X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 0-0

ντέρμπι μικρή για Ηλία

Μετά από ένα κακό παιχνίδι από πλευράς θεάματος ΠΑΟ και ΟΣΦΠ έμειναν στο 0-0 (video)

Η αναμέτρηση χαρακτηρίστηκε από πολλές δυνατές προσωπικές μονομαχίες, αρκετές κίτρινες κάρτες και λίγες φάσεις που συνέθεσαν το αγωνιστικό προφίλ της κόντρας των "αιωνίων" αντιπάλων.
Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι "αναλώθηκε" στις δυνατές προσωπικές μάχες, ειδικά στο χώρο της μεσαίας γραμμής, χωρίς τις καλές στιγμές μπροστά στις δύο εστίες. Ο ρυθμός ήταν κακός, χωρίς κάποια αξιόλογη ευκαιρία σε ένα παιχνίδι αλληλοεξουδετέρωσης.

Στην επανάληψη η αποβολή του Σαριέγκι ξύπνησε τους "πράσινους" που εμφανίστηκαν καλύτεροι και απείλησαν με αντεπιθέσεις "φωτιά" πλησιάζοντας το γκολ πολύ περισσότερο από τους πρωταθλητές. Εν τέλει οι δύο αιώνιοι είχαν από δύο ευκαιρίες για να πάρουν το παιχνίδι αλλά το δοκάρι του Νικοπολίδη και η επέμβαση του Γκαλίνοβιτς κράτησαν το παιχνίδι στο μηδέν.

Οι συνθέσεις των ομάδων
Ολυμπιακός (Ερνέστο Βαλβέρδε): Νικοπολίδης, Πάντος, Άντζας (44' Ζεβλάκοφ), Τοροσίδης, Ντουντού, Πατσατζόγλου (76' Μενδρινός), Αβρ. Παπαδόπουλος, Μπελούτσι, Τζόρτζεβιτς (80' Οσκαρ), Γκαλέτι, Ντιόγο.

Παναθηναϊκός (Χενκ Τεν Κάτε): Γκαλίνοβιτς, Βύντρα, Νίλσον, Βαβζίνιακ, Σαριέγκι, Ζιλμπέρτο, Σιμάο, Καραγκούνης, Σαλπιγγίδης (84' Κλέιτον), Ίβανσιτς (63'Σπυρόπουλος), Ρουκάβινα (65' Χριστοδουλόπουλος).

Κίτρινες: Ντουντού, Βαβζίνιακ, Ντιόγκο, Πάντο, Γκαλέτι, Μπελούτσι, Χριστοδουλόπουλο, Σπυρόπουλο
Με μια ματιά
Βαλβέρδε Vs Τεν Κάτε

Ο Ερνέστο Βαλβέρδε Τεχεδόρ μετά την σούπερ έκπληξη με τον αποκλεισμό του Λέτο απο την αποστολή του ντέρμπι δεν προχώρησε σε περαιτέρω αιφνιδιασμούς και παρέταξε τους ερυθρόλευκους με σύστημα 4-4-1-1 και τον Μπελούτσι που ξεπέρασε τον τραυματισμό του στο αρχικό σχήμα. Ο Αντώνης Νικοπολίδης κάθισε κάτω από τα δοκάρια με τους Τοροσίδη, Παπαδόπουλο, Άντζα και Πάντο στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά. Στην μεσαία γραμμή ο Ντουντού με τον Πατσατζόγλου ήταν τα δύο αμυντικά χαφ με τον Γκαλέτι στην δεξιά πλευρά και τον Τζόρτζεβιτς στην αριστερή. Τέλος, ο Φερνάντο Μπελούτσι αγωνίστηκε σε ελεύθερο ρόλο πίσω από τον μοναδικό προωθημένο Ντιόγκο.

Ο Χεντ Τεν Κάτε από την πλευρά του εξέπληξε με την ενδεκάδα που "κατέβασε" στο Καραϊσκάκη δίνοντας φανέλα βασικού σε Ρουκάβινα και Ίβανσιτς. Σε διάταξη 4-3-2-1 για τον Παναθηναϊκό αγωνίστηκαν οι: Γκαλίνοβιτς κάτω από τα δοκάρια και οι Νίλσον, Βύντρα, Σαριέγκι, Βαβζίνιακ στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά. Στην μεσαία γραμμή ο Ολλανδός επέλεξε ένα γεμάτο κέντρο με 2 αμυντικά χαφ (Σιμάο, Ζιλμπέρτο και τον Καραγκούνη σε ρόλο οργανωτή. Στα άκρα ο Σαλπιγγίδης πήρε την δεξιά πλευρά και ο Ίβανσιτς την αριστερή, με τον Ρουκάβινα στην κορυφή της επίθεσης.

