Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΑΙΓΑΛΕΩ

Ολυμπιακός-Αιγάλεω 3-2

Μπόρχα

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω με 2-0, όμως βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και γύρισε ένα χαμένο ματς

Το "Σίτι" προηγήθηκε από το πουθενά με 2-0 με δύο γκολ του Σέζαρεκ (22', 51') και το ματς φαινόταν χαμένο. Όχι, πάντως, από αγωνιστικής πλευράς... Οι οργανωμένοι οπαδοί της πειραϊκής ομάδας που βρέθηκαν στο "Γεώργιος Καραϊσκάκης" αποδοκίμασαν παίκτες, διοικητική και τεχνική ηγεσία, θυμίζοντας άλλες εποχές.

Η καρδιά του πρωταθλητή, όμως, έκανε ξανά την εμφάνισή της και τα παλικάρια του Τροντ Σόλιντ πραγματοποίησαν την ολική επαναφορά. Με αντεπίθεση διαρκείας και τεράστια ψυχικά αποθέματα, οι ερυθρόλευκοι πέτυχαν τρία τέρματα με τους Οκκά (61'), Σέζαρ (82'), Μπόρχα (88') και πήραν μία πολύτιμη νίκη.

Πλέον, ο Ολυμπιακός έφτασε τις 12 νίκες σε 14 ματς πρωταθλήματος και βρίσκεται πέντε βαθμούς μπροστά από τους διώκτες του.

td> Οι συνθέσεις των ομάδων
Ολυμπιακός (Τροντ Σόλιντ): Νικοπολίδης, Ζεβλάκοβ, Κωστούλας (84' Παππάς), Σέζαρ, Ντομί, Στολτίδης, Τζόρτζεβιτς, Ριβάλντο, Μπαμπανγκίντα (64' Μπόρχα), Οκκάς (89' Ανατολάκης), Καστίγιο.

Αιγάλεω (Γιώργος Χατζάρας): Κίεσεκ, Ποπόφ, Κουμπαρούλης, Παπουτσής, Τσάτσος, Νικολόπουλος (70' Σκοπελίτης), Μουστογιάννης, Ψωμάς, Όμο, Μάριτς (48' Πετρόπουλος), Σέζαρεκ (80' Εντουσέι).

Διαιτητής: Κοντογιαννίδης (Ξάνθης)

Βοηθοί: Γαλανός (Ηρακλείου), Παπαδάκης (Λασιθίου)

Τέταρτος διαιτητής: Τσίκινης (Μεσσηνίας)

Κίτρινες κάρτες: Καστίγιο (Ολυμπιακός), Όμο (Αιγάλεω)

Κόκκινες κάρτες: -
td> Με μια ματιά
Ο Τροντ Σόλιντ παρέταξε τον Ολυμπιακό με σύστημα 4-3-3. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Νικοπολίδης, με τον Ζεβλάκοβ να επιστρέφει στη φυσική του θέση (στο δεξί άκρο της άμυνας) και τον Ντομί στο αριστερό. Κωστούλας (νέο πρόσωπο στην ενδεκάδα σε σχέση με τον τελευταίο αγώνα κόντρα στη Σαχτάρ) και Σέζαρ σύνθεσαν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο, με τον Στολτίδη μοναδικό αμυντικό μέσο. Ο "Ιέρο" είχε αριστερά του τον Τζόρτζεβιτς και δεξιά του τον Ριβάλντο. Στην κορυφή της επίθεσης αγωνίστηκε ο Οκκάς, με τον Μπαμπανγκίντα δεξιά στη γραμμή κρούσης και τον Καστίγιο αριστερά.

Από την πλευρά του, ο Γιώργος Χατζάρας παρέταξε το Αιγάλεω με σύστημα 4-4-2. Τερματοφύλακας ήταν ο Κίεσεκ και στην άμυνα, από τα δεξιά προς τα αριστερά, έπαιξαν οι Παπουτσής, Κουμπαρούλης, Ψωμάς και Ποπόφ. Στη μεσαία γραμμή αγωνίστηκε ο Όμο ως αμυντικός μέσος, με τον Μουστογιάννη δεξιά στο κέντρο, τον Τσάτσο αριστερά και τον Μάριτς σε επιτελικό ρόλο. Το επιθετικό δίδυμο του "Σίτι" σύνθεσαν οι Σέζαρεκ και Νικολόπουλος.

