Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ

Ολυμπιακός-Ατρόμητος 2-0

ντάτολο ντάρμπισιρ πανηγυρικο

Με την ψυχή στο στόμα και με γκολ των Ντάρμπισιρ και Μήτρογλου ο ΟΣΦΠ νίκησε δύσκολα 2-0 τον Ατρόμητο

Ένα καλό πρώτο ημίχρονο, ένα αγγλικό γκολ από τον Ματ Ντάρμπισιρ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και το... κερασάκι από τον Μήτρογλου στις καθυστερήσεις, ήταν αρκετά για τον Ολυμπιακό προκειμένου να πάρει αυτό που ήθελε: τη νίκη!

Οι "ερυθρόλευκοι" πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση στο πρώτο μέρος, δημιούργησαν ευκαιρίες, πέτυχαν μόνο ένα γκολ αν και άξιζαν περισσότερα, όμως στην επανάληψη μπλακ άουτ! Όπως και με τον Εργοτέλη, οι παίκτες του Μπάντοβιτς έριξαν δίχως λόγο και αιτία στροφές στο δεύτερο μέρος, έδωσαν δικαιώματα στους αντιπάλους να πιστεύουν πως δεν θα φύγουν από το Φάληρο με άδεια χέρια, όμως αυτή την φορά η τύχη ήταν με το μέρος τους και το τρίποντο έμεινε στα χέρια τους. Μοναδική εξήγηση που μπορεί να δοθεί, είναι η κούραση από το ματς της Τρίτης με την Μπορντό.

Ο Μήτρογλου στις καθυστερήσεις απλά σφράγισε σε άδεια εστία (αφού ο Μιχαηλίδης είχε προωθηθεί για ένα φάουλ) μια σημαντική βαθμολογική νίκη που διατήρησε τους Πειραιώτες στο -2 από τον Παναθηναϊκό.

Αρκετά λάθη από τον Μπόζινταρ Μπάντοβιτς, που προσπάθησε με τις αλλαγές να βοηθήσει την ομάδα του, όμως πέτυχε το αντίθετο. Άδικο βέβαια να τον κατηγορούμε, αφού ο άνθρωπος από ανάγκη βρέθηκε στην θέση του προπονητή και αυτό που μπορεί, αυτό δίνει. Άλλοι έχουν την ευθύνη...

Γι' αυτό τον λόγο μάλιστα, ορισμένοι φίλαθλοι του Ολυμπιακού θυμήθηκαν και φώναξαν το όνομα ενός πραγματικού και σοβαρού τεχνικού. "Ερνέστο Βαλβέρδε", ακούστηκε από ορισμένους στα τελευταία λεπτά του αγώνα. Ο κόσμος είναι ο καλύτερος κριτής...

Από την άλλη πλευρά, το σύνολο του Γιώργου Δώνη, αξίζει πολλά μπράβο γιατί κατέβηκε στον Πειραιά δίχως φόβο, κοίταξε στα μάτια τον Ολυμπιακό, δημιούργησε ευκαιρίες σ' ένα γήπεδο που άλλες ομάδες μένουν πίσω από την σέντρα στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, καρδιοχτύπησε τους Πειραιώτες, όμως τελικά έφυγε από το Φάληρο δίχως βαθμό.

Σημαντικά λάθη και από τον διαιτητή της αναμέτρησης, Γιάχο, που αρνήθηκε πέναλτι στον Ολυμπιακό στο πρώτο μέρος και στον Ατρόμητο στην επανάληψη. Οι μεν "ερυθρόλευκοι" φωνάξαν στο 35' όταν ο Μπαζίνσκι έσπρωξε μέσα στην περιοχή τον Ντάρμπισιρ, ενώ οι Περιστεριώτες διαμαρτυρήθηκαν όταν ο Μέλμπεργκ ανέτρεψε με τάκλιν τον Σαγκανόφκσι στο 63'. Στο ίδιο σημείο έγιναν οι δύο φάσεις, το ίδιο λάθος έκανε ο ρέφερι της αναμέτρησης.
Οι συνθέσεις των ομάδων
Ολυμπιακός (Μπόζινταρ Μπάντοβιτς): Νικοπολίδης, Γκαλίτσιος, Ραούλ Μπράβο, Α. Παπαδόπουλος, Μέλμπεργκ, Στολτίδης, Ζαϊρί (60' Μήτρογλου), Λεντέσμα, Ντάρμπισιρ (90' Γ. Παπαδόπουλος), Λούα Λούα (80' Πάντος), Ντάτολο.

