Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Ολυμπιακός-Αστέρας Τρίπολης 3-0

ομαδικη πανηγυρικό

Πραγματοποιώντας την καλύτερή του φετινή εμφάνιση ο ΟΣΦΠ νίκησε εύκολα 3-0 τον Αστέρα και σκαρφάλωσε κορυφή

Ο Ολυμπιακός του Ζίκο πραγματοποίησε την καλύτερή του εμφάνιση στο φετινό πρωτάθλημα, πετυχαίνοντας γκολ, χάνοντας ευκαιρίες και παίζοντας ωραίο και επιθετικό ποδόσφαιρο.
Κι όλα αυτά δίχως τους Τοροσίδη και Λεντέσμα που έμειναν στον πάγκο για να ξεκουραστούν, τον Γκαλέτι να επιστρέφει μετά από περίπου ένα μήνα και τον Μαρέσκα να δείχνει πως είναι πανέτοιμος ενόψει του καθοριστικού ματς με την Σταντάρ Λιέγης. Άλλη μια εξαιρετική εμφάνιση από τον Ραούλ Μπράβο.

Μοναδικό αρνητικό για τον Ολυμπιακό ο τραυματισμός του Ντιόγκο και του Γκαλίτσιου. Ο επιθετικός των νταμπλούχων χτύπησε στο 17ο λεπτό κάτι που πιθανόν να του στερήσει την συμμετοχή του στην αναμέτρηση της Τρίτης με την πρωταθλήτρια Βελγίου για το Champions League. Οι πρώτες εκτιμήσεις πάντως δεν είναι καλές καθώς ο Βραζιλιάνος υπέστη κάκωση στην αριστερή ποδοκνημική και την Κυριακή θα επανεκτιμηθεί η κατάστασή του. Αυτό θα συμβεί και με τον Γκαλίτσιο ο οποίος έχει υποσστεί διάστρεμμα στο δεξί πόδι.

Αυτή ήταν η έκτη νίκη των νταμπλούχων Ελλάδας που πλέον περιμένουν στραβοπάτημα του Παναθηναϊκού στην Καβάλα για να μείνουν μόνοι πρώτοι στην βαθμολογία.

Όσο για τον Αστέρα Τρίπολης εμφανίστηκε κατώτερος των προσδοκιών και σε κανένα σημείο δεν πίστεψε πως μπορεί να φύγει από το Φάληρο έστω και μ' ένα βαθμό.
Οι συνθέσεις των ομάδων
Ολυμπιακός (Ζίκο): Νικοπολίδης, Γκαλίτσιος (76' Ζεβλάκοφ), Ραούλ Μπράβο, Α.Παπαδόπουλος, Μέλμπεργκ, Ντουντού, Γκαλέτι (69' Στολτίδης), Μαρέσκα, Μήτρογλου, Ντιόγκο (17' Ζαϊρί), Όσκαρ.

Αστέρας Τρίπολης (Mάριο Γκόμες): Ντεγκρά, Λαμπρόπουλος, Φυτανίδης, Καρντόσο (65' Καούνος), Μπαστία, Λαζαρίδης, Εστέβες, Βίλτσες (46' Ουντότζι), Μαρσελάο, Έντερ (46' Ζεάν Κάρλος), Τσέζαρεκ.

Διαιτητής: Αμπάρκιολης (Μακεδονίας)

Κίτρινες: Ντουντού, Γκαλίτσιος, Α.Παπαδόπουλος, Ραούλ Μπράβο / Λαμπρόπουλος, Βίλτσες, Μαρσελάο, Μπαστία, Καρντόσο
Με μια ματιά
Η μάχη των πάγκων

