X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

Ολυμπιακός-Άρης 0-0

ριβαλντο

Με κορυφαίο τον Χαλκιά, ο Άρης πήρε υπερπολύτιμο, για την έξοδό του στο επόμενο Κύπελλο UEFA, βαθμό μέσα στο "Γ.Καραϊσκάκης".

Ο Άρης ήταν καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο και θα μπορούσε να πετύχει ένα τέρμα, όμως Ζούλιο Σέζαρ και Ανατολάκης, ήταν όσο σοβαροί έπρεπε για να τον αποτρέψουν. Στο δεύτερο μέρος και όταν ο Ριβάλντο αποφάσισε να δείξει μέρος της κλάσης του, ο Κώστας Χαλκιάς κατέβασε... τα ρολά και χάρισε στην ομάδα του υπερπολύτιμο βαθμό, στην μάχη που δίνει για την έξοδό του στο Κύπελλο UEFA της επόμενης περίοδου.
td> Οι συνθέσεις των ομάδων
Ολυμπιακός:(Τάκης Λεμονής) Νικοπολίδης, Ντομί, Καστίγιο, Ριβάλντο, Τζόρτζεβιτς, Ζεβλάκοφ (87' Νε), Ταραλίδης (55' Παππάς), Μπόρχα, Ανατολάκης, Τοροσίδης, Ζούλιο Σέζαρ

Άρης: (Κίκε Ερνάντεθ) Χαλκιάς, Παπαδόπουλος, Κουλουχέρης, Κολτσίδας, Τίνγκα, Παλαθουέλος (30' Ν. Γκαρσία), Νεμπεγλέρας, Χ. Γκαρσία (68' Μπελέμ), Χαβίτο, Κόκε, Πάουλο Κόστα
td> Με μια ματιά
Ο Άρης μπήκε πολύ δυνατά στο πρώτο ημίχρονο ενώ ο Ολυμπιακός ελλείψει Στολτίδη, υποχώρησε στο κέντρο με τους φιλοξενούμενους να έχουν την υπεροχή στα πρώτα λεπτά.

Μόλις στο 3ο λεπτό του παιχνιδιού, ο Πάουλο Κόστα, μετά από εκτέλεση κόρνερ και απόμακρυνση της μπάλας από τους αμυντικούς του Ολυμπιακού, σούταρε δυνατά ελάχιστα άουτ. Με το πέρας του πρώτου 10λέπτου, οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν το παιχνίδι και προσπάθησαν να βγουν μπροστά, με τους μέσους της ομάδας, να μην μπορούν όμως να τροφοδοτήσουν τους Καστίγιο και Μπόρχα.

Οι παίκτες του Τάκη Λεμονή, προσπάθησαν κυρίως από τα πλάγια και με σέντρες να δημιουργήσουν ευκαιρίες στην περιοχή του Χαλκιά, με τον τελευταίο όμως να απειλείται μονάχα μια φορά και αυτή από την μοναδική οργανωμένη προσπάθεια του Ολυμπιακού.

Συγκεκριμένα στο 12ο λεπτό, ο Τζόρτζεβιτς, από τον άξονα, άνοιξε πολύ όμορφα δεξιά όπου κινούταν αμαρκάριστος ο Ζεβλάκοφ, ο οποίος με αρκετό ελεύθερο χώρο μπροστά του σέντραρε, ο Καστίγιο ξέφυγε από το προσωπικό του μαρκάρισμα, στόπαρε με το αριστερό και σούταρε με το δεξί από καλή θέση, όμως ο Χαλκιάς, μπλόκαρε.

Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, οι δύο ομάδες δεν δημιούργησαν άλλη φάση εξαιρουμένης μιας κεφαλιάς του Μπόρχα, μετά από εκτέλεση φάουλ του Ριβάλντο, με την μπάλα όμως να φεύγει αρκετά μακριά από την εστία του Χαλκιά. Κάπως έτσι, οι δύο ομάδες πήγαν ισόπαλες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.

