίνησε βασικός. Την "ερυθρόλευκη" εστία υπερασπίστηκε ο Νικοπολίδης, σέντερ μπακ ήταν οι Μέλμπεργκ και Αβραάμ Παπαδόπουλος, αριστερά ήταν ο Ραούλ Μπράβο, δεξιά ο Ζεβλάκοφ, στα χαφ ο Ντουντού είχε δίπλα του τον Μαρέσκα, αριστερά ήταν όπως προαναφέραμε ο Ντάτολο, δεξιά ο Λούα Λούα, στην κορυφή της επίθεσης ήταν ο Ντάρμπισιρ και λίγο πιο πίσω ο Όσκαρ.

Ίδιο σύστημα (4-2-3-1) και από τον Ντούσαν Μπάγεβιτς. Κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Σάχα, κεντρικό αμυντικό δίδυμο ήταν ο Μαϊστόροβιτς με τον Μανωλά, αριστερά ο Λαγός και δεξιά ο Αραούχο. Αμυντικά χαφ ήταν οι Γιάχιτς και Μάκος, δεξιά ο Χέρσι, αριστερά ο Σκόκο στην μέση ο Καφές και μοναδικός προωθημένος ήταν ο Τζιμπούρ.

Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, τόσο που δεν θύμιζε σε τίποτα τον κακό εαυτό της φετινής χρονιάς. Οι "ερυθρόλευκοι" έδειξαν από το πρώτο δευτερόλεπτο πως είναι αποφασισμένοι για τη νίκη και δεν άργησαν να κάνουν άνω κάτω την άμυνα της ΑΕΚ και να απειλήσουν την εστία του Σάχα.

Ούτε λίγο, ούτε πολύ οι Πειραιώτες είχαν δημιουργήσει τέσσερις ευκαιρίες μέχρι το 9ο λεπτό. Την αρχή έκανε ο Όσκαρ στο 2', ο ίδιος παίκτης είχε δοκάρι τέσσερα λεπτά αργότερα (6'), στο 8' ο Ντουντού δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, ενώ στο 9' ο Ντάρμπισιρ βγήκε τετ α τετ με τον Σάχα αλλά δεν πέτυχε το γκολ.

Όλοφ ο τιμωρός, Τζιμπούρ ο τρομοκράτης

Πάντως με την εξαιρετική εικόνα που παρουσιάζε ο Ολυμπιακός και την αποδιοργανωμένη ΑΕΚ ήταν φανερό πως από λεπτό σε λεπτό το γκολ θα μπει. Έτσι και έγινε... Στο 10' ο Μέλμπεργκ άνοιξε το σκορ με κεφαλιά και αφού πρώτα η μπάλα είχε χτυπήσει στο δοκάρι και το "Γεώργιος Καραϊσκάκης" ξεσηκώθηκε.

Οι παίκτες του Μπάντοβιτς δεν σταμάτησαν εκεί και στο 17' θα μπορούσαν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους, όμως ο Ντάρμπισιρ δεν τα κατάφερε. Και ενώ οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης και οι "κιτρινόμαυροι" έμοιαζαν ανίκανοι να αντιδράσουν, στο 22' έγινε το 1-1, από το πουθενά...

Ο Ζεβλάκοφ άπλωσε το πόδι, ο Καφές έπεσε μέσα στην περιοχή δίχως να υπάρχει επαφή και ο Τριτσώνης -κακώς- καταλόγισε πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ραφίκ Τζιμπούρ, που δεν αστόχησε και έφερε το ματς στα ίσα. Αυτή ήταν μια σημαντική ανάσα για την Ένωση, προκειμένου να επιβιώσει και ξυπνήσει...

Ακόμη και έτσι, οι παίκτες του Ντούσαν Μπάγεβιτς έμοιαζαν χαμένοι και το μόνο που κατάφεραν είναι να "κοιμήσουν" τους αντιπάλους τους για λίγα λεπτά. Και γράφουμε λίγα, γιατί μετά στο 32' ο Ολυμπιακός είχε κι' άλλο δοκάρι. Αυτή τη φορά δράστης ήταν ο Ζεβλάκοφ που εκτέλεσε ένα φάουλ λίγο έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και πέρασε άουτ.

