Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΟΦΗ

Ολυμπιακός-ΟΦΗ 2-1

New Image

Ο ΟΣΦΠ έχασε ευκαιρίες και πέναλτι, ισοφαρίστηκε από τον ΟΦΗ αλλά τελικά κατάφερε να πάρει τη νίκη με 2-1

Με τη νίκη αυτή η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε έκανε αποφασιστικό βήμα για την κατάκτηση του τίτλου, αν υπολογιστεί και η ήττα του Παναθηναϊκού στην Κρήτη από τον Εργοτέλη...
Οι πρωταθλητές πήραν τους τρεις βαθμούς με τα γκολ των Ντιόγκο (7') και Γκαλέτι (66'), ενώ στο 62ο λεπτό είχε ισοφαρίσει προσωρινά για την ομάδα του Ηρακλείου ο Σίμιτς.
Οι συνθέσεις των ομάδων
Ολυμπιακός (Ερνέστο Βαλβέρδε): Νικοπολίδης, Πατσατζόγλου, Γκαλίτσιος, Όσκαρ (63' Γκαλέτι), Ντιόγκο, Ζεβλάκοφ, Άντζας, Ντουντού, Λέτο (75' Τζόρτζεβιτς), Μπελούτσι (87' Μενδρινός), Πάντος.

ΟΦΗ (Γιάννης Ματζουράκης): Μάλαρζ, Αρβανίτης (76' Βενέτης), Σίμιτς, Πόποβιτς, Μπερτίν, Ρουμπάκης (36' Ταραλίδης), Πακίτο, Μπεθάρες, Σουλεάπ (62' Πέσιτς), Κουνενάκης, Κορνέα.

Κίτρινες: Σίμιτς, Μπερτίν, Ρουμπάκης, Αρβανίτης, Κορνέα.
Με μια ματιά
Παρά τις απουσίες ο Ολυμπιακός ξεκίνησε ιδανικά την αναμέτρηση. Οι παίκτες του Βαλβέρδε μπήκαν ορεξάτοι πίεσαν από την αρχή και προηγήθηκαν στο 7ο μόλις λεπτό. Ο Λέτο εκτέλεσε συρτά το φάουλ από το δεξιά της μεγάλης περιοχής και ο Ντιόγκο μόνος του στο ύψος του πέναλτι δε δυσκολεύτηκε να νικήσει τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων.

Η συνέχεια ήταν ανάλογη για τους γηπεδούχους με τον ΟΦΗ να δείχνει σταστισμένος και εκτός αγώνα στα πρώτα λεπτά. Δύο λεπτά μετά το γκολ ο Ντιόγκο με το ασφυκτικό του πρέσινγκ κέρδισε την μπάλα, προτού αυτή καταλήξει άουτ προσπάθησε να τη στείλει στο βάθος της εστίας του Μάλαρζ, αλλά οι αμυντικοί του ΟΦΗ έδιωξαν πάνω στη γραμμή.

Ο Ολυμπιακός “ηρέμησε” πάλι για δύο λεπτά και επανήλθε αυτή τη φορά με κλασική ευκαιρία για γκολ στο 11' όταν ο Ζεβλάκοφ από το ύψος της μικρής περιοχής, δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Το ονειρικό πρώτο τέταρτο για τους ερυθρόλευκους τελείωσε με τον Μπελούτσι να φτάνει μία ανάσα από το γκολ όταν μετά από σέντρα του Λέτο έπιασε την κεφαλιά αλλά ο Μάλαρτζ απέκρουσε εξαιρετικά στη γωνία του.

Το επιθετικό κρεσέντο του Ολυμπιακού συνεχίστηκε με τους φιλοξενούμενους να έχουν σαν απάντηση μόνο μία εκπληκτική επέλαση του Πόποβιτς και ένα σουτ λίγο πάνω από τα δοκάρια του Νικοπολίδη.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία των γηπεδούχων ήρθε μετά την φάση του ΟΦΗ με τον Ντιόγκο να δείχνει πως ο Ολυμπιακός έχει πρόβλημα με τα πέναλτι. Ο Βραζιλιάνος κέρδισε την εσχάτη των ποινών στο 22' αλλά η εκτέλεση από τον ίδιο ήταν κακή με αποτέλεσμα να αποκρούσει ο Μάλαρτζ.