Μ' ένα άκρως επιθετικό σύστημα (4-4-2) παρέταξε την ομάδα του ο Ζίκο, με τους Γκαλέτι και Μαρέσκα να επιστρέφουν στην βασική ενδεκάδα, τους Τοροσίδη και Λεντέσμα να ξεκουράζονται και τον Ντιόγκο να έχει παρτενέρ τον Μήτρογλου. Στις υπόλοιπες θέσεις, την "ερυθρόλευκη" εστία υπερασπίστηκε ο Νικοπολίδης, σέντερ μπακ ήταν ο Αβραάμ Παπαδόπουλος με τον Μέλμπεργκ, αριστερό μπακ ο Ραούλ Μπράβο, δεξιά ο Γκαλίτσιος, στα χαφ ο Μαρέσκα είχε δίπλα του τον Ντουντού, ενώ στο αριστερό άκρο προτιμήθηκε για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι ο Όσκαρ.

Αντίθετα ο Μάριο Γκόμες ξεκίνησε με το αμυντικό 5-4-1. Κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Ντεγκρά, η τριάδα στο κέντρο της άμυνας απαρτιζόταν από τους Φυτανίδη, Λαζαρίδη και λίγο πιο πίσω ο Μαρσελάο, δεξί μπακ ήταν ο Εστέβες, αριστερά ο Λαμπρόπουλος, στα χαφ ήταν οι Καρντόσο και Μπαστία, δεξί χαφ ο Έντερ, αριστερά ο Βίλτσες και μοναδικός προωθημένος ο Τσέζαρεκ.

Το παιχνίδι είχε πολύ καλό ρυθμό από τα πρώτα κιόλας λεπτά με τις δύο ομάδες να είναι ορεξάτες, όμως οι ευκαιρίες άργησαν να έρθουν. Ο μεν Ολυμπιακός προσπαθούσε να απειλήσει από τα πλάγια με τον Γκαλέτι να ξεκινά κεφάτος, ενώ οι φιλοξενούμενοι ήθελαν να χτυπήσουν στις αντεπιθέσεις.

Όσκαρ ατυχίας για Ντιόγκο

Κι αν ο Ζίκο ξεκίνησε για πρώτη φορά με δύο επιθετικούς, τα σχέδια του άλλαξαν από νωρίς, αφού ο Ντιόγκο τραυματίστηκε στο 17' (και πιθανότατα χάνει το ματς με Σταντάρ Λιέγης) και ο Ζαϊρί πέρασε στην θέση του. Ο Μαροκινός πήγε στο αριστερό άκρο και ο Όσκαρ μεταφέρθηκε λίγο πίσω από τον Μήτρογλου.

Τρία λεπτά αργότερα (20') η πρώτη ευκαιρία του αγώνα ήταν γεγονός. Ο Βιλτσές με ωραία ατομική προσπάθεια πάσαρε στον Έντερ εκείνος σούταρε μέσα από την περιοχή αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.

Η ευκαιρία του Έντερ ξύπνησε τους Πειραιώτες που στο 21' έφτασαν μια ανάσα από το γκολ, όμως ο Ντεγκρά έδιωξε εντυπωσιακά την κεφαλιά του Ντουντού και έτσι το 0-0 έμεινε.

Όσο περνούσαν τα λεπτά ο ρυθμός του αγώνα έπεφτε και τα σκληρά μαρκαρίσματα αυξανόντουσαν επικίνδυνα.

Μέλμπεργκ... ο γκολτζής

Και εκεί που όλα έδειχναν πως το ημίχρονο θα τελειώσει όπως ξεκίνησε, ο... γκολτζής Όλοφ Μέλμπεργκ είχε διαφορετική γνώμη.

Ο Σουηδός αμυντικός με έξοχο πλασέ από το ύψος της μεγάλης περιοχής στο 36' έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ντεγκρά που έμεινε άγαλμα και έτσι πέτυχε το 3ο γκολ του μέσα σε 4 μέρες (είχε πετύχει 2 τέρματα την Τετάρτη με την Σουηδία κόντρα στους Αλβανούς).