Γιατί... Έντσο του αρέσει (2-1)

Στα επόμενα λεπτά, ο ρυθμός έπεσε αισθητά και όλα έδειχναν πως το 1-1 θα είναι σκορ ημιχρόνου. Ο Μαρέσκα όμως, είχε διαφορετική άποψη... Στο 44' ο Ραούλ Μπράβο σέντραρε από τα αριστερά, ο Μαρέσκα πετάχτηκε στην καρδιά της άμυνας της ΑΕΚ και με κεφαλιά ψαράκι, έδωσε και πάλι προβάδισμα στην ομάδα του. Αυτό ήταν ένα δυνατό χτύπημα για τους "κιτρινόμαυρους", αφού δέχτηκαν το γκολ την χειρότερα χρονικά στιγμή και δεν κατάφεραν να πάνε στο ημίχρονο έστω με την ισοπαλία.

Στην επανάληψη πάντως τίποτα δεν ήταν ίδιο. Η ΑΕΚ μπήκε με άγριες διαθέσεις και πάτησε γκάζι προκειμένου να μη φύγει από το Φάληρο δίχως βαθμό. Οι παίκτες του Ντούσαν Μπάγεβιτς παρουσιάστηκαν μεταμορφωμένοι και δεν άργησαν να απειλήσουν την εστία του Αντώνη Νικοπολίδη.

Οι "κιτρινόμαυροι" δημιούργησαν πολλά προβλήματα στην άμυνα του Ολυμπιακού και έμπαιναν με ευκολία στην αντίπαλη περιοχή. Συγκεκριμένα το 14λεπτο 55'-69' οι παίκτες της Ένωσης έχασαν πέντε μεγάλες ευκαιρίες να φέρνουν το παιχνίδια στα ίσα.

Η ΑΕΚ τις ευκαιρίες, ο Ολυμπιακός τα δοκάρια!

Παρόλα αυτά, ούτε ο Μανωλάς (55'), ούτε ο Τζιμπούρ (61'), ούτε ο Νέμεθ (66'), ούτε και ο Καφές (67') κατάφεραν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα. Στο 69' μάλιστα ο Νέμεθ έφτασε πιο κοντά στην πηγή, όμως νερό δεν ήπιε, αφού η μπάλα χτύπησε στο δεξί δοκάρι του Νικοπολίδη.

Μετά απ' αυτό το ξέσπασμα πάντως, οι "κιτρινόμαυροι" έριξαν στροφές και ο Ολυμπιακός βγήκε μετά από αρκετά λεπτά στην επίθεση. Οι παίκτες του Μπάντοβιτς είχαν μάλιστα τρεις πολύ καλές ευκαιρίες. Στη μια ο Λούα Λούα δε νίκησε τον Σάχα (77'), στην άλλη ο Όσκαρ σημάδεψε το δοκάρι (79'), ενώ στην τρίτη ο Ντουντού προσπάθησε αλλά δεν κατάφερε να κρεμάσει τον πορτιέρο της ΑΕΚ.

Και ενώ τα λεπτά περνούσαν και ο Ολυμπιακός είχε βγει ξανά μπροστά, η ΑΕΚ κατάφερε να σκοράρει όμως ο διαιτητής έκανε το δεύτερο μεγάλο λάθος του αγώνα, ακυρώνοντας το τέρμα. Συγκεκριμένα, στο 85' ο Νικοπολίδης έχασε την μπάλα από τα χέρια του, ο Μανωλάς την έστειλε στα δίχτυα, όμως ο διαιτητής το ακύρωσε για φάουλ, ενώ δεν υπήρχε επαφή.

Το παιχνίδι πλησίαζε προς την λήξη, όλα ήταν στον αέρα και η αγωνία είχε χτυπήσει κόκκινο. Οι ευκαιρίες φυσικά και συνεχίστηκαν, με τον Μήτρογλου να χάνει την μάχη από τον Σάχα στο 89' και τον Μαρέσκα να σημαδεύει άουτ στο 91'. Από 'κει και πέρα τίποτα δεν άλλαξε και ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη με 2-1 κόντρα στην ΑΕΚ.
Συνέντευξη Τύπου
Μπόζινταρ Μπάντοβιτς (προπονητής Ολυμπιακού): "Σίγουρα ήταν μια πολύ σημαντική νίκη., θεωρώ ότι κατά διαστήματα παίξαμε πάρα πολύ καλά. Ειδικά στις αρχές του πρώτου ημιχρόνου. Όμως μετά το πέναλτι χάσαμε λίγο την οργάνωση μας.

