Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Ολυμπιακός - Γουέστ Μπρομ 2-2

Ο Φουστέρ δεν αστόχησε από τη βούλα INTIME SPORTS

Ο Ολυμπιακός ήταν... Μπαρτσελόνα στο πρώτο ημίχρονο με περσινούς παίκτες πλην Κοστάνσο, αλλά στο δεύτερο έχασε την φρεσκάδα του και έμεινε στο 2-2 με την Γουέστ Μπρομ. Διαβάστε όλες τις λεπτομέρειες και δείτε τις καλύτερες φάσεις.

Με τον μαέστρο Ιμπαγάσα να φτιάχνει παιχνίδι, το "εργαλείο" Φουστέρ να σκοράρει δις και τον Μιραλάς σε... τρελά κέφια ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε σπουδαία εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο και θύμιζε κάτι από Μπαρτσελόνα. Το 67-33% υπέρ του στην κατοχή στο πρώτο μέρος, τα λέει όλα.

Οι Πειραιώτες εμφανίστηκαν όπως ακριβώς τους θέλει ο Ερνέστο Βαλβέρδε, ελέγχοντας τον ρυθμό και κλείνοντας τους αντιπάλους τους στα καρέ με ασφυκτικό πρέσινγκ και γρήγορη κυκλοφορία. Για να συμβεί αυτό όμως χρειάστηκε όλοι οι παίκτες να παίξουν καλά όπως και έγινε.

Εκτός από τους Ιμπαγάσα, Φουστέρ και Μιραλάς που προαναφέραμε, οι περισσότεροι ποδοσφαιριστές εμφανίστηκαν κεφάτοι και παρέδωσαν μαθήματα ποδοσφαίρου, δίνοντας χαρά στον κόσμο που βρέθηκε αρχές Αυγούστου στο "Γεώργιος Καραϊσκάκης". Θέαμα, ευκαιρίες, εξαιρετικοί συνδυασμοί και μαγικές ενέργειες (κυρίως από τον Μιραλάς) από τους "ερυθρολεύκους" για 45 λεπτά, όπου ανάγκασαν την Γουέστ Μπρομ απλά να παρακολουθεί.

Η δυνατή πλευρά των Πειραιωτών ήταν η αριστερή λόγω και του φοβερού και τρομερού Μιραλάς, ενώ αισιόδοξα μηνύματα δίνουν οι αυτοματισμοί και οι κομπίνες στα στημένα, δείγμα της δουλειάς που γίνεται από τον Βαλβέρδε και τους ποδοσφαιριστές του.

Επειδή όμως βρισκόμαστε σε περίοδο προετοιμασίας είναι πολύ δύσκολο για οποιαδήποτε ομάδα να κρατήσει τον ίδιο τρελό ρυθμό για πολλά λεπτά και έτσι στο δεύτερο μέρος τα πράγματα άλλαξαν. Οι Πρωταθλητές Ελλάδας ήταν κουρασμένοι, με βαριά πόδια και ήρθε και το γρήγορο 2-2 των Άγγλων να κάνει ακόμη χειρότερα τα πράγματα.

Κάπως έτσι, το σκηνικό άλλαξε εντελώς στο δεύτερο μέρος. Ευθύνη για τα γκολ έχει κι ο Κονστάνσο, που είχε κι αρκετές καλές στιγμές. Ο κόσμος κάποια στιγμή αποδοκίμασε, όμως άλλες φορές τον χειροκρότησε τις επεμβάσεις του.

Κατά τ' άλλα, οι αλλαγές του Ερνέστο Βαλβέρδε έφτιαξαν την εικόνα του Ολυμπιακού, όμως δεν είδαμε κάτι το ιδιαίτερο, αφού μπήκαν νέοι παίκτες και είχαν μόλις μισή ώρα για να προσαρμοστούν στα δεδομένα του παιχνιδιού. Οι μόνοι παίκτες που δεν χρησιμοποιήθηκαν από τις αλλαγές είναι οι Δασκαλάκης, Παπάζογλου και Ουρτάδο.

Συμφώνησαν για μεγάλο όνομα

Πριν τη σέντρα του φιλικού ο Ερνέστο Βαλβέρδε συναντήθηκε με τον Βαγγέλη Μαρινάκη και συζήτησαν για τον μεταγραφικό σχεδιασμό του Ολυμπιακού. Συγκεκριμένα συμφώνησαν να προχωρήσουν για την απόκτηση ενός ποιοτικού παίκτη για τη θέση του ανασταλτικού χαφ .

Ο πρόεδρος των "ερυθρολεύκων" μάλιστα είπε στον προπονητή της ομάδας ότι σκοπεύει να φέρει κάποιο μεγάλο όνομα για το συγκεκριμένο ρόλο, στον οποίο φάνηκα να "χωλαίνουν" οι Πειραιώτες στα φιλικά παιχνίδια.