Στο πρώτο εικοσάλεπτο, ο Ολυμπιακός έπρεπε να προηγείται, αλλά η μπάλα δεν του έκανε τη χάρη. Στο 9', Ο Ντομί έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Κίεσεκ πραγματοποίησε άστοχη έξοδο, η μπάλα έφτασε στον Μπαμπανγκίντα, που επιχείρησε το σουτ, αλλά ο Πολωνός πορτιέρο απέκρουσε με τα πόδια. Πέντε λεπτά αργότερα (14'), το Μπαμπανγκίντα και Ζεβλάκοβ έπαιξαν το ένα-δύο, ο Πολωνός αμυντικός έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Οκκάς έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα βρήκε στην πλάτη του Παπουτσή και κατέληξε κόρνερ.

Οι ευκαιρίες των γηπεδούχων, όμως, δεν βρήκαν στόχο και το Αιγάλεω στην πρώτη του αξιόλογη επιθετική προσπάθεια, "πάγωσε" το φαληρικό γήπεδο. Στο 22', ο Νικολόπουλος έκανε την μπαλιά στην πλάτη της άμυνας του Ολυμπιακού, ο Μουστογιάννης πρόλαβε την έξοδο του Νικοπολίδη, έκανε το γύρισμα από τα δεξιά και ο αμαρκάριστος Σέζαρεκ σε κενή εστία με δεξί πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα (0-1).

Το γκολ επηρέασε ψυχολογικά τους παίκτες του Σόλιντ. Αν εξαιρεθεί η μεγάλη ευκαιρία στο 30' με τον Μπαμπανγκίντα, όταν σε ανεπανάληπτο τετ α τετ ο Νιγηριανός έκανε το πλασέ αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ, οι ερυθρόλευκοι είχαν μία ανούσια κατοχή της μπάλας και δύο μικροευκαιρίες μέχρι τη λήξη του πρώτου μέρους (με τον Καστίγιο στο 37' και τον Μπαμπανγκίντα στο 42'), αλλά ο Κίεσεκ κράτησε το μηδέν στην εστία του.

Στην επανάληψη, το Αιγάλεω αιφνιδίασε για δεύτερη φορά. Στο 51', ο Ποπόφ εκτέλεσε κόρνερ από τα αριστερά, ο Νικολόπουλος έπιασε την κεφαλιά, ο Σέζαρεκ βρήκε την μπάλα κι αυτός με το κεφάλι και την έστειλε στη δεξιά γωνία του Νικοπολίδη (0-2). Το απόλυτο σοκ για τον Ολυμπιακό ήταν γεγονός.

Σε εκείνο το σημείο, μερίδα οπαδών των Πειραιωτών (στο πέταλο των οργανωμένων) τα έβαλαν με όλους και για ένα δεκάλεπτο η διαμορφωθείσα κατάσταση μύριζε μπαρούτι. Το γκολ του Οκκά, όμως, στο 61' άλλαξε τα δεδομένα. Ο Καστίγιο ελίχθηκε από τα αριστερά, έκανε τη σέντρα και ο Κύπριος επιθετικός με προβολή μείωσε σε 2-1.

Στη συνέχεια, ο κόσμος άλλαξε την στάση του, φώναξε για τον Ολυμπιακό, βλέποντας τους παίκτες της ομάδας τους να κυνηγάνε κάθε φάση και να καταθέτουν την ψυχή τους στον αγωνιστικό χώρο του "Γεώργιος Καραϊσκάκης".