Στο δεύτερο μέρος το σκηνικό δεν άλλαξε με τον Άρη να έχει μια φλύαρη είναι η αλήθεια υπεροχή. Χωρίς εμπνεύσεις οι δύο ομάδες, δεν προσέφεραν καθόλου θέαμα, με τους οπαδούς να μένουν... "ξύπνιοι", μόνο από την αγωνία του αποτελέσματος.

Χρειάστηκε να περάσουν 20 λεπτά από την έναρξη του δευτέρου μέρους, για να δούμε αξιόλογξη φάση και αυτή ήταν για τον Άρη. Συγκεκριμένα στο 64ο λεπτό και μετά από μια μικρή αλλαγή ρόλων, ο Κόκε έβγαλε σε θέση βολής απέναντι από τον Νικοπολίδη, τον Πάουλο Κόστα, με τον τελευταίο όμως να καθυστερεί χαρακτηριστικά να σουτάρει και στην συνέχεια υπό την πίεση του Ανατολάκη και από πολύ πλάγια θέση να στέλνει την μπάλα πάνω στον Νικοπολίδη ο οποίος παραχώρησε το κόρνερ.

Από την φάση αυτή και έπειτα, οι ποδοσφαιριστές του Ολυμπιακού, φάνηκαν να "ξυπνούν" και να προσπαθούν να βγουν στην επίθεση, ώστε να φτάσουν στο τέρμα. Οι επιθετικοί των "ερυθρόλευκων" ακόμα και όταν τροφοδοτήθηκαν σωστά από τους συμπαίκτες του δεν κατάφεραν να κάνουν κάτι αξιόλογο. Εύλογα, το βάρος της δημιουργίας αλλά και του τελειώματος των φάσεων, έπεσαν πάνω στον Ριβάλντο, ο οποίος παρά την κούρασή του όσο τα λεπτά περνούσαν γινόταν όλο και πιο απειλητικός.

Πρώτα, στο 74ο λεπτό, έπαιξε έξω από την περιοχή το 1-2 με τον Μάριτς, πήρε την μπάλα στο ύψος της μεγάλης περιοχής, όμως το σουτ του απέκρουσε ο Κώστας Χαλκιάς. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Ριβάλντο με φάουλ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα να χτυπήσει στο τείχος, όμως πριν η μπάλα χτυπήσει στο έδαφος, σούταρε και πάλι με τον Χαλκιά όμως να πέσει και να σώζει στην γωνία του.

Στο 85' και πάλι ο Ριβάλντο ήταν αυτός που μετά από μπαλιά του Μάριτς βρέθηκε απέναντι στον τερματοφύλακα του Άρη δεν κατάφερε να τον πλασάρει σωστά, με τον διεθνή κήπερ να διώχνει και πάλι σε κόρνερ. Κάπως έτσι, ο Άρης κέρδισε έναν υπερπολύτιμο βαθμό στην μάχη της εξόδου στην Ευρώπη, ενώ από την άλλη ο Ολυμπιακός, έδωσε παράτασει στις μαθητικές ελπίδες των αντιπάλων του...
td> Συνέντευξη Τύπου

Τάκης Λεμονής: "Δεν περίμενα το παιχνίδι για να κρίνω το ρόστερ"

"Ήταν ένα άσχημο παιχνίδι από μεριά μας. Η ατμόσφαιρα όλη την προηγούμενη εβδομάδα στις προπονήσεις προδίκαζε το αποτέλεσμα. Οι φόβοι μου επαληθεύτηκαν. Το δύσκολο σε αυτές τις καταστάσεις είναι να διατηρηθεί η ομάδα συγκεντρωμένη και να παίζει καλά.

Ήταν φυσιολογική η αντίδραση του κόσμου και παρά τα αρνητικά μας σημεία, υπάρχουν μερικά θετικά και αυτά είναι να διορθώσουμε τα λάθη μας. Συγχαρητήρια στον Άρη. Δεν περιμένω αυτό το παιχνίδι για να κρίνω το ρόστερ. Οι παίκτες πρέπει να καταλάβουν κάποια πράγματα. Σήμερα υπήρχε κίνητρο για αυτούς. Να αποζημιώσουν τον κόσμο που ήρθε να τους δει".