Με τη δύναμη της έδρας

Οι παίκτες του Βαλβέρδε δεν άφησαν ανεκμετάλλευτο το πλεονέκτημα της έδρας και με τον κόσμο στο πλευρό τους ξεκίνησαν δυναμικά την αναμέτρηση. Οι ερυθρόλευκοι ανέλαβαν πρωταγωνιστικό ρόλο προσπαθώντας από τα πρώτα κιόλας λεπτά να ανοίξουν το παιχνίδι στα άκρα όπου βρίσκεται και η δύναμη τους.

Ο Παναθηναϊκός από την πλευρά του μπήκε με σαφή πρόθεση να περιμένει τον Ολυμπιακό στην άμυνά του και να προσπαθήσει να απειλήσει με αντεπιθέσεις. Το λάθος για τους πράσινους ήταν πως η μπάλα δεν πέρναγε σχεδόν καθόλου από τα χαφ και ιδιαίτερα από τον Καραγκούνη, με αποτέλεσμα οι βαθιές μπαλιές να γίνονται από την άμυνα. Αυτός ο τρόπος ανάπτυξης διευκόλυνε τους ερυθρόλευκους που “καθάριζαν”εύκολα τις φάσεις στα πρώτα λεπτά και έβγαζαν σωστά την μπάλα στην επίθεση.

Εκεί ο Ολυμπιακός με Γκαλέτι και Τζόρτζεβιτς δεξιά και αριστερά αντίστοιχα προσπαθούσε να διασπάσει την πράσινη οπισθοφυλακή που έδειχνε να αντιμετωπίζει πρόβλημα. Οι πρώτες ενέργειες “βγήκαν” στους πρωταθλητές και ανάγκασαν τους φιλοξενουμένους σε αρκετά φάουλ έξω από την περιοχή και στημένες μπάλες για τους γηπεδούχους.

Η πρώτη φορά που σηκώθηκαν οι οπαδοί από τις θέσεις τους ήταν στο 7ο λεπτό όταν μετά από κόρνερ που εκτέλεσε ο Μπελούτσι ο Ντιόγκο πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Γκαλίνοβιτς.

Το παιχνίδι χωρίς να έχει καλό ρυθμό ευνοούσε τους γηπεδούχους που προσπαθούσαν να εκμεταλλευθούν τα στημένα αλλά ο Άντζας απώλεσε πολύ καλή ευκαιρία να ανοίξει το σκορ στο 19'. Μετά από εκτέλεση κόρνερ από τα αριστερά, ο Άντζας στο δεύτερο δοκάρι πήρε την κεφαλιά από πλεονεκτική θέση, ωστόσο η πορεία της μπάλας δεν ανησύχησε τον Γκαλίνοβιτς.

Πολλά λάθη και πράσινη ανάκαμψη

Όσο ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να εντείνει την επιθετική του πίεση ο Παναθηναϊκός άρχισε να βρίσκει τα πατήματά τους στον αγωνιστικό χώρο και κέρδισε μέτρα στο γήπεδο. Ο ρυθμός του αγώνα ήταν κακός με τα λάθη να είναι πολλά εκατέρωθεν και αποτέλεσμα το μηδέν στις κλασικές ευκαιρίες.

Η ανάκαμψη του Παναθηναϊκού ήταν αρκετή για να γίνει αισθητή η παρουσία του Σαλπιγγίδη και του Ρουκάβινα στην ερυθρόλευκη άμυνα αλλά μέχρι εκεί. Οι επιλογές των πρασίνων στην τελική προσπάθεια ήταν κακές όπως βέβαια και των συναδέλφων τους σε ένα ακόμα ντέρμπι αλληλοεξουδετέρωσης μεταξύ των δύο αιωνίων.

