Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

EUROPA LEAGUE

Ολυμπιακός-Χέρτα 4-0

ΝΤΟΥΝΤΟΥ ΓΙΑ ΜΕΣΑ ΓΙΑ ΓΚΑΡΑ

Με πρωταγωνιστή τον Ντουντού, ο ΟΣΦΠ διέλυσε τη Χέρτα 4-0 και πέρασε στους "32" του UEFA (vds)

Μία ελληνική ομάδα μπορεί να βάλει τέσσερα γκολ σε ένα ημίχρονο, σε ευρωπαϊκό αγώνα... Ο Ολυμπιακός! Πρώτο "θύμα" η Μπενφίκα στο πρώτο μέρος, νέο η Χέρτα Βερολίνου στο δεύτερο. Οι νταμπλούχοι Ελλάδας συνάντησαν σθεναρή αντίσταση από τη Χέρτα στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στην επανάληψη η γερμανική ομάδα κατάλαβε τι πάει να πει πειραιώτικη φιλοξενία!
Οι ερυθρόλευκοι σκόρπισαν τους φιλόδοξους Βερολινέζους, που πραγματοποιούν εξαιρετική πορεία στο γερμανικό πρωτάθλημα (βρίσκονται στην τρίτη θέση), πέτυχαν τη δεύτερη νίκη τους στο 2ο όμιλο και εξασφάλισαν την πρόκριση στις 32 καλύτερες ομάδες του Κυπέλλου UEFA, τερματίζοντας στην 3η θέση του γκρουπ. Στην κλήρωση ο Ολυμπιακός, που πέτυχε τη δωδέκατη νίκη του σε ισάριθμα φετινά εντός έδρας παιχνίδια, θα αντιμετωπίσει ομάδα που πήρε την πρώτη θέση των ομίλων του θεσμού.

Πρώτο παιχνίδι στους "32" στο... "οχυρό"

Μετά και την τελευταία αγωνιστική του Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ, βγήκαν και οι πιθανοί αντίπαλοι του Ολυμπιακού για τη φάση των "32". Οι 7 πιθανοί αντίπαλοι που θα μπουν στην κληρωτίδα (19/12, 14:00, ESP), είναι οι Σεντ Ετιέν, Βόλφσμπουργκ, Αμβούργο, ΤΣΣΚΑ Μόσχας, Σταντάρ Λιέγης, Μάντσεστερ Σίτι, Ουντινέζε.

Το πρώτο παιχνίδι για τη φάση των "32" ο Ολυμπιακός θα το δώσει στο "Γεώργιος Καραϊσκάκης" και τον επαναληπτικό εκτός έδρας. Τα εντός και εκτός έδρας ματς στους "32" είναι προκαθορισμένα από την αρχική κλήρωση των ομίλων.

Ο Ερνέστο Βαλβέρδε παρέταξε τον Ολυμπιακό με τη συνηθισμένη διάταξη 4-4-1-1. Ο Νικοπολίδης κάθισε κάτω από τα δοκάρια, ο Τοροσίδης αγωνίστηκε δεξιά στην άμυνα, ο Ντομί αριστερά και οι Αβραάμ Παπαδόπουλος, Ζεβλάκοβ στο κέντρο της οπισθοφυλακής. Οι Πατσατζόγλου και Ντουντού αγωνίστηκαν ως κεντρικοί μέσοι, με τον Γκαλέτι δεξιά στη μεσαία γραμμή, τον Τζόρτζεβιτς αριστερά και τον Μπελούτσι σε ρόλο κρυφού κυνηγού, πίσω από το μοναδικό προωθημένο Ντιόγκο.

Από την πλευρά του, ο Λουσιέν Φαβρ παρέταξε τη Χέρτα, επίσης με διάταξη 4-4-1-1. Την εστία της γερμανικής ομάδας υπερασπίστηκε ο γνώριμος στο ελληνικό φίλαθλο κοινό από το πέρασμά του στον Πανιώνιο, Ντρόμπνι. Στην άμυνα, από τα δεξιά προς τα αριστερά, αγωνίστηκαν οι Φον Μπέργκεν, Φρίντριχ, Κακά και Στάιν. Οι Νταρντάι και Λούστενμπεργκερ αποτέλεσαν το δίδυμο των κεντρικών μέσων, δεξιά στη μεσαία γραμμή αγωνίστηκε ο Νίκου, αριστερά ο Σισέρο και ο Ράφαελ σε ρόλο κρυφού κυνηγού πίσω από τον Πάντελιτς.