Η πρώτη κίνηση από τον πάγκο του Σόλιντ ήταν η είσοδος του Μπόρχα (αντί του Μπαμπανγκίντα) στο 64'. Ευκαιρίες χάθηκαν (η κλασικότερη με τον Καστίγιο στο 74'), όμως, το δεύτερο τέρμα άργησε να έρθει... Στο 82', ο Ριβάλντο εκτέλεσε κόρνερ από τα αριστερά και ο Ζούλιο Σέζαρ με άπιαστη κεφαλιά έφερε το ματς στην ισοπαλία (2-2).

Στο 84', ο Παππάς πήρε τη θέση του Κωστούλα και ο Νορβηγός τα έπαιξε όλα για όλα. Δύο λεπτά πριν από το φινάλε (88'), ήρθε και η λύτρωση για τον Ολυμπιακό. Ύστερα από μία εξαιρετική ενέργεια του Καστίγιο από τα αριστερά, ο 22χρονος άσος έκανε το γύρισμα, ο Ριβάλντο δεν βρήκε την μπάλα και ο Μπόρχα σε κενή εστία την έσπρωξε στα δίχτυα. Ήταν το 3-2, μία σπουδαία ανατροπή είχε ολοκληρωθεί...
td> Όλα τα λεφτά...
Ο Ολυμπιακός δεν απέδωσε σπουδαίο ποδόσφαιρο. Το τσαγανό και ο τσαμπουκάς αυτής της ομάδας, όμως, χρήζει ιδιαίτερης αναφοράς. Οι παίκτες της πειραϊκής ομάδας αψήφισαν τα "πυρά" μερίδας οπαδών και πέτυχαν αυτό που φάνταζε αδύνατο μέχρι το 60ο λεπτό. Στα τελευταία τριάντα λεπτά ενωμένοι έφτασαν στη σημαντικότατη νίκη, δημιουργώντας πολλές ευκαιρίες. Τρεις εξ αυτών, βρήκαν στόχο.

td> Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Οι ποδοσφαιριστές δεν είναι ρομπότ, άνθρωποι είναι. Ο κόσμος του Ολυμπιακού οφείλει να τους συμπαραστέκεται από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό, οποιαδήποτε κι αν είναι η εξέλιξη του αγώνα. Σίγουρα, οι φίλαθλοι των Πειραιωτών θέλουν αλλαγές στην ομάδα, όμως, να είναι σίγουροι ότι αυτές θα γίνουν. Τα συνθήματα εναντίον του Σωκράτη Κόκκαλη (τον αποδοκίμασαν έντονα για πρώτη φορά), των παικτών και του προπονητή, μόνο κακό μπορούν να κάνουν. Άλλωστε, το νταμπλ εξαρτάται από τον Ολυμπιακό και μόνο.
td> To Live του αγώνα...
Συνθέσεις ομάδων
Ολυμπιακός (Τροντ Σόλιντ): Νικοπολίδης, Ζεβλάκοβ, Κωστούλας, Σέζαρ, Ντομί, Στολτίδης, Τζόρτζεβιτς, Ριβάλντο, Μπαμπανγκίντα, Οκκάς, Καστίγιο.

Αιγάλεω (Γιώργος Χατζάρας): Κίεσεκ, Ποπόφ, Κουμπαρούλης, Παπουτσής, Τσάτσος, Νικολόπουλος, Μουστογιάννης, Ψωμάς, Όμο, Μάριτς, Σέζαρεκ.