Η πρώτη καλή στιγμή για τους φιλοξενουμένους ήρθε στο 27ο λεπτό ύστερα από ωραία ενέργεια του Ζιλμπέρτο Σίλβα που βρήκε με κάθετη τον Σαλπιγγίδη αλλά το σουτ του τελευταίου πέρασε άουτ.

Ο Ολυμπιακός απάντησε με το... ίδιο νόμισμα λίγα λεπτά αργότερα όταν ο Πατσατζόγλου έπιασε το σουτ περίπου από τη δεξιά γωνία της μεγάλης περιοχής, όμως η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Γκαλίνοβιτς.

Το απόλυτο μηδέν στο ημίχρονο

Το ημίχρονο όδευε προς το τέλος του με το 0-0 να αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του αγώνα. Ελάχιστες ενέργειες στην επίθεση από τις δύο ομάδες και οι περισσότερες εξ αυτών ημιτελής. Αμφότεροι οι δύο προπονητές έδειξαν πως δεν είχαν διάθεση να ρισκάρουν οτιδήποτε και αναπόφευκτα το ημίχρονο τελείωσε χωρίς φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες με τους πορτιέρο να είναι απλοί παρατηρητές.

Οι όποιες στημένες φάσεις δημιουργήθηκαν τελείωσαν εύκολα από τους αμυντικούς και το μοναδικό αξιοσημείωτο του πρώτου σαρανταπενταλέπτου ήταν δυστυχώς ο τραυματισμός του Άντζα στο 44ο λεπτό. Ο κεντρικός αμυντικός των πρωταθλητών υπέστη τράβηγμα στην προσπάθειά του να κόψει τον Σαλπιγγίδη και αντικαταστάθηκε από τον Ζεβλάκοφ.

Ίδιο (κακό) σκηνικό

Η ανάπαυλα του ημιχρόνου δεν έκανε καλό στους 22 ποδοσφαιριστές που μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο με την ίδια νωχελική διάθεση του πρώτου ημιχρόνου. Το αργό ποδόσφαιρο και τα αρκετά λάθη συνεχίστηκαν με τους Ρουκάβινα, Ντιόγκο να συνεχίσουν να... προσεύχονται για μία σωστή πάσα.

Η ανάπτυξη των δύο ήταν κακή ενώ από το παιχνίδι απουσίαζαν και οι προσωπικές ενέργειες που θα μπορούσαν να αλλάξουν τη ροή του αγώνα.

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να απειλήσει μετά από όμορφη ενέργεια του Ντιόγκο που έστρωσε στον Πατσατζόγλου αλλά το σουτ του Έλληνα μέσου από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής κόντραρε στα σώματα των αμυντικών και κατέληξε εύκολα στην αγκαλιά του Γκαλίνοβιτς. Η απάντηση του Παναθηναϊκού ήρθε ένα λεπτό αργότερα με τον Ίβανσιτς να "πιάνει" ένα καλό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή αλλά η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Νικοπολίδη.

Καλύτερος με δέκα ο ΠΑΟ!

Το άγευστο παιχνίδι απέκτησε το... αλάτι που του έλειπε όταν στο 58ο λεπτό ο Σαριέγκι δέχθηκε την δεύτερη κίτρινη κάρτα και άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες. Ο Τεν Κάτε αναγκαστικά άλλαξε τα πλάνα του βάζοντας στο παιχνίδι τους Χριστοδουλόπουλο, Σπυρόπουλο και ο Παναθηναϊκός ανέλαβε τον έλεγχο του αγώνα!

Οι ερυθρόλευκοι αντί να εκμεταλλευθούν την αριθμητική τους υπεροχή έγιναν όμηροι των ορέξεων του κεφάτου Χριστοδουλόπουλου. Το κέντρο του Ολυμπιακού αποσυντονίστηκε και έδωσε χώρο στους πράσινους να φτιάξουν παιχνίδι απειλώντας ουκ ολίγες φορές την άμυνα των πρωταθλητών που έμοιαζαν σαστισμένοι.

Στο 70ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι έχασαν την μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα με τον Γιώργο Καρασκούνη να προσπαθεί να πετύχει ένα πολύ όμορφο γκολ. Ο μέσος του Παναθηναϊκού έστησε την μπάλα στη γωνία της μεγάλης περιοχής του Ολυμπιακού αλλά το αριστοτεχνικά εκτελεσμένο φάουλ προσέκρουσε στο δεξί δοκάρι του Νικοπολίδη.