Στην καθιερωμένη συνέντευξη Τύπου πριν από τον αγώνα, ο προπονητής του Ολυμπιακού εξέφρασε την άποψη πως το παιχνίδι δεν θα ανοίξει από την αρχή, αλλά δεν δικαιώθηκε. Από το σφύριγμα της έναρξης, το ματς απέκτησε... τρελό ρυθμό, ιδιαίτερα μέχρι το 20 λεπτό. Η Χέρτα δεν είχε άλλη επιλογή από το να παίξει επιθετικά, καθώς ήθελε μόνο τη νίκη για να προκριθεί και στο πρώτο δεκάλεπτο απείλησε ουσιαστικά την εστία του πρωταθλητή Ελλάδας, χάνοντας δύο σημαντικές ευκαιρίες.

Μόλις στο 3', οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στο γκολ, αλλά "μίλησε" η κλάση του Αντώνη Νικοπολίδη. Ο Νταρντάι βρέθηκε απέναντι στον Έλληνα τερματοφύλακα, ο Ούγγρος αμυντικός μέσος σούταρε μέσα από τη μεγάλη περιοχή, αλλά ο 37χρονος πορτιέρο απέκρουσε με το πόδι, κρατώντας το μηδέν στην εστία.

Δύο λεπτά αργότερα (5'), ήρθε η "απάντηση" του Ολυμπιακού στη χαμένη ευκαιρία της Χέρτα. Ο Ντιόγκο με εξαιρετική ενέργεια απέφυγε τον προσωπικό του αντίπαλο και τον Ντρόμπνι, αλλά δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Στην εξέλιξη της φάσης, ο Μπελούτσι σούταρε από το ύψος της μικρής περιοχής, όμως ο Φρίντριχ σταμάτησε με το σώμα την μπάλα πάνω στη γραμμή.

Η ομάδα του Βερολίνου, με κύριο όπλο την ταχύτητα στο παιχνίδι της απόρροια των γρήγορων ποδοσφαιριστών που διαθέτει από τη μέση και μπροστά, δημιούργησε δεύτερη κλασική ευκαιρία στο 10'. Ο Σισέρο έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, ο Νικοπολίδης απέκρουσε, αλλά η μπάλα έφτασε στον αμαρκάριστο Πάντελιτς, που από την καρδιά της ερυθρόλευκης άμυνας έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια σε κενό τέρμα.

Ο Ολυμπιακός είχε πρόβλημα στα προσωπικά μαρκαρίσματα, καθώς οι γρήγοροι παίκτες της Χέρτα άλλαζαν αστραπιαία την μπάλα και το πρεσάρισμα των γηπεδούχων δεν απέδωσε ιδιαίτερους καρπούς. Ο συγκεκριμένος τομέας διορθώθηκε σε σημαντικό βαθμό μετά το πέρας των είκοσι πρώτων λεπτών.

Στο 13', ο Μπελούτσι απέφυγε υπέροχα τον προσωπικό του αντίπαλο στο ύψος της μεγάλης περιοχής, σούταρε με το αριστερό, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Ντρόμπνι. Ένα λεπτό αργότερα (14'), ο Πατσατζόγλου δοκίμασε το δεξί του πόδι από μακρινή απόσταση και ο Τσέχος τερματοφύλακας της Χέρτα απομάκρυνε την μπάλα με τις γροθιές. Ο κόσμος του Ολυμπιακού δεν σταμάτησε λεπτό να επευφημεί την ομάδα και να εμψυχώνει τους παίκτες.