Ατρόμητος (Γιώργος Δώνης): Μιχαηλίδης, Μπλένχιο, Ατέμπα (76' Σκόνδρας), Μπαζίνσκι, Νάστος, Σαρμιέντο, Σφακιανάκης, Φαβάλι (75' Καλαντζής), Τάτος (82' Αναστασάκος), Σαγκανόφσκι, Περόνε.

Διαιτητής: Γιάχος (Χίου)

Kίτρινες: Ντάρμπισιρ, Λούα Λούα / Ατέμπα, Σαγκανόφσκι, Περόνε
Με μια ματιά
Η μάχη των πάγκων

Η σκέψη του Μπάντοβιτς να αλλάξει το σύστημα της ομάδας του έγινε πραγματικότητα. Ο Σέρβος προπονητής προτίμησε να ξεκινήσει με δύο επιθετικούς (4-4-2), όμως είχε ένα πρόβλημα της τελευταία στιγμής. Ο Τοροσίδης ένιωσε ενοχλήσεις στο ζέσταμα και έμεινε στον πάγκο, δίνοντας την θέση του στον Γιώργο Γκαλίτσιο.

Στις υπόλοιπες θέσεις ήταν οι: Νικοπολίδης (τερματοφύλακας), Αβραάμ Παπαδόπουλος (σέντερ μπακ), Μέλμπεργκ (σέντερ μπακ), Ραούλ Μπράβο (αριστερό μπακ), Λεντέσμα (αμυντικό χαφ), Στολτίδης (αμυντικό χαφ), Ντάτολο (αριστερό χαφ), Ζαϊρί (δεξί χαφ), Λούα Λούα (επίθεση), Ντάρμπισιρ (επίθεση).

Ίδιο σύστημα (4-4-2) επέλεξε και ο Γιώργος Δώνης. Κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Μιχαηλίδης, σέντερ μπακ ήταν οι Μπλένχιο και Μπαζίνσκι, δεξιά ήταν ο Νάστος, αριστερά ο Μπιλάγι, αμυντικά χαφ ήταν οι Σαρμιέντο και Σφακιανάκης, αριστερό χαφ ο Φαβάλι, δεξιά ο Τάτος, ενώ στην επίθεση ήταν οι Σαγκανόφσκι και Περόνε.

Ωραίος ο καιρός στο "Γ. Καραϊσκάκης", ωραίος ο ρυθμός από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ωραίο και το θέαμα που μας προσέφεραν οι δύο ομάδες από νωρίς νωρίς. Τόσο ο Ολυμπιακός, όσο και ο Ατρόμητος μπήκαν επιθετικά, με όρεξη στο ματς και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να δούμε ένα θεαματικό παιχνίδι γεμάτο φάσεις.

Την αρχή έκανε ο Ολυμπιακός στο 2ο μόλις λεπτό, με τον Λούα Λούα να κλέβει την μπάλα από τον Μπαζίνσκι, όμως το σουτ του πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Μιχαηλίδη. Γκολ μπορεί να μην μπήκε, όμως μ' αυτή την ευκαιρία ο Λούα Λούα ζέστανε και το κοινό στο φαληρικό γήπεδο, αλλά και τους συμπαίκτες του για μια καλύτερη συνέχεια.