Στο β' ημίχρονο, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε κάπως νωθρά τον αγώνα και το... πλήρωσε. Στο 62ο λεπτό, μετά από λάθος του Γκαλίτσιου, ο Σίμιτς ξέφυγε και με ψηλοκρεμαστό πλασέ "πάγωσε" τις εξέδρες στο Καραϊσκάκη, ισοφαρίζοντας το σκορ.

Ο Ολυμπιακός, όμως, αντέδρασε πολύ γρήγορα, καθώς τέσσερα λεπτά αργότερα ο Γκαλέτι, ο οποίος είχε μπει ως αλλαγή δύο λεπτά νωρίτερα, εκμεταλλεύτηκε κενό στην άμυνα του ΟΦΗ και με πλασέ νίκησε τον Μάλαρζ, δίνοντας ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του.

Το γκολ αυτό ενίσχυσε το ηθικό των γηπεδούχων, οι οποίοι ανέλαβαν και πάλι την πλήρη πρωτοβουλία, αναγκάζοντας τους Κρητικούς σε παθητικό ρόλο. Οι "ερυθρόλευκοι" άρχισαν και πάλι να πιέζουν ασφυκτικά την άμυνα των φιλοξενούμενων, ψάχνοντας το τρίτο γκολ, αλλά τελικά ...αρκέστηκαν στο 2-1.
Συνέντευξη Τύπου
Ερνέστο Βαλβέρδε: " Θέλουμε πάντα να σκοράρουμε, στο πρώτο ημίχρονο θα μπορούσαμε να βάλουμε 5 γκολ αλλά βάλαμε 1, το ποδόσφαιρο είναι πολύ πιο δύσκολο από ότι φαίνεται και δεν γίνεται να είσαι πάντα αποτελεσματικός, στο πρώτο ημίχρονο είχαμε αρκετές ευκαιρίες να κάνουμε το 3-0 και να είναι τα πράγματα πολύ πιο εύκολα.

Έτσι όπως πήγαν τα πράγματα είχαμε εξαρτηθεί απο ένα λάθος στην άμυνα, έπρεπε να κερδίσουμε , καταφέραμε και πετύχαμε το δεύτερο γκολ , και δεν είναι ελάττωμα ότι δεν καταφέραμε να αυξήσουμε το σκορ, ίσα ίσα ένα από τα καλά που έχει αυτή η ομάδα είναι πως όταν πιέζεται ξέρει να αντιδρά και εμείς στον Ολυμπιακό βλέπουμε θετικά αυτό το πράγμα . Πάντως θέλουμε να πετυχαίνουμε αρκετά γκολ όταν παίζουμε, μην πιστεύετε το αντίθετο. Το κλειδί μας είναι πως δημιουργούμε ευκαιρίες και αυτό είναι το σημαντικό όταν έρχονται ευκαιρίες μπορείς να τις μετατρέψεις σε γκολ.

Οι δυο ομάδες, έκανα ένα καλό παιχνίδι, μετά το 2-1 έπρεπε να διατηρήσουμε το αποτέλεσμα και να μην ξανακάνουμε λάθος, τέτοια ματς έχουμε αξία όταν μπορείς να ξεπερνάς τις δυσκολίες, αν το σκορ στο πρώτο ημίχρονο ήταν 3-0 θα ήταν πιο εύκολα τα πράγματα αλλά δεν θα είχαμε την ευκαιρία να δοκιμάσουμε τις δυνάμεις μας έτσι όπως εξελίχτηκε το παιχνίδι. Μέσα από τέτοια παιχνίδια αναπτύσσεται η ομάδα και ωριμάζει.

Για το επόμενο ματς με την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ ο Βάσκος τεχνικός είπε: "Είναι πολύ σημαντικό το ματς με ΑΕΚ, γιατί θέλουμε να αποδείξουμε πολλά πράγματα, είναι πρόκληση ο αιώνας με την ΑΕΚ τόσο για την διατήρηση της διαφοράς αλλά και για να νιώσουμε εμείς καλά.

Περιμένουμε αυτήν την εβδομάδα αλλά ο παίκτης που θα έρθει δεν θα έχει το μαγικό ραβδάκι

"

Ματζουράκης: " O Ολυμπιακός ήταν καλύτερος απο εμάς, θα μπορούσε να είχε κερδίσει τον αγώνα με σκορ 3-0, κάναμε κάποιες φάσεις όπου θα μπορούσαμε να είχαμε κλέψει το παιχνίδι αλλά δεν τα καταφέραμε. Η θέση μας συνεχώς δυσκολεύει αλλά θα κάνουμε το καλύτερο που μπορούμε για να μείνουμε στην κατηγορία.