Κίκε Ερνάντεθ: "Να βγούμε στο ΟΥΕΦΑ"

"Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό για την κατάκτηση του τίτλου και στην ομάδα μου για την απόδοση. Ηταν ένα δύσκολο ματς και ξέραμε με ποιον παίζαμε. Για αυτό και προσπαθήσαμε να έχουμε όσο το δυνατόν λιγότερα λάθη. Τώρα θέλουμε να εκμεταλλευτούμε τα επόμενα ματς για να βγούμε στο Κύπελλο ΟΥΕΦΑ".

Γιώργος Κολτσίδας: "Ο Άρης μπορεί πιο ψηλά"

"Ο Ολυμπιακός είχε άνεση λόγω της διαφοράς στη βαθμολογία. Ο Αρης μπορεί να πάει και πιο ψηλά. Του χρόνου πιστεύω να έχουμε περισσότερες εναλλακτικές λύσεις".

Λάμπρος Σκόρδας: "Είχαμε περισσότερες ευκαιρίες"

"Δεν είμαι ευχαριστημένος. Δείτε πόσες ευκαιρίες κάναμε εμείς και πόσες ο Ολυμπιακός".

td> Όλα τα λεφτά...
Η απόδοση του Κώστα Χαλκιά. Όταν χρειάστηκε να επέμβει το έκανε στο απόλυτο κρατώντας ανέπαφη την εστία του και χαρίζοντας άλλον ένα υπερπολύτιμο βαθμό στην ομάδα του.
td> Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Το θέαμα στο πρώτο ημίχρονο. Τίποτα το αξιόλογο.
td> To Live του αγώνα...
Η 11άδα των γηπεδούχων
Νικοπολίδης, Ντομί, Καστίγιο, Ριβάλντο, Τζόρτζεβιτς, Ζεβλάκοφ, Ταραλίδης, Μπόρχα, Ανατολάκης, Τοροσίδης, Ζούλιο Σέζαρ
Η 11άδα των φιλοξενούμενων
Χαλκιάς, Παπαδόπουλος, Κουλουχέρης, Κολτσίδας, Τίνγκα, Παλαθουέλος, Νεμπεγλέρας, Χ. Γκαρσία, Χαβίτο, Κόκε, Πάουλο Κόστα
1' Έναρξη αγώνα
3' Σουτ Άρης Πάουλο Κόστα
Κόρνερ για τον Άρη, η μπάλα μετά από απομάκρυνση των ποδοσφαιριστών του Ολυμπιακού, φτάνει στα πόδια του Πάουλο Κόστα, ο οποίος με δυνατό σουτ, στέλνει την μπάλα ελάχιστα άουτ.
6' Σχόλιο
Καλός ρυθμός στο παιχνίδι με τον Άρη, να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων μέχρι στιγμής.
12' Σουτ Ολυμπιακός Καστίγιο
Ο Τζόρτζεβιτς, ανοίγει πολύ όμορφα στον αμαρκάριστο από δεξιά Ζεβλάκοφ, ο Πολωνός με αρκετό χώρο μπροστά του σεντράρει βρίσκει τον Καστίγιο, ο οποίος αφού στοπάρει κάνει το σουτ, όμως ο Χαλκιάς μπλοκάρει.
16' Σουτ Ολυμπιακός Τζόρτζεβιτς
Ο Καστίγιο, σεντράρει από δεξιά, ο Τζόρτζεβιτς από πολύ δύσκολη θέση σουτάρει, όμως ο Χαλκιάς μπλοκάρει σε δεύτερο χρόνο.
21' Κεφαλιά Ολυμπιακός Μπόρχα
Ο Ριβάλντο, εκτελεί φάουλ από αριστερά, βρίσκει τον Μπόρχα μέσα στην περιοχή, ο οποίος με κεφαλιά στέλνει την μπάλα ψηλά άουτ.