Φυσικά ο Ατρόμητος δεν έμεινε με σταυρωμένα τα χέρια και αδιαφορώντας για το γεγονός πως παίζει στην έδρα του πρωταθλητή Ελλάδας και με περίσσιο πάθος, βγήκε στην επίθεση και... φόβησε τους Πειραιώτες. Τρανό παράδειγμα η μεγάλη ευκαιρία στο 17', όπου ο Περόνε βγήκε απέναντι από τον Νικοπολίδη, όμως ο έμπειρος πορτιέρο βγήκε νικητής, διώχνοντας σε κόρνερ.

To Ματ του... Ντάτολο (1-0)

Η φάση του Περόνε αφύπνισε τους παίκτες του Μπάντοβιτς που απάντησαν με... γκολ, ένα λεπτό αργότερα. Στην αντεπίθεση, ο Λούα Λούα έσπασε αριστερά για τον Ντάτολο, αυτός σέρβιρε στον Ντάρμπισιρ και ο Άγγλος με άψογο πλασέ από την μικρή περιοχή άνοιξε το σκορ για την ομάδα του, ξεσηκώνοντας το "Γεώργιος Καραϊσκάκης".

Το τέρμα του Ντάρμπισιρ έδωσε άλλον αέρα στους Πειραιώτες, που πλέον ήταν πιο απελευθερωμένοι και ανεβασμένοι και μ' άλλη ψυχολογία έχασαν ευκαιρίες και γι' άλλα γκολ.

Στο 23' μάλιστα ο Λούα Λούα έφτασε μια ανάσα από το 2-0, όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και το τεχνικό του σουτ έξω από την περιοχή, πέρασε ελάχιστα άουτ. Ίδια κατάληξη είχε και το σουτ του Ζαϊρί ένα λεπτό αργότερα (24'), όμως η μεγαλύτερη ευκαιρία χάθηκε στο 38'. Ύστερα από φάουλ του Ντάτολο, ο Λούα Λούα έκανε το σουτ από το σημείο του πέναλτι, όμως η μπάλα χτύπησε στο δεξί δοκάρι του Μιχαηλίδη. Στην συνέχεια της φάσης ο Ζαϊρί ανενόχλητος έκανε νέο σουτ, όμως δεν βρήκε στόχο.

Λίγο νωρίτερα (35') οι "ερυθρόλευκοι" διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι, όταν ο Μπαζίνσκι έσπρωξε τον Ντάρμπισιρ μέσα στην περιοχή, αλλά ο διαιτητής προτίμησε να δώσει κίτρινη για θέατρο στον Άγγλο επιθετικό.

Τα λεπτά περνούσαν, ο Ατρόμητος απειλούσε κυρίως με σουτ του Σαρμιέντο, όμως ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που είχε το πάνω χέρι και δημιουργούσε αξιόλογες φάσεις. Μια απ' αυτές ήταν στο 45', όπου ο Ντάτολο έβγαλε ωραία μπαλιά για τον Ντάρμπισιρ που πετάχτηκε όμως δεν πρόλαβε να την βρει και να την στείλει στα δίχτυα και το 1-0 έμεινε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Η ερυθρόλευκη γρίπη του β' μέρους

Στην επανάληψη τίποτα δεν ήταν ίδιο. Ο ρυθμός έπεσε, το θέαμα πέρασε μια... κρίση (must λέξη των ημερών) και οι φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες μειώθηκαν.

Κάπου εκεί, ο Μπόζινταρ Μπάντοβιτς αποφάσισε να αντιδράσει και να βοήθησει την ομάδα του. Ο Σέρβος τεχνικός, βλέποντας πως ο Ζαϊρί δεν είναι σε καλή μέρα και με σκοπό να... καθαρίσει το ματς, έβαλε στη θέση του Μαροκινού τον Μήτρογλου και ο Λούα Λούα γύρισε πιο πίσω. Ακόμη και με δύο επιθετικούς "κολώνες", οι Πειραιώτες έμοιαζαν κουρασμένοι και ανίκανοι να απειλήσουν την εστία του Μιχαηλίδη.