Το τέρμα του Μέλμπεργκ έδωσε φτερά στους συμπαίκτες του που με ωραίο συνδυασμό έφτασαν κοντά στο 2-0 όμως το σουτ του Γκαλέτι στο 38' πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Ντεγκρά. Αυτή ήταν και η τελευταία ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου που τελείωσε με τον Ολυμπιακό να έχει το προβάδισμα.

Λίγο πριν την λήξη πάντως οι νταμπλούχοι Ελλάδας διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι όταν ο Ντεγκρά ανέτρεψε τον Μήτρογλου όμως ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί η αναμέτρηση. Αυτό βέβαια δεν ήταν ικανό να στερήσει από τους Πειραιώτες τη νίκη.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε όπως ακριβώς τελείωσε το πρώτο. Δίχως καλό ρυθμό και με τον Ολυμπιακό να έχει τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης.

Μήτρογλου ο εκτελεστής

Η "ερυθρόλευκη" κυριαρχία πάντως δεν άργησε να μετουσιωθεί σε γκολ. Δράστης ήταν ο Κώστας Μήτρογλου που μέχρι εκείνο το σημείο δεν είχε φανεί ιδιαίτερα. Όταν όμως του δόθηκε η ευκαιρία στο 53' με ωραία προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα διπλασιάζοντας τα τέρματα της ομάδας του.

Δέκα λεπτά αργότετα (63') οι Αρκάδες λίγο έλειψαν να ξαναμπουν στο ματς, αλλά το σουτ του Μαρσελάο κατέληξε άουτ.

Από κει και πέρα η συνέχεια ήταν πολύ πιο εύκολη για του γηπεδούχους που είχαν "κλειδώσει" το ματς και έχοντας την κατοχή προσπάθησαν να πετύχουν κι άλλα γκολ.

Μαγεία από Μαρόκο

Το 3-0 ήρθε στο 67' και μάλιστα με εντυπωσιακό τρόπο. Ο Ζαουάντ Ζαϊρί με εξαιρετικό σουτ από πολύ πλάγια αριστερή θέση πέτυχε ένα πανέμορφο γκολ κόντρα στην πρώην ομάδα του.

Τα υπόλοιπα λεπτά μέχρι την λήξη κύλησαν με τους παίκτες του Ζίκο απελευθερωμένους από το άγχος να έχουν τον απόλυτο έλεγχο, να κυκλοφορούν ωραία την μπάλα ψάχνοντας κι άλλα γκολ και τους ωραίους συνδυασμούς με την μπάλα κάτω να δίνουν και να παίρνουν.

Παρόλα αυτά το 3-0 έμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή και ο Ολυμπιακός πήρε μια άνετη και σημαντική -βαθμολογικά- νίκη.
Συνέντευξη Τύπου
Ζίκο (προπονητής Ολυμπιακού): "Είμαστε ευχαριστημένοι από τη νίκη μας και τους τρεις βαθμούς, αλλά και από την εμφάνισή μας. Καλυτερεύσαμε τη φυσική κατάσταση και την τεχνική πλευρά του παιχνιδιού μας. Παίξαμε από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό ως ομάδα που παίζει για τη νίκη και νομίζω ότι ικανοποιήσαμε τους φιλάθλους μας.

Η θέση του Μαρέσκα σήμερα ήταν αυτή του αμυντικού χαφ. Μπορεί να προωθείται και να ανοίγει το ματς στις πτέρυγες του κέντρου. Αναλόγως σε τι κατάσταση βρίσκονται οι παίκτες, θα διαλέγουμε και αυτούς που θα αγωνίζονται. Πάντως, δεν φτιάχνω την ομάδα ανάλογα με τον αντίπαλο που έχουμε, αλλά όπως τη θέλω εγώ και σε εξάρτηση με την κατάσταση που βρίσκονται οι ποδοσφαιριστές.

Ο διαιτητής αφήνει το παιχνίδι να είναι σκληρό. Ο Ολυμπιακός διαθέτει μεγάλες μονάδες και μεγάλη ομάδα. Οι αντίπαλοι αναγκάζονται να μας παίξουν σκληρά.