Ξεκίνημα αλά... Ολυμπιακός

Όπως σε όλα τα φιλικά προετοιμασίας, έτσι και στο πρώτο επί ελληνικού εδάφους ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυνατά και έμοιαζε ασταμάτητος. Με τον κόσμο στο πλευρό του άλλωστε, ο Πρωταθλητής Ελλάδας δεν θα μπορούσε να κάνει και διαφορετικά, αφού είχε έναν λόγο παραπάνω να ξεκινήσει με... τέρμα το γκάζι.

Πόσο χρειάστηκαν οι Πειραιώτες για να δημιουργήσει την πρώτη φάση; Ένα λεπτό και κάτι δευτερόλεπτα, με τον Μιραλάς να κάνει το σουτ και η μπάλα αφού κόντραρε κατέληξε κόρνερ. Οι γηπεδούχοι είχαν κέφια και το γκολ ήταν θέμα χρόνου. Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα (2') ο Φουστέρ με εξαιρετικό σουτ εντός περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και οι πανηγυρισμοί στις εξέδρες δεν άργησαν.

Η αντίδραση των Άγγλων ήταν άμεση όπως και της Χέρενφεν στο τελευταίο φιλικό. Έτσι λοιπόν, ο Ντόρανς με απευθείας εκτέλεση φάουλ κατάφερε να ισοφαρίσει στο 4ο λεπτό, αφού ο Κοστάνσο δεν κατάφερε να αντιδράσει. Ο Αργεντινός δέχτηκε το γκολ από κλειστή γωνία και σίγουρα έφταιγε και η θέση που είχε πάρει. Φέρει ευθύνη για το γκολ, όμως στο 8' πήρε ρεβάνς, όταν έδιωξε σε κόρνερ ένα σουτ του ίδιου παίκτη.

Ασταμάτητοι "ερυθρόλευκοι", δύσμοιροι Άγγλοι

Το γκολ των Άγγλων δεν... πτόησε πάντως τους Πειραιώτες που με μπροστάρη τον δαιμονισμένο Μιραλάς και εξίσου κεφάτους τους Φουστέρ, Μιραλάς και Τζιμπούρ, ήταν εξαιρετικοί επιθετικά και δημιουργούσαν την μια φάση πίσω από την άλλη. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός πως σε 20 λεπτά οι Πειραιώτες είχαν 10 σουτ (ένα σουτ κάθε 2 λεπτά δηλαδή)!

Ας πάρουμε όμως τις φάσεις από την αρχή. Στο 7' ο Ριέρα έκλεψε την μπάλα εντός περιοχής αλλά η προβολή του κατέληξε άουτ, ενώ στο 10' οι Πρωταθλητές Ελλάδας παρέδωσαν μαθήματα αντεπίθεσης. Ο Ιμπαγάσα έδωσε στον Φουστέρ, εκείνος άνοιξε αριστερά για τον Μιραλάς, ο Βέλγος έβγαλε για τον Τζιμπούρ, όμως το σουτ του τελευταίου πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Τα μαθήματα ποδοσφαίρου συνεχίστηκαν από τους παίκτες του Ερνέστο Βαλβέρδε και όχι μόνο από οργανωμένες επιθέσεις αλλά και από στημένες φάσεις. Στο 14' είδαμε άλλη μια ωραία κομπίνα, όταν ο Ιμπαγάσα πάσαρε στον ελεύθερο Ριέρα, όμως ο Ισπανός από το σημείο του πέναλτι δεν κατάφερε να πιάσει καλά το σουτ. Θέαμα, φάσεις και καλός ρυθμός από τον Ολυμπιακό, κάτι που ευχαριστούσε τους πάνω από 15.000 που έδωσαν το παρών στο "Καραϊσκάκης" αρχές Αυγούστου.

Ο Φουστέρ χτυπά πάντα δύο φορές (2-1)

Η λογική έλεγε πως οι "ερυθρόλευκοι" θα πάρουν αργά ή γρήγορα το προβάδισμα και τελικά το πήραν γρήγορα. Στο 17' ο Φουστέρ κέρδισε το πέναλτι, ο ίδιος το εκτέλεσε και έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του σημειώνοντας το δεύτερο προσωπικό του γκολ. Να σημειώσουμε βέβαια πως η φάση του πέναλτι ξεκίνησε από τα πόδια του ασταμάτητου Μιραλάς.

Παρά το προβάδισμα, οι Πειραιώτες δεν σταμάτησαν να δημιουργούν ευκαιρίες, με πιο χαμηλό ρυθμό βέβαια. Στο 19' ο Μιραλάς είχε την ευκαιρία να σκοράρει όμως του τα χάλασε ο πορτιέρο της Γουέστ Μπρομ, ενώ στο 24' έκανε μια μαγική ντρίμπλα που έκανε όλο το γήπεδο να σηκωθεί στο πόδι. Σπουδαία πράγματα, από τον Βέλγο. Η μεγάλη ευκαιρία βέβαια έγινε στο 20' όταν μια κεφαλιά του Τζιμπούρ χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου οι Πρωταθλητές Ελλάδας είχαν ακόμη μια καλή στιγμή με δυνατό σουτ του Χολέμπας που κατέληξε λίγο άουτ και το 2-1 έμεινε μέχρι το τέλος, παρά την συντριπτική κατοχή τους. 67% κατοχή για τον Ολυμπιακό, μόλις 33% για την Γουέστ Μπρομ, που έγινε θύμα των παικτών του Ερνέστο Βαλβέρδε.