Αντίθετα, οι παίκτες του Γιώργου Δώνη ανέβασαν στροφές και ήταν έτοιμοι να κάνουν την ζημιά μέσα στο... σπίτι του Ολυμπιακού. Στο 62' ο Σφακιανάκης προσπάθησε να απειλήσει τον Νικοπολίδη με σουτ, ενώ ένα λεπτό αργότερα (63') οι Περιστεριώτες "φώναξαν" για πέναλτι. Ο Μέλμπεργκ ανάτρεψε τον Σαγκανόφσκι με τάκλιν, όμως και πάλι ο διαιτητής Γιάχος έδωσε εντολή να συνεχιστεί το παιχνίδι. Στην ίδια περιοχή, στο ίδιο σημείο, το ίδιο λάθος από τον Χιώτη ρέφερι, αλλά για τον Ατρόμητο αυτή την φορά.

Το... έληξε ο Μήτρογλου (2-0)

Τα λεπτά περνούσαν και το σκηνικό δεν άλλαζε. Μέτριος ρυθμός και λίγες φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες, κυρίως με σουτ. Όπως αυτό του Ντάτολο στο 68', του Σφακιανάκη στο 72' και του Ντάρμπισιρ στο 78'.

Και ενώ όλα έμοιαζαν πως το παιχνίδι θα τελειώσει δίχως κάτι συνταρακτικό, στα τελευταία λεπτά τα είδαμε όλα. Δοκάρι του Μήτρογλου στο 87' και γκολ του ίδιου παίκτη στην εκπνοή του αγώνα μπροστά σε άδεια εστία, αφού και ο Μιχαηλίδης είχε προωθηθεί σε μια εκτέλεση φάουλ. Το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή βρήκε τον Ολυμπιακό νικητή με 2-0.
Συνέντευξη Τύπου
Μπόζινταρ Μπάντοβιτς (προπονητής Ολυμπιακού): "Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι, τρίτο σε μια εβδομάδα για εμάς κι αυτό φάνηκε και στο δεύτερο ημίχρονο. Το πρώτο ήταν καλό, με πολλές ευκαιρίες, αν και είχαμε πρόβλημα στην ανάπτυξη του παιχνιδιού. Στο δεύτερο ημίχρονο πέσαμε πάρα πολύ, χάσαμε την οργάνωση και δεν μπορούσαμε να κρατήσουμε την μπάλα γιατί κάναμε πολλά λάθη. Ξεκινήσαμε με προβλήματα. Χθες είχαμε τον Μαρέσκα, στο ζέσταμα τον Τοροσίδη, ενώ όπως είδατε είχαμε άλλους δύο τραυματισμούς μες στο παιχνίδι. Κερδίσαμε το ματς με θετικό πρώτο μέρος και περιμένουμε το επόμενο παιχνίδι την Κυριακή. Τα κοιτάμε ξεχωριστά ένα ένα".

Για το γεγονός πως δεν άλλαξε τον Ντάτολο αν και τραυματίας: "Ζήτησε αλλαγή όταν είχε σηκωθεί ο φωτεινός πίνακας. Αν το είχαμε δει θα τον αλλάζαμε".

Για το πρόβλημα στον άξονα: "Είχαμε πρόβλημα στον άξονα και προσπάθησαμε να το διορθώσουμε, βάζοντας τον Ματ πίσω από τον Κώστα. Ξεκινήσαμε με 4-4-2 γιατί δεν μπορούμε να βάζουμε τον Τοροσίδη την μια στα χαφ και την άλλη μπακ. Δεν μπορούμε να τον αλλάζουμε συνέχεια θέσεις. Προτιμήσουμε αυτό το σύστημα για να παίξουν οι παίκτες στις θέσεις τους".

Για το αν θα έπρεπε να είχε βάλει τον Γιάννη Παπαδόπουλο νωρίτερα: "Ο Γιάννης Παπαδόπουλος δεν έχει παίξει για πολύ καιρό και τελευταία κάνη μεγάλη προσπάθεια για να βρεθεί σ' ένα ικανοποιητικό επίπεδο. Εκείνη τη στιγμή σκέφτεσαι να αφήσεις τους πιο έμπειρους".