Ο τραυματισμός του Ντιόγκο είχε προέλθει από το ματς με τον Λεβαδειακό. Προσπάθησε να επανέλθει μέσα από τις προπονήσεις, αλλά κτύπησε ξανά στο ίδιο σημείο. Θα περιμένουμε 24 ώρες και τους δύο παίκτες (Ντιόγκο και Γκαλίτσιο) για να διαπιστώσουμε σε τι κατάσταση βρίσκονται.

Ο Ζαϊρί έπαιξε πολύ καλά και ανέβασε απλά τις πιθανότητές του για να παίξει βασικός κόντρα στην Σταντάρ Λιέγης"

.

Μάριο Γκόμεζ (προπονητής Αστέρα Τρίπολης): "Το πρώτο γκολ άλλαξε τις ισορροπίες στο παιχνίδι. Μέχρι τότε και να τελειώσει το πρώτο μέρος, στεκόμασταν καλά στο γήπεδο. Μετά το δεύτερο γκολ στην επανάληψη, το ματς είχε ουσιαστικά κριθεί. Μέχρι το 35', ο αγώνας ήταν μοιρασμένος. Μετά, υποκύψαμε από τον Ολυμπιακό".
Όλα τα λεφτά...
Ο Ολυμπιακός που με ωραίο στρωτό ποδόσφαιρο πραγματοποίησε την καλύτερη του φετινή εμφάνιση νικώντας εύκολα τον Αστέρα. Καλή κυκλοφορία της μπάλας, πολλές ευκαιρίες, εξαιρετικοί συνδυασμοί και όμορφα γκολ ήταν όλα όσα είδαν σήμερα οι φίλοι του Ολυμπιακού από την ομάδα τους και μόνο ευχαριστημένοι μπορεί να είναι.

Το σπάνιας ομορφιάς γκολ του Ζαϊρί. Είναι απ' αυτά που δεν βλέπουμε συχνά και αξίζουν ιδιαίτερη αναφορά.
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Τον Αστέρα Τρίπολης που σε κανένα σημείο του ματς δεν φάνηκε ικανός να απειλήσει τους νταμπλούχους Ελλάδας και ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο παραδόθηκε άνευ όρων.
Videos με τα γκολ της αναμέτρησης

To Live του αγώνα... από τον Βαγγέλη Σταματόπουλο
Συνθέσεις ομάδων
Ολυμπιακός (Ζίκο): Νικοπολίδης, Μέλμπεργκ, Γκαλίτσιος, Παπαδόπουλος, Μπράβο, Ντουντού, Μαρέσκα, Όσκαρ, Γκαλέτι, Ντιόγκο, Μήτρογλου

Αστέρας Τρίπολης (Γκόμες): Ντεγκρά, Μαρσελάο, Λαζαρίδης, Φυτανίδης, Λαμπρόπουλος, Καρδόσο, Μπαστία, Εστέβες, Βίλτσες, Έντερ, Τσέζαρεκ