Και στο δεύτερο ημίχρονο είχαμε ευκαιρίες αλλά υπήρχαν και 2-3 φάσεις που δημιούργησε η ΑΕΚ. Όταν κάνεις τόσες πολλές ευκαιρίες είναι φυσικό να πρέπει να τελειώσεις πιο πριν για να μην υπάρχει η πιθανότητα να ισοφαρίσει ο αντίπαλος. Πρέπει αν συνεχίσουμε με ίδιο πάθος και θέληση για να πάρουμε ένα θετικό αποτέλεσμα στην Τούμπα"

.

Για τους παίκτες που συμπλήρωσαν κάρτες: "Είναι οι Ζεβλάκοφ, Ντούντου και Λούα Λούα, αλλά δεν έχω αποφασίσει από ποια ματς θα λείψουν".

Για το πέναλτι που κέρδισε η ΑΕΚ: "Δεν έχω εικόνα και δεν ξέρω αν ήταν ή όχι".

Για το αν το πρώτο δεκάλεπτο ήταν το καλύτερο φέτος: "Υπήρχαν πολλά παιχνίδια που κάναμε ευκαιρίες. Έχω ένα παράπονο κάναμε πολλές ευκαιρίες και θα ήθελα να μπορούσαμε να τις κάνουμε πιο εύκολα γκολ".

Για το γεγονός πως δεν άλλαξε τον Λούα Λούα: "Υπάρχει μια δυσκολία με τις επιλογές. Κράτησα τον Λούα Λούα με το σκεπτικό ότι ήταν πολύ καλός με τον Άρη".

Για την επιστροφή του Ντάτολο: "Μιλήσαμε με τον παίκτη πολλές φορές και έβλεπα ότι και στις προπονήσεις προσπαθούσε παραπάνω. Είναι παίκτης του Ολυμπιακού και είναι δικιά μου η απόφαση αν θα παίζει 'η όχι".

Για την εμφάνιση του Ντάτολο: "Έκανε καλή εμφάνιση προσπάθησε πολύ".

Για το γεγονός πως η επιστροφή του Ντουντού έχει ανεβάσει τα χαφ του Ολυμπιακού: " Έδειξε την ποιότητα του ο Ντουντού και σίγουρα μαζί του Ολυμπιακός είναι διαφορετικός".

Nτούσαν Μπάγεβιτς (προπονητής ΑΕΚ): "Δεν ξεκινήσαμε τόσο καλά. Ο Ολυμπιακός είχε δύο τρεις ευκαιρίες πριν βάλει το γκολ. Εκεί που έπρεπε να δεχτούμε γκολ, δεν δεχθήκαμε και τελικά ήρθε εκεί όπου θα μπορούσαμε να είχαμε πιο σωστή αντιμετώπιση. Από τα αριστερά είχαμε προβλήματα. Έχουμε κάνει λάθη από την αρχή. Δεχθήκαμε και ένα γκολ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στην επανάληψη ήμασταν καλύτεροι, είχαμε ευκαιρίες. Είχε και ο Ολυμπιακός, αλλά το παιχνίδι ήταν ανοιχτό. Ρισκάραμε στο τέλος περισσότερο. Κάναμε μεγάλη προσπάθεια. Είναι δύσκολα για τη συνέχεια, αλλά ως το τέλος θα προσπαθούμε για το καλύτερο".

Για το ακυρωθέν γκολ του Μανωλά στο 85': "Ο Μανωλάς είπε ότι ήταν καθαρό γκολ".

Για το αν ο διαιτητής Τριτσώνης, έκρινε το αποτέλεσμα: "Ότι το γκολ ήταν καθαρό μπορώ να το πω. Για διαιτησία δεν θέλω με ρωτάτε. Εχω πει ότι δεν θέλω να σχολιάζω".