Από εκεί και πέρα, το παιχνίδι συνεχίστηκε στο ίδιο μοτίβο. Ο Ολυμπιακός πίεζε χωρίς να μπορεί να φτιάξει φάσεις στην αντίπαλη εστία και ο Παναθηναϊκός προσπαθούσε να απειλήσει με ξαφνικές αντεπιθέσεις. Αν και οι πράσινοι έμοιαζαν περισσότερο απειλητικοί την καλύτερη ευκαιρία προς το τέλος του αγώνα την έχασε ο Ολυμπιακός.

Οι γηπεδούχοι έχασαν την καλύτερη ευκαιρία τους στο 88', όταν ο Μπελούτσι έπιασε την κεφαλιά, αναγκάζοντας τον Γκαλίνοβιτς να πραγματοποιήσει την καλύτερη απόκρουση του αγώνα.
Όλα τα λεφτά...
Το φάουλ του Καραγκούνη.
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Ακόμα ένα ντέρμπι αιωνίων δεν ικανοποιήσε το φίλαθλο κοινό...
Videos με τα γκολ της αναμέτρησης
To Live του αγώνα... από τον Γιώργο Μαρκόπουλο
Στοιχεία Αγώνα
Γήπεδο: "Γεώργιος Καραϊσκάκης"
Διαιτητής: Η. Σπάθας (Πειραιά)
Βοηθοί: Δ. Τάτσης (Ηπείρου), Π. Τρύφων (Δράμας)
Τέταρτος: Μαζαράκος