1' Έναρξη αγώνα
5' Σουτ Ολυμπιακός Όσκαρ
Φάση διαρκείας στην περιοχή του Αστέρα, ο Όσκαρ δοκιμάζει ένα σουτ από το ύψος της περιοχής, ο Ντεγκρά μπλοκάρει εύκολα την μπάλα
8' Σχόλιο
Ο Ολυμπιακός έχει την κατοχή της μπάλας και πιέζει κυρίως από δεξιά με τον Γκαλέτι. Ο Αστέρας προσπαθεί να αιφνιδιάσει στις αντεπιθέσεις
10' Κίτρινη κάρτα Αστέρας Τρίπολης Λαμπρόπουλος
17' Αλλαγή παίκτη Ολυμπιακός
Ο Ζαϊρί στη θέση του Ντιόγκο, που αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού.
19' Σουτ Ολυμπιακός Μήτρογλου
Ο Μήτρογλου προσπάθησε να "κρεμάσει" τον Ντεγκρά με σουτ με το αριστερό έξω από την περιοχή, η μπάλα έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
20' Σουτ Αστέρας Τρίπολης Έντερ
Εξαιρετική προσπάθεια του Βίλτσες από τα αριστερά, η μπάλα έφτασε στον Έντερ που έκανε πολύ δυνατό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής και δεξιά, με τη μπάλα να φεύγει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Νικοπολίδη.
21' Κεφαλιά Ολυμπιακός Ντουντού
Φοβερή ευκαιρία για τον Ολυμπιακό να ανοίξει το σκορ! Ο Γκαλέτι έβγαλε σέντρα-ξυράφι από τα δεξιά και ο Ντουντού που ερχόταν "τρέιλερ" από πίσω έκανε την καρφωτή κεφαλιά, με τον Ντεγκρά να αποκρούει με τις γροθιές ενστικτωδώς.
26' Κίτρινη κάρτα Ολυμπιακός Ντουντού
29' Κίτρινη κάρτα Ολυμπιακός Γκαλίτσιος
31' Κίτρινη κάρτα Ολυμπιακός Βίλτσες
34' Σχόλιο
Ισορροπημένο το ματς στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τους παίκτες του Αστέρα Τρίπολης να κλείνουν αποτελεσματικά τους διαδρόμους προς την εστία του Ντεγκρά.
36' Γκολ Ολυμπιακός Μέλμπεργκ
1-0 ο Ολυμπιακός με το παρθενικό γκολ του Όλοφ Μέλμπεργκ στο ελληνικό πρωτάθλημα με την ερυθρόλευκη φανέλα! Το σουτ του Ραούλ Μπράβο απομακρύνθηκε και η μπάλα έφτασε στον Σουηδό στόπερ, ο οποίος με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Ντεγκρά.
38' Ευκαιρία Ολυμπιακός Γκαλέτι
Σέντρα από τα δεξιά, ο Μήτρογλου με πλάτη προς την εστία έστρωσε με το πόδι στον Γκαλέτι, με το μονοκόμματο σουτ του Αργεντινού δεξιού χαφ με το δεξί να περνάει λίγο πάνω από το δοκάρι του Ντεγκρά.
44' Κίτρινη κάρτα Ολυμπιακός Α.Παπαδόπουλος
45' Λήξη ημιχρόνου
45' Κίτρινη κάρτα Αστέρας Τρίπολης Μαρσελάο
46' Αλλαγή παίκτη Αστέρας Τρίπολης
Ο Ζεάν Κάρλος παίρνει τη θέση του Έντερ.
Ο Ουντότζι πήρε τη θέση του Βίλτσες
46' Σχόλιο
Άσχημα τα νέα για τον Ολυμπιακό στην περίπτωση του Ντιόγκο καθώς οι πρώτες εκτιμήσεις κάνουν λόγο για πρόβλημα στην αριστερή ποδοκνημική, κάτι που θα στερήσει πιθανότατα από τον Βραζιλιάνο την δυνατότητα να παίξει κόντρα στη Σταντάρ Λιέγης την Τρίτη.
49' Κεφαλιά Ολυμπιακός Μήτρογλου
Μετά από ωραία προσπάθεια του Μπράβο, η μπάλα έφτασε τελικά δεξιά στον Γκαλίτσιο, αυτός έκανε τη σέντρα και ο Μήτρογλου πήρε γυριστή κεφαλιά μέσα από την περιοχή για να στείλει τη μπάλα μακριά από την εστία.