Για το κακό πρώτο ημίχρονο: "Υπάρχει λόγος. Δεχθήκαμε δύο κίτρινες κάρτες σε Αραούχο και Λαγό. Δεν μπορούσαν να παίξουν ελεύθερα".
Όλα τα λεφτά...
Το πρώτο ημίχρονο του Ολυμπιακού και το σούπερ 14λεπτο της ΑΕΚ στο δεύτερο μέρος. Γενικά όλο το παιχνίδι ήταν κυριολεκτικά... όλα τα λεφτά!
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Τον διαιτητή της αναμέτρησης, Σταύρο Τριτσώνη, που έκανε αρκετά λάθη, με κυριότερα το πέναλτι που έδωσε στην ΑΕΚ και το γκολ που της ακύρωσε.
To Live του αγώνα...
Η 11άδα των γηπεδούχων
Μπάντοβιτς: Νικοπολίδης, Ζεβλάκοφ. Α. Παπαδόπουλος, Μέλμπεργκ, Ρ. Μπράβο, Μαρέσκα, Όσκαρ, Λούα Λούα, Νταρμπισάιρ, Ντάτολο.
Η 11άδα των φιλοξενούμενων
Μπάγεβιτς: Σάχα, Αραούχο, Λαγός, Γιάχιτς, Μανωλάς, Μαϊστόροβιτς, Καφές, Μάκος, Χέρσι, Σκόκο, Τζεμπούρ.
1' Έναρξη αγώνα
Στη σέντρα η ομάδα του Ολυμπιακού.
2' Ευκαιρία Ολυμπιακός
Ο Όσκαρ πήγε να μπει μέσα στην περιοχή της ΑΕΚ, όμως ο Αραούχο τον έκοψε τελευταία στιγμή λίγο πριν σουτάρει.
6' Δοκάρι Ολυμπιακός
Ο Ντάτολο βρήκε πολύ ωραία τον Όκσαρ με κάθετη μπαλιά μέσα στην περιοχή της ΑΕΚ, με τον Ισπανό να κάνει το σουτ και την μπάλα να καταλήγει στο δεξί δοκάρι του Σάχα.
8' Ευκαιρία Ολυμπιακός
Μεγάλη ευκαιρία για τους κόκκινους να ανοίξουν το σκορ. Ο Ντάμπισαϊρ έκανε σέντρα από τα δεξιά, με τον Ντουντού από κοντά να μην μπορεί να πλασάρει.
9' Ευκαιρία Ολυμπιακός
Τετ α τετ του Ντάρμπισαϊρ που ξεπέρασε εύκολα τον Μανωλά, ο Σάχα έδιωξε σε κόρνερ.
10' Γκολ Ολυμπιακός 1-0
Εκτέλεση κόρνερ με τον Ντάτολο από τα δεξιά, ο Μαϊστόροβιτς άφησε ελεύθερο τον Μέλμπεργκ, που με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι αρχικά και στη συνέχεια στην εστία του Σάχα.
14' Κίτρινη κάρτα ΑΕΚ
Κίτρινη κάρτα στον Αραούχο. Λάθος απόφαση του διαιτητή.
15' Κόρνερ ΑΕΚ
Πρώτο κόρνερ για την ΑΕΚ.
17' Ευκαιρία Ολυμπιακός
Ωραία μπαλιά του Ντάτολο στον Ντάρμπισαϊρ, ο Άγγλος από καλή θέση δεν μπόρεσε να κάνει το πλασέ.
21' Πέναλτι ΑΕΚ
Ο Ζεβλάκοφ μαρκάρει τον Καφέ μέσα στην περιοχή του Ολυμπιακού, με τον Έλληνα μέσο να πέφτει και τον διαιτητή να σφυρίζει πέναλτι. Αυστηρή η απόφαση του κ. Τριτσωνη.
22' Γκολ ΑΕΚ 1-1
Εύστοχος ο Τζιμπούρ από τα έντεκα βήματα και 1-1.
27' Σχόλιο
Το παιχνίδι έχει ανοίξει πολύ μετά το 1-1, με τις δυο ομάδες να βγαίνουν συνέχεια στην επίθεση.
32' Δοκάρι Ολυμπιακός
Εκτέλεση φάουλ από τον Ζεβλάκοφ, με την μπάλα να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι του Σάχα. Το τρίτο για τους "ερυθρόλευκους".
34' Κίτρινη κάρτα ΑΕΚ
Κίτρινη κάρτα στον Λαγό για επικίνδυνο μαρκάρισμα στον Μαρέσκα.
39' Κίτρινη κάρτα Ολυμπιακός
Κίτρινη κάρτα στον Λούα Λούα για μαρκάρισμα στον Γιάχιτς.
41' Σχόλιο
Ο ρυθμός έχει πέσει αισθητά, με τις δυο ομάδες να παίζουν ακρετά σκληρά.
44' Γκολ Ολυμπιακός 2-1