Στο δεύτερο μισό του πρώτου ημιχρόνου, οι ερυθρόλευκοι κράτησαν μακριά τη Χέρτα από τη μεγάλη περιοχή τους και απειλήθηκαν μόνο στο 39' από μακρινό σουτ του Ράφαελ, το οποίο εξουδετέρωσε ο Νικοπολίδης. Οκτώ λεπτά νωρίτερα (31'), το σουτ του Πατσατζόγλου δεν ανησύχησε τον Ντρόμπνι, ο οποίος μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στην επανάληψη και απείλησε στο 48', όταν ο Μπελούτσι τροφοδότησε εκπληκτικά τον Πατσατζόγλου, ο οποίος σούταρε με το δεξί από το ύψος της μεγάλης περιοχής, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από τη γερμανική εστία. Οι νταμπλούχοι πίεζαν ασφυκτικά στη μεσαία γραμμή και στο 54' το "Γεώργιος Καραϊσκάκης" πήρε... φωτιά! Ο μεγάλος αρχηγός, Πρέντραγκ Τζόρτζεβιτς, εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά και ο Ντουντού Σεαρένσε με εκπληκτικό άλμα και άπιαστη κεφαλιά έστειλε την μπάλα να αναπαυθεί στη δεξιά γωνία της εστίας του Ντρόμπνι.

Ο Ολυμπιακός πέτυχε το πολυπόθητο γκολ και το... πάρτι στο φαληρικό γήπεδο μόλις είχε αρχίσει. Η Χέρτα... εξαφανίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο, ή μάλλον η πειραϊκή ομάδα εξαφάνισε τους Βερολινέζους, που εκνευρίστηκαν και αναλώθηκαν σε προκλήσεις εντός αγωνιστικού χώρου υπό την ανοχή του ανεκδιήγητου διαιτητή Χάνσον. Οι πρωταθλητές απέδωσαν εξαιρετικό ποδόσφαιρο σε αυτό το διάστημα και ήταν σαρωτικοί μέσα στο γήπεδο.

Στο 60', ο Τζόρτζεβιτς έδωσε τη θέση του στον Λέτο και στο 61' ο Ντιόγκο δέχθηκε την μπάλα στο ύψος του πέναλτι, στο γύρισμα του Γκαλέτι από τα δεξιά, αλλά ο Βραζιλιάνος επιθετικός είδε το δεξί σουτ που επιχείρησε να αποκρούεται από τον Ντρόμπνι. Στο 62', ο Μπελούτσι σούταρε στην κίνηση με το δεξί από το ύψος της μεγάλης περιοχής, όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατήρι και κατέληξε άουτ.

Πέντε λεπτά αργότερα (67'), το παιχνίδι τελείωσε! Ο κορυφαίος του αγώνα, Ντουντού, ανατράπηκε μέσα στη μεγάλη περιοχή από τον Φον Μπέργκεν, την ώρα που προσπάθησε να επιχειρήσει σουτ και ο διαιτητής έδειξε σωστά το σημείο του πέναλτι. Ο Γκαλέτι ανέλαβε την εκτέλεση και ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 2-0, μέσα σε αποθέωση!

Το ερυθρόλευκο πάρτι, όμως, είχε και εκπληκτικό φινάλε! Στο τελευταίο πεντάλεπτο, οι Πειραιώτες πέτυχαν ακόμα δύο τέρματα, συντρίβοντας την αξιόλογη γερμανική ομάδα. Στο 86', ο εξαιρετικός Λέτο έσωσε μία χαμένη μπαλιά στο ύψος του κόρνερ, σέντραρε από τα δεξιά στον επερχόμενο Τοροσίδη, ο οποίος με κοντινό πλασέ "έγραψε" το 3-0. Το τελικό 4-0 διαμορφώθηκε στο 89' από τον Ντιόγκο, ο οποίος με προβολή έστειλε την μπάλα για τέταρτη φορά στη δίχτυα του Ντρόμπνι, εκμεταλλευόμενος την εξαιρετική πάσα του Ντομί από τα αριστερά.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ολυμπιακός (Ερνέστο Βαλβέρδε): Νικοπολίδης, Τοροσίδης, Α. Παπαδόπουλος, Ζεβλάκοβ, Ντομί, Πατσατζόγλου, Ντουντού, Γκαλέτι (74' Πάντος), Τζόρτζεβιτς (60' Λέτο), Μπελούτσι (84' Κοβάτσεβιτς), Ντιόγκο.