30' Αλλαγή παίκτη Άρης
Ο Νάτσο Γκαρσία παίρνει την θέση του Παλαθουέλος
33' Σχόλιο
Χωρίς την μεγάλη φάση συνεχίζεται ο αγώνας
36' Κίτρινη κάρτα Ολυμπιακός Τζόρτζεβιτς
44' Σχόλιο
Το τέλος του πρώτου μέρους πλησιάζει όμως ακόμα δεν υπάρχει αξιοσημείωτη φάση.
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
48' Κίτρινη κάρτα Άρης Κολτσίδας
52' Φάουλ Ολυμπιακός Ριβάλντο
Ο Χαλκιάς μπλοκάρει σταθερά
55' Αλλαγή παίκτη Ολυμπιακός
Ο Παππάς παίρνει την θέση του Ταραλίδη
60' Σχόλιο
Το πρώτο δεκάλεπτο στο δεύτερο μέρος έχει συμπληρωθεί χωρίς ακόμα να σημειωθεί ούτε μία αξιόλογη φάση.
63' Κεφαλιά Ολυμπιακός Ανατολάκης
Ο Ριβάλντο εκτελεί κόρνερ, ο Ανατολάκης πιάνει την κεφαλιά όμως ο Χαλκιάς μπλοκάρει σταθερά.
64' Σουτ Άρης Πάουλο Κόστα
Ο Κόκε βγάζει τον Πάουλο Κόστα απέναντι από τον Νικοπολίδη, ο Πορτογάλος αργεί να σουτάρει στην συνέχεια πιέζεται από τον Ανατολάκη και όταν από πολύ πλάγια θέση επιχειρεί να τελειώσει την φάση ο διεθνής τερματοφύλακας του Ολυμπιακού, διώχνει με τα πόδια σε κόρνερ.
66' Κίτρινη κάρτα Άρης Χ. Γκαρσία
67' Σουτ Άρης Νεμπεγλέρας
Ο μέσος του Άρη σουτάρει δυνατά, όμως ο Νικοπολίδης πέφτει και μπλοκάρει στην γωνία του.
68' Αλλαγή παίκτη Άρης
Ο Μπελέμ παίρνει την θέση του Χ. Γκαρσία
69' Αλλαγή παίκτη Ολυμπιακός
Στην θέση του Τζόρτζεβιτς περνά ο Μάριτς
72' Κεφαλιά Άρης Κόκε
Ο Χαβίτο σεντράρει από δεξιά, ο Κόκε προσπαθεί για την κεφαλιά, όμως η μπάλα καταλήγει πολλά μέτρα άουτ.
74' Σουτ Ολυμπιακός Ριβάλντο
Ο Ριβάλντο παίζει έξω από την περιοχή το 1-2 με τον Μάριτς, παίρνει την μπάλα από το ύψος της περιοχής σουτάρει όμως ο Χαλκιάς στέλνει την μπάλα κόρνερ.
77' Κίτρινη κάρτα Άρης Νεμπεγλέρας
78' Σουτ Ολυμπιακός Ριβάλντο
Ο Ριβάλντο εκτελεί απευθείας φάουλ από τον άξονα, η μπάλα χτυπά στο τείχος όμως ο Βραζιλιάνος σουτάρει πριν αυτή πέσει κάτω με τον Χαλκιά να πέφτει στην γωνία του παραχωρώντας κόρνερ
80' Σουτ Ολυμπιακός Καστίγιο
Ο Ριβάλντο εκτελεί το φάουλ , μετά από απομάκρυνση των αμυντικών του Άρη, η μπάλα φτάνει στον Καστίγιο, ο οποίος σουτάρει δυνατά πριν η μπάλα σκάσει στο έδαφος, όμως ο Χαλκιάς με εξαιρετική επέμβαση σώζει την εστία του.
87' Αλλαγή παίκτη Ολυμπιακός