Έκανα αλλαγή τον Ρουμπάκη γιατί ήταν προκλητικός με την συμπεριφορά του, και όλο το γήπεδο είχε εξοργιστεί μαζί του, αυτό δεν ήταν καλό και έτσι έγινε αλλαγή, δεν ήταν θέμα τακτικής η έξοδος του Ρουμπάκη

".
Όλα τα λεφτά...
Αρκετοί ερυθρόλευκοι συνδυασμοί στην επίθεση και το τέρμα του ΟΦΗ.
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Τα σκληρά μαρκαρίσματα που σταμάτησαν νωρίς με τις κάρτες του διαιτητή.
Videos με τα γκολ της αναμέτρησης
To Live του αγώνα...
Η 11άδα των φιλοξενούμενων ΟΦΗ
(Γιάννης Ματζουράκης): Μάλαρζ, Αρβανίτης, Σίμιτς, Πόποβιτς, Μπερτίν, Ρουμπάκης, Πακίτο, Μπεθάρες, Σουλεάπ, Κουνενάκης, Κορνέα
Η 11άδα των γηπεδούχων Ολυμπιακός
(Ερνέστο Βαλβέρδε): Νικοπολίδης, Πατσατζόγλου, Γκαλίτσιος, Όσκαρ, Ντιόγκο, Ζεβλάκοφ, Άντζας, Ντουντού, Λέτο, Μπελούτσι, Πάντος
1' Έναρξη αγώνα
3' Σουτ Ολυμπιακός Λέτο
Πεισματάρης ο Λέτο, ξεπέρασε το μαρκάρισμα των αμυντικών του ΟΦΗ, μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά, αλλά το σουτ που επιχείρησε ήταν αδύναμο
5' Σουτ Ολυμπιακός Μπελούτσι
Σουτ του Μπελούτσι μέσα από τη μεγάλη περιοχή, εύκολα ο Μάλαρζ
7' Γκολ Ολυμπιακός Ντιόγκο
Γκολ δουλεμένο στην προπόνηση για τους γηπεδούχους. Ο Λέτο εκτέλεσε συρτά το φάουλ από το δεξιά της μεγάλης περιοχής, ο Ντιόγκο μόνος του περίπου από το ύψος της μικρής περιοχής δε δυσκολεύτηκε να νικήσει τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων
9' Ευκαιρία Ολυμπιακός Ντιόγκο
Φουριόζος ο Ντιόγκο στο πρώτο δεκάλεπτο που δεν αφήνει μπαλιά να πάει χαμένη και με το ασφυκτικό του πρέσινγκ κέρδισε την μπάλα, προτού αυτή καταλήξει άουτ προσπάθησε να τη στείλει στο βάθος της εστίας του Μάλαρζ, αλλά οι αμυντικοί του ΟΦΗ έδιωξαν πάνω στη γραμμή
11' Ευκαιρία Ολυμπιακός Ζεβλάκοφ
Μόνος του ο Ζεβλάκοφ στο ύψος της μικρής περιοχής, δεν καταφέρνει ωστόσο με την προβολή του να στείλει την μπάλα στα δίχτυα
16' Ευκαιρία Ολυμπιακός Μπελούτσι
Συστημένη σέντρα του Λέτο από τα αριστερά για τον Μπελούτσι, ο Αργεντινός δεν καταφέρνει να νικήσει τον Μάλαρζ με κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής, με τον Πολωνό γκολκίπερ να επιδεικνύει επιτυχώς τα αντανακλαστικά του
17' Σουτ ΟΦΗ Πόποβιτς
Στην αντεπίθεση ο ΟΦΗ με τον Πόποβιτς να πιάνει ένα δυνατό σουτ από τη δεξιά γωνία της μεγάλης περιοχής αλλά την μπάλα να καταλήγει άουτ
19' Κίτρινη κάρτα ΟΦΗ Σίμιτς
21' Πέναλτι Ολυμπιακός Ντιόγκο
Ρουμπάκης και Κουνενάκης ανατρέπουν τον Βραζιλιάνο μέσα στην περιοχή
22' Πέναλτι Ολυμπιακός Ντιόγκο
Ο Ντιόγκο ανέλαβε ανεπιτυχώς την εκτέλεση της εσχάτης των ποινών. Το 1-0 παραμένει
23' Κίτρινη κάρτα ΟΦΗ Μπερτίν
25' Κίτρινη κάρτα ΟΦΗ Ρουμπάκης