Χέρτα Βερολίνου (Λουσιέν Φαβρ): Ντρόμπνι, Φον Μπέργκεν (68' Ντομοβτσίσκι), Φρίντριχ, Κακά, Στάιν, Νταρντάι, Λούστενμπεργκερ, Νίκου (86' Λούσιο), Σισέρο, Ράφαελ, Πάντελιτς (74' Τσερμίτι).

Διαιτητής: Μάρτιν Χάνσον (Σουηδία)

Βοηθοί: Φρέντρικ Νίλσον (Σουηδία), Γιόακιμ Φλινκ (Σουηδία)

Τέταρτος διαιτητής: Μάρτιν Ίνγκβαρσον (Σουηδία)

Κίτρινες κάρτες: Τζόρτζεβιτς, Ντιόγκο, Πάντος (Ολυμπιακός), Κακά (Χέρτα Βερολίνου)

Κόκκινες κάρτες: -

Τα γκολ του Ολυμπιακού

Το Live του αγώνα

Στοιχεία Αγώνα
Διαιτητής: Μάρτιν Χάνσον (Σουηδός)
Βοηθοί: Φρέντρικ Νίλσον (Σουηδός), Γιοακίμ Φλινκ (Σουηδός)
Τέταρτος: Mάρτιν Ίνγκβαρσον
UEFA CUP: 5η αγωνιστική του B' ομίλου
Γήπεδο: Γεώργιος Καραϊσκάκης (33.500)