Για τη νοοτροπία της ομάδας: "Για εμάς ήταν τρίτο ματς σε μια εβδομάδα κια ήταν δύσκολο. Χάσαμε την αμυντική μας οργάνωση. Κάποιες φορές πρέπει να κρατάς την οργάνωση, να είναι σωστά οι γραμμές και να μην δίνεις χώρο στον αντίπαλο".

Για τα προβλήματα των τραυματισμών: "Ο Τοροσίδης είχε ενοχλήσεις στον δικέφαλο, ο Λούα Λούα είχε σφίξιμο στους προσαγωγούς και ο Ντάτολο μια ενόχληση στον δικέφαλο".

Για το μπέρδεμα που έγινε στην αλλαγή του Μήτρογλου: "Γράφτηκε λάθος νούμερο" (είχε γραφτεί το νούμερο του Ντάρμπισιρ αντί του Ζαϊρί).

Για το αν θα πρέπει να πει τι συνέβη φέτος για να μην τον κατηγορούν: "Αυτή τη στιγμή δεν θεωρώ πως είναι σωστό να πω κάποια πράγνματα. Δεν αποφεύγω τις ευθύνες μου. Είμα σ' αυτή τη θέση και παίρνω την ευθύνη για ότι συμβαίνει στο γήπεδο. Πρέπει να πηγαίνουμε παιχνίδι-παιχνίδι και να προσπαθούμε για τη νίκη. Πρέπει να κοιτάξουμε ματς ματς και να κάνουμε στο τέλος ταμείο. Κάθε μέρα δουλεύουμε σκληρά με τα παιδιά για να πετύχουμε τον στόχο μας. Υπάρχουν δυσκολίες, όμως δεν είναι σωστό τάιμινγκ για δικαιολογίες".

Γιώργος Δώνης (προπονητής Ατρομήτου): "Θα συνεχίσω από εκεί που τελείωσε ο κ. Καραγεωργίου χτες και αυτό δεν έχει σχέση με τον Ολυμπιακό. Δεν μπορεί η δουλειά μας για την οποία προσπαθούμε πολύ να καθορίζεται από ανθρώπους ανεπαρκής. Δεν χρειάζεται να μιλήσουμε για το πέναλτι γιατί είναι λογικό.

Μου φαίνεται λογικό να μην το πάρουμε κόντρα σε Ολυμπιακό, Παναθηναϊκό και ΑΕΚ. Δεν το πήραμε ούτε κόντρα στον Αστέρα όμως. Είναι άδικο για τους παίκτες μου γιατί δείξαμε καλό πρόσωπο. Υπάρχουν ομάδες άμπαλες που είναι πιο πάνω από εμάς".

Για τον Ολυμπιακό του πρώτου ημιχρόνου: "Ο Ολυμπιακός έχει παίκτες με μεγάλη ποιότητα και όταν είναι σε καλή μέρα κάνουν πολλές φάσεις. Όταν έχουν ομάδα που δεν προσπαθεί να καταστρέψει, τότε μπορούν να κάνουν φάσεις. Ταλαιπωρείται από πολλά προβλήματα αλλά δεν παύει να έχει ποιότητα. Δεν μπορεί κανείς να υποτιμά τον πρωταθλητή".

Τα εισιτήρια που κόπηκαν: 21.896
Όλα τα λεφτά...
Το χορταστικό πρώτο μέρος που μας προσέφεραν οι δύο ομάδες. Ωραίο θέαμα και πολλές φάσεις τόσο από τον Ολυμπιακό, όσο και από τον Ατρόμητο.
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Τον Ολυμπιακό του δευτέρου ημιχρόνου, που έριξε στροφές, θεώρησε το παιχνίδι τελειωμένο και έδωσε ελπίδες στον αντίπαλό του.