27' Κίτρινη κάρτα ΟΦΗ Αρβανίτης
29' Σουτ ΟΦΗ Πόποβιτς
Λάθος του Γκαλίτσιου, ο Πόποβιτς έγινε κάτοχος της μπάλας, αλλά το σουτ του εξουδετέρωσε με τα πόδια ο Νικοπολίδης
36' Αλλαγή παίκτη ΟΦΗ
Ο Ταραλίδης στη θέση του Ρουμπάκη
39' Ευκαιρία Ολυμπιακός Πατσατζόγλου
Ο Πατσατζόγλου στην πλάτη της άμυνας του ΟΦΗ, στο τετ α τετ με τον Μάλαρζ δοκιμάζει να τον "κρεμάσει", αλλά η πορεία της μπάλας δεν τον δικαιώνει για την επιλογή του με αυτή να καταλήγει άουτ (μακριά από το δεξί δοκάρι του Πολωνού κίπερ)
42' Κίτρινη κάρτα ΟΦΗ Κορνέα
43' Φάουλ Ολυμπιακός Λέτο
Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Λέτο, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μάλαρζ
45' Ευκαιρία Ολυμπιακός Ντιόγκο
Εκπληκτική μπαλιά του Πατσατζόγλου με στόχο τον Ντιόγκο, ο Βραζιλιάνος κατέβασε την μπάλα, δοκίμασε το σουτ αλλά ο Μάλαρζ είχε προλάβει να του κλείσει σωστά το οπτικό πεδίο. Άουτ...
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
48' Σουτ ΟΦΗ Πόποβιτς
Τρίτη προσπάθεια του Πόποβιτς να νικήσει από μακριά τον Νικοπολιδη με δυνατό σουτ, όχι όμως, εκ του αποτελέσματος, φαρμακερή. Η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Έλληνα τερματοφύλακα
56' Κεφαλιά Ολυμπιακός Όσκαρ
Σέντρα του Λέτο από τα αριστερά, ο Όσκαρ έπιασε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, αλλά ήταν αδύναμη και ο Μαλαρζ μπλόκαρε με άνεση την μπάλα
60' Σουτ Ολυμπιακός Λέτο
Εξαιρετική συνεργασία Λέτο με Ντιόγκο, με τον Αργεντινό να μπαίνει στη μεγάλη περιοχή από τα αριστερά αλλά το σουτ που επιχείρησε από δύσκολη ομολογουμένως γωνία κατέληξε πάνω από την εστία του Μάλαρζ
61' Αλλαγή παίκτη ΟΦΗ
Ο Πέσιτς στη θέση του Σουλεάπ
62' Γκολ ΟΦΗ Σίμιτς
Ο Κουνενάκης με βαθιά μπαλιά βρήκε τον Σίμιτς στην πλάτη της άμυνας του Ολυμπιακού, ο ποδοσφαιριστής του ΟΦΗ με πλασέ κρέμασε τον ανήμπορο να αντιδράσει Νικοπολίδη που είδε την μπάλα να χτυπάει πρώτα στο αριστερό δοκάρι προτού καταλήξει στα δίχτυα
63' Αλλαγή παίκτη Ολυμπιακός
Ο Γκαλέτι στη θέση του Όσκαρ
67' Γκολ Ολυμπιακός Γκαλέτι
Βαθιά μπαλιά του Ντουντού από την άμυνα με στόχο τον Γκαλέτι, που με άψογο κοντρόλ έγινε κάτοχος της μπάλας και στο τετ α τετ με τον Μάλαρζ δεν αστόχησε δίνοντας ξανά το προβάδισμα στους γηπεδούχους
71' Φάουλ Ολυμπιακός Ζεβλάκοφ
Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Ζεβλάκοφ, η μπάλα κατέληξε άουτ
75' Αλλαγή παίκτη Ολυμπιακός
Ο Τζόρτζεβιτς στη θέση του Λέτο
76' Αλλαγή παίκτη ΟΦΗ
Ο Βενέτης στη θέση του Αρβανίτη
85' Σχόλιο
Ο Ολυμπιακός έχει κατεβάσει ταχύτητα το τελευταίο τέταρτο
88' Αλλαγή παίκτη Ολυμπιακός
Ο Μενδρινός στη θέση του Μπελούτσι
90' Έναρξη καθυστερήσεων 3 Λεπτά