Έβγαλε ΦρανΚ.Ο. την ομάδα του

Στην επανάληψη το σκηνικό άλλαξε άρδην και γι' αυτό ευθύνεται αρκετά η άμυνα, αλλά και ο Φράνκο Κοστάνσο. Ένα λεπτό μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Τόμας έκανε ό,τι ήθελε αφού 3 παίκτες του Ολυμπιακού τον παρακολουθούσαν και με άψογο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-2. Εκτός θέσης ήταν ο Κοστάνσο, που δεν κουνήθηκε από την θέση.

Ο Αργεντίνος έκανε ακόμα ένα λάθος κοντρόλ που παραλίγο να μετατραπεί σε ευκαιρία μετά το 2-2. Ο κόσμος αρχικά τον στήριζε με χειροκρότημα, όμως στην συνέχεια άρχισαν κάποιες μουρμούρες. Ανάμεικτα τα συναισθήματα για τον Αργεντινό.

Κατά τ' άλλα, οι "ερυθρόλευκοι" ήταν σαφώς πιο κουρασμένοι στο δεύτερο μέρος (σε προετοιμασία είναι ακόμη η ομάδα του Πειραιά), ενώ και οι Άγγλοι εμφανίστηκαν πιο προσεκτικοί και με βελτιωμένη άμυνα. Αντίθετα, η άμυνα του Ολυμπιακού είχε κάποια προβλήματα που φάνηκαν στο 60' όταν ο Ντόρανς βγήκε μόνος του αλλά δεν κατάφερε να νικήσει τον Κοστάνσο. Αυτή την φορά ο Αργεντινός βγήκε έγκαιρα, όμως και σε μια φάση λίγα λεπτά αργότερα, όπου χειροκροτήθηκε κιόλας.

Νέο αίμα, καλύτερη εικόνα

Βλέποντας ο Ερνέστο Βαλβέρδε πως η ομάδα του έχει κενά στην άμυνα και συνάμα δεν δημιουργηθεί καθώς θέλει φρεσκάρισμα, αποφάσισε να κάνει τις πρώτες του αλλαγές στο 65'. Ο Γκρμπιτς πέρασε δεξιά αντί για τον Ριέρα, αριστερά ο Φετφατζίδης αντικατέστησε τον Μιραλάς, ο Μαρκάνο πέρασε στην θέση του Αβραάμ, ενώ ο Τοροσίδης μπήκε αντί του Μανιάτη.

Οι αλλαγές διόρθωσαν κάπως την εικόνα του Ολυμπιακού που έκανε το παιχνίδι κατοχής το οποίο γνωρίζει πολύ καλά, ενώ δεν αντιμετώπισε τα ίδια προβλήματα στην άμυνα. Το να δημιουργήσουν βέβαια φάσεις οι παίκτες που θα παίξουν για λιγότερο από μισή ώρα δεν ήταν εύκολο και γι'΄αυτό δεν είδαμε κάτι το ιδιαίτερο.

Οι αλλαγές συνεχίστηκαν από τον Βαλβέρδε που ξεκούρασε τον Τζιμπούρ και τον Φουστέρ, βάζοντας στις θέσεις τους τον Πάντελιτς και τον Κατάι και το σκηνικό δεν άλλαξε. Πλέον στο ματς από τους βασικούς έμειναν οι Κοστάνσο, Μέλμπεργκ, Χολέμπας, Μοδέστο και Ιμπαγάσα.

Το μόνο που είδαμε μέχρι το τέλος είναι μια ωραία ενέργεια και σουτ του Τόμας, που έδιωξε εντυπωσιακά ο Κοστάνσο και καταχειροκροτήθηκε.

Ολυμπιακός (Βαλβέρδε): Κοστάντζο, Μανιάτης (66' Τοροσίδης), Παπαδόπουλος (66' Μαρκάνο), Μέλμπεργκ, Χολέμπας, Μοντέστο, Ιμπαγάσα, Φουστέρ (76' Κάταϊ), Ριέρα (66' Γκρμπιτς), Μιραλάς (66' Φετφατζίδης), Τζιμπούρ (76' Πάντελιτς).

Γουέστ Μπρομ (Χόντσον): Ντάνιελς, Τζόουνς, Σόρεϊ (72' Μάτοκ), ΜακΑλεϊ, Ντόσον, Γιάρα (46' Θορν), Ντόρανς, Κοξ (62' Γουντ), Τόμας, Φόρτσουν, Σάρνερ.