50' Κίτρινη κάρτα Αστέρας Τρίπολης Μπαστία
53' Γκολ Ολυμπιακός Μήτρογλου
2-0 για τον Ολυμπιακό! "Γλυκιά" συρτή μπαλιά του Ζαϊρί στην καρδιά της άμυνας των φιλοξενούμενων ο Μήτρογλου πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας και με υπέροχη προβολή την έστειλε στο βάθος της εστίας του Ντεγκρά.
59' Κίτρινη κάρτα Αστέρας Τρίπολης Καρντόσο
61' Σουτ Αστέρας Τρίπολης Λαμπρόπουλος
Δυνατό σουτ του Λαμπρόπουλου έξω από την περιοχή, η μπάλα κατέληξε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Νικοπολίδη.
63' Σουτ Αστέρας Τρίπολης Μαρσελάο
Σημαντική ευκαιρία για τον Αστέρα Τρίπολης. Η μπάλα έφτασε στον Μαρσελάο ο οποίος έκανε δυνατό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής (αμαρκάριστος), στέλνοντας τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Νικοπολίδη.
65' Ευκαιρία Ολυμπιακός Γκαλέτι
Σέντρα του Ζαΐρί από τα αριστερά, ο Γκαλέτι έκανε την προβολή, με τη μπάλα να χτυπάει στο σώμα του Μαρκόπουλου και να φεύγει κόρνερ.
65' Αλλαγή παίκτη Αστέρας Τρίπολης
Ο Καούνος αντικατέστησε τον Καρντόσο.
67' Γκολ Ολυμπιακός Ζαϊρί
3-0 για τον Ολυμπιακό! Ο Ζαϊρί απέφυγε έναν αντίπαλό του και με αριστουργηματικό φαλτσαριστό δεξί πλασέ έστειλε τη μπάλα να χτυπήσει πρώτα στο αριστερό δοκάρι και στη συνέχεια να καταλήξει στα δίχτυα. Γκολ σπάνιας ομορφιάς από τον Μαροκινό, το 2ο του στο πρωτάθλημα μετά από αυτό που είχε πετύχει με τον Πανιώνιο.
69' Αλλαγή παίκτη Ολυμπιακός
Δεύτερη αλλαγή για τον Ολυμπιακό, με τον Στολτίδη να παίρνει τη θέση του Γκαλέτι.
71' Σουτ Ολυμπιακός Στολτίδης
Δύο λεπτά μετά την είσοδό του στο ματς ο Στολτίδης παραλίγο να χριστεί σκόρερ, με το δυνατό σουτ του έξω από την περιοχή να φεύγει λίγο πάνω από το δοκάρι του Ντεγκρά.
76' Ευκαιρία Ολυμπιακός Στολτίδης
Στολτίδης και Μπράβο "έκρυψαν" τη μπάλα, ο Ισπανός μπακ μπήκε μέσα στη μεγάλη περιοχή και την κατάλληλη στιγμή "έκοψε" τη μπάλα για τον Μήτρογλου, με το πλασέ του όμως να μην είναι καλό και να χάνεται μεγάλη ευκαιρία για τέταρτο γκολ.
77' Αλλαγή παίκτη Ολυμπιακός
Τρίτη αλλαγή για τον Ολυμπιακό, με τον Ζεβλάκοφ να παίρνει τη θέση του τραυματία Γκαλίτσιου.
80' Σχόλιο
Το ματς έχει κριθεί, με τον Ολυμπιακό μετά το 3-0 να είναι ο απόλυτος κυρίαρχος και να ψάχνει και άλλο γκολ.
80' Σουτ Ολυμπιακός Μαρέσκα
Σκαφτό πλασέ του Μαρέσκα έξω από την περιοχή, η μπάλα έφυγε λίγο άουτ.
84' Κεφαλιά Ολυμπιακός Όσκαρ
Καλοζυγισμένη σέντρα του Ζαϊρί από τα δεξιά, ο Όσκαρ πετάχτηκε ψηλά και έπιασε την κεφαλιά, στέλνοντάς την άουτ.
85' Κίτρινη κάρτα Ολυμπιακός Ραούλ Μπράβο
86' Σουτ Αστέρας Τρίπολης Καούνος
Γυριστό σουτ του Καούνου μέσα από την περιοχή, ο Νικοπολίδης μπλόκαρε σταθερά στο κέντρο της εστίας του.