Η 11άδα των φιλοξενούμενων Παναθηναϊκός
(Χενκ Τεν Κάτε): Γκαλίνοβιτς, Νίλσον, Βύντρα, Σαριέγκι, Βαβζίνιακ, Σιμάο, Ζιλμπέρτο, Καραγκούνης, Σαλπιγγίδης, Ίβανσιτς, Ρουκάβινα.
Η 11άδα των γηπεδούχων Ολυμπιακός
(Ερνέστο Βαλβέρδε): Νικοπολίδης, Τοροσίδης, Α. Παπαδόπουλος, Άντζας, Πάντος, Πατσατζόγλου, Ντουντού, Γκαλέτι, Τζόρτζεβιτς, Μπελούτσι, Ντιόγκο
1' Έναρξη αγώνα
Στη σέντρα οι γηπεδούχοι
5' Σχόλιο
Χωρίς τη σημαντική φάση κύλησε το πρώτο πεντάλεπτο, ωστόσο το παιχνίδι έχει καλό ρυθμό
7' Κεφαλιά Ολυμπιακός Ντιόγκο
Πρώτη φάση στην αναμέτρηση, με τον Ντιόγκο να πιάνει την κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μπελούτσι, η μπάλα όμως χωρίς δύναμη κατέληξε στην αγκαλιά του Γκαλίνοβιτς
13' Οφσάιντ Ολυμπιακός Ντιόγκο
Καλή πάσα του Γκαλέτι προς τον Ντιόγκο, σωστά βοηθός και διαιτητής υπέδειξαν τον Βραζιλιάνο σε θέησ οφσάιντ
17' Οφσάιντ Παναθηναϊκός Ρουκάβινα
Λανθασμένα ο βοηθός υπέδειξε τον Ρουκάβινα σε θέση οφσάιντ, ο οποίος έβγαινε από αριστερά στην πλάτη της άμυνας του Ολυμπιακού
19' Κεφαλιά Ολυμπιακός Άντζας
Μετά από εκτέλεση κόρνερ από τα αριστερά, ο Άντζας στο δεύτερο δοκάρι πήρε την κεφαλιά, ωστόσο η πορεία της μπάλας δεν ανησύχησε τον Γκαλίνοβιτς
22' Κίτρινη κάρτα Παναθηναϊκός Σαριέγκι
25' Κίτρινη κάρτα Ολυμπιακός Ντουντού
27' Ευκαιρία Παναθηναϊκός Σαλπιγγίδης
Ωραία ενέργεια του Ζιλμπέρτο Σίλβα που βρήκε με κάθετη τον Σαλπιγγίδη ο οποίος σούταρε έξω από τη μεγάλη περιοχή, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ
28' Ευκαιρία Ολυμπιακός Πατσατζόγλου
Απάντηση του Ολυμπιακού στην ευκαιρία του Σαλπιγγίδη, με τον Πατσατζόγλου να επιχειρεί εξαιρετικό σουτ αρκετά μέτρα έξω από τη μεγάλη περιοχή, όμως η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Γκαλίνοβιτς
40' Σχόλιο
Τίποτα το αξιόλογο μπροστά από τις δύο εστίες
45' Αλλαγή παίκτη Ολυμπιακός
Άναγκαστική αλλαγή για τους γηπεδούχους με τον τραυματία Άντζα να παραχωρεί τη θέση του στον Ζεβλάκοφ
45' Έναρξη καθυστερήσεων 2 λεπτά
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
Στη σέντρα οι φιλοξενούμενοι
51' Σουτ Ολυμπιακός Πατσατζόγλου
Όμορφη ενέργεια του Ντιόγκο που έστρωσε στον Πατσατζόγλου, το σουτ του Έλληνα μέσου από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής κόντραρε στα σώματα των αμυντικών και κατέληξε εύκολα στην αγκαλιά του Γκαλίνοβιτς
52' Σουτ Παναθηναϊκός Ίβανσιτς
Καλό σουτ του Ίβανσιτς έξω από τη μεγάλη περιοχή, η μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Νικοπολίδη
53' Κίτρινη κάρτα Παναθηναϊκός Βαβζίνιακ
56' Φάουλ Ολυμπιακός Ζεβλάκοφ
Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ζεβλάκοφ, καμία ανησυχία για τον Γκαλίνοβιτς
56' Κίτρινη κάρτα Ολυμπιακός Ντιόγκο
58' Κόκκινη κάρτα Παναθηναϊκός Σαριέγκι
Δεύτερη κίτρινη κάρτα για τον Σαριέγκι
60' Κίτρινη κάρτα Ολυμπιακός Πάντος
61' Φάουλ Παναθηναϊκός Ίβανσιτς
Καλοχτυπημένη εκτέλεση φάουλ του Ίβανσιτς, στην αγκαλιά του Νικοπολίδη
62' Αλλαγή παίκτη Παναθηναϊκός
Ο Σπυρόπουλος στη θέση του Ίβανσιτς
64' Αλλαγή παίκτη Παναθηναϊκός
Ο Χριστοδουλόπουλος στη θέση του Ρουκάβινα
66' Ευκαιρία Ολυμπιακός Μπελούτσι
Μπαλιά του Τοροσίδη στον Μπελούτσι, ο Αργεντινός έκανε το σουτ στην κίνηση αλλά ο Γκαλίνοβιτς σε ετοιμότητα μπλόκαρε σταθερά
69' Κίτρινη κάρτα Ολυμπιακός Γκαλέτι
70' Δοκάρι Παναθηναϊκός Καραγκούνης
Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Καραγκούνη από την αριστερή γωνία της μεγάλης περιοχής του Ολυμπιακού, η μπάλα προσέκρουσε στο δεξί δοκάρι του Νικοπολίδη
75' Κίτρινη κάρτα Ολυμπιακός Μπελούτσι
77' Αλλαγή παίκτη Ολυμπιακός
Ο Μενδρινός στη θέση του Πατσατζόγλου
79' Κίτρινη κάρτα Παναθηναϊκός Χριστοδουλόπουλος
82' Σουτ Παναθηναϊκός Σιμάο
Ωραίο σουτ του Σιμάο, η μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Νικοπολίδη
82' Αλλαγή παίκτη Ολυμπιακός
Ο Όσκαρ στη θέση του Τζόρτζεβιτς
84' Αλλαγή παίκτη Παναθηναϊκός
Ο Κλέιτον στη θέση του Σαλπιγγίδη
85' Κίτρινη κάρτα Παναθηναϊκός Σπυρόπουλος
88' Ευκαιρία Ολυμπιακός Μπελούτσι
Σέντρα του Τοροσίδη από τα δεξιά, ο Μπελούτσι έκανε την κεφαλιά, αλλά ο Γκαλίνοβιτς με εντυπωσιακή επέμβαση απομάκρυνε σε κόρνερ
90' Έναρξη καθυστερήσεων 3 λεπτά