Η 11άδα των φιλοξενούμενων Χέρτα
Λουσιέν Φαβρ: Ντρόμπνι, Κακά, Φρίντριχ, Φον Μπέργκεν, Σισέρο, Νταρντάι, Πάντελιτς, Ράφαελ, Στάιν, Νίκου, Λούστενμπεργκερ.
Η 11άδα των γηπεδούχων Ολυμπιακός
Ερνέστο Τεχεδόρ Βαλβέρδε: Νικοπολίδης, Τοροσίδης, Ζεβλάκοβ, Α. Παπαδόπουλος, Ντομί, Πατσατζόγλου, Ντουντού, Γκαλέτι, Τζόρτζεβιτς, Μπελούτσι, Ντιόγκο.
Σέντρα 2ου ημιχρόνου
1' Έναρξη αγώνα
2' Σουτ Χέρτα Λούστενμπεργκερ
Μετά από κόντρα η μπάλα έφτασε λίγο έξω από την μεγαλη περιοχή και ο Λούστενμπεργκερ έκανε το μονοκόματο σουτ αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
3' Ευκαιρία Χέρτα Νταρντάι
Ανεπανάληπτο τετ α τετ με τον Νταρντάι απέναντι από τον Νικοπολίδη αλλά ο Έλληνας πορτιέρο απέκρουσε με το πόδι.
5' Ευκαιρία Ολυμπιακός Μπελούτσι
Ο Ντιόγκο με εξαιρετική ενέργεια απέφυγε τον προσωπικό του αντίπαλο και τον Ντρόμπνι αλλά δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Στο... ριμπάουντ ο Μπελούτσι σούταρε αλλά ο Φρίντριχ σταμάτησε με το σώμα την μπάλα πάνω στη γραμμή.
10' Ευκαιρία Χέρτα Πάντελιτς
Ο Σισέρο έκανε το σουτ έξω από την περιοχή ο Νικοπολίδης απέκρουσε αλλά η μπάλα έφτασε στον αμαρκάριστο Πάντελιτς που από την καρδιά της ερυθρόλευκης άμυνας έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια σε κενό τέρμα!
13' Σουτ Ολυμπιακός Μπελούτσι
Ο μέσος του Ολυμπιακού με απίστευτη ενέργεια ελευθερώθηκε λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή αλλά το σουτ που επιχείρησε πέρασε πάνω από τα δοκάρια.
14' Σουτ Ολυμπιακός Πατσατζόγλου
Ο Πατσατζόγλου έκανε το δυνατό σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή αλλά ο Ντρόμπνι έδιωξε με γροθιές.
31' Σουτ Ολυμπιακός Πατατζόγλου
Ο Πατσατζόγλου έκανε το συρτό σουτ από μακρινή απόσταση αλλά ο Ντρόμπνι απέκρουσε με δεύτερη προσπάθεια.
38' Σουτ Χέρτα Πάντελιτς
Ο Πάντελιτς έκανε την ατομική ενέργεια και το σουτ έξω από την περιοχή αλλά ο Νικοπολίδης απέκρουσε με δεύτερη προσπάθεια χωρίς δυσκολία.
39' Σουτ Χέρτα Ράφαελ
Ο Ράφαελ έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή και πλάγια θέση αναγκάζοντας τον Νικοπολίδη σε εντυπωσιακή επέμβαση.
45' Λήξη ημιχρόνου
48' Σουτ Ολυμπιακός Πατσατζόγλου
Ο Μπελούτσι με μαγική πάσα βρήκε τον Πατσατζόγλου σε θέση βολής μέσα στην περιοχή αλλά ο μέσος του Ολυμπιακού σούταρε απελπιστικά άουτ.
50' Σχόλιο
Καλύτερος ο Ολυμπιακός στην επανάληψη και πιέζει την Χέρτα.
53' Γκολ Ολυμπιακός Ντουντού
Ο Τζόρτζεβιτς εκτέλεσε το φάουλ από την δεξιά πλευρά και ο Ντουντού από το ύψος της μικρής περιοχή με δυνατή κεφαλιά έκανε το 1-0 παρά την προσπάθεια του Ντρόμπνι να αποκρούσει.
55' Κίτρινη κάρτα Ολυμπιακός Τζόρτζεβιτς
58' Κίτρινη κάρτα Ολυμπιακός Ντιόγκο
59' Κίτρινη κάρτα Χέρτα Κακά
60' Αλλαγή παίκτη Ολυμπιακός
Ο Λέτο στη θέση του Τζόρτζεβιτς
61' Σουτ Ολυμπιακός Ντιόγκο
Πολύ ωραίο γύρισμα του Γκαλέτι στον Ντιόγκο αλλά το σουτ του τελευταίου απέκρουσε ο Ντρόμπνι.
62' Σουτ Ολυμπιακός Μπελούτσι
Ο Μπελούτσι έκανε το σουτ έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια της Χέρτα.
66' Πέναλτι Ολυμπιακός
Τράβηγμα στον Ντουντού από τον Φον Μπέργκεν μέσα στην περιοχή και ο Χανσον έδειξε την άσπρη βούλα.
67' Γκολ Ολυμπιακός Γκαλέτι
Ο Αργεντινός εκτέλεσε εύστοχα στο κέντρο της εστίας κάνοντας το 2-0.
68' Αλλαγή παίκτη Χέρτα
Νομοβίτσκι στη θέση του Φον Μπέργκεν
72' Σουτ Χέρτα Νομοβίτσκι
Ο Νομοβίτσκι έκανε το σουτ έξω από την περιοχή και ο Νικοπολίδης έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ
74' Αλλαγή παίκτη Ολυμπιακός
Ο Πάντος στη θέση του Γκαλέτι
75' Αλλαγή παίκτη Χέρτα
Ο Τσερμίτι στη θέση του Πάντελιτς
84' Αλλαγή παίκτη Ολυμπιακός
Ο Κοβάσεβιτς στη θέση του Μπελούτσι
86' Γκολ Ολυμπιακός Τοροσίδης
Απίστευτη προσπάθεια από τον Λέτο που έσωσε μία χαμένη μπαλιά και έβγαλε την ασίστ για τον Τοροσίδη ο οποίος με κοντινή προβολή έκανε το 3-0
87' Αλλαγή παίκτη Χέρτα
Ο Λούσιο στη θέση του Νίκου
88' Γκολ Ολυμπιακός Ντιόγκο
Ο Λέτο ξεκινάει ακόμα μία επίθεση με κάθετη πάσα στον Ντομί που γύρισε στον Ντιόγκο και με προβολή έκανε το 4-0.