1' Έναρξη αγώνα
Στη σέντρα οι παίκτες του Αιγάλεω.
2' Σχόλιο
Μερίδα οπαδών του Ολυμπιακού αποδοκίμασε τον Τροντ Σόλιντ, κατά την ανακοίνωση των δύο ενδεκάδων από τα μεγάφωνα του γηπέδου. Μάλιστα, δεν επιδοκίμασαν κάποιο όνομα ποδοσφαιριστή, φωνάζοντας μόνο "Ολυμπιακός".
4' Οφσάιντ Αιγάλεω Τσάτσος
6' Σουτ Αιγάλεω Παπουτσής
Μακρινό σουτ του Παπουτσή, η μπάλα απελπιστικά άουτ.
7' Σουτ Ολυμπιακός Ριβάλντο
Σουτ στην κίνηση του Ριβάλντο, η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Κίεσεκ.
8' Σουτ Ολυμπιακός Ριβάλντο
Ο Ριβάλντο βρέθηκε με χώρο έξω από τη μεγάλη περιοχή, έκανε το σουτ με το αριστερό, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Κίεσεκ.
9' Ευκαιρία Ολυμπιακός Μπαμπανγκίντα
Ο Ντομί έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Κίεσεκ πραγματοποίησε άστοχη έξοδο, η μπάλα έφτασε στον Μπαμπανγκίντα, που επιχείρησε το σουτ, αλλά ο Πολωνός πορτιέρο απέκρουσε με τα πόδια.
10' Κόρνερ Ολυμπιακός Ριβάλντο
10' Ευκαιρία Ολυμπιακός Κωστούλας
Σουτ του Καστίγιο έξω από την περιοχή, παρεμβολή του Κωστούλα, σε κόρνερ απέκρουσε ο Κίεσεκ με τα ακροδάκτυλα.
11' Κεφαλιά Ολυμπιακός Οκκάς
Ο Ζεβλάκοβ έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Οκκάς έπιασε την κεφαλιά από θέση βολής, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.
14' Ευκαιρία Ολυμπιακός Οκκάς
Ένα-δύο Μπαμπανγκίντα και Ζεβλάκοβ, ο Πολωνός αμυντικός έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Οκκάς έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα βρήκε στην πλάτη του Παπουτσή και κατέληξε κόρνερ.
20' Σχόλιο
Ο Ολυμπιακός έχει τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα.
22' Γκολ Αιγάλεω Σέζαρεκ
Πάσα του Νικολόπουλου στην πλάτη της άμυνας του Ολυμπιακού, ο Μουστογιάννης πρόλαβε την έξοδο του Νικοπολίδη, έκανε το γύρισμα από τα δεξιά και ο αμαρκάριστος Σέζαρεκ σε κενή εστία με δεξί πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
28' Σχόλιο
Ο Ολυμπιακός προσπαθεί να συνέλθει από το σοκ που υπέστη.
30' Ευκαιρία Ολυμπιακός Μπαμπανγκίντα
Ανεπανάληπτο τετ α τετ του Νιγηριανού επιθετικού. Βρέθηκε απέναντι στον Κίεσεκ, έκανε το πλασέ, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.
35' Σχόλιο
Οι ερυθρόλευκοι πιέζουν την αντίπαλη εστία για το γκολ της ισοφάρισης.
37' Ευκαιρία Ολυμπιακός Καστίγιο
Αριστερό σουτ του Καστίγιο από πλάγια θέση, απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Κίεσεκ.
39' Κεφαλιά Ολυμπιακός Σέζαρ
Φάουλ του Ριβάλντο, κεφαλιά του Σέζαρ, η μπάλα ψηλά άουτ.
42' Σουτ Ολυμπιακός Μπαμπανγκίντα
Ατομική προσπάθεια του Καστίγιο, η μπάλα έφτασε στον Μπαμπανγκίντα, ο οποίος έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, το οποίο κόντραρε και κατέληξε στην αγκαλιά του Κίεσεκ.
44' Ευκαιρία Ολυμπιακός Οκκάς