Σέντρα του Ρ. Μπράβο από τα αριστερά, η άμυνα της ΑΕΚ κοιμήθηκε και ο Μαρέσκα με κεφαλιά ανενόχλητος έβαλε τον Ολυμπιακό ξανά μπροστά στο σκορ.
45' Λήξη ημιχρόνου
45' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
Στη σέντρα η ομάδα της ΑΕΚ.
46' Αλλαγή παίκτη ΑΕΚ
Αραούχο έξω στη θέση του ο Μαντούκα.
51' Σχόλιο
Το παιχνίδι ξεκίνησε με πολύ καλό ρυθμό και από τις δυο ομάδες.
55' Ευκαιρία ΑΕΚ
Εκτέλεση φάουλ του Μαντούκα από τα δεξιά, ο Μανωλάς μόνος του μέσα στην περιοχή δεν θα πάρει καλά την κεφαλιά.
56' Αλλαγή παίκτη ΑΕΚ
Χέρσι έξω στη θέση του ο Νέμεθ.
61' Ευκαιρία ΑΕΚ
Σέντρα του Μαντούκα από τα αριστερά, ο Τζιμπούρ από καλή θέση δεν θα μπορέσει να σκοράρει.
64' Κίτρινη κάρτα ΑΕΚ
Κίτρινη κάρτα στον Μάκο για μαρκάρισμα στον Ντουντού.
66' Ευκαιρία ΑΕΚ
Πολύ μεγάλη φάση για την ΑΕΚ να φέρει το ματς στα ίσα. Ο Μάκος με ατομική ενέργεια μπήκε μέσα στην περιοχή του Ολυμπιακού από τα δεξιά και γύρισε στον Νέμεθ, όμως ο Ούγγρος μόνος του δεν μπόρεσε να πλασάρει σωστά.
67' Ευκαιρία ΑΕΚ
Εκτέλεση κόρνερ του Μαντούκα από τα δεξιά, ο Καφές πήρε την κεφαλιά, με τον Νικοπολίδη να πέφτει στην αριστερή του πλευρά και να μπλοκάρει με δυσκολία.
69' Σχόλιο
Η ΑΕΚ πιέζει πολύ τον Ολυμπιακό και τον έχει κλείσει στο μισό γήπεδο.
69' Δοκάρι ΑΕΚ
Σέντρα του Μαντούκα από τα δεξιά, ο Νέμεθ θα πάρει την κεφαλιά, αλλά θα στείλει την μπάλα στο δεξί δοκάρι του Νικοπολίδη.
71' Αλλαγή παίκτη Ολυμπιακός
Λεντέσμα μέσα στη θέση του Ντάρμπισαϊρ.
71' Κίτρινη κάρτα Ολυμπιακός
Κίτρινη κάρτα στον Μαρέσκα για μαρκάρισμα στον Σκόοκο.
76' Κίτρινη κάρτα Ολυμπιακός
Κίτρινη κάρτα στον Ντουντού για μαρκάρισμα στον Μάκο.
77' Ευκαιρία Ολυμπιακός
Ο Λούα Λούα με ατομική ενέργεια ανέβηκε από τα δεξιά και έκανε το πλασέ, ο Σάχα έδιωξε με δυσκολία.
78' Αλλαγή παίκτη ΑΕΚ
Μάκος έξω στη θέση του ο Λεονάρντο.
79' Δοκάρι Ολυμπιακός
Τέταρτο δοκάρι για τον Ολυμπιακό! Ο Όσκαρ με ατομική ενέργεια ξεπέρασε εντυπωσιακά τον Λαγό και έκανε το σουτ, με την μπάλα να χτυπά στο δεξί δοκάρι του Σάχα.
82' Κίτρινη κάρτα ΑΕΚ
Κίτρινη κάρτα στον Καφέ για μαρκάρισμα στον Όσκαρ.
83' Ευκαιρία Ολυμπιακός
Ο Ντουντού πήγε να "κρεμάσει" τον Σάχα από τα δεξιά, η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το οριζόντιο δοκάρι του Αργεντινού.
83' Κίτρινη κάρτα Ολυμπιακός
Κίτρινη κάρτα στον Α. Παπαδόπουλο για μαρκάρισμα στον Τζιμπούρ.
85' Σχόλιο
Ο διαιτητής ακύρωσε γκολ στην ΑΕΚ για φάουλ πάνω στον Νικοπολίδη, το οποίος δεν έγινε ποτέ.
86' Αλλαγή παίκτη Ολυμπιακός
Ντάτολο έξω στη θέση του ο Μήτρογλου.
89' Ευκαιρία Ολυμπιακός
Τετ α τετ του Μήτρογλου με τον Σάχα, ο πορτιέρο της ΑΕΚ θα νικήσει τον 23χρονο επιθετικό.
90' Αλλαγή παίκτη Ολυμπιακός
Λούα Λούα έξω στη θέση του ο Λεονάρντο.
90' Έναρξη καθυστερήσεων
Τρία θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων στο δεύτερο μέρος.