Εξαιρετική σέντρα του Ντομί από τα αριστερά, ο Οκκάς αμαρκάριστος έκανε την κεφαλιά, όμως η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Αιγάλεω.
45' Έναρξη καθυστερήσεων Ένα λεπτό
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
Στη σέντρα οι παίκτες του Ολυμπιακού.
48' Αλλαγή παίκτη Αιγάλεω
Ο Πετρόπουλος αντικατέστησε τον Μάριτς.
50' Κόρνερ Αιγάλεω Ποπόφ
51' Κόρνερ Αιγάλεω Ποπόφ
51' Γκολ Αιγάλεω Σέζαρεκ
Ο Ποπόφ εκτέλεσε το κόρνερ από τα αριστερά, ο Νικολόπουλος έπιασε την κεφαλιά, ο Σέζαρεκ βρήκε την μπάλα κι αυτός με το κεφάλι και την έστειλε στη δεξιά γωνία του Νικοπολίδη.
55' Σχόλιο
Συνεχιζόμενα συνθήματα από τους οπαδούς του Ολυμπιακού σε βάρος των παικτών της ομάδας τους.
59' Φάουλ Αιγάλεω Ποπόφ
Εκτέλεση φάουλ του Ποπόφ, η μπάλα άουτ.
61' Γκολ Ολυμπιακός Οκκάς
Σέντρα του Καστίγιο από τα αριστερά, ο Οκκάς πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας και με προβολή την έστειλε στα δίχτυα.
64' Αλλαγή παίκτη Ολυμπιακός
Ο Μπόρχα πήρε τη θέση του Μπαμπανγκίντα.
67' Ευκαιρία Ολυμπιακός Στολτίδης
Κενό στην άμυνα του Αιγάλεω, ο Στολτίδης έκανε το σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή, ο Κίεσεκ έδιωξε σε κόρνερ.
70' Αλλαγή παίκτη Αιγάλεω
Ο Σκοπελίτης αντί του Νικολόπουλου.
74' Ευκαιρία Ολυμπιακός Καστίγιο
Ο Οκκάς βρήκε τον Ριβάλντο μέσα στη μεγάλη περιοχή, ο Βραζιλιάνος με τη μία πάσαρε στον Καστίγιο, αλλά το σουτ του τελευταίου από το ύψος του πέναλτι κατέληξε ελάχιστα άουτ.
77' Ευκαιρία Ολυμπιακός Μπόρχα
Φάουλ του Ντομί, άστοχη έξοδος του Κίεσεκ, ο Μπόρχα έκανε την κεφαλιά, έδιωξε αρχικά ο Πολωνός και στη συνέχεια μπλόκαρε την μπάλα.
80' Αλλαγή παίκτη Αιγάλεω
Ο Εντουσέι αντί του Σέζαρεκ.
81' Ευκαιρία Ολυμπιακός Στολτίδης
Αμαρκάριστος ο Στολτίδης μέσα στη μεγάλη περιοχή, έκανε το σουτ, η μπάλα βρήκε στον Κουμπαρούλη και κατέληξε κόρνερ.
82' Γκολ Ολυμπιακός Σέζαρ
Εξαιρετική εκτέλεση κόρνερ του Ριβάλντο από τα αριστερά, ο Σέζαρ με αρχοντική κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κίεσεκ.
84' Αλλαγή παίκτη Ολυμπιακός
Ο Παππάς πήρε τη θέση του Κωστούλα.
85' Ευκαιρία Ολυμπιακός Ριβάλντο
Γύρισμα του Παππά από τα δεξιά, άστοχο πλασέ του Ριβάλντο από θέση βολής, η μπάλα άουτ.
86' Ευκαιρία Ολυμπιακός Μπόρχα
Ο Μπόρχα απέναντι στον Κίεσεκ, κατάφερε, όμως, να χάσει το ανεπανάληπτο τετ α τετ. Ο Πολωνός απέκρουσε το άψυχο πλασέ του επιθετικού των γηπεδούχων.
88' Γκολ Ολυμπιακός Μπόρχα
Εξαιρετική ενέργεια του Καστίγιο από τα αριστερά, έκανε το γύρισμα, ο Ριβάλντο δεν βρήκε την μπάλα και ο Μπόρχα σε κενή εστία την έσπρωξε στα δίχτυα.
89' Αλλαγή παίκτη Ολυμπιακός
Ο Ανατολάκης στη θέση του Οκκά.
90' Έναρξη καθυστερήσεων
Τρία λεπτά
92' Κίτρινη κάρτα Ολυμπιακός Καστίγιο
92' Κίτρινη κάρτα Αιγάλεω Όμο